12
Fotogalerie

Filmový pás z digitálního fotoaparátu v GIMPu

V době vlády kinofilmu jsme se mohli setkat s fotografiemi, umístěnými do filmového pásu. U snímků pořízených digitálem si musíme vzít na pomoc počítač.

Nejjednodušší cesta k filmovému pásu s fotografiemi, je za použití grafického editoru GIMP, který přímo obsahuje speciální funkci filmový pás. Ačkoliv je její použití velmi jednoduché, výsledky jsou překvapivě dobré.

V GIMPu si otevřete všechny fotografie, které chcete do filmového pásu vložit. Pokud fotografujete kompaktem, počítejte s tím, že fotografie budou pravděpodobně ve formátu 4:3, originální kinofilmový pás má políčka ve formátu 3:2. Pokud chcete dosáhnout co nejrealističtějšího efektu, upravte fotografie do poměru 3:2. Pokud fotografujete digitální zrcadlovkou, máte o starost méně.

pred_01.jpgpred_02.jpgpred_03.jpgpred_04.jpg

U libovolného otevřeného snímku vyberte nabídku Filtry | Kombinace | Film, otevře se dialogové okno vybrané funkce.

01.jpg

V levé části okna jsou dva sloupce – v pravém je název snímku, ze kterého jste vyvolali nabídku Film, v levém jsou názvy všech otevřených snímků.

02.jpg

Myší označte všechny snímky v levém sloupci, které chcete do filmového pásu přidat. S přidržením klávesy Ctrl můžete vybírat jednotlivé snímky, s klávesou Shift vyberete všechny snímky mezi prvním a posledním vybraným. Až máte snímky vybrané, stiskněte tlačítko Přidat. Pokud chcete pořadí snímků změnit, jednoduše je přeskupíte tažením myší.

03.jpg

V levé části okna si můžete nastavit výšku filmu, pokud chcete zachovat maximální velikost, pak zatrhněte volbu Upravit výšku podle obrázků. Barvu pásu nechejte nastavenou na černou, pokud však chcete experimentovat, nic vám v tom nebrání, použitelnou barvou může být také tmavě šedá.

04.jpg

Velice dobrým detailem je možnost zobrazit číslo snímku, podobně tomu bylo i na kinofilmovém negativu. Do políčka Počáteční index si můžete zadat libovolné číslo, aby byl výsledek ještě více věrohodný. Nezapomeňte však, že běžný kinofilm měl maximálně 36 snímků.

Vybrat si můžete také font písma, nejvhodnější jsou jednoduché, bezpatkové fonty jako je například Courier. Barva písma je opět na vás, nejčastěji bývala barva písma žlutí nebo bílá. Poslední volba umožňuje číslování na horní i dolní straně filmového pásu.

05.jpg

Na druhé záložce – Pokročilé – si můžete libovolně modifikovat a nastavit výsledný vzhled filmového pásu. Mezi parametry, které požijete patří především velikost a rozestup děr. Ideální je vyzkoušet si několik nastavení a poté používat pouze jedno. Pokud máte strach, že byste si nastavení filmového pásu „rozvrtali“, pak není nic jednoduššího, než stisknout tlačítko Obnovit.

06.jpg

Pokud jste vše nastavili podle vlastních představ, pak už jen zbývá volby potvrdit stiskem tlačítka Budiž. Výsledný filmový pás se otevře jako samostatný snímek, který uložíte pomocí volby Uložit jako.

07.jpg

Výsledný filmový pás

!film_1.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud