Foťák pod stromeček – kompakt nebo bezzrcadlovku? [Vánoce 2011]

Foťák pod stromeček – kompakt nebo bezzrcadlovku? [Vánoce 2011]

Vybrat jako dárek kompaktní fotoaparát je rozhodně bezpečnější, než přemýšlet o zrcadlovce. K blížícím se Vánocům vám doporučíme několik přístrojů, kterými určitě nic nezkazíte.

Od fotoaparátu každý očekává něco jiného. Někdo si chce s fotkami hrát, pohlídat si každý jejich aspekt… pro jiného je to ale jenom forma zaznamenání vzpomínek, jejíž přípravě nechce věnovat víc než stisknutí spouště a vše ponechat na automatice.

Odkazy na produktech uvedených v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu CZC.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme přidali až dodatečně.

Levně, ale kvalitně: Sony CyberShot DSC-W510

V nejlevnější kategorii do dvou tisíc korun nemůže fotograf čekat žádné zázraky, prakticky všechny kompakty mají malý čip 1/2,3" s vysokým rozlišením. To má za následek digitální šum, který se musí žehlit. Výsledkem je pak fotografie připomínající akvarel, ve které jsou všechny jemné detaily (např. tráva) slity do jednolitých barevných fleků. Už tak špatná situace je umocněna objektivem s průměrnou světelností, který nutí fotoaparát nastavovat vyšší citlivost, což ještě více degraduje výsledný obraz. Není tedy divu, že je tato kategorie kompaktů na ústupu a nahrazují ji fotomobily.

Sony-Cybershot-DSC-W510.jpg
Sony CyberShot DSC-W510

Zajímavým počinem v kategorii nejlevnějších je Sony CyberShot DSC-W510, který nabízí oproti konkurenci ultraširoké ohnisko 26 mm i portrétních 106 mm na dlouhém konci zoomu. Používá sice malý čip 1/2,3", ale s rozumným rozlišením 12 Mpx. Krom toho si Sony zaslouží pochvalu za upuštění od kompaktů s čipem 1/2,9", jako byl neblaze proslulý S3000. Průměrná světelnost F2,8–5,9 nikoho nepřekvapí, doporučujeme proto fotit v šeru jen na široké ohnisko, a to i přesto, že je kompakt vybaven účinnou stabilizací.

Opomenout nemůžeme ani Kodak EasyShare C123, který sice s pevným ohniskem patrně bez autofocusu a 2,4" LCD nikoho neohromí. Jedná se ale o nejlevnější nárazu- a voděodolný kompakt, který za cenu těsně přes tisícovku dovoluje fotit pod vodou.

Do 6 000 Kč: Nikon Coolpix P300

Vyšší třída kompaktů poskytuje alespoň nějaký fotografický komfort. Hitem posledních let jsou kapesní ultrazoomy a není se čemu divit – do kapsy se člověku vleze „krabička“ s rozsahem ohnisek, na který by člověk v dobách kinofilmu potřeboval minimálně 4 objektivy. Že ale rozsah zoomu není jediným rozlišovacím prvkem je však nabíledni. Stále mnoho výrobců spoléhá na neznalost nakupujících. Určitě se vyplatí znát zkratku BSI, která označuje obrácenou konstrukci čipu, díky které se k světlocitlivým buňkám dostane více světla.

Nikon-Coolpix-P300.jpg 
Nikon Coolpix P300

I když tato technologie není zárukou dobrých fotografií, tak vynikajícím příkladem bezchybné implementace BSI čipu od Sony je Nikon Coolpix S9100. Ten kromě toho nabízí 18× optický zoom se stabilizací. Jen je škoda průměrné světelnosti F3,5–5,9. Fotografujete-li často v interiéru nebo za podvečerního osvětlení, možná vás bude zajímat Nikon Coolpix P300, který díky 12,2Mpx čipu a světelnosti F1,8 na širokém ohnisku ideálním společníkem pro večerní focení.

Odolné kompakty: Panasonic Lumix DMC-FT3EP

Digitální fotoaparát je složitý stroj, pro který je typické množství ovladačů, křehký výsuvný objektiv a plastové sklíčko krycí LCD. Není proto jednoduché vyrobit vodě a nárazuvzdorný fotoaparát bez kompromisů. Donedávna tak voděodolné fotoaparáty definovala podprůměrná kvalita obrazu a těžkopádný styl ovládání způsobený nedostatkem tlačítek.

Minimálně první mýtus se podařilo vyvrátit Panasoniku Lumix DMC-FT3EP. Vedle obligátního videa 1080p a GPS nabízí i výškoměr, digitální kompas a barometr. To vše v balení voděodolném do hloubky 12 m, nárazuvzdorném při pádu z dvou metrů a mrazuvzdorném do -10 °C. Výrobce naštěstí neopomněl ani na fotografické funkce, těšit se tak můžeme na stabilizovaný a poměrně širokoúhlý objektiv o rozsahu 28 až 128 mm. Přesto je ale největší devízou kompaktu čip o rozlišení 12 Mpx (tedy nižším než předchůdce) s obrazovým procesorem Venus Engine FHD.

Panasonic-Lumix-TS3.jpg 
Panasonic Lumix DMC-FT3EP

Pro občasné smočení ve vodě lze doporučit Sony Cyber-shot TX10 – stylový kompakt s dotykovým displejem. Ve větších hloubkách však dotykový displej přestává reagovat.

Když si chcete připlatit: Fujifilm X10

Pokročilé digikompakty již dávno nejsou jen předražené stylovky v kovovém těle s pár kolečky navíc. Výrobci konečně pochopili, po čem jsme tak dlouho volali, a uvádějí na trh digitály s většími čipy a světelnou optikou. Samozřejmostí pak zůstává kovové tělo, množství ovládacích prvků, široká funkční výbava bohužel často zahrnující i zcela nepotřebné a zbytečné funkce, ale i velmi užitečné exponování do formátu RAW. V době psaní posledního přehledu patřili k nejlepším Olympus XZ-1 a Samsung EX1, oba bezesporu vynikající fotoaparáty. Samsung se nyní prodává za skvělou cenu pod 7 500 Kč.

Fujifilm-X10.jpg
Fujifilm X10 

Nedávno rozvířila fotografické vody novinka Fujifilm X10. Na první pohled nenápadný kompakt napodobující slavnou bezzrcadlovku Fujifilm X100 však ukrývá dosud největší (vyjma APSC a 4/3) čip ze současných kompaktů. Fujifilmu se podařilo před 12 Mpx čip EXR CMOS o velikosti 2/3" umístit světelný zoom 28–112 mm se světelností F2,0–2,8. Objektiv sice i ve vypnutém stavu trochu vyčnívá, do kapsy se ale kompakt stále vejde. Díky jedinečnému čipu i světelné optice dokáže X10 dosáhnout nižší hloubky ostrosti než APSC a 4/3 bezzrcadlovky se setovými objektivy. „X desítka“ je také jako jediný současný kompakt (ne ultrazoom) vybaven manuálním zoomem. A teprve před pár dny uvedl Fujifilm druhý fotoaparát s unikátním čipem 2/3", a to ultrazoom X-S1. Kvůli širokému rozsahu zoomu a souvisejícími optickými vadami ale neočekáváme, že by byl šampion X10 stájovým kolegou překonán.

Bezzrcadlovky: Olympus E-P3

Zcela jinou ligu v oblasti kvality obrazu hrají bezzrcadlovky a zrcadlovky. Zatímco těm druhým již byl věnován předešlý článek, fotoaparátům s velkým čipem bez zrcadla jsme se ještě na „zoubek“ nepodívali. Výhody bezzrcadlovek jsou zřejmé:

  • Větší čip dopomáhá k nižšímu šumu, širšímu dynamickému rozsahu a věrnějším barvám, než je tomu u běžných kompaktů.
  • Větší čip umožňuje použití delších reálných ohnisek a potažmo nižší hloubky ostrosti než je tomu u běžných kompaktů.
  • Absence zrcátka a optického hledáčku dovoluje použití/výrobu menších objektivů, díky čemuž je soustava fotoaparát-objektiv menší a lehčí.
  • Ostření na bázi kontrastu hlavním čipem umožňuje relativně rychle ostřit při natáčení videa.

Bezzrcadlovky tak, jak je dnes známe, vznikly jako společný projekt Panasonicu a Olympusu. I když první počin Lumix G1 je z dílny Panasonicu, tak až Olympus dokázal plně využít potenciálu, který systém micro4/3 nabízí, zatímco Panasonic na dlouhou dobu vyráběl jen zmenšené kopie zrcadlovek s EVF.

Olympus-EP3.jpg 
Olympus E-P3

Poslední inkarnace prvního Olympusu s označením E-P3 přináší konečně fotoaparát pro pokročilé fotografy, který vyniká rychlým ostřením, intuitivním ovládáním a stabilizovaným čipem. Oproti Samsungu NX200 a Sony NEX7 však nabízí i široké zázemí objektivů všech ohniskových vzdáleností, zoomy i pevná ohniska, profesionální i amatérská. Samsung si buduje vlastní řadu objektivů a nebojí se experimentovat ani s profesionálními skly, zklamáním je však Sony, která k patrně nejlepší bezzrcadlovce na trhu nedokáže nabídnout odpovídající portfolio objektivů. Levnější variantou je Panasonic DMC-GX1, který si zachovává kompatibilitu se všemi objektivy pro micro4/3, avšak není, stejně jako NX200 i NEX7, vybaven stabilizovaným čipem.

Bezzrcadlovky se donedávna dělily na dva tábory: Jeden, zastoupený Panasonicy řady G/GH a Samsungy NX10/5/11 vyznával styl DSLR s kapličkou nad objektivem ukrývající hledáček. Toto řešení, jakkoliv tradiční, je relativně nepraktické a neskladné. Že existuje i jiná varianta ukázal Olympus, rychle následovaný Panasonicy GF1/2/3, GX1; řadou Sony NEX a nakonec i Samsungem. Malou revoluci pak předvedl již zmíněný Fujifilm X100, který sice nenabízí výměnné objektivy, ale zato je vybaven hledáčkem a přitom si zachovává kompaktní rozměry. Poslední bezzrcadlovkou s tímto řešením je vynikající Sony NEX7.

Jakou cestou se bude digitální fotografie dále ubírat jisté není. Pravděpodobné ale je, že si bezzrcadlovky upevní pozici a nakonec nahradí amatérské zrcadlovky. V současnosti ale stále nabídka příslušenství pro bezzrcadla není zdaleka taková, jako pro DSLR.


 Iko1.png
Notebooky
 Iko1.png
Stolní
počítače
 Iko1.png
Monitory
 Iko1.png
Příslušenství
k počítači
       
 Iko1.png
Počítačové
hry
 Iko1.png
Běžné
mobily
 Iko1.png
Chytré
mobily
 Iko1.png
Tablety
a čtečky
       
 Iko1.png
Sluchátka
 Iko1.png
Přehrávače
MP3 a MP4
 Iko1.png
Kompaktní
fotoaparáty
 Iko1.png
Digitální
zrcadlovky

Doporučujeme také: Jak správně postupovat při reklamaci

Určitě si přečtěte

Články odjinud