51
Fotogalerie

Panasonic LUMIX LX100: Klenot mezi kompakty

„Láska na první pohled.“ Tato slova jsem po prvních hodinách s tímto výkonným kompaktem dokonce vyslovila. Přestože i ideál má své mouchy, a ty si samozřejmě nenechám pro sebe, převažují pozitiva.

Hlavními pozitivy jsou výborná obrazová kvalita, elegantní a účinné ovládání i akurátní nabídka bonusových funkcí. Panasonic Lumix LX100 spatřil „světlo trhu“ v září loňského roku, tedy tři roky po posledním „lxku“ s pořadovým číslem 7.

Za tu dobu došlo ve světě kompaktních fotoaparátů k velkému progresu a nový Panasonic nejenže dokázal udržet krok s konkurencí, dokonce ji krapet předběhl. Oproti předchozímu modelu, lze-li ho ovšem vůbec považovat předchůdce, se změnily proporce i vnější vybavení fotoaparátu, zejména nabídka externích ovládacích prvků.

Podstatné je ale to, co se událo v útrobách přístroje. V rámci současného trendu také Panasonic vsadil na velký snímač, konkrétně na formát 4/3, a přitom se dokázal vzepřít honbě za co nejvyšším rozlišením a přistoupil pouze na umírněných 12 Mpx. Do nevelkého těla navíc vměstnal pestrou nabídku vyspělých funkcí, mezi nimiž vyniká stále rozšířenější 4K video.

1.jpg2.jpg

Pansonic LX100 je dostupný ve dvou barevných variantách – černé a stříbrné. Co do zevnějšku navazuje na moderní retro look svých předchůdců. Popravdě si od kinofilmových předchůdců bere mnohé i v oblasti ovládacích prvků – o tom se zmíním níže.

Pohodlné držení zajišťuje přední gumový grip s protiskluzovou, pseudokoženou úpravou a výstupek pro palec na zadní straně přístroje. Vzhledem k velikosti fotoaparátu jsou tyto ergonomické prvky naprosto dostačující. Jediné, co se dá vytknout, je způsob upevnění gripů – lepidlem a gumovými zarážkami. Mnou testovaný, světem, resp. několika redakcemi protřelý kousek už vykazoval náznaky odlupování.

3.jpg
Panasonic Lumix LX100 s připojeným externím bleskem (součást setu)

Přední stěně fotoaparátu dominuje světelný zoom, který se integrovanými ovládacími prvky podobá výměnným sklům. Poměrně standardně je opatřen kroužkem, který ve výchozím nastavení slouží k zoomování. Lze mu však přiřadit i jinou funkci (např. vyvážení bílé nebo ISO), což se jaksi přímo nabízí, neboť měnit ohniskovou vzdálenost lze i pomocí zoomovací páčky okolo spouště.

4.jpg

Mezi méně obvyklou výbavu patří prstenec sloužící k nastavení velikosti clony a dva přepínače u kořene objektivu: první je určen k přepínání obrazového formátu (3:2, 16:9, 1:1 a 4:3), druhý k nastavení režimů ostření (AF, AF s podporou makra a MF).

Roztoč mě!

Položky nacházející se na horní straně fotoaparátu jsou důležité pro práci v manuálním režimu a v módu priority času závěrky. Samostatné otočné voliče jsou dedikovány volbě rychlosti závěrky a kompenzace expozice. K druhému zmíněnému rolleru mám drobnou výtku. Ač je při nastavování příkladně tuhý, v brašně se mi často pootočil, raději si proto před fotografováním zkontrolujte jeho pozici.

5.jpg

Nu, a co tu máme dále: sáňky na externí blesk (malý kompaktní „blesčík“ je součástí setu), spoušť obkrouženou zoomovací páčkou a dvě speciální tlačítka, jimiž se promáčknete do inteligentního auto režimu (iA) a k nabídce kreativních filtrů (FILTER).

Jak na fotografické režimy?

Máte také pocit, že tu něco chybí? Ano, je to volič fotorežimů. Pokud nepracujete v inteligentní automatice, pokročilé režimy P, S, A, M se aktivují automaticky podle toho, kterým z ovládacích prvků pootočíte. Jestliže použijete clonový kroužek na objektivu, přepnete se do módu priority clony, pokud roller s nabídkou časů, ocitnete se v režimu priority závěrky, a jakmile ručně nastavíte oba zmíněné parametry, fungujete v plném manuálu.

6.JPG

Nebo nepoužijete ani jeden ze jmenovaných ovládací prvků a fotografujete v módu programové automatiky. V okamžiku, kdy aktivujete inteligentní automatiku, zruší se, resp. jsou ignorována veškerá nastavení na externích ovládacích prvcích – clony i rychlosti závěrky – a fotoaparát si šlape po svém bez možnosti ovlivnit expoziční parametry, vyjma korekce expozice. I v automatickém režimu lze však snímky ukládat do JPEGu i RAWu.

Prohlédni mě!

Na Panasonicu LX100 najdeme hned dva zobrazovací prvky: hledáček a displej. Elektronický hledáček se zabudovaným senzorem přiblížení oka má opravdu vysoké rozlišení, 2 764 000 px, přesto mě příliš neoslnil. Při rychlém vodorovném pohybu se na něm objevují svislé barevné pruhy, má přesycené barvy a příliš vysoký kontrast. Obraz zdaleka neodpovídá realitě ani zobrazení na displeji.

7.jpg

Obrazovka není výklopná ani dotyková. Ač nejsem velkým příznivcem „dotykáčů“, přece jen by se mi tu menší nabídka dotykových funkcí hodila, zejména výběr plochy/bodu zaostření. Ten lze provádět pomocí 4směrného a zároveň otočného voliče napravo od monitoru, a to jen tehdy, máte-li v Menu aktivovánu funkci Ostření na střed. Zásadní nevýhodou tohoto systému je fakt, že ztratíte přístup k nativním funkcím: ISO, WB, režim snímání a režim AF. Situaci můžete řešit upravením nabídky 3 funkčních tlačítek (Fn) a funkčnosti prstence na objektivu (doporučuji nastavit ISO).

8.jpg

Ostatní „čudlíky“ jsou víceméně tradiční, čili aretace AF/AE, Quick menu, aktivace režimu prohlížení, mazání a volba modu zobrazení DISP. Pouze videospoušť je nezvykle zapuštěna do gripu vpravo od prostoru pro palec.

Na levoboku nalezneme konektory pro USB a HDMI, na spodní stěně poté slot na kartu a baterii. Životnost akumulátoru je dimenzována na 320 snímků na jedno nabití a toto číslo je beze zbytku pravdivé. K nabíjení je nutná externí nabíječka – je dodávána v setu.

 

Pokračování 2 / 4

Speciální fotografické funkce

Fotoaparát disponuje širokou škálou kreativních filtrů – přesně je jich 24. Jednotlivé efekty je možné dále upravovat, např. ovlivnit saturaci barev (u filtru Expresivní). Při použití filtru lze snímky ukládat do formátu JPEG i RAW; surový formát softwarovými úpravami samozřejmě dotčen není. Paradoxně však nejsou filtry dostupné v módu inteligentní automatiky (iA).

Některé funkce jsou důkladně ukryty v Menu. Např. režim Panorama najdete v Režimech závěrky, tedy vedle sériového snímání a samospouště. Vzhledem k tomu, že se panoramatické fotografie neukládají do RAWu, musíte předem manuálně přepnout Kvalitu snímku na JPEG, fotoaparát to za vás automaticky neudělá.

1.JPG2.JPG

Takových drobných zádrhelů je u tohoto přístroje více. Pokud máte aktivovanou nějakou funkci, nebo nastaveny nekompatibilní parametry, nejsou některé funkce dostupné. Chcete-li je použít, musíte jim manuálně přizpůsobit nastavení, což může být zdlouhavé a někdy je to opravdová detektivka.

WiFi a NFC

Předností nových Panasoniců je propracovaná nabídka bezdrátových funkcí. Úkony, které lze provádět bezdrátově, se sice neliší od konkurenčních výrobků – dálkové ovládání, přenos snímků nebo jejich okamžité ukládání po pořízení, zobrazení na chytré televizi, nadstandardní je však užitnost aplikace Image App (pro Android a iOS).

3.JPG

S tímto prográmkem je možné do detailu ovládat nastavení fotoaparátu. Na dálku lze měnit, parametry expozice, ostřit dotykem (což je jaksi samozřejmostí), přidávat GPS souřadnice, stahovat snímky a jako bonus z nich vytvářet koláže.

4.JPG

Quick menu dovoluje měnit Obrazový režim, aplikovat jeden z filtrů, aktivovat 4K foto, ovlivnit kvalitu záznamu atd. Fotoaparát a chytré zařízení lze propojit ručně – zadáním hesla či snímáním QR kódu – nebo prostřednictvím modulu NFC vzájemným dotykem či přiblížením.

5.jpg

Video a FOTOGRAFIE 4K

Panasonic Lumix LX1000 umožňuje natáčení Full HD (1080/50p, 25p, 24p) videosekvencí, které lze ukládat do formátu AVCHD nebo MP4. Před spuštěním záznamu lze nastavit všechny expoziční parametry i režim ostření – automatické (po namáčknutí spouště během natáčení), jednorázové (na začátku záznamu) nebo ruční. Video lze ve fotoaparátu vytvořit i z časosběrných snímků.

Nejzajímavější videofunkcí je bezesporu FOTOGRAFIE 4K, což je zjednodušeně řečeno záznam videosekvencí ve vysokém rozlišení. Každý ze snímků, jichž za sekundu pořídíte 25, má rozlišení 8 Mpx (3 840 × 2 160 px), musíte tedy počítat s vysokými nároky na paměťovou kartu – její rychlost a velikost úložného prostoru.

Výhodou 4k videa je možnost vyjmout ze záznamu statické snímky s vysokým rozlišením. Pro tento účel je vhodné pořizovat video v režimu priority závěrky s nastavenými krátkými časy (od 1/1000 s výše), aby se předešlo rozmazání obrazu. Ukázková fotografie byla vyňata ze záznamu natáčeného s rychlostí závěrky nastavenou na 1/400 s, je na něm tudíž patrná pohybová neostrost.

6.JPG

Ke zpracování i k samotnému přehrávání 4k videa je nezbytné vlastnit výkonné PC. Jestliže jím, tak jako já, nedisponujete, můžete jednotlivé snímky ze záznamu „vytáhnout“ při přehrávání ve fotoaparátu, ovšem bez možnosti prohlédnout si jejich detaily.

Fázová animace

Máte rádi „trhané“ animace nejrůznější objektů, jak je známe např. ze Švankmajerových filmů? Potom právě vám je určena tato hravá funkce. Stejně jako FOTOGRAFIE 4K se aktivuje v Menu. Podle nastavené kvality záznamu lze na jeden zátah pořídit až 9 999 snímků, do max. velikosti souboru 4 GB.

Pomůckou k přípravě správné kompozice jsou obrysy předcházejících snímků překrývající nový záběr. Při vytváření animace je nezbytné upřesnit počet snímků na jednu sekundu (50 až 1 sn./s), přičemž platí jednoduchá rovnice – čím více snímků, tím plynulejší pohyb.

Prohlédněte si ukázkovou animaci

 

Pokračování 3 / 4

Výkon a obrazová kvalita

O rychlý chod fotoaparátu se stará procesor Venus Engine, o kvalitu obrazového výstupu poté CMOS senzor formátu 4/3 (17,3 × 13 mm) s efektivním rozlišením 12 Mpx. Co do provozní rychlosti není Lumixu LX100 co vytknout. I po náročnějších úkonech, jako je sériové snímání (11 sn.(s), natáčení videa, je přístroj okamžitě připraven k dalšímu fotografování

Rychlost a přesnost autofokusu je taktéž bezproblémová – v dobrých světelných podmínkách jsou poměrně spolehlivé i režimy sledování pohybu a detekce obličeje. Jediná má výhrada směřuje k neohrabanosti systému ručního výběru zaostřované oblasti, o níž jsem se zmiňovala v první kapitole.

Slasti a strasti světelnosti

V centru naší pozornosti však budiž objektiv – DC Vario-Summlux. Jeho parametry jsou takřka ideální – je stabilizovaný, má  vynikající světelnost (F1,7–2,8) a v segmentu pokročilých kompaktů tradiční ohniskový rozsah, 24–75 mm. Hodnota na dlouhém konci může zklamat fotografy, kteří chtějí fotit portréty – k tomuto účelu je 75 mm relativně málo. Pro specializované, přesto mezi amatéry oblíbené disciplíny, jako je focení sportu, portrétů, příp. wildlife, tento aparát určen není.

1.JPG

Ocení ho zejména dokumentární (street) fotografové, krajináři a nespokojení nejspíš nebudou ani milovníci makrofotografie. V režimu autofokusu s podporou makra, jenž aktivujete šoupátkem na levé straně zoomu, fotoaparát zaostřuje od 3 cm (na 24 mm), takže si můžete pohrát i s hloubkou ostrosti.

2.JPG

Vysoká světelnost ovšem může být v některých situacích nežádoucí, zvláště pokud fotoaparát nedisponuje softwarovým ND filtrem, tak jako Panasonic LX100. Poznáte to především při natáčení videí v ostrém denním světle za použití delších časů závěrky a nižší clony. Naopak tuto vlastnost oceníte při natáčení 4K videa, kde jsou zase delší časy závěrky nežádoucí (viz předchozí kapitola).

Se šumem se nekamarádím

A nyní k achillově patě většiny kompaktních fotoaparátů – šumu, jeho množství a charakteru. Velký snímač v kombinaci s nižším rozlišením slibuje velmi dobré výsledky a vězte, že sliby to nejsou plané. V RAWu je obraz čistý i při použití vyšších citlivostí, po barevných artefaktech ani vidu. Nebála bych se, a to neříkám v rámci tohoto segmentu fotoaparátů příliš často, ani citlivosti ISO 6 400.

Ovšem, je tu ještě komprimovaný, softwarem aparátu prohnaný formát JPEG. V továrním nastavení, v němž byly nafoceny všechny demosnímky, dochází ke zbytečnému přeostřování a odšumování obrazu. Proto se nebojte sáhnout po záporné korekci obrazových parametrů – všechny, včetně korekce šumu, najdete v menu pod položkou Styl snímků.

Množství a charakter šumu můžete porovnat na výřezech ze snímků. Vlevo JPEG, vpravo RAW, postupně všechny citlivosti od ISO 200 do ISO 25 600.

ISO00200jpg.JPGISO00200raw.JPG
ISO00400jpg.JPGISO00400raw.JPG
ISO00800jpg.JPGISO00800raw.JPG
ISO01600jpg.JPGISO01600raw.JPG
ISO03200jpg.JPGISO03200raw.JPG
ISO06400jpg.JPGISO06400raw.JPG
ISO12800jpg.JPGISO12800raw.JPG
ISO25600jpg.JPGISO25600raw.JPG
 

Pokračování 4 / 4

Hodnocení, specifikace a demosnímky

Top model kompaktů značky Panasonic byl očekáván dlouhé tři roky a dá se říct, že čekání se vyplatilo. LX100 podědil po svých předchůdcích jen to nejlepší, především výborný světelný objektiv, ovšem zároveň je v řadě specifikací přeskočil takřka o třídu.

Hlavní podíl na tomto vzestupu má nový snímač čtyřtřetinového formátu a odvaha vývojářů vzepřít se trendu stálého navyšování rozlišení senzorů a přistát na elegantních 12 Mpx. Pravda, pro někoho to může být málo, velkoplošné tisky z tohoto fotoaparátu nedostanete. Ale ty jsou žádoucí zejména v disciplínách, jako je reklamní fotografie, portréty atd., kde by zcela jistě byl limitem i ohniskový rozsah objektivu. Panasonic LX100 je ideální pro reportážní fotografy, kteří ocení nejen drobné rozměry přístroje, ale i dobrou obrazovou kvalitu a přesnost autofokusu i v horších světelných podmínkách.

Zmínku o tom, že by se tento fotoaparát hodil jako obrazový zápisník k zrcadlovce, si tentokrát odpustím, k tomuto účelu si můžete pořídit něco méně výjimečného. Panasonic LX100 je jednoduše koncipován jako profesionální nástroj pro ty, kdo vyžadují skvělou obrazovou kvalitu, pohotovost a rychlost.

Bonusem, a snad novým trendem ve fotografování, je 4K video, nad nímž se sice mnozí „fotografové“ ušklíbnou, přesto je neoddiskutovatelné, že přináší do oboru fotografie dosud nepoznané možnosti, a to schopnost v dobré kvalitě a v dostatečně velkém rozlišení zvěčnit do podoby dynamického snímku téměř každý okamžik.

Klady:

  • výborná obrazová kvalita, zejména v RAWu
  • nízký šum i na vysokých citlivostech
  • kvalitní světelný objektiv
  • rychlá odezva a provozní rychlost i při náročnějších úkonech
  • přesný a rychlý AF
  • dobrá ergonomie
  • velký počet ovládacích prvků, propracovaný systém nastavování expozičních parametrů
  • široká nabídka funkcí – Fázová animace, Časosběrný snímek a další
  • pokročilé videosekvence a 4k video

Zápory:

  • není dotyková obrazovka – ruční výběr ostřicího bodu/plochy pomocí 4směrného voliče je zdlouhavý
  • v režimu ručního ostření (Ostření na střed) tlačítka voliče nefungují jako přímý vstup k základním funkcím – ISO, WB
  • přílišné odšumování a doostřování JPEGu, lze korigovat v menu
  • absence ND filtru
  • hledáček je sice jasný, ale při rychlém pohybu se na obraze objevují svislé barevné pruhy, barvy jsou přesaturované

Základní specifikace:

  • snímač: 4/3 CMOS, efekt. 12,8 Mpx
  • objektiv: LEICA DC VARIO-SUMMILUX, 11 členů v 8 skupinách
  • ohnisková vzdálenost: 24–75 mm, 3,1× optický zoom
  • clona: F1,7–2,8
  • citlivost: 200–25 600 ISO
  • měření expozice: Zónové, Se zdůrazněním středu, Bodové
  • závěrka: 60–1/4 000 s, až 16 000 s (s elektronickou závěrkou)
  • makro: od 3 cm (při aktivovaném AF Makro)
  • AF Měření: Detekce tváře / Sledování / Oblast 49 / Vlastní multi / 1 oblast / Pinpoint
  • režim AF: AFS (jednorázové) / AFF (flexibilní)/ AFC (kontinuální)/ MF
  • video: Full HD (1 920 × 1 080 px), 50p, 25p, 24p
  • displej: 3“ TFT LCD 921 000 px
  • hledáček: LVF, 100% pokrytí, 2 764 000 px, snímač očí
  • ostatní: WiFi s NFC
  • rozměry a váha: 114,8 × 66,2 × 55,0 mm, 393 g (vč. karty a baterie) 

Demosnímky

P5520731.JPGP5520745.JPGP5530018.JPGP5520787.JPGP5530047.JPGP5530179.JPGP5530155.JPGP5530204.JPGP5530275.JPGP5530277.JPGP5530281.JPG P5530290.JPGP5530329.JPGP5530453.JPGP5530463.JPGP5530468.JPGP5530478.JPGP5530481.JPGP5530021.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud