Je hledáček u fotoaparátu důležitý?

Je hledáček u fotoaparátu důležitý?

Hledáček je u kompaktního fotoaparátu na jednu stranu velmi praktická věc, na druhou stranu je však mnohými zatracován. Hledáček většinou přináší výhody, ale...

Hledáček je určen pro fotografování prakticky odjakživa, v dřívějších dobách sloužila u velkoformátových fotoaparátů jako hledáček přímo zadní stěna, posléze přišly ke slovu fotoaparáty středoformátové s hledáčkem na horní straně těla.

Nejrozšířenější skupina fotoaparátů, pracujících s kinofilmovou kazetou měla hledáček také, a to vždy. Vzhledem k analogové technologii nebyla jiná možnost, jak komponovat scénu, než přes hledáček fotoaparátu.

Hledáček ano či ne?

Od fotografů, kteří používají zrcadlovky anebo v minulosti fotili právě kinofilmovými fotoaparáty, uslyšíte jednoznačně ano. Od druhé skupiny fotografů, kteří zkušenosti s hledáčkem mít mohou a nemusejí, zase uslyšíte názor opačný.

Proč tomu tak je, je nasnadě, hledáčky jsou různé a jejich vlastnosti taktéž, něco však mají všechny společné. Pokud budete fotografovat za silného slunečního svitu, tak na zadním displeji prakticky nic neuvidíte. V takovém okamžiku je hledáček vítaným doplňkem fotoaparátu.

Na druhou stranu je ale hledáček u digitálních kompaktů spíše okrajovou záležitostí a jeho kvalita nebývá nijak valná, spíše se jedná o nouzové řešení, a tak k němu přistupují i výrobci.

Typy hledáčků

Optický s hranolem (TTL – Through The Lens)

Asi nejrozšířenějším typem hledáčku je ten klasický optický s pentagonálním hranolem, který najdete u zrcadlovek. V tomto případě je obraz, který projde objektivem několikrát odražen právě v pentagonálním hranolu a poté je promítán do hledáčku. Takže vždy vidíte to co následně vyfotíte. Odtud také označení TTL - Through The Lens - tedy skrz objektiv.

slr.jpg 
Schéma průchodu světla zrcadlovkou, v hodní části je pentagonální hranol

Rozdíly mezi jednotlivými hledáčky této kategorie jsou především ve velikosti a v míře zvětšení. Pokud se podíváte do hledáčku nejlevnějších zrcadlovek, bude to jako světlo na konci tunelu, hledáčky jsou totiž velmi malé.

Optický průhledový

Nejčastější typ hledáčku u digitálních kompaktů je pouze průhledový - uvnitř nenajdete žádné další informace, jako u hledáčku s hranolem. Hledáček je spřažen s ovládáním zoomu, takže při zoomování objektivu se mění také přiblížení v hledáčku. U tohoto hledáčku prochází obraz přímo skrze něj a poté do oka, na výsledné fotografii tudíž uvidíte mírně odlišný úhel záběru, než je tomu v hledáčku - podrobněji viz paralaxa u fotoaparátů.

19432.jpg 
Průhledový hledáček je umístěn obvykle v blízkosti objektivu a najdete jej především u pokročilých kompaktů

Samostatnou kapitolou jsou hledáčky dálkoměrné. V těchto případech jsou obvykle dostatečně velké a zobrazují minimálně expoziční informace, takže nemusíte neustále koukat na displej. Tento typ hledáčku však najdete výhradně u dálkoměrných fotoaparátů Leica a u několika modelů Fujifilm.

Elektronický hledáček (EVF)

Nejvíce rozšířený je u ultrazoomových fotoaparátů a najdete jej také u digitálních zrcadlovek Sony SLT, mnohdy je také použit u systémových kompaktů/bezzrcadlovek. Nedá se však říct, že určitá kategorie jej bude stoprocentně využívat - jeho použití není konstrukčně dané, jako v případě zrcadlovky.

Výhody EVF jsou jasné, do hledáčku (na displej v hledáčku) je promítán stejný obraz, jako na zadní displej, takže si můžete zobrazit maximum informací, které například u zrcadlovky do hledáčku nedostanete – histogram, elektronickou vodováhu, poloprůhledný snímek při focení panoramatu, rozsáhlou nabídku nastavení a v neposlední řadě také přímo pořízený snímek.

16472.jpg 25040.JPG
Elektronický hledáček u fotoaparátu Sony NEX-6 (systémový kompakt) a Panasonic Lumix LF1(klasický kompakt)

Nevýhody jsou také podobné, jednak je to obvykle nízké rozlišení displeje v hledáčku, takže je obraz příliš hrubý a nehezký, druhým problémem bývá poměrně značné zpoždění překreslování obrazu (tzv. lagování) v hledáčku, když fotíte ve zhoršených světelných podmínkách. V neposlední řadě je to také velikost a zvětšení, které jsou podobné jak u levných zrcadlovek.

Jaký typ hledáčku tedy zvolit?

Jako při každém rozhodování, i zde je potřeba se zamyslet, zda vůbec hledáček potřebujete - pokud jste dosud fotografovali kompaktem a snímali přes zadní displej, pravděpodobně vám hledáček chybět nebude. Naopak, pokud už jste se přes hledáček někdy podívali, možná po něčem takovém toužíte.

V takovém případě je třeba vzít v potaz několik věcí při výběru:

  • elektronický nebo optický či TTL -  odtud vám také vypadne přímo soubor digitálů, které je možno zakoupit
  • velikost hledáčku
  • pokrytí hledáčku
  • jeho zvětšení
  • přiblížení
  • rozlišení u EVF
  • zpoždění u EVF
  • rozsah dioptrické korekce, pokud nosíte brýle

Sami posuďte jestli a jaký typ hledáčku má pro vás smysl, a zda byste jej vlastně používali. Nezapomínejte, že papírové hodnoty jsou jedna věc, praxe může být zcela jiná, proto i kdybyste kupovali fotoaparát s hledáčkem, nezapomeňte se do něj podívat, to vám totiž o jeho vlastnostech řekne nejvíc.

Určitě si přečtěte

Články odjinud