51
Fotogalerie

Zlom si mě: Nikon Coolpix S10 (test)

Malých ultrazoomů není na trhu ještě mnoho. Nyní přišel se svojí troškou do mlýna také Nikon s 6Mpx fotoaparátem Coolpix S10.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 1/2,5", 6,0 Mpx (efektivních)
  • max. výst. rozlišení: 2 816 × 2 112 bodů
  • paměťové médium: SD/MMC, interní paměť 16 MB
  • objektiv: Nikkor 6,3–63 mm,v přepočtu na kinofilm 38–380 mm, F3,5
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5" (64 mm), 230 000 obrazových bodů
  • citlivost snímače: ISO Auto, 50, 100, 200, 400, 800
  • videosekvence: 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s, zoom pouze digitální 4×
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 113 × 75 × 41 mm, 250 g s baterií a kartou
  • doporučená cena: 9 950 Kč

Nikon Coolpix S10 je jedním z mála kompaktních modelů s velkým rozsahem ohnisek. Do podobné kategorie patří pouze Panasonic Lumix DMC-TZ1 a Kodak EasyShare V610 se svérázným řešením se dvěma vestavěnými objektivy.

01.jpg02.jpg
Fotoaparát v transportní podobě zepředu a zezadu

Coolpix S10 je v podstatě vylepšený model z minulého roku s označením Coolpix S4. Vzhled těla a parametry fotoaparátů se příliš neliší, S10 je navíc vybaven stabilizátorem obrazu.

Fotoaparát představuje netradiční „lámací“ provedení. Tělo se skládá ze dvou částí spojených kloubem. Zapouzdřenou optiku lze vůči druhé části otáčet v rozmezí 180 stupňů směrem dopředu a 90 stupňů na druhou stranu, od uživatele. Jednoduše tak můžete snímat od pasu či nad hlavou, taktéž není problém vyfotografovat si autoportrét. Lze totiž mít objektiv i displej otočen směrem k Vám. To co vidíte na displeji je zrcadlový obraz, který přístroj po vyfocení automaticky převrátí.

05.jpg
Na objektivu vidíte tlačítko pro optický stabilizátor (VR) a Face Priority detekující tváře lidí

Tělo nepatří mezi tenké stylovky do kapsy u košile, vzhledem k velkému zoomu jsou však rozměry překvapivě malé. Fotoaparát váží s drobným akumulátorem a kartou přibližně 250 g. Designově jde o zajímavý kousek, těžko říci zda povedený či nikoliv. Někomu se může zalíbit, někdo si může tropit legraci z objektivu a jeho krytky připomínající „popelnicový design“.

06.jpg08.jpg07.jpg
Několik možných poloh při otáčení oddělených částí

Každopádně je zřejmé, že provedení a designu musela ustoupit ergonomie. Úchop není příliš jistý, neusnadní jej ani žádný výstupek či pogumování. Udržet delší časy, navíc s pozorováním scény pouze přes displej je poněkud náročné. Na nejdelší ohnisko může být dokonce i čas 1/500 s problémový, naštěstí lze využít optický stabilizátor, k jehož aktivaci slouží samostatné tlačítko na objektivu.

03.jpg04.jpg
Pohled v transportní poloze shora, při níž lze fotit od pasu

Jak jsme již zmínili, optický hledáček přístroji chybí a je vlastně nahrazen velkým 2,5" displejem. Ten má výborné rozlišení, obraz na LCD se skládá z 230 tisíc pixelů. Fotoaparát snímky ukládá na karty SD nebo MMC využít lze také interní paměť velikosti 16 MB.

09.jpg10.jpg
Přístroj z boku. Vpravo vidíme krytku USB konektoru pro přenos snímků do PC či A/V kabelem do TV
11.jpg
Na spodní straně nechybí závit pro stativ (zde bohužel plastový) a slot pro kartu a akumulátor, v tomto případě společný

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5" má efektivní rozlišení 6,0 Mpx. Snímky rozměru 2 816 × 2 112 bodů lze samozřejmě ukládat s různou mírou komprese, případně zvolit menší rozlišení (2 048 × 1 536, 1 024 × 768 a 640 × 480 bodů). Objektivem obsáhnete ohniska v širokém rozmezí od 38 do 380 mm, s velmi slušnou světelností F3,5 v celém rozsahu.

I přes tuto hodnotu světelnosti je focení v šeru dosti obtížné. Autofokus si už v mírně ztížených světelných podmínkách neví rady a často nezaostří vůbec, někdy i přes kladnou indikaci zaostření. Přisvětlovací dioda sice nechybí, ale pomůže jen na vzdálenost několika desítek centimetrů. V exteriéru za slunečného počasí samozřejmě nebude problém. Ostřit lze od 30 cm, v makrorežimu se s nejširším ohniskem přiblížíte až na čtyři cm. Pěkné detailní snímky jsme pořídili na nejdelší ohnisko přibližně ve vzdálenosti 100 cm. Kromě středové ostřícího oblasti si můžete vybrat z matice devětadevadesáti ostřících segmentů. Nezasahují však zcela do krajů scény.

Ačkoliv přístroj může působit na první pohled ambiciózně, jde o pouhý automat. Kromě fotografování v plné automatice nabízí ještě 15 scénických režimů (Portrét, Krajina, Makro, Sport, Párty/interiér, Noční portrét, Noční krajina, Pláž/sníh, Západ slunce, Úsvit/soumrak, Ohňostroj, Muzeum, Reprodukce, Protisvětlo, Panoráma), včetně 4 asistenčních režimů s podnabídkami (v rámci Krajiny např. s mřížkou pro snímání architektury, několik typů portrétních rozvržení, sportovní snímky s kontinuálním zaostřováním s různými typy sériového snímání). Manuální nastavení umožňují nabídky korekce expozice, ISO a vyvážení bílé či režimy blesku.

V době kdy některé automaty zobrazují i reálný histogram jsou velkým nedostatkem zcela chybějící informace o snímku. Nejen, že přístroj nenabízí náhledový histogram, ani v režimu prohlížení snímků se nedozvíte hodnoty použité clony a času. Nemilým překvapením je dokonce absence indikace roztřesení snímku. Nezbývá tedy, než se spoléhat na stabilizátor a případně se v klidu rozloučit s rozmazanými snímky.

Optická stabilizace je oproti předchozímu modelu S4 významnou inovací, funguje na principu pohyblivého snímače. Nikon ji označuje jako redukci vibrací, zkratkou VR. Aktivujete ji tlačítkem na objektivu. Vzhledem k ohnisku až 380 mm a nepříliš pevnému držení je stabilizátor v podstatě nutností.

12.jpg13.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímek focený bez aktivovaného VR a vpravo s aktivovaným VR. Nejdelší ohnisko, vlevo 1/90 s a vpravo 1/60 s

Přístroji nechybí možnost nahrávání videa, i když bez možnosti využít optický zoom, pořídit můžete i zvukový záznam. Výrobce neopomněl ani typické funkce kompaktů Nikon – vedle tlačítka VR můžete najít tlačítko Face-priority. Tato funkce automaticky rozpozná tvář člověka zepředu, a tak je zajištěna správná ostrost i expozice, přestože je tvář např. na okraji snímku.

Další funkcí ukrytou v menu je BSS pro výběr nejlepšího z pěti exponovaných snímků. Prioritně lze nastavit důraz na celkovou expozici nebo světla či stíny. Tmavé snímky oživíte funkcí D-lighting, která tvoří kopie snímků s vyšším jasem a optimálním vyvážením světla (tzv. digitální blesk). Zobrazování snímků se může dít i zábavnou formou, díky funkci Pictmotion, která vytváří prezentace ve formě videosekvencí s uživatelskými přechody, doprovázené vybranou hudbou na pozadí.Zajímá-li vás kompletní technická specifikace, můžete ji najít zde (specifikace.xls) nebo v našem katalogu digitálů.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Použitá optika svojí kvalitou nijak významně nevybočuje ani na jednu stranu pomyslného kvalitativního spektra. Velký rozsah ohnisek s sebou přináší některé neduhy. Sférické zkreslení obrazu pozorujeme jak na krátkém tak dlouhém ohnisku. Porovnejte testcharty např. s těmi z Panasoniku TZ1 (viz. níže) a uvidíte, že soudkovité zkreslení je až příliš výrazné. Na vodorovných i svislých linkách obrazce můžeme pozorovat též moiré.

Ani jedno z krajních ohnisek se nevyhnulo chromatická aberaci. Demosnímky v této kapitole jasně ukazují, že optika bohužel vykreslí nepěkné fialové kontury i na málo kontrastních přechodech, tedy téměř na každém snímku, především v rohových částech. Demosnímky z článku První foto (odkaz) ukazují ještě zřetelnější projevy aberace při vyšším kontrastu na přechodech větví a oblohy.

Objektiv vykresluje na nejkratší ohnisko ostře až do rohů obrazce. Celková ostrost sice na nejdelším ohnisku klesne a pozorujeme rozostřené dolní rohy, přesto nutno říci, že nejde o příliš výraznou změnu jako u některých jiných ultrazoomů. Snímací soustava vykreslí na široké ohnisko 1 300 lph a na dlouhé pak 1 200 lph, po srovnání s výsledky z Panasoniku TZ1 s menším efektivním rozlišením jsou hodnoty téměř shodné. Schopnost rozlišení detailů je poměrně dobrá a přestože by měla jako běžný průměr dostačovat, bohužel ji degraduje doostřování a komprese.

Automatické vyvážení bílé barvy odvádí dobrou práci v přirozeném osvětlení, umělé osvětlení vyžaduje většinou volbu předdefinovaného režimu či manuální nastavení. Automatika si s barevností ne vždy dobře poradí. Stalo se nám, že jsme objevili i několik portrétů v interiéru s bleskem se zeleným nádechem

14.jpg15.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec, nejkratší a nejdelší ohnisko
16.jpg17.jpg
max. velikost | max. velikost
Pro srovnání testovací obrazec z Panasonic Lumix DMC-TZ1, nejkratší a nejdelší ohnisko
18.jpg19.jpg
max. velikost | max. velikost
20.jpg21.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky demonstrující výskyt chromatické aberace. Různá ohniska. Na druhém snímku pořízeným s nejkratším ohniskem si také všimněte soudkovitého zkreslení

Míra šumu

Míra šumu není při ISO 50 a ISO 100 patrná, při citlivosti ISO 200 se šum projevuje, avšak bez výraznějšího vlivu. Při citlivosti ISO 400 jsou snímky poznamenány barevným šumem, projevujícím se především na jednolité ploše vystupujícími modrými i jinak barevnými body. Při nejvyšší citlivosti ISO 800 je projev dosti rušivý. Přesto lze ocenit zachování určitých detailů, jelikož nedochází k vyhlazování šumu až do podoby akvarelové malby.

Vzhledem k podobným 6Mpx přístrojům jde o běžný standard. Pro srovnání předkládáme i výřezy snímků z fotoaparátů s různým rozlišením.

22.jpg23_2.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky při ISO 400
24.jpg25.jpg
max. velikost | max. velikost
Snímky při nejvyšším ISO 800
26.jpg27.jpg
max. velikost | max. velikost
28.jpg29.jpg
max. velikost | max. velikost
30.jpg
max. velikost
Standardní scéna při ISO 50, 100, 200, 400 a 800
sum_srovnani.jpg
max. velikost
Na ukázku výřezy z testovací scény při ISO 400. Všechny fotoaparáty mají snímač CCD s úhlopříčkou 1/2,5" a různá rozlišení. Fujifilm má efektivní rozlišení obrazu 5,1 mpx, Pentax 6,0 Mpx, Samsung 7,1 MPx

Další demosnímky najdete v předchozím článku – Ultrazoom jinak: Nikon Coolpix S10 (první foto)

Naměřili jsme

Ve srovnání s Panasonic Lumix DMC-TZ1 Nikon Coolpix S10 zaostává. Celkově je to ve své třídě přístroj průměrně rychlý.

  Nikon Coolpix S10 Panasonic Lumix DMC-TZ1
první snímek 2,81 s 1,86 s
snímek bez namáčknutí 0,60 s 0,53 s
snímek s namáčknutím neměřitelné neměřitelné
ukládádní-připravenost k dalšímu snímku 1,75 s 1,03 s
rychlost série 1,5 sn./s 3,6 sn./s
série 16 sn. v jednom 1,9 sn./s
max. počet snímků v sérii 8 3
měřeno s paměťovou kartou SD PNY 512 MB MMC Kingston 512 MB

31.jpg
max. velikost
Jednou z možností nabídky sériového snímání je pořídit 16 snímků skládajících se v jeden snímek

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

 t01.jpgt02.jpg
max. velikost | max. velikost
t03.jpgt04.jpg
max. velikost | max. velikost
t05.jpg
max. velikost
Nejkratší ohnisko, postupně ISO 50, 100, 200, 400, 800
 t06.jpgt07.jpg
max. velikost | max. velikost
t08.jpgt09.jpg
max. velikost | max. velikost
t10.jpg
max. velikost
Nejdelší ohnisko, postupně ISO 50, 100, 200, 400, 800
z01.jpgz02.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
 z03.jpgz04.jpg
max. velikost | max. velikost
Zoom – nejkratší a nejdelší ohnisko
p01.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo
p02.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
 p03.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
m01.jpgm02.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro reálné (wide a tele)

Videosekvence

Videosekvence mohou mít maximální rozlišení 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s. Zoomovat v průběhu natáčení není možné (pouze digitální zoom zhoršující kvalitu), konkrétní ohnisko si musíte nastavit před začátkem snímání. Proti roztřesení údajně při natáčení funguje elektronická redukce vibrací, nezaznamenali jsme však výraznější efekt. Zaostřování může být jak jednorázové, tak kontinuální.

Ukázka videa

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Nikon Coolpix S10 je nesnadno zařaditelným fotoaparátem. Je určen pro ty, co hledají velké přiblížení s ohniskem až 380 mm v malém těle. Zároveň hledají něco navíc, a to zajímavé konstrukční provedení. Design je poněkud zpochybnitelný. Na pěkné designy některých stříbrných tabatěrek či retro styl dle mého názoru nedosahuje. Rozměr je sice vzhledem k ohnisku malý, do kapsy košile však tento Nikon nedáte.

Absencí manuálních nastavení expozice se s ním zároveň spokojí jen nenároční uživatelé, které by informace o čase či cloně zbytečně obtěžovaly. Na druhou stranu nechybí zajímavé funkce pro Nikon již možná tradiční, např. BSS, D-lighting, Face-priority a scénické režimy i s podnabídkou. Menu je v českém jazyce. Velkou slabinou přístroje je pomalý autofocus. Ve slabším světle často i nespolehlivý. Nepomůže mu ani přisvětlovací dioda. Bez korektního zaostření tak nelze ocenit ani velký dosah blesku.

Rychlost přístroje je průměrná, stejně jako kvalita snímků. Například chromatická aberace provází bohužel alespoň v malé míře většinu snímků. Někdy je taktéž nutné hlídat vyvážení bílé při použití blesku.

Plusy:

  • otáčecí provedení těla 
  • redukce vibrací
  • menu v češtině
  • detekce tváře

Mínusy:

  • autofokus 
  • chromatická aberace
  • soudkovité zkreslení
  • chybí základní informace o parametrech snímku

Cena:

  • doporučená cena: 9 950 Kč vč. DPH 

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud