8
Fotogalerie

Nepracujte zbytečně

Photoshop Lightroom nabízí celou řadu možností, jak si usnadnit práci. Mezi ně patří také kopírování úprav z jedné fotografie na druhou či na celou skupinu snímků.

Skrývá se pod označením synchronizace a snímky z jednoho fotografického odpoledne dokáže poměrně rychle upravit do prezentovatelné podoby.

Zajisté se vám po návratu z fotografování často stává, že při následných úpravách opakujete u skupiny snímků stále stejné úkony. Například vyvážení bílé, vyladění barevnosti nebo doostření. Každý fotograf si postupem času vypracuje svůj rituál, který provádí při práci na čerstvých snímcích, a většinou těmito aktivitami stráví nemálo hodin. Tedy strávil. Adobe Lightroom totiž dokázal většinu těchto činností naprosto minimalizovat. Dokonce vás to ani nebude stát žádný čas navíc. Stačí pouze použít tlačítko k synchronizaci nastavení.

hlavni.png
max. velikost

V rukou Adobe

V klasickém Adobe Photoshopu se dá podobný postup automatizovat pomocí akcí a dávek. Upravíte jednu fotografii, zaznamenáte průběh akce a poté jej použijete na dalších snímcích ve vybrané složce. Tento postup má však hned několik úskalí. Musíte zpracovat všechny fotografie ve složce, to za prvé. Pak také musíte vždy znovu nahrát novou sadu příkazů, protože každé fotografování je jedinečné. Za třetí své snímky úpravou nenávratně změníte, ať už originály, nebo kopie.

Adobe Photoshop Lightroom oproti standardnímu Photoshopu přinesl možnost neomezené historie úprav a zachování zdrojového snímku. Kromě toho ale znamená práce v něm značné urychlení opakujících se úkonů. Stačí totiž korigovat jednu fotografii a přenést nastavení na ostatní snímky se stejným problémem, přičemž k tomu budete muset provést jen jeden úkon navíc.

Nechejte pracovat Lightroom

Jako další krok můžete použít postupné upravování. Jednoduše zpracujete jednu fotografii a provedete synchronizaci. Poté si otevřete jinou fotografii ve výběru a zjistíte, že potřebuje ještě vyspravit. Provedete úpravy a uvědomíte si, že stejné kroky byste chtěli aplikovat i na další fotografie ve výběru. Tak opět přistoupíte k jejich synchronizaci, při které se nastavení přenese z aktuálně vybraného snímku.

Kromě běžných úprav můžete synchronizovat také úkony jako oříznutí nebo odstranění skvrn. Například můžete mít prach na čipu nebo jinou vadu, která se opakuje na všech fotografiích. Není problém udělat jeden snímek navíc na neutrálním pozadí, kde se budou snadno provádět opravy. Potom je stačí přenést na všechny postižené snímky, a máte vystaráno. Samozřejmě je lepší, aby takový zákrok vůbec nebyl potřebný, ale díky Lightroomu není nutné ručně opravovat množství snímků jednotlivě ani je vymazat jako nepovedené.

Rovnou k věci
Výhoda synchronizace tkví v tom, že nemusíte nic nastavovat předem, protože začínáte s úpravou hlavního snímku. Přejděte do modulu Develop (Vyvolávání). Podle hlavní fotografie se následnou synchronizací změní všechny ostatní. Ukázkové fotografii například prospěje změna teploty barev a také upravení světel a stínů. Podle potřeby můžete použít i dalších nástrojů, například doostření.

krok_01.png
max. velikost

Výběr je jen na vás
Nyní je třeba vybrat fotografie, kterých se bude týkat synchronizace. Mohou to být všechny snímky ve složce (potom stiskněte Ctrl + A), nebo jenom několik. My budeme upravovat pouze vybranou skupinu snímků, protože ostatní mají jiné vyvážení bílé. Nyní stačí stisknout Shift a klepnout na poslední obrázek z výběru. Pro selekci samostatného snímku použijte klávesu Ctrl.

krok_02.png 

Kopírujte jen to důležité
Všimněte si, že se vám v panelu na pravé straně objevilo tlačítko Synchronizovat. Pokud na něj klepnete, objeví se dialog Nastavení synchronizace. Na první pohled vypadá složitě, ale jenom se nás ptá, jaká nastavení chceme převést z upravené fotografie na ostatní. My pouze odznačíme Odstranění skvrn a Oříznutí.

krok_03.png 

Srovnat do latě
Po klepnutí na tlačítko Synchronizovat můžete postupně vidět, jak se úpravy provádějí na ostatních fotografiích ve výběru. V našem případě se odstraňuje modrý nádech na vybraných snímcích přesně podle hlavní fotografie. Tím jsme provedli hromadné zpracování snímků, aniž bychom museli každý obrázek upravovat zvlášť.

krok_04.png 

Doladit detaily
Budete-li synchronizovat například venkovní snímky, zřejmě budou některé z nich ještě potřebovat doladit samostatně. Můžete zvolit libovolnou fotografii a začít upravovat. Jestliže je snímek v původním výběru, ten se zachovává, pouze se změní hlavní fotografie. Kdybyste nyní chtěli úpravy z nové hlavní fotografie přenést na další, stačí opět klepnout na Synchronizovat.

krok_05.png
max. velikost

Výběr z výběru
Chcete-li fotografie odznačit, stiskněte klávesovou zkratku Ctrl + D, čímž se zruší celý výběr. Následně můžete vybrat libovolnou fotografii a pracovat s ní již samostatně. To se vám může hodit, budete-li chtít udělat užší selekci z původní skupiny snímků. V opačném případě stačí klepnout na libovolný jiný obrázek a výběr se zruší.

krok_06.png
max. velikost

Extratip

Opakujete-li některé úpravy velmi často, například nasycení barev či navýšení kontrastu, můžete si vytvořit přednastavení a použít je na všechny snímky již při importu. Otevřete jednu z vašich fotografií a proveďte na ní úpravy, které chcete aplikovat na všechny ostatní. Na levém panelu klikněte na znaménko plus u nápisu Přednastavení a v následujícím dialogu jej pojmenujte. Při importu svých snímků poté toto nastavení vyberte v části Nastavení vyvolání. Snadno tak provedete opakující se korekce a budete se moci soustředit na to, co je skutečně důležité.

Klávesové zkratky

  • Ctrl + A označení všech fotografií ve složce nebo kolekci
  • Ctrl + D odznačení všech fotografií
  • D přechod do modulu Develop (Vyvolávání)
  • G přechod do moduly Library (Knihovna) do režimu náhledů

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 3/2008. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 11 55 88.

001.jpg

Určitě si přečtěte

Články odjinud