7
Fotogalerie

Konstruktor: vyrobte si vlastní fotoaparát

Analogový fotoaparát si dnes můžete koupit v bazaru anebo nový za pár stokorun. Anebo si taky můžete ukrátit dlouhou chvíli a foťák si složit svépomocí...

...respektive spíše s pomocí Lomography Society, která se rozhodla k velmi chvályhodnému kroku a začala na trh dodávat sadu pro složení vlastního analogového fotoaparátu v duchu lomografických pravidel – Konstruktor.

Postavit si v dnešní době digitální fotoaparát stylem DIY (Do It Yourself = svépomocí) není pro kutila nic moc složitého. Většinu součástek je možné běžně koupit v obchodech s elektronikou a elektrotechnikou. Pak již stačí jen správně zapojit a zřejmě budete moci fotografovat – zní to velmi jednoduše, nicméně praxe asi bude trošku jiná, proč by se jinak prodávalo takové množství digitálů

V případě fotografie analogové je tomu už trošku jinak, postavit si vlastní funkční fotoaparát, který využívá pro záznam kinofilm anebo jiný typ filmu, není vůbec těžké. Tím nejjednodušším způsobem je dírková komora (pinhole), kterou můžete vyrobit prakticky z čehokoliv.

konstruktor_stickers_new_5.jpg konstruktor_stickers_new_6.jpg
Konstruktor, zdroj: Lomography.com

Ponejvíce se osvědčily plechovky od piva či limonády, někdo udělal pinhole z popelnice, někdo dokonce z velkého kontejneru na odpad. V časopise ABC dokonce vyšly hned dvě vystřihovánky pro stavbu fotoaparátu. Jedna z nich vypadala jako klasická zrcadlovka a nesla název Dirkon, druhá vystřihovánka pak byla věrnou kopií ultrazoomu Olympus IS-100.

Konstruktor

Lomography Society je sdružením nadšenců, kteří objevili krásu starých fotoaparátů Lomo a zasloužili se o dočasné znovuobnovení jejich výroby. Společně s Lomem vypouštějí na trh celou řadu zajímavých fotografických přístrojů, které variují od opravdu malinkých aparátků až po středoformátová zařízení – všechny najdete v e-shopu Lomography society.

Není tomu tak dlouho, co Lomography uvedla na trh novinku s názvem Konstruktor DIY Kit – jak vyplývá ze samotného názvu, jedná se o sadu pro sestavení vlastního fotoaparátu. V krabici dostanete zabalený výlisek, podobně jako při stavbě modelu letadýlka. Pouze budete v tomto případě sestavovat fotoaparát.

hands_camera2.jpg hands_grid1.jpg
Konstruktor, zdroj: Lomography.com

K sestavení stačí šroubovák a nožík a maximálně dvě hodiny času. Samostatně sestavujete objektiv, hledáček, mechaniku převíjení filmu a potom už je to jen o spasování jednotlivých dílů dohromady a přidání několika ovládacích koleček a tlačítek. A samozřejmě také finální povrchová úprava za pomoci samolepek. Ostatně podívejte se sami.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi jednoduchý fotoaparát, není možné očekávat nějaká specifická nastavení. Objektiv má 50mm ohnisko se světelností F10, samotný fotoaparát pak umožňuje vícenásobnou expozici, použití času Bulb pro dlouhou expozici (bohužel ale není podle specifikace možné připojit drátěnou spoušť). Také expoziční čas je jeden a to 1/80 sekundy.

konstruktor_detail.jpg
Konstruktor, zdroj: Lomography.com 

S Konstruktorem tak můžete směle vstoupit do světa lomografie za cenu přibližně 35 EUR, musíte však počítat s tím, že v tomto případě budete technikou limitování více než hodně. Na druhou stranu velmi pěkně provedené balení jej předurčuje stát se dárkem pro všechny alternativně zaměřené fotografy.

konstruktor_box_front_close.jpg konstruktor_box_quarter_open.jpg
Dárkové balení Konstruktoru, zdroj: Lomography.com 
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud