19
Fotogalerie

10 nejvýhodnějších kompaktů [Vánoce 2013]

Zastoupení digitálních kompaktů je na trhu obrovské, vybrali jsme proto deset konkrétních modelů, které nás zaujaly především svými parametry a obrazem

Digitální kompakty patří stále mezi nejpopulárnější kategorii fotoaparátů, za což vděčí především malým rozměrům, které v některých případech doplňuje slušný objektiv a ne úplně malý snímač.

Nedá se říci, že by existoval ideální digitální kompakt, i když některé se tomuto označení mohou blížit. Podobně, jako v každé jiné kategorii, i u kompaktů záleží na tom, kdo a co s ním bude fotografovat. Proto nikdy nepodceňujte fyzickou zkoušku tj. osahání fotoaparátu v reálu.

V následujících deseti tipech byste měli najít svého favorita, rozdělili jsme aparáty na tři skupiny, které jsou odstupňovány cenovou hladinou – do 5 000 Kč, do 10 000 Kč a nad 10 000 Kč. A protože se jmenují digitální kompakty podle toho, že jsou kompaktní, tedy skladné, zaměřili jsme se v dnešních tipech především na ty menší zástupce.

Pozn. Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.


Panasonic Lumix DMC-XS-1

Letošní zástupce levných kompaktů od Panasonicu, model Lumix XS-1, patří mezi nejmenší na trhu, respektive mezi nejtenčí, abychom byli přesní. Tělo má pouhých 14 mm, přesto však schovává objektiv s pětinásobným zoomem klasické konstrukce.

18908.JPG 

Objektiv má univerzální rozsah 24–120 mm se světelností F2,8–6,9. Širokoúhlý začátek potěší nejen milovníky přírody, ale také interiérové fotografy. Horší je v tomto případě snad jen světelnost, která mohla být na dlouhém konci mnohem lepší.

18904.JPG 

Hledáček byste zde hledali marně, displej má rozlišení 230 000 bodů při úhlopříčce 2,7", snímač pak ukládá 16Mpx fotografie, a to netradičně na malou microSD kartu. V kapse fotoaparát téměř neucítíte, váží totiž pouhých 103 gramů.


Nikon Coolpix S6500

Mít dvanáctinásobný optický zoom v kapesním těle není zcela časté, Coolpix S6500 takovým objektivem disponuje, navíc začíná na širokých 25 mm se světelností F3,1. Snímač je již novější typu CMOS s rozlišením 16 Mpx a zvládá full HD video.

18700.jpg 

Plně automatické ovládání expozice je doplněno dvacítkou scénických režimů včetně 360° panoramatu a 3D fotografie. S kompozicí pomůže displej s úhlopříčkou 3" a příjemně vysokým rozlišením 460 000 obrazových bodů.

18702.jpg 

Praktickým doplňkem u modelu S6500 je vestavěný Wi-Fi modul, s jehož pomocí je možné sdílet snímky pořízené fotoaparátem anebo jej také vzdáleně ovládat pomocí tabletu nebo chytrého telefonu.


Canon Ixus 240 HS

Řada Ixus patřila u Canonu vždy k velmi populárním, především u těch uživatelů, kteří preferují malé rozměry a jednoduché ovládání při zachování dobré obrazové kvality. Podobnou kombinací vlastností se snaží zaujmout i model Ixus 240 HS.

12098.jpg 

Snímač má rozlišení 16 Mpx a vhodně mu sekunduje objektiv s rozsahem 24–120 mm a světelností F2,7–5,9, který je navíc vybaven stabilizací obrazu. Po stránce expoziční se opět jedná o jednoduchý automat, který však zaujme dobrou obrazovou kvalitou bez výraznějších rezerv.

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 2 / 3

Digitální kompakty do 10 000 Kč

V segmentu digitálních kompaktů mezi pěti a deseti tisíci najdete velmi široké zastoupení produktů, a to včetně ultrazoomových modelů. My jsme se však zmařili spíše na ty kompakty, které nabídnou dobrou světelnost objektivu.


Canon PowerShot S110

Pokračovatel poměrně úspěšné eskové řady kompaktů, model PowerShot S110 je nenápadným fotoaparátem, který v mnohém překvapí. Tělo má puristický design s velkým třípalcovým displejem a okružím kolem objektivu, pro nastavení vybraných expozičních hodnot.

16536.jpg 

Snímač použil výrobce větší s nižším rozlišením 12 Mpx, což umožňuje nastavit maximální citlivost až ISO 12 800. Objektiv má klasický rozsah 24–120 mm a světelnost začíná na F2,0. Vše zabaleno v hliníkovém obalu s otočným čtyřsměrovým voličem na zadní straně.

16537.jpg 

Výše uvedeným technickým parametrům odpovídá i nabídka expozičních režimů, kde kromě plné automatiky najdete i poloautomatické režimy a plně manuální ovládání. Vše je navíc podpořeno možností ukládat fotografie ve formátu RAW.


Olympus Stylus XZ-2

Prémiový kapesní kompakt od Olympusu patří právem mezi to nejlepší, co na trhu najdete. Nástupce populárního modelu XZ-1 tentokrát nese označení Stylus XZ-2 a přinesl vylepšení právě těch vlastností, které byly předchůdci vytýkány.

16550.jpg 

Na fotoaparátu zaujme na první pohled především objektiv s vynikající světelností F1,8–2,5 a rozsahem 28–112 mm, trošku zamrzí, že není krátké ohnisko širší, na druhou stranu však na dlouhém konci můžete pracovat s hloubko ostrosti. Samozřejmostí je snímání do RAWu.

Nabídka expozičních režimů je plnohodnotná, pro kompozici využijete displej s velmi vysokým rozlišením 920 000 bodů, který je navíc výklopný. Samotná ergonomie je pak ještě podpořena přídavným minigripem a otočným okružím objektivu pro nastavení hodnoty vybraného parametru (clona, korekce expozice apod.) Kovové tělo slibuje zvýšenou odolnost.

16551.jpg 

 


Nikon Coolpix P330

Další inovovaný předchůdce pochází z dílny Nikonu, model Coolpix P330 navazuje na populární Coolpix P310, který byl velmi dobrým fotoaparátem, jemuž však kazila pověst především nemožnost ukládat snímky do RAWu.

22693.jpg 

U aktuálního P330 již tuto volbu najdete, a to mimo jiné i díky 12Mpx snímači typu CMOS, který zvládá i vyšší citlivost. Snímači sekunduje širokoúhlý objektiv 24–120 mm se světelností F1,8–5,6, především hodnota na dlouhém ohnisku zamrzí.

Podobně jako u ostatních fotoaparátů v této skupině, i zde je snaha o co nejlepší ergonomii podpořena dvojicí otočných voličů, bohužel okruží objektivu zůstalo nevyužité. Digitál ještě vyniká v natáčení videa, které je k dispozici ve full HD s velmi dobrým obrazem.

22695.jpg 

Článek pokračuje v další kapitole.

Pokračování 3 / 3

Digitální kompakty nad 10 000 Kč

Prémiové kompakty jednotlivých výrobců jsou obvykle tím nejlepším, co je možné na současném trhu dostat. Cenově se však dostáváme již na úroveň základních modelů zrcadlovek.

Vybírat však budete pravděpodobně především podle velikosti, a tu nelze v případě kompaktů se zrcadlovkami vůbec srovnávat.


Nikon Coolpix P7700

Ačkoliv je model Coolpix P7700 výprodejovým kouskem, určitě stojí jeho koupě za zvážení, neboť nástupce se liší prakticky pouze elektronickým hledáčkem, jiný zásadní rozdíl byste hledali marně.

16280.jpg 

Nejvyšší řada kompaktů u Nikonu nabídne uživatelům prakticky všechno, co by mohli při fotografování potřebovat, navíc zabaleno do robustního magnesiového těla s dostatečným množstvím ovládacích prvků přímo na horní a zadní straně.

16281.jpg 

Fotoaparát má opět dva rollery pro nastavení expozičních hodnot a výklopný displej pro lepší kompozici. Objektiv se sedminásobným rozsahem zoomu začíná na 28 mm a končí na 200 mm při zachování velmi dobré světelnosti F2,0–4,0.


Panasonic Lumix DMC-LX7

Panasonic zatím nepředstavil nástupce tohoto populárního modelu, který byl uveden na trh v loňském roce. I přes to si však stále drží svoji vyšší cenu, která je vykoupena především velmi kvalitním objektivem se světelností F1,4.

12956.jpg 

Lumix LX-7 nabídne rozlišení 10 Mpx a objektiv s malým, avšak velmi praktickým rozsahem 24–90 mm a vynikající světelností F1,4–2,3. Klasikou je přímá volba poměru stran přímo na objektivu a nově také otočný prstenec, s jehož pomocí můžete nastavovat clonu či čas v poloautomatických režimech.

 

Ačkoliv chybí vestavěný hledáček, je k dispozici 3" displej s vysokým rozlišením 920 000 obrazových bodů a multifunkční konektor pro připojení externího hledáčku. Fotoaparát zaujme také vestavěným ND filtrem pro redukci světla.

12957.jpg 

Canon PowerShot G15

Nejvyšší řada fotoaparátů značky Canon nese označení G, aktuální model pak má označení G16, nicméně oproti PoweShotu G15 nepřináší tolik změn, které by stály za utracení vyšší finanční částky.

16538.jpg 

Jako jeden z mála kompaktů na trhu nabídne G15 průhledový optický hledáček, který může pomoci při komponování na ostrém slunci. Neočekávejte však nic extra velkého, spíše malý tunel. Velmi naopak potěší fotoaparát celkovou ergonomií, tělo je vyšší než u konkurence a  dobře se drží. Na horní straně je dostatek ovladačů s přímým přístupem k nejdůležitějším funkcím.

16539.jpg 

Snímač má rozlišení 12 Mpx a sekunduje mu objektiv s rozsahem 28–140 mm a světelností F1,8–2,8, který je vybaven optickou stabilizací. Maximální citlivost ISO 12 800 dává tušit, že focení na vyšší ISO nebude problém, stejně tak i snímání do RAWu.


Fujifilm FinePix X20

Fotoaparát s takřka kinofilmovým vzhledem je druhou generací jednoho z prvních retromodelů od Fujifilmu. Zachovány zůstaly u FinePixu X20 prakticky všechny vlastnosti a celková ergonomie, vylepšení nastalo především u snímače a několika drobností.

28411.JPG 

Velký snímač má střízlivé rozlišení 12 Mpx a podle výrobce se jedná o zcela nově přepracovaný typ čipu. Maximální citlivost je i u tohoto modelu ISO 12 800 a snímání do RAWu je samozřejmostí.

Objektiv s rozsahem 28–11 mm má velmi dobrou světelnost F2–2,8 a snad jako jediný nabídne ruční zoomování, které je mnohem pohotovější a rychlejší, než v případě pohonu motorkem.

18963.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud