12
Fotogalerie

Jaké příslušenství koupit k digitálu?

Koupí digitálního fotoaparátu obvykle všechno teprve začíná. Postupem času k fotoaparátu přibývá další a další příslušenství. Po čem se ale poohlédnout ze začátku? Zkusíme poradit.

Počáteční investice je obvykle vyšší a nejčastěji s sebou nese krom digitálu také pořízení nějaké brašny. Další investice na sebe však nenechají dlouho čekat, ať už to bude něco, co opravdu „nutně potřebujete“ anebo si chcete jen udělat radost.

Než se rozhodnete, co svému digitálnímu parťákovi pořídit, zamyslete se však, jestli je to opravdu užitečná věc, kterou budete používat často anebo ji oprášíte jednou za rok.

Paměťová karta

Už je tomu pár let, co přestali výrobci balit k digitálním fotoaparátům paměťové karty a po pravdě řečeno to asi nikomu nechybí. Obvyklá kapacita paměťových karet v základním balení se totiž pohybovala kolem 32 až 64 MB, což jak uznáte sami je méně než málo a spíše bylo smyslem této startovací karty ukázat uživateli, jaký typ si má koupit. Poměrně krátce trvalo období, kdy výrobci digitálů do některých modelů dávali paměť vestavěnou.

Nadále je tedy koupě vlastní paměťové karty nezbytným krokem k fotografování a ačkoliv si kartu koupíte pravděpodobně spolu s fotoaparátem, nikdy jich nebudete mít dost. Vždycky se totiiž nějaká ztratí, přestane fungovat anebo vám ji někdo nevrátí.

V současné době se setkáte prakticky se dvěma typy karet – Compact Flash (dnes jen v profi zrcadlovkách), SD/SDHC/SDXC (nejrozšířenější karty napříč všemi značkami). Dříve používané xD (miniaturní karty u Olympusu a Fujifilmu) a Memory Stick (u digitálů Sony) už byly také narazeny SD kartami.

CF.jpg SD.jpg
Vlevo CompactFlash karta, vpravo SD karta

Při výběru karty dejte pozor na kompatibilitu. V případě Compact Flash karet nesáhnete vedle, u SD karet je tomu ale trošku jinak. Starší digitály podporující SD karty neumí číst novější SDHC/SDXC karty - naopak to naštěstí funguje. Karty od sebe rozeznáte jednoduše SD mají maximální kapacitu 2 GB, od 4 GB výš se jedná o SDHC karty, SDXC karty přinášejí výhodu maximální kapacity (zatím jen teoretické) až 2 TB.

SDHC.jpg SDXC.jpg
Vlevo SDHC, vpravo SDXC karta – na první pohled žádný rozdíl

A když už jsme u kapacity, kupujte raději více karet s menší kapacitou než jednu velkou, na které budete mít všechno. V případě fyzického poškození karty nepřijdete o všechny snímky.

Ochrana displeje

Displej je v současné době u většiny kompaktů jedinou možností, jak komponovat snímek. V případě zrcadlovek na něm volíte detailní nastavení chování fotoaparátu. V obou případech je pak displej místem, kde kontrolujete kompozici a především ostrost fotografií v terénu při prohlížení. Proto je velmi důležité, aby zůstal displej nejen čistý ale především nepoškozený.

krytka_displeje.jpg 
Krytka displeje

V případě zrcadlovek je možné využít krycího plastového sklíčka na displej (standardně jej dodává např. Nikon), u kompaktů pak nezbývá než použít ochrannou folii, která zamezí nejen poškrábání, ale v některých případech zvýší kontrast displeje a zlepší tak jeho čitelnost na slunci.

folie.jpg 
Ochranná folie na displej

Zaostřovací lupa

Hledáček pro displej, zvětšovací lupa anebo zaostřovací lupa – pod takovými názvy najdete jednoduchý kus plastu s věstavenou zvětšovací čočkou, který uchytíte k displeji a velmi snadno si tak zkontrolujete, zda máte správně zaostřeno.

lupa.jpg 
Zaostřovací lupa

Pomůcku oceníte především při fotografování ze stativu a při natáčení videa. Krátce jsme ji recenzovali i na našem webu.

Podvodní pouzdro

Pro fotografování v dešti či přímo pod hladinou moře je možné využít buďto odolných vodotěsných kompaktů anebo doplnit stávající digitál ochranným pouzdrem. Výhodou pouzdra je větší výdrž – výjimkou není možnost ponořit se do 20-40 metrů a také přidaná ochranná funkce nejen proti vodě, ale prakticky proti všem přírodním (pro fotoaparát destrukčním) vlivům, jako je sůl, písek, náraz na skálu.

olympus-pt-ep01-n3607692.jpg 
Podvodní pouzdro pro bezzrcadlovku Olympus PEN

Nejlepším řešením je obvykle koupě originálního pouzdra přímo od výrobce. Než se však do takové koupě pustíte, zvažte zda pouzdro opravdu využijete. Odolné kompakty dnes zvládají fotit cca do 10 metrů pod vodou a ve větších hloubkách se málokdy vyskytnete. Vzhledem k ceně pouzdra, která je mnohdy srovnatelná s cenou odolného kompaktu je koupě fotoaparátu možná efektivnějším řešením.

Externí blesk

Pokud fotografujete častěji v interiéru nebo ve zhoršených světelných podmínkách, jistě byste ocenili větší výkon blesku. Vestavěné blesky mají velmi nízký výkon a jejich umístění vzhledem k objektivu také není ideální. nejlepší je v takových případech blesk samostatný.

blesk.jpg Canon-Speedlite-600EX-RT.jpg
Vlevo základní amatérský blesk, vpravo profesionální externí blesk 

S možností využít standardní externí blesk se však setkáte pouze u pokročilých kompaktů a zrcadlovek, které mají zvláštní sáňky pro připojení. Blesk se do sáněk zasune a poté jej můžete ovládat kombinovaně v menu fotoaparátu anebo v menu blesku. U pokročilých kompaktů s výměnnými objektivy bývá blesk přímo v balení – neoplývá sice výkonem, ale obvykle je kvalitnější než ty malé vestavěné.

Předsádky

Fotografujete-li kompaktem, jste obvykle limitováni osazeným objektivem, oproti tomu uživatelé zrcadlovek mohou objektivy vyměňovat. Výrobci kompaktů však myslí na vše, a tak připravili rozšiřující předsádkové čočky, které prodlouží ohnisko objektivu (telepředsádka) anebo jej naopak udělají širším (širokoúhlá předsádka). Před pořízením předsádky je dobré zjistit si její parametry – kolikrát prodlouží či zkrátí ohnisko objektivu a zda je vůbec možné ji na váš typ digitálu použít.

tele.jpg wide.jpg
Telepředsádka a širokoúhlá předsádka

Předsádka se připevňuje našroubováním na závit či speciální bajonet objektivu. Při jejím použití obvykle není možné zoomovat. Vzhledem k vyšší ceně čoček si nákup dobře promyslete. Vždy sáhněte raději po originální předsádce od výrobce digitálu, výrobky třetích stran nezaručují bezvadnou funkčnost.

Co byste poradili začínajícím fotografům vy – ostřílení fotografičtí bardové? Co nejčastěji používáte jako doplněk k vybavení? Podělte se s námi o své vlastní zkušenosti v diskuzi pod článkem.

Určitě si přečtěte

Články odjinud