64
Fotogalerie

Miniatura s velkým okem: Samsung NV7 OPS (test)

První, opravdově stabilizovaný kompakt od Samsungu bude horkým zbožím na vánočním trhu. V dnešní recenzi se podíváme jak obstál v redakčním testování.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 7,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 3 072 × 2 304 bodů
  • paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 19 MB
  • objektiv: Schneider-Kreuznach 38–270 mm, F2,8–3,7
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5 palce (64 mm), 230 000 obrazových bodů
  • citlivost snímače: ISO Auto, 100, 200, 400, 800, 1 000
  • videosekvence: 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s, zoom lze použít, délka omezena velikostí paměťové karty, formát AVI
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 106 × 62 × 21 mm, 245 gramů
001.jpg
Blesk se vyklápí směrem nahoru, škoda, že konstruktéři nevyužili možnosti aretovat jej v poloze, kdy by se blýskalo o strop

Samsung přišel na trh se zajímavou řadou digitálů NV. Vyznačuje se typickým, velice povedeným designem v retro stylu, který je velice příjemný nejen pro oko. Nejzajímavějším počinem je zřejmě sedmimegapixelová NV7 OPS. Nejen že se konstruktérům podařilo elegantně skloubit tenoučké tělo s objemnějším objektivem, ale na rozdíl od svých soukmenovců je také jako jediný vybaven technologií optické stabilizace obrazu.

003.jpg002.jpg
Vlevo vypnutý a vpravo pak zapnutý fotoaparát, jeho hloubka se v pohotovostním stavu ještě o něco zvětší

Drobné, ale přesto robustní hliníkové tělo je precizně zhotoveno a je oproštěno od všech kvílivých pazvuků a vůlí. Konstrukce je dle mého názoru nejsilnější stránkou „envéček“ a je jednoduše povedená. Tato vlastnost může hrát při výběru kapesního digitálu pro denní nošení důležitou roli. Jako velice vtipně vyřešený detail se ukázala opěrka pro palec, spolu s naznačeným gripem přínosná pro pohodlné usazení v ruce. Z ergonomického hlediska je velice prospěšný i rozměrný tubus objektivu a než si uvědomíte absenci průhledového hledáčku, můžete si s trochou nadsázky v ruce představit „dospělý“ fotoaparát.

004.jpg005.jpg
Zepředu vypadá NV7 OPS majestátně a větší než ve skutečnosti je

Displej velikosti 2,5" s vysokým rozlišením 230 tisíc bodů je tedy, jak se stalo zvykem, jediným „hledáčkem“. Zde plní ještě jednu důležitou roli, s jeho pomocí ožijí ovládací tlačítka po stranách. Samsung NV7 společně s NV10 poprvé využívá přívětivého rozhraní smart touch. Je založeno na grafickém znázornění aktuální funkce jednotlivých tlačítek na displeji, podobně jako to známe z mnohých mobilních telefonů. Tlačítka mají navíc dvě polohy stisků, první nastane pouhým dotykem prstu (na displeji se pouze zvýrazní řádek s konkrétní funkcí), druhá je logicky zmáčknutí, kdy se funkce i aplikuje.

007.jpg
Na zadní straně najdete vertikální i horizontální řadu dotykových tlačítek

Tento způsob ovládání je jistě velice atraktivní a do značné míry i prakticky použitelný, občas jsem s ním měl ale drobnou potíž, například s listováním v uložených fotografiích. To je ovládáno pouhým pohlazením spodní řady tlačítek v kýženém směru a ne vždy bylo prohlížení přesné. K dispozici je ale funkce slideshow, která může nervy ušetřit, funguje totiž bez problémů.

006.jpg008.jpg
Objektiv se z tubusu vysouvá poměrně dost

Baterie uložená ve společném slotu s paměťovou kartou se při delším testování zaběhla a začala podávat předvídatelné výkony. Výrobce slibuje průměrných 200 snímků, nám se jich sice tolik vyfotografovat nepodařilo, ale zato byl aparát neustále v akci, se zapnutým displejem a stabilizací obrazu – zřejmě největším jedlíkem energie. Za jednoznačně pozitivní považuji nabíjecí kabel opatřený USB zásuvkou volitelně připojitelnou do počítače, či hlavice zapojitelné do elektrické sítě.

009.jpg010.jpg
Provedení horní i spodní strany je velice strohé, potěší kovový stativový závit
011.jpg
Akumulátor a paměťová karta obývají stejný prostor

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Samsung NV7 je nejvyspělejší z trojice přístrojů stejnojmenné řady. Poprvé u něj výrobce použil systém optické stabilizace, který poskytl Samsungu Pentax a jehož kořeny bychom mohli s určitostí dopátrat u zaniklé Koniky Minolty. Stabilizace nevyužívá plovoucích členů v objektivu, ale aktivním prvkem redukujícím otřesy je CCD čip v pohyblivém závěsu. Navíc je k dispozici i stabilizace elektronická, kterou lze aktivovat na hlavním otočném voliči.

Režim ASR (Advanced Shake Reduction) zvýší hodnotu citlivosti podle potřeby směrem k maximu a oproti běžnému režimu zvýšené citlivosti, zmírní firmware hladinu šumu. Přístroj pořídí v okamžiku stisku spouště dva snímky se stejnou citlivostí i clonou. Jeden snímek však výrazně podexponuje zkrácením času a „přeložením“ těchto snímků vhodně přes sebe, je šum ze snímku odečten.

citlivost.gif
Nastavení citlivosti v menu fotoaparátu

Nutno ovšem konstatovat, že i přes tento sofistikovaný postup napodobitelný v grafickém editoru s vrstvami, jsou takto vzniklé snímky jen velice obtížně použitelné a šumu je na nich stále poměrně dost. Ve srovnání s pouhým navýšením citlivosti je ale přeci jen výsledek uspokojivější.

CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5“ má rozlišení 7,2 Mpx. Velikost jednotlivých světločivých elementů tak není příliš velká, a proto i tento fotoaparát trpí bolístkou vyšší míry šumu od téměř základních hodnot citlivosti. Je to však jev, se kterým se v této kategorii potkáte snad u každého konkurenta. Jediným lékem proti „nepřelstitelné“ fyzice, by bylo zvětšení jednotlivých buněk snímače.

rozlišení.gif
Nastavení rozlišení výsledného snímku

Vedle plného rozlišení 3 072 × 2 304 existuje také možnost spořit místo na paměťové kartě, či vestavěné 19MB paměti snížením rozlišení na pět, tři, případně jeden megapixel.

Objektiv pracuje se sedminásobným, v této třídě nadstandardním rozsahem 38–270 mm (ekvivalent kinofilmu). Světelnost F2,8–3,7 je obvyklá, patří ale spíše k tomu lepšímu co lze v dané kategorii naljít. Námi testovaný kus vykazoval sníženou ostrost v pravém dolním rohu, způsobenou pravděpodobně nepřesným vycentrováním optické soustavy.

Tuto skutečnost není těžké odhalit na testovacím obrazci, avšak jen velice těžko byste ji našli na reálných snímcích. Zkreslení i barevnou aberaci objektivu je možné při podrobnějším zkoumání nalézt, jejich míra ale nijak nevybočuje z normálu.

manual.gif
Volba expozičních parametrů v manuálním režimu

Starost o správnou expozici můžete přenechat automatice, stejně tak můžete využít jak poloautomatiky s prioritou clony či času, tak i plného manuální nastavení s kompletně dostupnou řadou časů i clon. V tuto chvíli jsem ale cítil nemožnost kontroly pomocí histogramu jako značný nedostatek, není totiž k dispozici ani v režimu prohlížení. V případě nejistého výsledku je proto vhodnější využít možnosti expozičního bracketingu, který zaznamená řadu tří snímků.

Zajímavě vyřešený je režim plného automatu, který není oproštěný od korekce expozice ani vyvážení bílé barvy. Nazývá je pouze s ohledem na nezkušeného uživatele ikonkami tmavší × světlejší pro korekci a posuvníkem studený × teplý pro nastavení bílé.

auto.gif
Ukázka korekce expozice a vyvážení bílé v automatickém režimu

Funkce videa nabízí dvě velikosti rozlišení 640 × 480 a 320 × 240 obrazových bodů a stejně tak má uživatel možnost ovlivnit, zda bude mít záznam 30 nebo 15 snímků za vteřinu. Slabinu jinak bezproblémového ozvučeného videa vidím ve ztišení monofonního mikrofonu během zoomování.

Automatika nabídne jedenáct scénických režimů, nastavujících digitál optimálně pro zvolenou scénu. Usnadňuje fotografování večerní krajiny, portrétu, dětí, krajin, kopírování textů, detailů, západů slunce, svítání, protisvětla, ohňostrojů a snímání na pláži či sněhu.

režimy.gif
Při výběru scénického režimu se zobrazí i názorná ukázka

Dále můžete použít několik typů rámečků a skládání několika menších snímků v jeden. Tyto efekty najdete na otočném voliči pod položkou E.

e.JPGef.JPG
max. velikost | max. velikost
efek.JPGefekty.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka efektu složení několika snímků a ukázka fotorámečků

Stalo se příjemnou zvyklostí, vybavovat přístroje pro náš trh českým menu. V tomto případě je však překlad svébytný a občas vás displej překvapí češtino-angličtinou. Není to ale žádný závažný nedostatek omezující užívání, je možné že vás lámaný jazyk i pobaví. 

V režimu prohlížení můžete snímky oříznout, nebo převést do odstínů šedé. Během záznamu můžete barevnost snímků ovlivnit přidáním modrého, zeleného nebo červeného filtru. Máte i možnost fotografovat v negativních barvách nebo sépiovém odstínu.

efekty.gif
Výběr barevného filtru v menu přístroje

Z dalších funkcí, jimiž je napěchovaná tato novinka stojí za zmínku ještě možnost využití digitálu jako zvukového záznamníku s kapacitou až jedné hodiny záznamu, možností snímat sedm snímků za vteřinu v 1Mpx rozlišení, dostačujícímu plně prohlížení na monitoru a také funkcí následného složení těchto obrázků do animace formátu GIF.

nastavení.gif
Nastavení fotoaparátu je rozděleno do čtyř sekcí

Zajímá-li vás kompletní technická specifikace, můžete ji najít přehledně seřazenou zde a také v našem katalogu digitálů.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

NV sedmička bez potíží naplní očekávání začínajících fotografů, pravděpodobně ale i těch pokročilejších. Základnu spokojenosti tvoří množství důležitých i zábavných funkcí, vše je podpořeno kvalitním objektivem zobrazujícím ve spojitosti se snímačem dostatečné množství detailů.

Podstatně lepších výsledků dosahuje při dobrém osvětlení, kdy si vystačí se základní hodnotou citlivosti. S citlivěji nastaveným čipem neodvratně přichází výraznější destrukce obrazu.Při fotografování nepříliš dynamických scén však proti tomuto problému dokáže zakročit stabilizace obrazu.

wb auto.JPGwb cloudy.JPG
max. velikost | max. velikost
wb zářivka.JPG
max. velikost
Vyvážení bílé nastaveno na automatiku, zataženo a zářivku, automatika správně zareagovala na smíšené osvětlení

Digitálu tohoto ražení by jistě slušela i možnost snímání do formátu RAW, protože i nejjemnější nastavení komprese se chová k drobným detailům trochu macešsky. Jediným dostupným formátem pro záznam statických obrázků je tedy JPEG, nastavitelný ve třech úrovních komprese.

5.JPG
max. velikost
Na detaily a jemnou strukturu by se hodil bezztrátový formát RAW

Vyšší rozlišovací schopnost na širokém ohnisku (1 600 lph) není nic neobvyklého a proto nepřekvapí. I na delším konci ale dosahuje Samsung NV7 OPS rozlišovací schopnosti lepší (1 300 lph), než bývá dopřáno jemu podobným aparátům.

Naměřili jsme

V rychlostních testech zkoušený kompakt sice nedokázal že je super rychlý atlet, ale ostudu neutržil. První snímek s ním pořídíte než napočítáte do tří a dokáže zaznamenat sérii tří snímků rychlostí 2,5 obrázku za vteřinu. Snímky se v tomto režimu exponují vždy tři při jednom stisku spouště, poté se bohužel téměř stejnou dobu ukládají. K dispozici je ještě standardní sekvenční snímání rychlostí 0,6 snímků za vteřinu až do zaplnění kapacity karty. Extra rychlá sekvence v XGA rozlišení byla již zmíněna.

Samsung NV7 OPS
první snímek 2,95 s
snímek bez namáčknutí 0,35 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 3,05 s
rychlost sériového snímání 0,6 sn./s
max. počet snímků v sérii neomezený
měřeno s paměťovou kartou Panasonic SD 1 GB Pro High Speed


Ostření je díky přisvětlovací diodě bezproblémové i v horším osvětlení a expozici s namáčknutou spouští provedete s neměřitelným zpožděním. Bez namáčknutí si počkáte různou dobu podle úrovně osvětlení a vysunutém objektivu, nikdy však nebudete čekat déle než vteřinu.

Šum

Na snímcích pořízených na nejnižší citlivost je při prohlížení 1:1 rozpoznatelný jemný šum, který narůstá se zvyšováním citlivosti. Při hodnotě ISO 400 však nepůsobí na standardních formátech fotografií (13 × 18 cm) rušivě. U vyšších hodnot citlivosti je již kvalita obrazu degradována výrazným barevným zrnem, firmware však naštěstí nevyhlazuje detaily a „nerozpíjí“ tak kresbu.

 
iso100.jpgiso200.jpg
max. velikost  | max. velikost
iso400.jpgiso800.jpg
max. velikost | max. velikost
iso1000.jpg
max. velikost
Ukázka šumu na reálném snímku, nárůst šumu je zřetelný již od nejnižších hodnot, postupně citlivost ISO 100, 200, 400, 800 a 1 000
sum_1.pngsum_2.png 
Graf šumu pro jasovou složku a pro jednotlivé barevné složky

Senzitometrie

senzitometrie.png
Graf senzitometrie ukazuje standardní expoziční rozsah v dané kategorii s větší pružností směrem do mínusu

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide_100.JPGwide_200.JPG
max. velikost | max. velikost
wide_400.JPGwide_800.JPG
max. velikost | max. velikost
wide_1000.JPG
max. velikost
Testovací obrazec na nejširší ohnisko při všech citlivostech

 

tele_100.JPGtele_200.JPG
max. velikost | max. velikost
tele_400.JPGtele_800.JPG
max. velikost | max. velikost
tele_1000.JPG
max. velikost
Testovací obrazec na nejdelší ohnisko při všech citlivostech

 

scéna_100.JPGscéna_200.JPG
max. velikost | max. velikost
scéna_400.JPGscéna_800.JPG
max. velikost | max. velikost
scéna_1000.JPG
max. velikost
Ateliérová série zaznamenávající kvalitu snímků postupně při všech citlivostech

 

1.JPG2.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru, vlevo zapnutý, vpravo vypnutý

 

bez stabilizace.jpgrežim ASR.jpgstabilizátor.jpg
max. velikost | max. velikost
max. velikost
Další ukázka príce stabilizátoru – první snímek je s vypnutým OPS, druhý s funkcí ASR a vypnutým OPS, třetí se zapnutým OPS
 
3.JPG4.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem a bez blesku

 

ukázka chromatické aberace.JPG
max. velikost
Ukázka chromatické aberace

 

makro.JPGsupermakro.JPG
max. velikost | max. velikost
Vlevo snímek s nastavením makro, vpravo supermakro

Další demosnímky bez komentáře

SNB11915.JPGSNB11992.JPG
max. velikost | max. velikost
SNB12012.JPGSNB12033.JPG
max. velikost | max. velikost
SNB12052.JPG
max. velikost


Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení:

Samsung NV7 OPS je zajímavou volbou pro cílovou skupinu toužící po elegantním, snadno ovladatelném fotoaparátu, záznamníku toho nejzajímavějšího v okolí blízkém a díky dlouhému ohnisku i vzdálenějším.

Hledáte-li společníka do kapsy, kterého takovéto zacházení nerozhodí a zároveň se nespokojíte s obvyklým trojnásobným zoomem, je tento aparát ušitý právě pro vás. Stabilizátor jej dělá ještě vhodnějším pro snímky v interiéru bez narušení atmosféry bleskem, pro takovéto typy snímků často nebude na překážku ani šum v případě kombinace obou dostupných stabilizačních možností. Nadšení bude po právu vzbuzovat i velice komfortní displej, na který je radost pohledět.

Vzhledem k nárokům na kategorii slušivých kompaktů jsem neshledal výrazný nedostatek, snad jen slabší kvalita snímků s vyšší citlivostí. Ta je ale trápením provázejícím takřka všechny kompakty výrobců od A do Z a bylo by proto nespravedlivé, kvůli tomuto neduhu přístroj vyřadit z výběru.

Plusy: 

  • konstrukce
  • design
  • stabilizace obrazu
  • kvalitní displej

Mínusy:

  • horší obrazová kvalita při vyšší citlivosti
  • absence histogramu
  • nepříliš výkonná baterie

Cena:

  • 12 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud