12
Fotogalerie

Nejlepší odolný digitál na dovolenou? Výběr není příliš velký.

Období dovolených se pomalu ale jistě blíží a mnoho z nás by si rádo uchovalo vzpomínky na dobu strávenou u moře nejen pro zahřátí v zimních měsících. Právě na aktivní dovolenou se zdá být outdoorový kompakt ideálním přístrojem.

Odolné kompakty jsou v současné době jednou ze tří skupin kompaktních digitálů, které nám po brutálním zlepšení fotoaparátů v mobilech zůstaly. První skupinou jsou kompakty s velkým snímačem a světelným objektivem, druhou pak odolné kompakty a ve třetí je vše ostatní – malé kompakty s nepříliš dobrou světelností a malým snímačem – zkrátka konkurence nepříliš schopná cvakátka.

V případě outdoorových kompaktů se bohužel také nic moc zásadního v posledních letech neodehrálo, spíše naopak zmizelo několik prvních vlaštovek od různých výrobců a na trhu tak zůstaly léty prověřené modely, které prošly tu více tu méně zdařilým upgradem.

Pomineme-li kompakty, které jsou určeny především pro děti a mají minimální odolnost vůči vodě a nárazu, je nabídka opravdu malá a počet fotoaparátů spočítáte na prstech jedné ruky. Z dřívější poměrně obsáhlé nabídky několika výrobců se smrskli možnosti na výběr mezi čtyřmi modely z dílny Fujifilmu, Nikonu, Olympusu, Panasonicu a Ricohu.

7baae7aa_Tough TG-5 Key Visual_Water Repelling (2)___738B11E___1024x768.jpg

Outdoorové fotoaparáty jsou ideální především pro sportovní nadšence, kteří se nechtějí strachovat o digitál z pohledu možného poškození pádem či vlhkostí. Právě to jsou dva ze čtyř parametrů odolnosti, jimiž se digitály chlubí.

Obrněný automat

S přihlédnutím k uvedenému je logické použití objektivů se specifickou konstrukcí – periskopové objektivy mají velmi malé rozměry a nevysouvají se z těla aparátu. Rozsah jejich optického zoomu je maximálně pětinásobný a spíše se kloní k širšímu ohnisku než naopak. Z pohledu ergonomie je třeba počítat s tím, že odolné kompakty mají ponejvíce mohutnější „brnění“, které pohlcuje nárazy v případě pádu.

Vzhledem k faktu, že jsou fotoaparáty utěsněny proti tekutinám, je třeba počítat s tužším chodem všech ovládacích prvků. Ty tvoří ponejvíce samostatná tlačítka, případně kolébky pro úpravu ohniskové vzdálenosti. Pouze v případě jednoho modelu jsme se setkali hned se dvěma kolečky – jedno sloužilo pro nastavení expozičního režimu a druhé pak pro úpravu hodnoty vybraného parametru.

ON108b_1.jpg

Důležitým parametrem při výběru odolného aparátu by mělo být jeho ovládání a také provozní rychlosti – obvykle s nimi totiž budete zachycovat momentky, kdy se počítá každá sekunda. I proto jsme se ostatně zaměřili na provozní rychlost. Pro snadnější lokalizaci pořízených fotografií najdete prakticky u všech modelů vestavěný GPS modul a bezdrátovou síť Wi-Fi.

Pokračování 2 / 6

Nikon Coolpix W300

od 11 390 Kč

Nikon představil v loňském roce již pátého zástupce řady odolných kompaktů Coolpix, ačkoli se změnilo označení (dříve AW a nyní W) vše ostatní zůstalo prakticky stejné. A to včetně snímače, který má již od roku 2011 rozlišení 16 Mpx, což se zdá být pro snímač velikosti 1/2,3“ jako hraniční hodnota, pokud se chceme vyhnout velmi silnému digitálnímu šumu při vyšších citlivostech.

124822.jpg

Konstrukce je též shodná s předchozími modely – odolnost v případě Coolpixu W300 dosáhla v podstatě maxima – potopit se s ním můžete až do hloubky 30 metrů, nemel by mu ublížit pád z výšky 2,4 metru a fungovat bude i při teplotě -10 °C. Pouze údaje o tlakuvzdornosti výrobce neuvádí, lze však předpokládat, že i v tomto směru bude dostatečně odolný. Z pohledu konektivity nabídne Nikon GPS, Wi-Fi a Bluetooth připojení pracující s firemní technologií SnapBridge, k dispozici je také kompas, výškoměr a hloubkoměr.

Základní technické parametry

  • snímač: CMOS 1/2,3", 16 Mpx
  • objektiv: 24–120 mm
  • světelnost: F2,8–4,9
  • stabilizace: optická
  • citlivost: 125–6400 ISO
  • video: 4K, 30p
  • LCD: 3" / 921 000 px
  • rozměry: 112 × 66 × 29 mm
  • hmotnost: 231 gramů

Velmi dobře je u Nikonu vyřešena ochrana prostoru pro baterii a paměťovou kartu, na jeho boční straně jsou dvířka s gumovým utěsněním a kolečkem, které z dvířek vysouvá západku. Otočit jím lze pouze v případě, že stisknete pojistku uprostřed kolečka – nehrozí tak nechtěné otevření. Pod dvířky je prostor pro baterii, paměťovou kartu a dvojice konektorů microUSB a microHDMI. Oproti ostatním kompaktům má Nikon na těle dvojici kovových oček pro upevnění klasického ramenního popruhu.

124826.jpg

Pokračování 3 / 6

Olympus Tough TG-5

od 12 990 Kč

Také Olympus v loňském roce představil pátou generaci svého odolného kompaktu řady TG. Zatímco v předchozích letech sekundoval vlajkové lodi odolných kompaktů i menší sourozenec s odlišným objektivem a výklopným displejem, v loňském a letošním roce zůstal model TG-5 osamoceným zástupcem řady. Ve výbavě najdete GPS a Wi-Fi, kterým sekunduje kompas, tlakoměr a teploměr – trackování se aktivuje malou páčkou na horní straně.

122770.jpg

Ve srovnání s minulou generací se toho příliš mnoho nezměnilo, odolnost zůstává na mírně nadprůměrné úrovni – potopit jej můžete do 15 metrů a házet na zem pak z výšky 2,1 metru, vedle plné funkčnosti při teplotě -10 °C ještě výrobce garantuje tlakuodolnost do 100 kg. Velmi dobře je u digitálu vyřešeno také zabezpečení dvířek pro přístup k baterii a paměťové kartě a ke konektorům microUSB a microHDMI – v obou případech je vedle posuvné pojistky ještě malý zámek pojistky, takže nehrozí nechtěné otevření – o poloze zámku informuje i jeho žluté podbarvení v případě odemčení.

Základní technické parametry

  • snímač: BSI-CMOS 1/2,3", 12 Mpx
  • objektiv: 25–100 mm
  • světelnost: F2–4,9
  • stabilizace: posun snímače
  • citlivost: 100–12 800 ISO
  • video: 4K, 30p
  • LCD: 3" / 460 000 px
  • rozměry: 113 × 66 × 32 mm
  • hmotnost: 250 gramů

Z ergonomického hlediska je fotoaparát povedeným kouskem a zaujme především tím, že na něm najdete klasické ovladače, jako u běžných kompaktů – otočný zoomovací prstenec kolem spouště, na zadní straně otočný volič expozičních režimů a v rohu horní strany pak roller pro nastavení hodnoty vybraného parametru. Jako jediný model na trhu také zvládne TG-5 ukládat snímky do RAWu. Objektiv samotný nabídne široké ohnisko 25 mm při velmi dobré světelnosti F2,0, která klesá na F4,9 u 100 mm. Kolem objektivu je bajonetová krytka, místo níž je možno nasadit konvertor anebo kruhovou rozptylku pro mikroskopickou fotografii. Tough TG-5 totiž zvládne i v mikroskopickém režimu zoomovat a bez problémů tak nasnímáte opravdu velké detaily.

122772.jpg

Pokračování 4 / 6

Ricoh WG-50

od 5 990 Kč

Ricoh má v nabídce odolné kompakty již od roku 2014, respektive od roku 2013, kdy byly na trhu ještě pod značkou Pentax. Na první pohled je Ricoh od zbytku odolných fotoaparátů odlišitelný především tvarem těla, které je netypicky zaoblené s prohlubní nad objektivem. Tělo není kovové, ale vyvedené z tvrdého plastu a působí spíše jako hračka. 

ricoh_04573_wg_50_digital_camera_black_1339751.jpg

Přestože je digitál v podstatě celoplastový a jediným kovovým prvkem je velké poutko pro uchycení pásku s karabinou, deklaruje výrobce odolnost do hloubky 14 metrů pod vodou, měl by vydržet pád z výšky 1,6 m a bez problémů také odolá tlaku 100 kg, to vše při teplotě až -10 °C. Přístup do prostoru s baterií a paměťovou kartou na spodní straně je chráněn dvířky s gumovým těsněním a malou pojistkou.

Základní technické parametry

  • snímač: BSI-CMOS 1/2,3", 16 Mpx
  • objektiv: 28–140 mm
  • světelnost: F3,5–5,5
  • stabilizace: nemá
  • citlivost: 125–6400 ISO
  • video: Full HD, 30p
  • LCD: 2,7" / 230 000 px
  • rozměry: 133 × 62 × 30 mm
  • hmotnost: 193 gramů

Ergonomie je vcelku dobrá z pohledu rozmístění tlačítek a jejich funkcí, dokonce je k dispozici i možnost nastavit čtyřsměrovému voliči zdvojené funkce. Problémem je však absence jakéhokoli rychlého menu, takže kupříkladu citlivost nastavíte buďto ve velkém menu (to si bohužel nepamatuje poslední pozici, takže se musíte proklikat přes osm předchozích voleb) anebo prostřednictvím zeleného tlačítka, kde si můžete citlivost vybrat jako jednu z uživatelských voleb. Tragédií je bohužel použití displej, který má úhlopříčku pouze 2,7“ a velmi nízké rozlišení 230 000 bodů, což je na něm znát. 

80052201_ricoh_wg-50_cerny_(3)(1)_z3.jpg

Pokračování 5 / 6

Fujifilm FinePix XP130

od 5 990 Kč

Novinka Fujifilm FinePix XP130 v řadě ohledech navazuje na svého loňského předchůdce, model FinePix XP120, nějaká ta vylepšení však samozřejmě nechybí: třebas Bluetooth, automatické ostření na oči či vodováha. Fujifilm FinePix XP130 je osazen 16,4Mpx CMOS snímačem velikosti 1/2,3“ s maximální citlivostí ISO 6 400, jemuž sekunduje stabilizovaný 5× zoom s ekvivalentním ohniskovým rozsahem 28–140 mm a, bohužel, i na tuto kategorii podprůměrnou světelností F3,9–4,9. Fotografie se ukládají do formátu JPEG a videosekvence – max. Full HD při 60 sn./s – do souborů MOV.

152702.jpg

Jelikož se jedná o jednoduchý automat, na těle fotoaparátu příliš ovládací prvků nenajdete. Výslednou podobu snímku tak můžete ovlivnit pouze prostřednictvím kompenzace expozice (-2 EV až + 2 EV), výběrem scény, volbou přednastavení vyvážení bílé, popřípadě použitím blesku s podporou pomalé synchronizace. Zajímavým režimem je loňská novinka Cinemagraph, která produkuje snímky s pohybujícími se částmi.

Základní technické parametry

  • snímač: BSI-CMOS 1/2,3", 16 Mpx
  • objektiv: 28–140 mm
  • světelnost: F3,9–4,9
  • stabilizace: posun snímače
  • citlivost: 100–6400 ISO
  • video: Full HD, 30p
  • LCD: 3" / 920 000 px
  • rozměry: 110 × 71 × 28 mm
  • hmotnost: 207 gramů

Automatické ostření funguje na bázi detekce kontrastu ve dvou režimech: jednorázového a kontinuálního AF; k dispozici je také makro režim a vedle detekce obličeje je podporována detekce očí. Potěší solidní rychlost sériového snímání 10 snímků za sekundu. Podporováno je též intervalové a časosběrné snímání. Ke komponování obrazu slouží 3“ LCD s rozlišením 920 000 bodů.

fujifilm-finepix-xp130-3.jpg

Důležitou vlastností outdoorových fotoaparátů určených k použití v extrémních podmínkách je zajisté jejich odolnost. V tomto směru FinePix XP130 nezklame: je voděodolný do hloubky 20 m, přežije pád z výšky až 1,75 m a odolá i mrazu do -10 °C. Rozměry přístroje činí 11 × 7 × 2,7 cm, váha je 207 gramů, s SD kartou a akumulátorem s avizovanou výdrží 240 snímků na jedno nabití.

Pokračování 6 / 6

Panasonic Lumix DMC-FT7

od 10 990 Kč

​Je to již dlouhých pět let, co Panasonic představil předchůdce aktuální novinky – Lumix FT5. Panasonic Lumix FT7 je osazen 1/2,3" (6,17 × 4,55 mm) snímačem s vyšším efektivním rozlišením 20,4 Mpx (předchůdce nabídl 16 Mpx) a citlivostí nastavitelnou v rozmezí hodnot ISO 80–3 200 s možností rozšíření na ISO 6 400. Senzor ve spolupráci s obrazovým procesorem Venus zvládá sekvenční snímání rychlostí 10 sn./s s předostřením a 5 sn./s s ostřením průběžným. Mechanická závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 4–1/1 300, elektronická pak nabídne nejkratší čas až 1/16 000 s.

166712.png

Ohniskový rozsah stabilizovaného objektivu přepočtených 28–128 mm odpovídá této kategorii fotoaparátů. Světelnost F3,3–5,9 patří k průměru a určitě nebude tím hlavním tahákem pro potencionální kupce, neboť na trhu najdeme světelnější outdoorové kompakty, např. Nikon W300 nebo Olympus TG-5.

Základní technické parametry

  • snímač: BSI-CMOS 1/2,3", 20,4 Mpx
  • objektiv: 28–128 mm
  • světelnost: F3,3–5,9
  • stabilizace: optická
  • citlivost: 80–3200 ISO
  • video: 4K, 30p
  • LCD: 3" / 1 040 000 px
  • rozměry: 117 × 76 × 37 mm
  • hmotnost: 319 gramů

Jistých změn dostálo také automatické ostření. Stále se jedná o kontrastní typ autofokusu, navýšen však byl počet ostřicích bodů, konkrétně na 49. Vybírat lze z několika režimů, včetně Sledování objektu či Detekce tváře. K fotografovanému objektu se lze přiblížit až na 5 cm v režimu makro. Jakožto kompakt určený k použití v náročných venkovních podmínkách je Panasonic Lumix FT7 mnohostranně odolný. Lze se s ním potopit až do hloubky 31 m (navýšení z 13 m), přežije pád z výšky 2 m, odolá mrazu do -10 °C a vydrží tlak až 100 kg. Samozřejmostí je utěsnění proti vniknutí prachu a vody.

166721.png

Panasonic Lumix FT7 umí kromě Full HD sekvencí (1080/60p) natáčet 4K video při 30 sn./s a datovém toku 100 Mbps. Video soubory se ukládají ve formátu MP4. Ke 4K videu se pak vážou další funkce, jako je 4K FOTO (vyjmutí 8Mpx snímku z krátkého 4K záznamu) či Dodatečné zaostření. Kromě toho je k dispozici vysokorychlostní video v HD rozlišení (720/120p), režim časosběru či fázové animace.

Určitě si přečtěte

Články odjinud