25
Fotogalerie

7 nejlepších aplikací pro fotografování s Androidem

Kritériem pro výběr sedmi programů tentokrát bylo stabilní prostředí se základními funkcemi a co nejmenší nároky na systém a hardware mobilního zařízení.

Když jsem poprvé zapnul svůj chytrý telefon, nezkoušel jsem telefonovat ani psát zprávy, ale fotit. Fotografie mě sice živí a zrcadlovku odložit nehodlám. Pohotový obrazový zápisníček na cesty se ale hodí.

Pochopitelně jsem proto začal hledat, jak doplnit nebo nahradit předinstalované aplikace systému Android. Do výběru jsem přitom zařadil programy, které umí fotografie pořizovat, prohlížet či upravovat. Některé umí dokonce vše dohromady.

Jsem si plně vědom toho, že co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému a že se podobných výběrů dají vytvořit desítky na základě odlišných kritérií. Vždy záleží na potřebách uživatele. Také otevřeně přiznávám, že jsem nezkoušel všechny dostupné aplikace z oficiálního Google play obchodu, ale zaměřil jsem se na ty ověřené, oblíbené a slušně hodnocené.Nerozlišoval jsme, zda se jedná o placené či volně dostupné programy.

Tento výběr je nakonec osobním doporučením uživatele, který nepotřebuje stovku nejúžasnějších efektů ani rámečků; ale uživatele, který hodlá z fotoaparátu vymáčknout co nejvíce již při snímání a chce s fotografiemi především snadno a rychle provádět základní úpravy, jako jsou ořez, změna barev, jasu, kontrastu apod.Různým „mrvítkům“ na pár kliknutí se přitom uživatel jen těžko ubrání, protože jsou v různé formě obsaženy v téměř každé aplikaci.

Camera Zoom FX

Camera Zoom FX toho umí opravdu hodně.Spojuje obsluhu vestavěného fotoaparátu s vlastním editorem. Přitom se dá spustit ve starším Androidu 1.6 a fotografie ukládá v plném rozlišení. Nevýhodou pro někoho může být, že se musí koupit. Původní instalaci (udávanou jako 1.9 MB) není těžké několikanásobně překročit v momentě, kdy si uživatel postahuje z obchodu další efekty a rámečky.

camera-zoom-fx-1.jpg
Camera Zoom FX

Ovládání během focení by mohlo být snazší, kdyby nebyla řada funkcí schovaných v menu. Na druhou stranu, i přesto je poměrně rychlé. K dispozici máme 7 režimů – normální, stabilizovaný, časovač, ovládání hlasem, sériové focení a časosběr. Bohužel během focení chybí možnost korekce expozice. Naopak se dá během snímání aplikovat mnoho efektů. Fotografie můžeme ukládat v plném rozlišení a minimální komprimaci, čímž vznikají přibližně 3-4× větší soubory než z oficiální předinstalované Android-aplikace. Tedy ideální zdroj dat pro další úpravy.

camera-zoom-fx-2.jpg
Camera Zoom FX

Pořízené fotografie se pak mohou začít upravovat funkcemi editoru. Od změn barev, efektů, rámečků, ořezů, transformací, jasu, kontrastu nebo saturace; až po různá „vylepšení“. Potěší, že se oblíbené aplikace dají seskupit do jediné záložky.

Celkově se mi na aplikaci líbí především, že je zde vše v jednom. Na druhou stranu pro mne trochu nepřehledně. Při snímání fotografií mi chyběla korekce expozice a dostupnost dalších funkcí přímo na obrazovce. Při praktickém použití mě trochu překvapilo množství vytvořených podadresářů na paměťové kartě a subjektivně také postupem času mírné zpomalení. Otevřeně však přiznávám, že jsem neprováděl měření. Pouze pocit.

ProCapture camera + panorama

Další aplikací, která nahrazuje funkci fotoaparátu, je ProCapture – dostupná hned v několika verzích – zdarma i placeně s podporou tvorby panoramatických fotografií. Přitom už v základní variantě nabízí dost funkcí. Přesto jsem si připlatil a nelituji. Grafické zpracování je přehledné a intuitivní.

procapture-1.jpg procapture-2.jpg
ProCapture camera

Z horní lišty je tak možné snadno nastavit řadu parametrů – korekci expozice, velikost fotografií (1-maximum Mpx), režim blesku, vyvážení bílé, geolokaci, histogram, jeden ze šesti barevných efektů a další. Fotit lze v šesti režimech: normálně, s časovou prodlevou, sériově (1-10 snímků), s redukcí šumu, širokoúhle a panoramaticky. A všechny fungují výborně!

procapture-3.jpg procapture-4.jpg
ProCapture camera

Například redukce šumu se skvěle hodí v interiérech. Účinnost je zřetelná, odhadem odstraňuje 50 % šumu. Nehodí se ale na dynamické scény, protože fotí pochopitelně na delší čas a dokonce exponuje dvakrát. Poslední dva režimy umí spojovat fotografie – širokoúhlý pouze tři a panoramatický více. Snímat je možné při natočení přístroje na výšku i na šířku. Po sejmutí snímku se zobrazí krajní náhled pro lepší překrytí.

Byl jsem překvapen, že není třeba příliš precizně fotky překrývat, ale stačí pouze přibližně (lépe s rezervou) nafotit snímek vedle snímku a program složí pěkné panorama. Skládání pochopitelně nějakou dobu trvá v závislosti na rychlosti zařízení. Ukládání na mém přístroji neprobíhalo do velikosti součtu složených fotografií, ale opět cca do velikosti 5 MPx fotografie.

procapture-5.jpg
ProCapture camera

Jedinou vadou na kráse by pro někoho mohlo být ostření. Aplikace sice funguje už od verze Androidu 2.2, ale až v posledních verzích 4+ je možné ostřit dotykem na plochu obrazovky. Ve starších verzích je nutné „namáčknout“ virtuální tlačítko na displeji, pak případně změnit kompozici a pustit tlačítko. Pro focení se dají využít i postranní tlačítka smartphonu.

procapture-6.jpg
ProCapture camera

Fotit s touto aplikací je opravdu radost. Kvalitu komprese při ukládání je možné nastavit ve třech variantách (běžná, jemná a velmi jemná), přičemž ta nejkvalitnější vytváří dokonce i 4x větší soubory než tovární aplikace Androidu. Na mém starším HTC se sice trochu déle spouští a párkrát už „spadla“, ale to nepřeváží celkové nadšení z dostupných funkcí. Spojování panoramatických snímků nebo generování fotek bez redukce šumu pochopitelně zatěžuje výkon smartphonu, ale výsledek stojí za to.

Pokračování 2 / 2

Editace a prohlížení

Photo Editor by Aviary

Původně jenom na zkoušku jsem nainstaloval slušně hodnocený editor Aviary. Náhledy mě totiž moc nezaujaly. O to příjemnější bylo praktické použití, které jsem si oblíbil.

Ovládání je totiž rychlé a přehledné. Nabídku dostupných funkcí ve spodní liště je navíc možné upravit, tedy změnit jejich pořadí nebo je zapnout/vypnout. K dispozici jsou opět nejen základní úpravy (otočení, ořez, jas, kontrast, barvy, ostrost…), ale také různá „mrvítka“, počínaje efektnímy filtry a tematickými rámečky a konče opravdu kýčovitými samolepkami, díky kterým klidně uděláte ze své babičky ragbyovou hráčku. To byla ostatně první věc, kterou jsem vypnul.

aviary-1.jpg aviary-2.jpg
Aviary

Pak už následoval převážně příjemný dojem z použití. Většina funkcí se koriguje otáčením virtuálního kolečka. Efekty jdou pouze zapnout/vypnout a kromě těch předinstalovaných si mohou uživatelé stáhnout další balíčky zdarma i za poplatek. Příjemné je, že se dá program přesunout na paměťovou kartu a že ukládá fotografie v plném rozlišení.

aviary-3.jpg aviary-4.jpg
Aviary

Mezi nevýhody bych zařadil absenci jednoduché korekce expozice nebo redukce šumu. Dalším mohou chybět jiné funkce. A právě pro tento účel má výrobce speciální stránku (Aviary Future Requests), kde může každý uživatel napsat, jakou funkci si přeje, ostatní uživatelé mohou jednotlivé návrhy podpořit svým hlasem. Všechny funkce pak Aviary označuje štítkem podle toho, jestli s nimi do budoucna počítá, nebo zda je už například začal programovat. Také rychlost odpovědí technické podpory na běžné e-maily je příkladná. Tím si mě Aviary získal.

Adobe Photoshop Express

Jsem velikým příznivcem Adobe. Vlastním Photoshop CS5, a tak můj kurzor hned zamířil k mobilní verzi s přívlastkem Express. Ta však nemá se svým větším „bráchou“ kromě názvu prakticky nic společného. Nabízí tak málo funkcí, že se dají bez dlouhého přemýšlení vyjmenovat – ořez, srovnání horizontu, otočení, zrcadlení, korekce expozice, saturace, tónování, černobílá, kontrast, jas, soft focus, pár barevných efektů a rámečků. Na druhou stranu, aplikace zabere v telefonu jen něco málo přes 1MB místa (nelze přesunout na kartu) a disponuje jednoduchým a rychlým prostředím. Navíc za celou dobu užívání jsem s ní nezaznamenal jediný problém.

adobe-psp-express-1.jpg adobe-psp-express-2.jpg
Adobe Photoshop Express

Byl bych s tímto programem spokojený… Kdyby ovšem nezmenšovala fotografie na přibližně 1 megapixel. Je pravda, že pro publikování na sociálních sítích fotografie o straně cca 1000 pixelů plně dostačuje, ostatně toho využívá třeba známý fotograf Tomáš Třeštík na svém facebookovém profilu. Samotná aplikace pak umožňuje přímé sdílení pro tři sítě – Photoshop.com, Facebook a Twitter. Podle mého názoru neurazí, nenadchne, ale svou práci dělá rychle a spolehlivě.

Pixlr Express

Aplikace od známé firmy Autodesk mě zaujala hned na první pohled svou přehledností a množstvím funkcí. Oproti rozšířenějšímu Pixlr-o-matic nabízí Pixlr Express serióznější pracovní prostředí a větší množství základních úprav. Efekty a rámečky se při prvním použití stáhnou přes internetové spojení, poté už zůstanou dostupné i offline. Již v základu nechybí, myslím, žádná ze základních funkcí včetně otočení, ořezu, úpravy barev, kontrastu, ostření a rozostření, odšumění, redukce červených očí apod.

pixlr-express-1.jpg pixlr-express-2.jpg
Pixlr Express

Monochromatické dlaždicové ikony působí čistě, ale na mém nevelkém displeji někdy není snadné trefit ten správný symbol u těsně sousedících ikon. Samotné použití všech funkcí je intuitivní a probíhá tažením prstu přes fotografii. Sympatické je, že u většiny efektů je možné zadat číselně jejich intenzitu. Užitečná je také historie aplikovaných kroků. Podobně jako u větších počítačových aplikací, i zde můžeme zkusit různé úpravy a poté se vrátit o krok zpět.

Zřejmě mnoho funkcí se odráží na systémových požadavcích aplikace. Přestože stačí Android 2.2, tak starší přístroje ve spojení s malou pamětí mohou mít problém s plynulostí a především s ukládáním fotografií v původním rozlišení. Program to sice umí, ale na slabších přístrojích neuloží víc než 1 Mpx. Během testování se mi také párkrát stalo, že se aplikace na chvíli „zasekla“ a nereagovala.

pixlr-express-3.jpg pixlr-express-4.jpg
Pixlr Express

Celkově na mě aplikace zanechala svými funkcemi ten nejlepší dojem. Navíc je úplně zdarma. Nejvíce jí budou slušet velké a výkonné přístroje. Pokud by nezmenšovala fotografie na mém starším HTC, byla by jistě mým favoritem.

Snapseed

Populární aplikace z „jablíčkových“ telefonů je konečně dostupná také pro Android!Navíc po nedávném odkupu společností Google je zcela zdarma! Bohužel pouze pro nejnovější verze 4+ (Ice Cream Sandwich). Uživatelé se staršími přístroji tak mají smůlu.

Předností tohoto nemalého (až 24 MB) editoru jsou především jednoduchost a nastavitelnost různých efektů, jejichž aplikace probíhá většinou snadno, tedy několika tahy prstu přímo přes fotografii. Snapseed nepostrádá žádné běžné funkce jako doostření, jas, kontrast, otáčení, rámečky apod. Naopak, přidává ještě šikovné lokální úpravy, tilt-shift efekt, barevné efekty, automatické opravy a vylepšení...A dělá to dobře.

snapseed-1.jpg snapseed-2.jpg snapseed-3.jpg
Snapseed

Ten, kdo si nechce hrát s nastavením, dosáhne efektu snadno během chvilky. Koho naopak úpravy baví, může si s fotografiemi „užít“, protože téměř u každé funkce jsou další možnosti nastavení. Přitom nechybí ani možnost vrátit se zpět k předchozímu stavu nebo porovnat upravenou fotku s tou původní.

Aplikace se mi velmi líbí. Úpravy fotek jsou opravdu snadné a přitom nabízí další možnosti nastavení. Pochopitelně podporuje snadné sdílení v nejběžnějších sociálních sítích, ale nikoho asi nepřekvapí, že nejvíce je propojená právě s Google+. Větší nároky na operační systém i paměť telefonu ji předurčují především do výkonnějších zařízení.

QuickPic

Někdo může namítat, že originální prohlížeč Androidu stačí. Také jsem si to myslel, ale QuickPic toho umí opravdu více a ještě je při tom rychlejší. Práce s ním je velmi intuitivní. Obsah složek zobrazuje částečně už v náhledu. Libovolné složky umí prohlížeč také schovat a fotografie dokáže různým způsobem třídit a organizovat. Není tedy problém třeba hromadně zkopírovat velké množství vybraných fotek do jiného adresáře.

quckpic-1.jpg quckpic-2.jpg quckpic-3.jpg
QuickPic

Samotné prohlížení fotek je možné ručně i v režimu automatické prezentace. Nabízí bohaté možnosti sdílení, nejen na sociálních sítích, ale především v dalších aplikacích (např. editorech) nebo poštovním klientu. Každý uživatel si přitom může chování aplikace ještě více přizpůsobit – mimo jiné třeba volbou jednoho ze dvou barevných režimů, nastavením způsobu prohlížení nebo velikosti náhledů v paměti. Mimochodem, umí přehrát i videa!

quckpic-4.jpg 
QuickPic

Aplikace je přitom zcela zdarma, nezobrazuje žádné reklamy, zabírá pouhých 392 KB a ještě je možné ji přesunout na paměťovou kartu. Nejen proto by podle mne neměla chybět v žádném smartphonu.

V mém smartphonu nakonec zůstaly tři aplikace – ProCapture (jako výkonnější fotoaparát), Aviary (jako schopný editor) a QuickPic (jako rychlý prohlížeč). Když opravdu spěchám, používám vestavěný fotoaparát. Rychlost a jednoduchost jsou pro mne na mobilním zařízení prioritou. Pro větší práci a zábavu mám přece zrcadlovkuJ

Určitě si přečtěte

Články odjinud