5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Šachovnice

Šachy jsou sportem, který je možné dělat až do pozdního důchodového věku, uměním i nástrojem pro výuku rytířů. A také jedním z největších úspěchů současné informatiky.

Šachy vzniky na základě starobylých her vzniky až v 15 století a velice rychle se staly zábavou šlechty a vzdělaných lidí. Nejen že umožňovali kultivované soupeření, ale také rozvíjeli pozornost, soustředěnost a schopnost předvídat chování protivníka.

V tomto ohledu je možné říci, že šlo o kratochvíli nejvyšších společenských vrstev. Dokonce byly považovány za jednu z činností, které si musel mladý člověk osvojit, pokud chtěl aspirovat na rytíře. Královská hra tak rychle získala své místo ve společnosti a v určitém slova smyslu je možné ji chápat jako předchůdkyni současných psychologických metod, které rozvíjejí paměť a schopnosti myšlení, jako jsou mozkové tréningy, myšlenkové mapy a další.

Také do umění se šachy zapsaly neopakovatelným způsobem a to hned v několika podobách. Předně můžeme hovořit o tzv. kompozičním šachu. Jde o hru, která má splňovat určitá estetická či kompoziční pravidla. Například hrát s určitou symetrií, dát šach pátým tahem atp. Mimo to je možné sledovat řadu obrazů či fresek, na kterých se šachovnice či šachy jako takové vyskytují. Zcela samostatnou oblastí je pak výroba figurek, které jsou často skvostnými uměleckými díly, ať již jsou zpracovány z jakéhokoli materiálu.

Řada lidí si možnosti počítačů dlouho neuvědomovala, až do okamžiku, kdy začaly porážet lidi v šachu. Ten se měl přitom za vrchol lidského tvořivého ducha, intelektuálních schopností či měřítko inteligence. Stroje, na základě znalostí velkého množství partií rychle člověka předčily a dnes se má zato, že dobře propracovaný program dokáže svého lidského protihráče porazit vždy (nebo nejhůře remisovat). Pro informatiku to bylo mimořádně velkolepé vítězství a pro filosofy a psychology důležitý stimul k tomu, aby o člověku začali přemýšlet více do hloubky a jinak než doposud.

Fotografie týdne

01.jpg
Šachovnice (foto: martas_)

Dnešní snímek s názvem Šachovnice zachycuje šachy ještě v jiné situaci – v podobě dláždění. Dokonalé spojení pohledu do dáli, rozsáhlé šachovnice i zamračeného nebe dává celému snímku dokonalou atmosféru, snad až ne nepodobnou souboji královen z Alenky v říši divů. Autorem snímku je Martas.

Gratuluji autorovy k podařenému snímku, kterému nechybí nápad ani dobré technické zpracování a dovoluji si pozvat na prohlídku některých dalších snímků uplynulého týdne.


Na pomezí výtvarného zpracování a fotografie =nebezpečné ráno=, která ukazuje ranní studenou krajinu se psem. Co asi hlídá? Na koho štěká? I to jsou otázky, které mohou diváka snadno napadnout, při pohledu na celkový vzhled obrázku. Autorem snímku je Jack08.

02.jpg
=nebezpečné ráno= (foto: Jack08)

Fotografií zachycujícím pijícího ptáčka se prezentuje Rostěj. Snímek s názvem Žízeň s dokonalou kompozicí i dobrou barevností ukazuje setkání skutečnosti a jejího obrazu. Je ilustrací žízně, která se neobrací jen k potřebě doplnit tekutiny, ale má hlubší ontologický původ.

03.jpg
Žízeň (foto: Rostěj)

Na operu Leoše Janáčka o Lišce Bystroušce si vzpomene jistě každý, kdo se podívá na snímek Lišče. Může být ilustrací k dílu, které se odehrává v Bílovických lesích, stejně jako příloha k té, kterou známe z Malého Prince. Zdařilý záběr pořídil pan Adamec.

04.jpg
Lišče (foto: Adamec)

 A na závěr ještě neveselý minimalismus The Prisoner od Lissuin.

05.jpg
The Prisoner (foto: Lissuin)

Určitě si přečtěte

Články odjinud