10
Fotogalerie

Ateliér za 5 000 Kč aneb foťte levně

Stojíte před rozhodnutím, že by se ateliér hodil? Hledáte výbavu a zdá se vám být cenová dostupnost jako nesplnitelný sen? Představte si, že stojíte mezi holými zdmi vašeho nového ateliéru a žmouláte v kapse pětitisícovku.

Zdá se vám to absurdní? Pojďte tedy se mnou a přijměte pozvání k příběhu, který se za sežmoulanou pětitisícovku stal skutečností. Když jsem začal fotit, nebylo daleko k rozhodnutí, že mými fotoobjekty budou lidi.

Po několika měsících, kdy jsem fotil různě v exteriérech, začínalo jaro a potom krásné léto.Ale najednou tu byl podzim sychravo a chladno a tak bylo nasnadě další rozhodnutí a to velmi zásadní, pořídím si ateliér…

Ateliér za trojku

Představil jsem svou vizi manželce a ta nakonec svolila náš rodinný rozpočet zatížit nájmem za ateliérový prostor maximálně do 3 000 Kč. To jsem se nemohl moc ve výběru rozšoupnout v krásných ateliérech, které se mi nabízely v Ostravských realitkách. Cena měsíčních nájmu těchto prostor šplhala k 10 000,- Kč, navíc s minimálně dvouměsíční kaucí a navíc jednoměsíční odměnou realitce a v případě mého přesvědčení zůstat v rovině amatérské, nedávala těmto nabídkám žádné šance.

1_jak se fotí příběhy.jpg 2_jak se fotí příběhy.jpg
FInální podoba ateůiéru v praxi

Začalo shánění prostoru, který by tohle schválené zatížení splnil. Během cca 14 dní jsem si našel ateliér o velikosti 43m² v suterénu obytného domu s vlastním vchodem za měsíční nájem včetně energií 2 300 Kč měsíčně. Byl to prostor po bývalé vinotéce a zastavárně. Když jsem obdržel klíče, stál jsem mezi prázdnými zdmi, ale s radostným výhledem do budoucích focení v ateliéru.

A byl tady další úkol a tomu se říká, že dobré světlo... Sáhnul jsem do kapsy u kalhot a vytáhl sežmoulanou pětitisícovku... hm to si toho asi moc nepořídím znělo mi v hlavě. A tady začal být problém pro mne skoro neřešitelný. Ano zátěž jakou představuje nákup světel zábleskových, denních a dalších zprostředkovatelů světla, včetně všemožných stojanů, stativů a pozadí byla pro mne osobně opravdu nad mé finanční možnosti.

A tomu se říká, že dobré světlo...

Procházím tedy různé e-shopy se světly pro fotografy, byl jsem dosti znechucen obrovskými sumami, které výrobci a prodejci za světla požadují. Co teď? Koupě staršího vybavení byla nemálo složitá, neboť i na inzerát se použitá světla skoro rovnala novému vybavení.

Začínal jsem mít dojem, že musí jít o lichvu. To přece není možné, aby za jednu lampu, která má jen žárovku, někdo mohl chtít i 6000,- Kč. Můj sen o ateliéru se začal pomalu rozplývat. Už jsem se chystal nějak příjemně manželku připravit na další výdaj do mého snu v řádu několika desetitisíců korun investice.

3_jak se fotí příběhy.jpg 4_jak se fotí příběhy.jpg
Jednoduché leč účelné vybavení stavebními světly

Při mém hledání, se mi najednou objevila jak z čistého nebe lampa za 700,- Kč. Cože? Tak to už je samozřejmě něco úplně jiného. Zjišťuji, o jaké světlo vlastně jde. Lampa na stavební práce? No to je nápad, proč bych vyhazoval velkou sumu za něco co má jen visačku – určeno pro fotoateliér, proč hledat ve fotopříslušenství, které je v našich končinách řekněme tak nějak předražené.

Sedl jsem do auta a rozjel se k nejbližšímu obchodu OBI a velmi natěšený směřoval k regálům se stavebními světly.Za malou chvíli již držím v ruce lampu s 500W výbojkou a se stojanem výsuvným do 2 m za cenu 599,- Kč. Hned jedu do ateliéru světlo vyzkoušet. Vybaluji s obrovskou dychtivostí, jak osvětlím prostor... Postavím stativ, nasadím lampu a hledím, kolik světla se najednou rozlilo po ateliéru. Raduji se, jak jsem vyzrál na prodejce fotopříslušenství, požadující nekřesťanské peníze za něco, co není skoro ničím.

Prostěradlo by mohlo být vyhovující

Domluva s prvním pokusným objektem a jde se na věc. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že světlo, jehož svit je pro mé oko dostačující, je pro fotoaparát velkým oříškem. Svítí moc, teď zas málo... teď mám tvář přepálenou. Fototesty se zúžily na testy použitelnosti tohoto světla. Když jsem zjistil, že tudy cesta asi nepovede, začal jsem hledat další zdroje svícení. Opět sedám do auta a jedu do OBI, kde zakupuji 2 lampy s bílým světlem o úsporné spotřebě každého z nich 20W a deklarovanou svítivostí 100W. Bratru tasím za obě světla 1 200,- Kč.

5_jak se fotí příběhy.jpg 6.jpg
Focení fotopříběhů v praxi

Když konečně v ateliéru vybaluji tyto žlutě zbarvená vcelku hezká světla, dychtivě v očekávání, jak bude svítit 20W světlo v ateliéru. A hle velmi bílé světlo s příjemným neostrým svitem jemně osvětluje prostor. Tahle kombinace se mi již jeví dostačující. Zjištění, ale že světlo je na tváři vcelku tvrdé, mne vede k nutnosti zajištění chybějících softboxů, které jak jsem někde slyšel, světlo změkčí.

Opět mne napadá levná a jednoduchá pomoc. Prostěradlo by mohlo být vyhovující a tak nakupuji 2x rám na obraz 90×60 za 60,- Kč/kus. Na rám hřebíky naklepávám jednoduše staré, ale vyprané bílé prostěradlo a vytvářím stojánek z kusu dřeva. Hle světlo je měkčí a působí vyváženě na celý objekt.

Pokračování 2 / 2

Ze škodovky do BMW a zpět

Tak mám tedy 3× světla se stojany za celkovou cenu 1 899 Kč, 2× softbox za cenu 120 Kč. Pokud jde o spotřebu cena při svícení všech 3 světel by měla být 540W, což si říkám…budiž světlo.

Při focení často zapínám jen jedno či dvě tato žlutá světla, 500W lampu používám již jen zřídka. Rozdíl mezi tvrdým a měkkým světlem řeším přiblížením, či oddálením rámu s plátnem.

Hrátky s takto vytvořenými světly jsou velmi zajímavé a můžu i říci, že velmi poučné, aby se člověk dobral zjištění, jak světlo funguje a jak působí na fotoaparát. Nezřídka používám i baterku, lampičky apod. Experimenty se světly jsou opravdu zábavné. Když ke mně přijde modelka, která je zvyklá na velká světla, záblesky a najednou vidí výbavu, která je před ní, zůstane samozřejmě s podivením.

7.jpg 9.jpg
Řekli byste, že se nejedná o profi ateliér?

Ale věřte, že je to jako když jedete ve škodovce a přesednete do BMW...svezení je lepší, pohodlnější, ale nakonec vás ta škodovka do cíle doveze taky. Pokud na ni potřebujete něco vyměnit, uděláte si to vesměs sami. I s těmito světly není svezení až tak pohodlné, ale za to se vám odmění radostí z dobře vykonané, či nastavené práce se světlem. Máte dojem, že si světlo s vámi pohrává a povídá...no tak mistře, jak to bude?

Holá stěna není ideální

Ještě fotografické pozadí...potřebuji ho? Říkají, že ano. Tak opět sedám k internetu a vyhledávám fotopozadí...co? Tisíc korun? A to je jen jedno?...to tedy ne. Hledám dál, papírové pozadí v roli...hm. Nic, říkám si, tudy cesta opět nepovede. Moc peněz mi již nezbylo a najednou vidím inzerát, látky a zbytky látek...hledám barvy...fialová, zelená, černá, bílá, stříbrná, červená... super rozměry 2-3m šíře a v délkách až 14m. Tak v aukcích nakupuji tyto látky a to dokonce podařený kup látky 9×2m za 19,- Kč, ano je to napsáno správně.

A na co je uchytím? Opět jedu do Ikei s představou nějaké garnýže. Koukám, ceny okolo 600,- Kč se mi zdají zbytečně předraženým luxusem a tak hledám dál. V oddělení koupelen nacházím teleskopickou garnýž s konzolemi za 149,- Kč. Zakupuji a instaluji v ateliéru.

8.jpg 
Zeď, pozadí nebo postprocessing?

Prostor se mi zdá být ovšem dosti prázdný a tak už jen jako třešničku na dortu zařizuji nábytkem. Něco z inzerátu, něco nacházím již nepoužívané doma a zbavuji rodinu těchto přebytečných kousků. Stojím v ateliéru, který je zaplněn jak světly, tak nábytkem. Teď už mám vše a z kapsy vytahuji sežmoulanou dvousetkorunu a pár cinkavých mincí. Mám dobrý pocit. V tomto ateliéru vznikají všechny mé práce již druhý rok. Jsem zatím dostatečně spokojen a na focení portrétů i příběhů je pro mne vše dostačující.

Řešení je prosté...

Když se bavím s fotografy, tak mnoho z nich zavrhuje ateliér už pro náklady na jeho provoz a vybavení. „Chtěl bych ateliér, ale to je spousta peněz do nákladů...nájem, světla, blesky, softboxy atd.“ „Proč na to jdeš tak složitě, když je řešení prosté?“ říkám.

Je tedy vůbec možné fotit portrétovou fotografii bez profesionálních světel a blesků? Ano přátelé je to možné. Osobně nepoužívám blesk, protože mi světlo záblesku přijde velmi umělé. Zjistil jsem, že pokud neděláte produktovou fotografii, tak vám stálá světla opravdu dostatečně mohou sloužit. Možná se jednou dostanu do sféry, kde se již bez profesionální výbavy neobejdu. Ale to už je úplně jiný příběh.

10.jpg 

Kolik mne stálo zařízení ateliéru?

  • Svícení: 1899,- Kč (OBI)
  • Softboxy 2× rám (90x60 cm) 120,- Kč (TESCO)
  • Závěsový systém na pozadí: 149,- Kč (IKEA)
  • 4 druhy látek na pozadí v souhrnné délce cca 50 m 457,- Kč (AUKRO)

Výbava doplňková:

  • 2× stojan na oděvy: 298,- Kč (SCONTO)
  • 1× regálový systém: 799,- Kč (IKEA)
  • 2× křeslo s konferenčním stolem, rozkládací postel: domácí nálezy (zdarma)
  • 1× barový pult se dvěmi barovými stoličkami: 500,- Kč (Inzerát AVÍZO)
  • 3× koberec malý: starý domácí nález (zdarma) 1× koberec 200×150cm: 499,- Kč (IKEA)
  • velké zrcadlo a mnoho další výbavy: domácí nálezy a dary od známých. (zdarma)

Celkem vybavení ateliéru: 4 721,- Kč, (i na kompenzaci pohonných hmot zbylo pár korun) + celkem měsíční náklady na ateliér: 2 300 Kč

Kolik jsem ušetřil?

  • Svícení: denní světla 3× 150W se stativem: 8 500.- Kč (eshop s fotopříslušenstvím)
  • Pozadí: sada stojan + 1× pozadí: 2 560,- Kč (eshop s fotopříslušenstvím)
  • Softbox: 2× 90×60: 2 912,- Kč (eshop s fotopříslušenstvím)

Výbava doplňková:

  • 2× stojan na oděvy: 298,- Kč (SCONTO)
  • 1× regálový systém: 799,- Kč (IKEA)
  • 2× křeslo s konferenčním stolem, rozkládací postel: domácí nálezy (zdarma)
  • 1× barový pult se dvěmi barovými stoličkami: 500,- Kč (Inzerát AVÍZO)
  • 3× koberec malý: starý domácí nález (zdarma) 1× koberec 200×150cm: 499,- Kč (IKEA)
  • velké zrcadlo a mnoho další výbavy: domácí nálezy a dary od známých. (zdarma)

Celkem vybavení ateliéru: 16 068,- Kč
Celkem ušetřeno: 11 347,- Kč
(nelze jinak než uznat, že ušetřená částka je nemalá)

Tento článek, nechť neslouží jako návod. Ale může vám být nápomocný, pokud hledáte alternativní výbavu za málo peněz.

Určitě si přečtěte

Články odjinud