6
Fotogalerie

6 nejlevnějších zrcadlovek na trhu [redaktoři radí]

Prázdniny se kvapem blíží a mnoho z vás jistě pomýšlí na dovolenou nejen v domovské kotlině. Exotické cesty si zaslouží zvěčnit na fotografiích, a co jiného než zrcadlovka je vhodným nástrojem.

Digitální zrcadlovky stále platí za etalon kvality, oproti tomu jednoduché digitální kompakty jsou na ústupu a především jejich obrazový výstup je mnohdy všechno jiného jen ne použitelný. Ostatně z toho důvodu je také nahrazují fotomobily.

Účelem tohoto přehledu není vést polemiku nad tím, zda je lepší digitální zrcadlovka nebo bezzrcadlovka anebo digitální kompakt, jelikož každá kategorie fotoaparátu má svá specifika, své výhody a nevýhody.

Nevýhoda v případě zrcadlovky je vcelku jasná – je jí velikost a hmotnost, která nutně překračuje hodnoty u kompaktů a bezzrcadlovek, i když nejnovější modely už mohou malým bezzrcadlovkám směle konkurovat.

Nezapomeňme však na výhody zrcadlovek, kterými jsou jednoznačně vyměnitelné objektivy a velká plocha snímače, díky níž jsou snímky na mnohem vyšší úrovni (po stránce technické obrazové kvality) než u kompaktů s malým snímačem.

Osamělá trojice

Jelikož se trh s fotoaparáty před několika lety rozdělil na dvě zásadní cesty – zrcadlovky a bezzrcadlovky – mělo to vliv také na portfolio výrobců. V současné době tak zrcadlovky najdeme pouze u tří výrobců, kterými jsou Canon, Nikon a Pentax.

Fotoaparáty těchto tří výrobců se liší spíše v detailech, než že by mezi nimi byly zásadní rozdíly. Nutno také podotknout, že v našem přehledu najdete zrcadlovky staršího data výroby, které se dají velmi výhodně koupit za výprodejové ceny. Neznamená to však, že se jedná o špatné či nepovedené stroje. Obvykle je totiž mezigenerační rozdíl natolik malý, že se s ohledem na cenu nevyplatí zbrusu nové modely pořizovat.

Co se naopak vyplatí, je investice do lepšího objektivu, než je základní setový zoom – ten má obvykle rozsah 18–55 mm při světelnosti F3,5–5,6. Objektiv je vhodný pro úplné začátečníky, nicméně i jim bude postupem času chybět lepší světelnost anebo delší ohnisko. Jestliže si chcete ušetřit pozdější shánění dalšího objektivu, doporučujeme poohlédnout se buďto po setu s dvěma objektivy (obvykle 18–55 mm a 55–200 mm) anebo ještě lépe po sadě s objektivem většího rozsahu – typicky 18–105 mm nebo 18–135 mm.

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Canon EOS 100D

cena: od 11 990 Kč v setu s objektivem

Dosud jedna z nejmenších zrcadlovek na trhu zaujme právě svými rozměry. Oproti pokročilejším sourozencům však Canon EOS 100D rozhodně není o nic zásadního ochuzen. Má totiž prakticky stejné vnitřnosti jako pokročilejší model uvedený na trh ve stejné době.

Canon_EOS_100D_FSL_w_EF_S_18_55mm_IS_STM.jpg

Tělo je vyvedeno ze subjektivně lepšího materiálu než ostatní levné modely a nepůsobí tak na uživatele bakelitovým dojmem. Značnou výhodou je oproti konkurenci dotykový třípalcový displej a relativně velký a světlý hledáček, který byste v kategorii levných zrcadlovek těžko hledali.

V kombinaci s malými rozměry a například pancake objektivem 40 mm se jedná o velmi povedený nástroj nejen pro reportáž, ale pro každodenní fotografování. V současné chvíli navíc můžete využít akce cashback a pořídit fotoaparát se slevou 1300 Kč.

Pokračování 2 / 5

Základ pro každého

Canon EOS 1200D

cena: od 8 990 Kč v setu s objektivem

Zástupce nejlevnější řady digitálních zrcadlovek v podání jednoho z dvojice největších výrobců. Model Canon EOS 1200D je oproti EOSu 100D ochuzen o některé funkcionality. Nízká cena se v tomto případě projevila také v použitých materiálech, které jsou na omak hodně „plastové“.

Canon-EOS-1200D-product-shot-10.jpg

Výše uvedené však nic nemění na tom, že vnitřní uspořádání a vybavení je velmi podobné jako u vyšších modelů – snímač má shodnou velikost a autofokusová jednotka nabídne dostatek ostřících bodů prakticky pro všechny příležitosti.

Hledáek je u tohoto modelu menší a displej nemá dotykovou vrstvu, takže si budete muset vystačit s dostupnými tlačítky. V současné době můžete i u tohoto modelu využít cashbacku a při nákupu si nechat vrátit 1000 Kč.

 

Pokračování 3 / 5

Dvakrát z dílny Nikonu

Nikon D3200 a Nikon D3300

cena: od 8 990 v setu s objektivem (D3200) respektive 14 990 v setu s objektivem (D3300)

Dvojice fotoaparátů, které se na první pohled prakticky neliší. Jak starší Nikon D3200, tak i novější Nikon D3300 mají prakticky shodné tělo. Při bližším zkoumání najdete rozdíl ve sklonu a velikosti gripu a mírně odlišné zadní čtyřsměrné ovládací tlačítko.

D3200_BK_18_55_front34l.jpg

Rozdílem, který není vidět je novější verze obrazového procesoru u modelu D3300, ten má také nastavitelnou vyšší citlivost a při záznamu videa umožňuje pracovat v režimu 60p oproti 30p u modelu D3200. Novější model také nabídne rychlejší sériové snímání, a to 5 sn./s oproti 4 sn./s.

Vše ostatní – snímač, autofokusová jednotka, displej, hledáček a konektivita – je u obou fotoaparátů shodné. Jestliže budete častěji fotografovat ve zhoršených světelných podmínkách, pak sáhněte po modelu D3300, který má vyšší jmenovitou citlivost a tudíž má i vyšší použitelnou citlivost.

D3300_BK_18_55_VR2_frt34l.jpg

Jestliže jsou vaším cílem běžné fotografie za přirozeného osvětlení a u videa si vystačíte s pomalejší snímkovací frekvencí, berte model D3200 a raději se poohlédněte po lepším než setovém objektivu.

Pokračování 4 / 5

Když chcete výklopný displej

Nikon D5200

cena: od 12 490 Kč v setu s objektivem

Jako jediný na trhu levných zrcadlovek má model Nikon D5200 výklopný a otočný displej. Fotografování přes displej je sice u zrcadlovek stále ještě velmi pomalé – především kvůli jinému způsobu ostření, které celou činnost značně prodlužuje – nic to však nemění na pohodlném snímání těsně nad zemí anebo naopak nad hlavou. Nemluvě o velké výhodě při natáčení videa.

D5200_BK_18_55_frt34l.jpg

Model D5200 nabídne prakticky všechno, co pokročilejší uživatel zrcadlovky potřebuje – kompletní nabídka expozičních režimů, dostatečně velký hledáček, velký výklopný a otočný displej. V některých prodejnách můžete ještě narazit na starší model D5100, který má nižší rozlišení snímače i displeje. Ostatní parametry jsou prakticky shodné.

Pokračování 5 / 5

Do deště i prachu

Pentax K-50

cena: od 12 990 Kč v setu s objektivem

V případě, že potřebujete fotoaparát, který odolá stříkající vodě a prašnému prostředí, pak je pro vás Pentax K-50 ideálním modelem. Na jeho těle totiž najdete přes 80 samostatných těsnění, která zabraňují vniknutí prachu či vody do útrob těla, takže se nemusíte bát deště ani zvířeného písku.

k50_cover.jpg

Další nemalou výhodou Pentaxu je stabilizace, která není zabudovaná v objektivu, jako u konkurence, ale přímo v těle. Díky stabilizovanému snímači tak máte v praxi stabilizované všechny objektivy, které na digitál nasadíte.

Pokročilejší uživatelé také ocení dvojici ovládacích koleček – pod palcem a ukazovákem – díky nimž je práce s fotoaparátem mnohem rychlejší. Malou slabinou je méně přehledné menu.


Určitě si přečtěte

Články odjinud