F-Spot: udělejte si pořádek ve fotografiích

F-Spot: udělejte si pořádek ve fotografiích

Jednoduchá správa snímků v Linuxu, především pro méně náročné uživatele, je možná díky programu F-Spot.

Až do poslední vydané verze linuxové distribuce Ubuntu, byl F-Spot jejím výchozím správcem fotografií. Je nativně určený pro grafické prostředí GNOME, ale využít jej mohou i uživatelé KDE a dalších grafických rozhraní. Aplikace je vytvořená v C# a používá prostředí Mono, což je důvod, pro který jej mnoho uživatelů považuje za projekt poměrně kontroverzní. Mimo Linux je podporován i Solaris a BSD.

Cílem F-Spot bylo od počátku vytvořit kvalitního správce fotografií, který by nebyl hardwarově ani uživatelsky náročný, umožňoval by základní editační úpravy a přitom si poradil se všemi potřebnými funkcemi, které běžný domácí uživatel potřebuje. Nejedná se tedy o nástroj, který by se snažil zavděčit profesionálním fotografům, pouužívajícím osvědčen profi nástroje, ale spíše těm, kteří ve Windows používali IrfanView či jiný, pro komerční účely neplacený nástroj. To ale neznamená, že by byl F-Spot pro profesionální užití nevhodný – vždy záleží na konkrétních návycích konkrétního fotografa.

F-spot-obecny.png 
Základní okno aplikace

Aplikace je open-source, šířená pod licencí GNU GPL, to znamená, že jí lze používat bez obav i k ziskové činnosti. Aplikace podporuje všechny důležité formáty fotografií  - JPEG, PNG, TIFF, DNG a RAW různých výrobců (CR2, PEF, ORF, SRF, CRW, MRW a RAF) i další grafické formáty (celkem 16 – v podstatě všechny běžné) jako GIF, SVG či PPM. Fotografie lze do F-spot nahrát několika cestami – k dispozici je jak nejjednoduší cesta nahrání z pevného disku, tak přímý import z fotoaparátu (prostřednictvím libgphoto2) nebo z iPod.

Začínáme

Je zajímavé sledovat, jak jednotlivý správci fotografií přistupují k jejich organizaci. F-Spot kombinuje dva užitečné přístupy. Data ze zdrojů jiných než pevný disk nakopíruje (nativně) do složek na disku a současně si zavádí speciální databázi, ve které sleduje obrázky, tagy, popisky či změny. To je výhodné především ve chvíli, kdy chcete svoji pečlivě setřízenou organizaci fotografií někam přenést – stačí přepsat jeden řádek v databázi a je po problémech. Současně nemáte v každé složce samostatný soubor jako v případě Google Picasa.

F-spot-import.png
Import snímků jednoduše, rychle a bez problémů

Na tento systém je potřeba si zpočátku chvíli zvykat, neboť ve Windows prostředí není zcela obvyklý, ale po čase zjistíte, že kromě přenosu existují i další (ne nepodstatné) výhody takového konceptu. Samotný import je poměrně bezproblémový a před uživatelem se po chvíli objeví okno rozdělené do tří částí – levé menu, horní ovládací lišta a samotné okno s náhledy fotografií.

V horním menu se nachází časová lišta, která by vám měla pomoci při procházení snímků. Na tento druh řazení fotografií je potřeba si chvíli zvykat a celkově jej nepovažuji za úplně nejšťastnější. Naštěstí lze nastavit i procházení po složkách. Mimo to je možné snímkům přiřazovat také hodnocení pomocí hvězdiček, řadit je do kategorií nebo k nim připisovat komentáře. To vše je pak možné užít (spolu s časovou informací) k prohledávání snímků. Popisky je možné uchovávat jak odděleně v databázi, tak také přímo ve složce s obrázky, aby byly přístupné dalším aplikacím.

Horní menu ještě umožňuje spustit prohlížení fotografií v celoobrazovkovém režimu. Zajímavostí je, že zde pravé tlačítko vyvolá běžné kontextové menu, takže můžete například rotovat obrázky, aniž byste opustili tento mód. Oproti např. IrfanView se jedná o sympatickou, příjemnou, maličkost, která usnadní a zpohodlní práci. Další tlačítko slouží pro spuštění prezentace.

Levé menu je poměrně bohaté. Naleznete zde zobrazený histogram obrázku. Další položka představuje informace o snímku; kromě data pořízení, velikosti, informace o expozici a rozlišení zde naleznete přepínač mezi originální a upravenou fotografií. Standardně je zapnuté zobrazení upravené fotografie, ale není problém se vrátit k originálu – na disku jsou uloženy oba. Tuto funkci hodnotím velice pozitivně.

Poslední položka levého menu je přepínatelná. Naleznete zde kompletní výpis EXIF informací o snímku, prohlížení souborů po složkách, procházení dle štítků a v neposlední řadě menu úpravy. Pokud jde o prohlížení obrázků program pracuje pomocí masky, která je s každým dalším požadavkem upřesňována. Pro uživatele zvyklé na mc či Total Commander příjemná funkce, pro „klikací“ uživatele z počátku poměrně těžko užitný nástroj.

Pokud jde o nástroje na úpravu snímků, nečekejte žádné sofistikované zázraky. Na druhou stanu, nástroje, které jsou k dispozici fungují spolehlivě, jednoduše a poměrně dobře. Od redukce červených očí – stačí vybrat oblast i dosti hrubě a aplikace sama najde červenou a zredukuje ji, přes ořez s vodícími linkami až k narovnání. Snad jen u poslední zmiňované funkce, bych uvítal vodící linky.  Poněkud nešťastně pracuje změkčení okrajů, které by mělo rozmazávat okraje snímku. Dále je k dispozici převod na sépii a na černobílý snímek, nastavení automatické barvy a korekce snímku (nastavení expozice, sytosti, jasu, kontrastu, vyvážení bílé,...). Nechybí možnost doostření snímku.

F-spot-orez.png
Ořez fotografií je jednoduchý a pohodlný

Vyzkoušejte, uvidíte

Poměrně silnou stránkou F-Spot je export snímků; podporována je například Picasa Web Album, Flikr, Facebook a další. Aplikace si bez problémů poradí s tvorbou CD s fotografiemi nebo pomůže vytvořit spořič obrazovky. Užitečná je i podpora zabalení alba do zip souboru nebo možnost zaslání snímků emailem.  Práce s aplikací je poměrně plynulá a pokud si zvyknete na její drobná specifika, tak i vcelku pohodlná.

F-spot-rozsireni.png
Aplikace podporuje rozšíření. Její funkční výbava není tedy uzavřená

Bez zajímavosti není podpora různých rozšíření, které umožní zvýšit funkčnost celého balíku. Není jich k dispozici mnoho a některé zhoršují stabilitu F-Spot, ale za vyzkoušení (alespoň některé) stojí. Osobně postrádám možnosti většího nastavení prezentačního módu nebo nástroje na generování webových alb.

Celkově je ale F-Spot program, který jistě stojí za vyzkoušení, zvláště u méně náročných uživatelů. Pokud hledáte ideální nástroj na zprávu fotografií pro seniory nebo méně zdatné uživatele, pak se rozhodně nejedná o volbu špatnou. Ti esteticky založení navíc ocení možnost skinovatelnosti aplikace.

Určitě si přečtěte

Články odjinud