6
Fotogalerie

9 tipů na praktické fotopříslušenství [Vánoce 2015]

Obdarovat fotografa – ať už zapáleného amatéra nebo příbuzného, který přichází focení na chuť není zrovna jednoduché. Na trhu je naštěstí spousta drobností, které potěší a navíc jsou velmi praktické.

Ať už má vámi obdarovávaný fotografa jakékoliv vybavení, rozhodně počítejte s tím, že existuje celá řada doplňků a příslušenství, které mu přijde k užitku a i když ho dosud nepoužívá, možná změní názor anebo mu naopak otevřete oči.

Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že ve většině případech asi nebudou dárky zrovna originální, neboť jakkoliv je nabídka příslušenství pro fotografa široká, jedná se v zásadě o stále stejné skupiny výrobků, které ve větší či menší míře usnadňují práci s fotoaparátem nebo péči o něj.

man-person-photographer-photography.jpg

Nutno zdůraznit, že trefit se do fotografova vkusu nemusí být zcela jednoduché, proto doporučujeme nějaký ten den pozorovat jeho práci, zjistit si jakým fotoaparátem fotí, jakou další techniku používá a hlavně jakým způsobem s ní pracuje. Mělo by stačit s takovým člověkem strávit 2-3 dny a budete mít mnohem jasnější představu, co by tak mohl využít.


Odkazy na fotopříslušenství uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.BOHEMIA. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 4

Ať je jako v bavlnce

Zázračná utěrka

Tím nejjednodušším dárkem, který je zároveň velmi praktický, jsou nejrůznější čistící prostředky a doplňky, které dříve nebo později využije prakticky každý fotograf.

Základem by měl být čistící hadřík na optiku, kterým v případě potřeby očistíte objektiv, filtry anebo hledáček. V zásadě je jedno, kde takový hadřík pořídíte, hlavní je aby nepouštěl textilní vlákna a v ideálním případě by měl být antistatický. Velice praktické je mít na paměti také nutnost bezpečného uložení takového hadříku, takže varianta s pevnějším plastovým obalem bude určitě praktičtější.

olympus_v207040bu000_om_d_e_m5_mark_ii_1116759.jpg
Snímač fotoaparátu je stejně choulostivým místem jako vstupní čočky objektivu

Kouzelná tužka, balonek a vzduch

Hned v závěsu za čistícím hadříkem je lenspen – ideální nástroj, který najde uplatnění prakticky u jakéhokoliv fotografa. Na jedné straně výsuvný štěteček pro ometení nečistot a na druhé straně pak leštící ploška, kterou použijete například na zaschlé kapky vody na objektivu.

Poměrně praktickým doplňkem je také ofukovací balonek, který může být kombinovaný i se štětečkem. Použití balonku může být diskutabilní, někteří fotografové na něj však nedají dopustit. Osobně dávám přednost raději stlačenému vzduchu, který je univerzálnější.

Mimo fotoaparátu ho totiž použijete i na „profouknutí“ větráku počítače a postačí i pro základní čištění snímače od prachu. I když na tento úkon existuje celá řada specifických čistících sad, založených na principu suchého nebo mokrého čištění. Jestliže nevypadá obdarovaný příliš technicky zručně a odvážně, zvažte raději koupi několika kuponů na čištění snímače přímo v servisu.


Pokračování 3 / 4

Budiž světlo!

Jelikož je fotografování v podstatě zaznamenávání odraženého světla na citlivou vrstvu obrazového snímače, je světlo tím základním stavebním prvkem, který je pro každou fotografií naprosto nejdůležitější.

Odrazná deska

Když je světla málo, mlže přijít ke slovu například světelný objektiv, ten je ale natolik specifickou věcí, že by si jej měl vybírat spíš sám fotograf. Také externí blesk je doplňkem spíše fotografových potřeb a použití. Pomoci však můžete velmi jednoduše, a to hned několika způsoby.

Základem prakticky každé portrétní fotografie je směrování světla, které je v ideálním případě přirozené, i když ani umělé nevadí. V obou dvou případech však najde využití odrazná deska, která by neměla chybět ve výbavě žádného fotografa. Při výběru doporučujeme sáhnout po univerzálních modelech.

Photographing_a_model_1.jpg

Takové mají obvykle transparentní látku a v balení jsou další dva obaly – černo/bílý a zlato/stříbrný – které použije fotograf ve různých situacích. Na velikosti desky rozhodně nešetřete, minimální průměr by měl být cca 80 cm, pak je efekt odrazky dostatečně silný a viditelný.

Difúzní nástavec na blesk

Dalším velmi praktickým pomocníkem pro fotografování ve zhoršených světelných podmínkách je difúzní nástavec na blesk. Ať už používá fotograf blesk externí nebo interní, difúzní nástavec udělá velkou službu především při fotografování portrétů a lidí obecně. Při koupi nástavce na externí blesk si zjistěte přesnou značku a typ.

12987.jpg

U interních blesků je to jednodušší, orientujte se podle modelu fotoaparátu. Nástavec se obvykle zasune do sáněk blesku a je předsazený před interní blesk. V praxi se jedná o kus plastu nebo látky, nicméně efekt je na fotce obrovský.


Pokračování 4 / 4

Místa a energie není nikdy dost

V dobách kinofilmových bylo vše jasně nalinkované – na každou roli kinofilmu se vešlo maximálně 38 snímků, většinou však 36. Pokud jste si plnili kazety sami doma, pak jste jich mohli mít v brašně i několik desítek. Nyní je ale všechno jinak – jedna karta mnohdy stačí.

Paměťové karty

Ovšem ne vždy je používání jediné karty bezpečné. Většina fotoaparátů (mimo profesionálních zrcadlovek) v dnešní době používá pro ukládání snímků paměťové karty formátu SD, SDHC nebo SDXC. Jaký je mezi nimi rozdíl? Na první pohled prakticky žádný, všechny vypadají stejně, rozdíl je ale v maximální dostupné kapacitě jednotlivých karet a také v rychlosti zápisu a čtení. Zajištěna je pouze zpětná kompatibilita – tj. fotoaparát na SDHC karty umí číst SD ale ne naopak.

Memory_cards_2012.jpg

Při výběru karet se držte osvědčených velkých výrobců, jejich paměťové karty spolehlivě fungují a některé mají i zvýšenou odolnost. Co se týče velikosti, je dobré zjistit, jaké rozlišení má fotoaparát, ve kterém se budou karty používat a podle toho vybírat – standardem se stává 16 a 32 GB. Jestliže má fotograf karet více, může se hodit také jednoduchý pořadač nebo ochranná krabička/pouzdro.

Spousta uživatelů kupuje velmi rychlé karty, i když nevyužij jejich potenciál – zvažte, zda má taková koupě smysl. Cena těchto karet je vyšší, a pokud se nenatáčí video anebo nefotí do RAWu sekvenčním snímáním, tak nebude nárůst rychlosti příliš znatelný.

Akumulátory a powerbanky

Není horší situace, než když vám „umře“ baterie v digitálu těsně před pořízením další fotky. Řešením podobné situace je samozřejmě nabíjení ve správný čas, ale také vlastnictví druhého náhradního akumulátoru.

Zvláště v době rozmachu bezzrcadlovek, kde komponujete chtíc nechtíc přes displej (i přes ten v hledáčku), tak se dostáváte na poloviční výdrž baterie ve srovnání se zrcadlovkou. Není třeba se bát neoriginálních baterií, pokud se budete držet osvědčených značek, nehrozí žádné nebezpečí. Důležité je pouze zkontrolovat napětí proud a velikost akumulátoru

Mnoho malých ale i pokročilých kompaktů se nabíjí pomocí přiloženého datového USB kabelu, takže akumulátor z digitálu nemusíte vyjímat. Toto řešení má sice nevýhodu obvykle delšího nabíjení, avšak na druhou stranu nepotřebujete pro nabíjení nutně zásuvku. Postačí vám i cestovní powerbanka, kterou tak využijete nejen pro nabíjení mobilu či tabletu.

Xiaomi_PowerBank.jpg

U powerbanky si hlídejte jejich kapacitu – platí čím vyšší tím lepší (ideál je kolem 10 000 mAh – ale zároveň také hmotnost. Výkonná powerbanka už několik set gramů vážit bude, a ačkoliv se to nezdá, tak se v brašně či batohu pronese.


Určitě si přečtěte

Články odjinud