26
Fotogalerie

Olympus PEN E-P5 – nenápadná (r)evoluce

Nejvyšší zástupce systémových kompaktů Olympus PEN se dnes dočkal oficiálního představení. Byli jsme u toho a přinášíme první pohled na nový digitál.

Není tomu tak dlouho, co jsme přinesli zprávy o chystaném odhalení nového PENu. Několik dní poté, co byl na asijských webech k vidění teaser na nový digitál, se konala neveřejná tisková konference v Berlíně, kde byl nový model představen.

A co, že si to Olympus tentokrát připravil? Novinka nese označení PEN E-P5, již tradičně japonští stratégové vynechali při označování číslici čtyři a posunuli se rovnou k pětce -  jedná se tedy o přímého nástupce modelu E-P3, který byl představen v červnu 2011 a dva roky se držel na vrcholu řady PEN.

Nový E-P5 však není pouze upgradem v podobě faceliftu a zvýšení rozlišení snímače. Olympus přišel se zcela novým fotoaparátem, který si v ničem nezadá s přístroji vyšší kategorie, jako jsou Fujifilmy řady X anebo Leica (jak se objevuje v některých "proolympusovsky" zaměřených diskuzích).

PEN_E-P5_black_black_EZ-M1442IIR_flash.jpg PEN_E-P5_black_black_EZ-M1442IIR_front.jpg

Jisté je, že designérům se podařilo navrhnout líbivé – a podle prvních pocitů z fotoaparátu v ruce – i funkční tělo, které by mělo splnit nejvyšší nároky na rychlost, přizpůsobení i ovládání.

Klíčové parametry PENu E-P5

  • celokovové tělo s retro designem
  • mechanická závěrka s nejkratším časem 1/8000 s
  • snímač Live MOS s rozlišením 16 Mpx
  • 2×2 ovládací prvky s uživatelským nastavením
  • vestavěná Wi-Fi
  • pětiosá stabilizace obrazu
  • vylepšený autofokus – Super Spot AF
  • sériové snímání 9 sn./s
  • funkce Focus Peak při manuálním ostření
  • cena (tělo):  999 EUR, v ČR cca 26 000 Kč

Kompletní technické specifikace najdete zde.

Funkční retro

Po vzoru konkurenčních společností, posunul Olympus design nového digitál více do retro roviny. Na první pohled byste neřekli, že se jedná o nový digitální fotoaparát, zvláště poté, co spatříte na čelní straně nápis Olympus PEN. K dispozici pak bude ve třech barevných variantách – černá, bílá a stříbrná (ta působí nejvíce retro dojmem).

PEN_E-P5_black_black_EZ-M1442IIR_side.jpg PEN_E-P5_silver_black_EZ-M1442IIR_side.jpg PEN_E-P5_white_silver_EZ-M1442IIR_side.jpg

Tělo má logicky uspořádané ovládací prvky, na horní straně je zleva vyskakovací blesk, sáňky na externí blesk či elektronický hledáček společně se stereomikrofonem. Následuje hlavní volič expozičních režimů, spoušť s dialogovým kolečkem, funkční tlačítko a páčka pro zapnutí/vypnutí přístroje.

PEN_E-P5_silver_back_1.jpg PEN_E-P5_silver_back_2.jpg PEN_E-P5_silver_top.jpg

Na zadní straně pak najdete vlevo nad displejem tlačítko pro aktivaci blesku, vpravo od displeje čtyřsměrový ovladač s integrovaným potvrzovacím středem a dalších pět tlačítek pro vstup do menu, mazání snímků, režim prohlížení, nastavení fotoaparátu a lupu. Zajímavým a vpravdě velmi praktickým je přepínací páčka na zadní straně vedle displeje (viz dále), která má integrovanou spoušť videa. Nad páčkou je ještě druhé dialogové kolečko.

PEN_E-P5_silver_side_1.jpg PEN_E-P5_silver_body.jpg PEN_E-P5_silver_side_2.jpg

Na přední straně je pouze pojistka bajonetu, respektive čelní dialogové kolečko a přisvětlovací dioda autofokusu. Na pravém boku jsou dvířka, kryjící HDMI, USB a A/V rozhraní. Baterie a paměťová karta jsou tradičně v pravé části těla a přistupuje se k nim zespod přístroje.

Ergonomie na jedničku

Z hlediska ovládání se podařilo Olympusu vytvořit všestranný přístroj, který by měl vyhovovat každému. Ačkoliv vypadá fotoaparát na snímcích poměrně malý, není tomu úplně tak – při rozměrech 122,3×68,9×37,2 mm váží 420 gramů, včetně baterie a paměťové karty.

Díky malému ale do ruky dobře padnoucímu gripu a zadní opoře pro palec se tělo dobře drží, tvar digitálu s horizontálním rozložením hmoty pak podporuje dobré (zrcadlovkové) držení i levou rukou.

PEN_E-P5_white_body.jpg PEN_E-P5_white_front.jpg PEN_E-P5_white_silver_EZ-M1442IIR_front.jpg

Dalo by se říci, že převratnou inovací v ovládání je zmíněná přepínací páčka na zadní straně těla. Díky ní totiž můžete využít celkem čtyř funkcí přiřazených dialogovým kolečkům. Při fotografování například v manuálním režimu ovládá přední volič clonu a zadní volič expoziční čas, analogicky v poloautomatickém režimu je to nastavení clony či času a korekce expozice. Pokud však páčku přepnete do druhé pozice, můžete dialogovými kolečky nastavovat citlivost a vyvážení bílé.

packa.jpg 
Detail přepínací páčky

Přiřazení konkrétních funkcí při přepnutí a také jednotlivým dialogovým ovladačům je samozřejmě možné přímo v menu přístroje. Krom toho, na horní straně vedle spouště najdete ještě jedno funkční tlačítko, kterému je možno opět přiřadit celou řadu funkcí.

Základní výbava na vysoké úrovni

Snímač uvnitř E-P5 je typu Live MOS s rozlišením 16,1 Mpx, jelikož se jedná o formát 4/3 je maximální velikost snímku 4608×3456 obrazových bodů. K dispozici je formát RAW a JPEG, video je pak možné natáčet ve full HD při 30 sn./s – k dispozici je i režim time-laps při rozlišení 1280×720 bodů. Nastavitelný rozsah citlivostí je od ISO 50 až do ISO 25 600.

Podobně jako u modelu OM-D E-M5, i v případě nového PENu E-P5 se dá očekávat vysoká obrazová kvalita, a to i při vyšších citlivostech.

Ačkoliv má tělo na tloušťku pouhých 3,7 cm vlezl se do něj i výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 3" a velmi pěkným rozlišením 1 037 000 obrazových bodů. Displej je výklopný v poměrně širokém úhlu a při zavření do těla nikde nevyčnívá.

PEN_E-P5_black_black_EW-M1718_side_display_1.jpg PEN_E-P5_black_black_EW-M1718_side_display_2.jpg PEN_E-P5_black_black_EW-M1718_side_display_3.jpg

Dalším zajímavým řešením je vestavěný Wi-Fi modul – nikoliv však svými vlastnostmi, ale svým ovládáním. Tradičně je možné bezdrátový modul aktivovat a připojit se k síti pro přenos snímků. Krom toho je však k dispozici také spárování s tabletem či smartphonem a možnost vzdáleného ovládání, včetně živého náhledu – prostřednictvím aplikace Olympus Image Share 2.0, která bude dostupná, jak pro iOS, tak pro Android.

PEN_E-P5_silver_black_EW-M1718_back_2.jpg PEN_E-P5_silver_black_EW-M1718_back_3.jpg PEN_E-P5_silver_black_EW-M1718_back_4.jpg

Toto propojení však není nutno nijak nastavovat, při aktivaci Wi-Fi se na displeji zobrazí QR kód, po jeho vyfocení mobilem/tabletem (z prostředí programu pro ovládání digitálu) pak dojde k automatickému spárování a navázání spojení mezi oběma zařízeními – prosté a jednoduché.

Kompletní technické specifikace najdete zde.

Autofokusová jednotka přináší jednu zásadní novinku v podobě tzv. mikro ostření. V případě, že uživatel fotografuje makro, může si zvětšit libovolnou část záběru, respektive jeho velmi malý výřez a teprve poté zaostřit – například pylové zrnko v květu rostliny.

Elektronický hledáček

Co se bohužel do základní výbavy nového PENu nevešlo, je elektronický hledáček. Ten je dodáván samostatně, ovšem jeho parametry jsou velmi dobré a můžeme potvrdit, že i na živo stojí za to. Už model OM-D E-M5 měl vynikající hledáček, ovšem nový hledáček VF-4 posouvá kvalitu o další stupeň.

PEN_E-P5_silver_black_black_EW-M1718_VF-4_back_1.jpg PEN_E-P5_silver_black_black_EW-M1718_VF-4_back_2.jpg PEN_E-P5_silver_black_black_EW-M1718_VF-4_back_3.jpg

Krom toho, že je uvnitř hledáčku displej s rozlišením 2 360 000 obrazových bodů, dotahuje se hledáček svými parametry na optické hledáčky plnoformátových zrcadlovek, a to jak zvětšením, tak i velikostí tzv. eye pointu. Výrazně se také snížila prodleva (lag) v zobrazení při rychlém posunu fotoaparátem.

PEN_E-P5_silver_black_black_EW-M1718_VF-4.jpg PEN_E-P5_silver_black_black_EW-M1718_VF-4_back_4.jpg

K dispozici bude při nasazení na model E-P5 také automatický senzor přepnutí obrazu. Co mne však zaujalo nejvíce, je rozsah dioptrické korekce, která jde řádný kus do mínusu (při mých -5,5 dioptriích jsem bez brýlí viděl krásně ostře).

Žralok ve vlastních vodách?

Zcela logickou a legitimní otázkou je, zda nebude PEN E-P5 parazitovat ve vlastních vodách a neukradne část zákazníků vyššímu modelu OM-D E-M5. Odpověď na tuto otázku může být ano i ne. Ano v případě, že uživateli jde o technické inovace a raději zvolí menší tělo. Ne v případě, že uživatel jde po odlišné koncepci fotoaparátu, kdy je u OM-D vestavěný hledáček a tělo je o něco větší a robustnější

Cenově budou oba dva modely velmi blízko, nicméně jak se proslýchá, tak tento bratrovražedný boj nebude mít dlouhého trvání, neboť nástupce OM-D E-M5 bychom se měli pravděpodobně dočkat na podzim letošního roku.

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud