56
Fotogalerie

National Geographic Africa: brašny nejen do pouště

Rozhlížíte se po brašně či batohu, který nebude jen funkčním prvkem pro vaši výbavu, ale také vzhledově oslní?

K redakčnímu testu jsme dostali hned tři zástupce nové řady Africa od National Geographic. Otestovali jsme prostornou brašnu pro každodenní použití, batoh, který lze použít nejen pro přenášení fotografické výbavy a v neposlední řadě také revoluční pláštěnku na batoh, která je v mnoha ohledech jedním slovem – bezchybná.

Společník na každý den

Předně je nutno zmínit, že produkty National Georgaphic nejsou určeny cílové skupině, jenž vyžaduje dokonalou ochranu, perfektní organizovatelnost vnitřních prostor nebo nezničitelnou textílii ze které je batoh či brašna vyrobena. Série Africa, stejně jako ostatní produkty National Geographic, jsou známy především svou ohleduplností k přírodě. Brašny jsou vyrobeny z přírodních nebo recyklovaných materiálů. Tato skutečnost rozhodně není žádným velkým handicapem. Brašna se nerozpadne při kontaktu s vodou a při menším pádu vaši techniku rozumně ochrání.

IMG_8222.JPG IMG_8223.JPG
Brašna National Geographic Africa A2560
 

Fotokomora?

Model A2560 vlastně fotokomoru na jakou jste zvyklí z jiných brašen vůbec nemá. Celá brašna je koncipována jako každodenní zavazadlo, například pro cesty do práce či do školy. Teprve vložení zcela nezávislé a oddělené vložky pro fotoaparát, se stává fotobrašnou. Tedy spíše obyčejnou brašnou s vložkou pro zrcadlovku. Tento systém není na škodu, pokud nepotřebujete přenášet velké množství fototechniky. V případě že budete chtít s sebou vzít více než tělo se dvěma objektivy, nastane problém.

IMG_8238.JPG IMG_8239.JPG
Brašna se stává fotobrašnou až umístěním vyjímatelné vložky
 

Kam s technikou?

Vložka jako taková je poměrně malá. Největší zrcadlovku, kterou do ní umístíte, je tělo o velikosti Canonu 5D či Nikonu D700, ovšem za předpokladu nasazení velmi krátkého objektivu. Na přídavný grip rozhodně zapomeňte. Kombinováním různých zapůjčených objektivů jsem dospěl ke stanovisku, že vložka je určena pro mírně pokročilé amatéry. Maximální obsazení, kterého se mi podařilo dosáhnout, čítalo tělo Canon 30D s nasazeným objektivem 28-135. Do boční přihrádky jsem vložil pevnou „padesátku“ o světelnosti 1,8 a do protilehlé umístil teleobjektiv 70-300 s proměnlivou světelností. Pokud byste s sebou chtěli vzít blesk, musíte jej umístit do obalu, který s ním byl dodán a volně pohodit do korpusu brašny nebo oželet přítomnost teleobjektivu.

IMG_8241.JPG IMG_8243.JPG
Vložka nabídne prostor jen pro nejoblíbenější prvky výbavy
 

Spousta, spousta, opravdu spousta místa

Prostor. Tato brašna vládne opravdu obrovskou prostornou hlavní komorou. I v případě umístění vložky pro fototechniku stále zbývá dostatek místa pro část oblečení, svačinu, nebo umístění objektivu či blesku ve svých vlastních pouzdrech. V hlavní komoře také najdete přepážku, která prochází celou její délkou. Tato polstrovaná přepážka odděluje hlavní část komory od prostoru pro notebook, skripta, či jiné dokumenty. S použitím mírného násilí umístíte do této části až sedmnácti palcový notebook.

Příslušenství má své místo

Mimo hlavní komoru najdete na brašně hned tři menší a jednu větší kapsu pro příslušenství. Tři menší, všechny totožné velikosti jsou umístěny ve víku kryjícím celou brašnu. Tyto malé kapsy nemají žádnou vnitřní organizaci a jsou chráněny voděodolnými uzávěry. Velikostně jsou více než dostatečně, bez problému do každé z nich vložíte dva až tři 77mm filtry i s krabičkou.

Poslední kapsa, kterou u brašny najdete se skrývá pod víkem. Je rovněž chráněna voděodolným uzávěrem, ale její rozměry jsou mnohem větší. Svou délkou je shodná s délkou celé brašny, díky čemu v ní přepravíte opravdu velké množství příslušenství. Tato kapsa již je vybavena vnitřní organizací a to celkem pěti menšími kapsami. Opět, stejně jako v hlavní komoře, je v této kapse spousta prostoru mimo organizační prvky pro volné „pohození“ dalších potřeb.

IMG_8232.JPG IMG_8233.JPG
Kapes na drobné příslušenství má brašna dostatek
 

Achillovo víko

Bohužel má brašna i svou stinnou stránkou, kterou je její víko. První věc, které si všimnete na první pohled, je způsob jejího zapínání. To je řešeno pomocí dvou kožených širokých popruhů, které se zapínají pomocí klasických přezek. Tento systém je sice velice efektní, nicméně také velmi pomalý. V případě, kdy se rozhodnete brašnu těmito řemeny nezapínat, nemusíte mít o obavy o techniku. Před případnými nenechavci ji chrání ještě vnitřní víko na uzávěr.

IMG_8224.JPG IMG_8225.JPG
Efektní, avšak nepříliš praktické zapínání víka brašny
 

Jako největší problém jsme s několika kolegy shledali jednu ze tří menší kapes umístěných na víku. Je sice chráněna odolným uzávěrem, ovšem její umístění působí jako koryto na vodu či sníh. V praxi jsme si tento fakt ověřili, pokud na brašnu nasněží, začne do této kapsy prosakovat vlhkost. Rozhodně tedy nedoporučujeme tuto kapsu využívat pro přepravu baterií či paměťových karet.

IMG_8227.JPG IMG_8228.JPG
Kapsa, redakčně přezdívaná "korýtko"
 

Menší stativ bez problému

Překvapivě si tento model National Georgaphic poradí také se stativem. Samozřejmě nelze očekávat prostor pro poloprofesionální či profesionální tripod. Menší více sekční stativ do délky přibližně 40 cm se ale do hlavní komory brašny bez problému vejde.

Dlouhá tůra či denní popocházení?

Ačkoliv je na brašně instalován pouze 4cm popruh pro přenášení, nosí se více než pohodlně. Je pravda, že jeden či dva centimetry šířky navíc by nošení udělali ještě více příjemnější, ale ani tak se s brašnou nechodilo vůbec zle, naopak, velmi nerad jsem brašnu A2560 vracel. Jedná o skvělého společníka na každý den. Můžete s ní chodit jen do práce či studovat a v momentě, kde se rozhodnete pro fotovýlet, umístíte dovnitř vložku, která brašnu promění ve „fotospolečníka“.

IMG_8246.JPG IMG_8247.JPG
Na rameni brašna nepoutá pozornost a příjemně se nosí 

Rozměry brašny:

  • vnitřní rozměry (š,h,v): 35 x 14 x 29 cm
  • vnější rozměry: 36 x 18 x 30 cm
  • hmotnost: 1 kg
     

Pokračování 2 / 4

Batoh A5270

Druhým zástupcem nové série Africa, který jsme otestovali je batoh s označením A5270. Tento batoh, ač na to na první pohled nevypadá, je dvou nebo tříkomorový.

V základním provedení dostanete batoh s komorou pro fototechniku, komorou pro přenosný počítač a prostorem pro osobní věci. Odepnutím textilní přepážky a vyjmutím organizačních přepážek z prostoru pro fototechniku sloučíte první a poslední jmenovanou komoru. Tím získáte čistě turistický batoh o objemu přibližně 40 litrů.

20110212_9400.JPG 20110212_9401.JPG 20110212_9402.JPG
Batoh National Geographic A5270
 

Fotokomora?

Proč s otazníkem? Batoh jsem ukázal několika kolegům fotografům a všichni byli více či méně nespokojení až zhrozeni nad provedením komory určeném pro fototechniku. Problémem číslo jedna se stala poněkud neobvyklá otázka. Kam dát tělo zrcadlovky. Klasické „účko“ kam se vložilo tělo s nasazeným objektivem by jste zde hledali marně. Celá komora je rozdělena do tří totožných přihrádek, kterou jsou napůl předěleny oddělitelnými přepážkami. Celkem tedy máte k dispozici šest pozic pro objektiv. Možná je počítáno s přenášením těla v horní komoře, ovšem nikomu z oslovených se toto řešení nelíbilo. Pokud by jste přece jen chtěli dát fotoaparát do spodní komory, jediná možnost je ho umístit do prostřední pozice a to buď postavením na objektiv nebo na displej.

20110212_9396a.JPG 20110213_9556.JPG
Jediný možný způsob uložení zrcadlovky v prostoru "fotokomory"
 

Dalším faux-pa prostoru pro vybavení je jeho víko. To se zcela nesmyslně odepíná směrem dolů, od těla. Pokud není princip patrný z přiložených fotografií, tak velmi jednoduše lze říci, že když si batoh nesundáte a nepoložíte na zádovou část, máte jistotu, že z části pro fototechniku vypadne nějaký prvek vašeho vybavení. Tato část jinak kvalitního batohu je tedy velkým zklamáním až fiaskem.

Svačinu s sebou!

Naopak velmi příjemně překvapí komora pro věci osobní potřeby. Bez problému do ní umístíte nejen svačinu s větrovkou či náhradními ponožkami, ale také si poradí až litrovou termoskou na čaj. Také vnitřní organizace této komory je řešena na výbornou. K dispozici je několik přihrádek pro psací potřeby, jedna malá kapsa pro filtry krytá jisticím páskem a stejně krytá kapsa pro mobilní telefon. Vzhledem k umístění této kapsy, je batoh jedním z mála modelů, kde bych svůj mobilní telefon přenášel v některé z kapes batohu, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska dostupni v případě potřeby.

20110213_9566.JPG 
Drobné příslušenství včetně mobilního telefonu i si zde najde své místo
 

Odepnutím přepážky oddělující „fotokomoru“ od té pro osobní věci, získáte prostorný turistický batoh. Možná bude tento verdikt poněkud krutý, ale podle mého názoru je toto nejlepší řešení. Kdyby byl batoh s jednou velkou kapsou a vložkou jako brašna, byl by mnohem více použitelnější než v jeho současném provedení.

20110213_9570.JPG 20110213_9571.JPG
Odepnutím vnitřní textilní přepážky vytvoříte prostorný turistický batoh pro jednodenní výlet
 

Kromě těchto dvou komor pojme model A5270 také notebook. Jelikož je zádová komora přes celou plochu batohu, není velikost přenášeného počítače téměř vůbec omezena.

20110213_9569.JPG 
Své místo v batohu najde také přenosný počítač
 

Stativ, opět jen menší

Ani střední batoh ze série Africa není vyloženě připraven pro přenášení stativů. Oproti brašně je zde sice pozice pro připevnění stativu, ovšem nachází se na boku, tudíž větší a těžší stativ rozhodně vaše záda neocení. Připnutí k batohu je řešeno pomocí kapsy do které se vloží nohy stativu a v oblasti hlavy se pomocí dodaného pásku připevní ke korpusu batohu.

20110213_9561.JPG 20110213_9565.JPG
Upnutí stativu je řešeno použitím jedné boční kapsy a popruhu
 

Překvapení se … koná

Popruhy batohu, na první pohled obyčejné, polstrování zad žádné. Ovšem zdání klame. Prvních několik kilometrů s batohem je doslova o život, ale pak, jakoby zázrakem si záda zvyknout (nebo se batoh přizpůsobí?) a nošení se stává velmi pohodlným. V posledním týdnu testování jsem s batohem, co týče pohodlí nošení, již neměl žádný problém. Poněkud zvláštně je řešen hrudní pás, nad jehož zapnutím leckterý uživatel doslova odmaturuje.

20110212_9403.JPG 
Originální, ale velmi nepohotové zapínání hrudního pásu
 

Kapsové deja vu

Jelikož je celá série Africa velmi podobná, také tento batoh disponuje stejným neduhem jako brašna A2560. Tři menší kapsy v přední části batohu, z toho jedna přístupná z vrchu. Opět stejný problém s ulpíváním sněhu či deště a následném zatékání dovnitř. Kromě těchto tří kapes nalezte na bocích batohu dvě větší kapsy. Velikostně jsou totožné, jejich uzavírání je řešeno stejně efektními a nepraktickými pásky jako u víka brašny.

20110213_9560.JPG 
Kapsa "korýtko" je přítomna také u batohu série Africa
 

Kam s ním?

Nerudovskou otázku je u tohoto batohu velmi těžké zodpovědět. Nehodí se dlouhé výšlapy, ani do města, kdy potřebujete rychlý přístup k fototechnice a položením batohu riskujete jak ušlapání sebe, tak batohu. Rovněž pro přenášení výbavy není ideální, jelikož fotokomora velmi pokulhává v organizačních ohledech. Ač se to zdá u renomovaného jména National Geographic nemožné, tento model je nejen dle mého názoru velkým fiaskem a jeho použitelnost pro fotografa je velice sporadická.

Rozměry batohu:

  • vnitřní rozměry (š,h,v): 29 x 12 x 25 cm
  • vnější rozměry: 31 x 18 x 44 cm
  • hmotnost: 1.1 kg
     

Pokračování 3 / 4

Pláštěnka A7200

Velmi zajímavou novinkou představenou společně se sérií Africa je pláštěnka s kapucí nesoucí označení A7200. Tato pláštěnka je unikátní tím, že nechrání jen batoh, ale také fotografovu hlavu a hlavně krk.

Po nasazení pláštěnky na batoh najednou objevíte další část, která je určena pro přetažení přes hlavu. Tato „fotokapuce“ je opatřena páskem se suchými zipy, který upnete pod bradu. Díky tomu při větrných tůrách nedojde k sundání kapuce a zmoknutí míst, která mají zůstat suchá.

20110212_9419.JPG 20110212_9420.JPG 20110212_9422.JPG
Pláštěnka A7200 ochrání nejen váš batoh, ale také hlavu a krk
 

Sníh i déšť už nebudou nepřátelé

Snad největším plusem této pláštěnky je její obal, resp. způsob jejího balení po použití. Pokud vlastníte batoh s integrovanou pláštěnkou, musíte jej sušit oboje společně. Pokud máte pláštěnku zvlášť a obal na ní také zvlášť, jistě znáte ten stav kdy nemáte jedno či druhé. Tento model má obal k sobě napevno přišitý, tudíž nehrozí jeho ztráta. Ovšem hlavním plusem tohoto řešení je neuvěřitelně jednoduchý způsob jejího balení, který více než potěší.

Pokračování 4 / 4

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie:

Brašna:

IMG_8222.JPG IMG_8223.JPG IMG_8224.JPG
IMG_8225.JPG IMG_8226.JPG IMG_8227.JPG
IMG_8228.JPG IMG_8229.JPG IMG_8231.JPG
IMG_8232.JPG IMG_8233.JPG IMG_8234.JPG
IMG_8235.JPG IMG_8236.JPG IMG_8237.JPG
IMG_8238.JPG IMG_8239.JPG IMG_8240.JPG
IMG_8241.JPG IMG_8242.JPG IMG_8243.JPG
IMG_8244.JPG  
IMG_8245.JPG IMG_8246.JPG IMG_8247.JPG IMG_8248.JPG
 

Batoh:

20110212_9396.JPG 20110212_9397.JPG 20110212_9399.JPG
20110212_9400.JPG 20110212_9401.JPG 20110212_9402.JPG
20110212_9403.JPG 20110213_9556.JPG 20110213_9559.JPG
20110213_9560.JPG 20110213_9561.JPG 20110213_9563.JPG
20110213_9565.JPG 20110213_9566.JPG 20110213_9568.JPG
20110213_9569.JPG 20110213_9570.JPG 20110213_9571.JPG
 

Pláštěnka:

20110212_9406.JPG 20110212_9408.JPG 20110212_9409.JPG
20110212_9410.JPG 20110212_9412.JPG 20110212_9417.JPG
20110212_9419.JPG 20110212_9420.JPG 20110212_9422.JPG
20110212_9404.JPG 20110212_9423.JPG
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud