6
Fotogalerie

5 nejzajímavějších českých instagramistů – Hynek Hampl

Co se vyhledávání kvalitního obsahu týče, nepatří Instagram zrovna mezi ty nejpřehlednější. Mnohý velice snadno zapadne. Podíváme se na pět těch nejzajímavějších instagramistů tuzemské scény.

V současné době jsem studentem VŠ. Dříve jsem byl redaktorem internetových magazínů jako například Jablíčkář.cz či iPhoneTips.cz, ale focení jsem začínal věnovat mnohem více času.

Fotografování mne zatím neživí, což bych chtěl v budoucnu rozhodně změnit. Už jako malý jsem rád fotil. Byly to ale jen fotografie z výletů a další rodinné zážitky. I s postupem věku byla četnost focení malá, což se právě s příchodem iPhonu a Instagramu změnilo.

To byl ten klíčový okamžik, od té doby jsem fotil téměř každý den. Navíc jsem byl vždy zastáncem toho, že na dobré fotky nemusíte mít drahou zrcadlovku. Chtěl jsem dokázat, že krásné fotky zvládnete vyfotit s čímkoliv. Proto jsem byl velmi potěšen, když se moje fotografie dostala do výběru na serveru 500px „45 Striking Landscape Photos Shot With An iPhone“.

Obrázek profil.JPG

Největší podíl na mém fotografování má však Instagram. Díky tomu, že jsem byl již 5× doporučeným uživatelem této sítě, dostaly mé fotografie hodně pozornosti, ať už od lidí, cestovatelů, profesionálních fotografů či firem. Ale hlavně mě to vždy nakoplo a já se ještě více snažil fotit a zlepšovat se. V současné době mám díky svým fotografiím možnost pracovat se značkami na různých kampaních, což je podnět k dalšímu zlepšování se. Díky pořízení zrcadlovky nyní navíc fotím i portréty a mohu tím všechny fotografie tisknout na větší formáty, než být omezen jen menším senzorem telefonu.

Hynka můžete sledovat na Instragramu pod uživatelským jménem @hynecheck, navštívit můžete jeho webové stránky i jeho profil na Facebooku.  Instagram je volně dostupná aplikace pro platformu iOS, Android a Windows Phone, která svým uživatelům umožňuje sdílení fotografií. Více o této sociální síti se dozvíte v samostatném článku o tomto nejoblíbenějším fotomrvítku.

Jak ses vlastně k Instagramu dostal?
Na Instagramu mám účet již od roku 2010, kdy jsem jako redaktor zmíněných Apple magazínů recenzoval různé aplikace. Vyzkoušel jsem si rychlé sdílení fotek z telefonu, které titul nabízel a docela mě to bavilo, ale moc jsem aplikaci nepoužíval a sdílel jen fotky jídla a rozličných věcí.

Obrázek 5.jpeg

Až v roce 2012 jsem začal Instagram používat více a hlavně fotit více s cílem mít hezké fotografie. Zlomovým okamžikem pro mne bylo pořízení telefonu iPhone 4. Tento telefon měl na svou dobu skvělý fotoaparát a do dnešního dne nemohu uvěřit, co jsem s ním dokázal vyfotit. A hlavně byl pořád v mé kapse, takže jsem začal fotit a sdílet prakticky každý den, což možná bylo právě to nejdůležitější.

Co pro tebe tato síť znamenala tehdy a co pro tebe znamená dnes?
Dříve to byl hlavně zdroj obrovské inspirace, touha umět fotit krásné fotografie a alespoň trochu se přiblížit skvělým zahraničním instagramerům, kteří v té době byli už na zcela jiné úrovni z hlediska zážitků i fotografií. A hlavně taky mít hodně těch followerů, že. Dnes už se Instagram radikálně změnil, ať z hlediska uživatelů nebo samotné této sítě. Pro mne je to nyní nedílná součást mého života, jakkoliv to může znít směšně. Dnes je Instagram prostor, kde sdílím své fotografie z foto výletů i života a bavím se nejen se zahraničními přáteli, které jsem díky Instagramu poznal.

Je to pro mne i po těch mnoha letech stále velký zdroj inspirace a nemyslím si, že se to někdy změní. V České republice jsme spolu s dalšími českými Instagramery vybudovali úžasnou komunitu a toho si také nesmírně vážím (@iglifecz a #iglifecz, @igerscz a #igerscz). Díky Instagramu jsem také osobně poznal skvělé kamarády, kteří jsou nyní součástí mého života. A když uspořádáme nějaký Instameet (sraz, kde se fotí, seznamuje, komunikuje a hlavně baví), vždy poznám nějaké další.

Obrázek 4.jpeg

V poslední době pro mne začíná být Instagram i takové portfolio, díky kterému mě oslovují zahraniční i české značky s nabídkami o spolupráci. Ovšem hlavním cílem je a bude focení pro zábavu spolu s komunikací s přáteli, ať už českými, nebo zahraničními.

Jakými zařízeními jsou focené snímky, které na Instagramu publikuješ?
Od roku 2012 jsem od iPhone 4 postupně vystřídal všechny generace jablečného telefonu. Každého do dneška stále udivuje, jak jsem mohl své fotografie pořizovat pouze telefonem. Nedávno jsem si však koupil i svou první digitální zrcadlovku a ponořil se do fotografování ještě hlouběji. V současné době je má výbava iPhone 6 a Canon 100D.

Používáš editační aplikace? Které a proč?
Dříve jsem jich dokázal používat desítky a vyzkoušet stovky. A díky tomu vděčím hlavně platformě iOS, která je v tomto směru úžasná. Jak mě bavilo fotit pouze mobilním telefonem, tak následné úpravy pouze v telefonu jsem si užíval ještě více. To vedlo k opravdu rozmanitým úpravám a experimentům, až jsem se po několika letech ustálil na aplikaci VSCO Cam (iOS, Android), která mne provází již od začátků.

Obrázek 3.jpeg

Dalšími skvělými pomocníky jsou Mextures (iOS), díky kterým se dají vytvořit skvělé reálné efekty, Afterlight (iOS, Android, Windows Phone) se širokou paletou filtrů, Filterstorm (iOS) pro úpravy křivek a klonování a konečně SKRWT (iOS) pro úpravu perspektivy. Fotky upravuji pouze v telefonu. Pokud importuji nějaké fotky ze zrcadlovky, na počítači udělám maximálně opravy objektivu společně se základní úpravou jasu a kontrastu.

Kde bereš inspiraci k dalšímu a dalšímu focení a můžeš nám doporučit některé tvé oblíbené uživatele Instagramu?
Inspirací jsou mi lidé, které na Instagramu sleduji. Další inspirací je část Explore, kde lze objevit skvělé fotky a uživatele. Po vytvoření vlastního webu mě začali kontaktovat i fotografové, kteří se chtějí sejít, popovídat si a třeba i společně něco nafotit, což je také značná inspirace.

Instagram je hodně o tagování, podle kterého se mezi snímky vyhledává. Máš nějaký pro tebe charakteristický, či alespoň oblíbený, tag?
Pro mne je charakteristický hashtag #chasingfog. Bydlím v místech, kde bývá mlha a jak jsem ji jednou začal fotit, nemohl jsem přestat. Díky tomu jsem se i trochu odlišoval od ostatních a mnoho lidí mě má s tímto hashtagem spojeného. Avšak mlha není každý den, takže se snažím sdílet fotky i bez mlhy a odnaučit to své followery, aby neočekávali jen „zamlžené“ snímky.

Obrázek 2.JPG

Znáš nějaký univerzální návod, jak na Instagramu, samozřejmě za předpokladu vkládání kvalitního obsahu, uspět?
Už v otázce jsi tím začal. V první řadě totiž opravdu jde o kvalitní obsah. To je ten správný začátek. Univerzální návod totiž není. Za sebe vím, že to chce skutečně hodně, hodně času. Je dobré sdílet kvalitní fotografie téměř každý den. A pokud jich máš dostatek, tak klidně i dvě za den. Ke každé fotce je pak třeba přikládat hashtagy, díky kterým budou tvé fotografie vidět a lidé je budou moci vyhledat. Avšak je třeba dávat relevantní (a tohle slovo bych zvětšil tak tisíckrát) hashtagy.

Hashagy #cute #selfie #czechgirl a podobné ti sice přinesou nějaké likes a followery, ale nic extra navíc z toho mít nebudeš. Hashtagy to chce hledat, existují stovky účtů, které například každý den sdílí nejlepší fotku pod jejich tagem, tak je šance být vybrán a zviditelnit svůj profil. Dalším důležitým bodem je být viděn v komunitě. Je dobré komentovat fotky, najít Instagramery co se ti líbí a sledovat je, angažovat se v komunitě a třeba i přijít na Instameet. A nejdůležitější část – vytrvat.

Poslední možností je být celebrita jako třeba Leoš Mareš, nebo nějaký slavný youtuber. Ovšem tam už je cílová skupina úplně jiná, nikdo od nich neočekává kreativní fotografie přírody, města, lidí.

A co to vůbec znamená uspět na Instagramu?
Úspěch na Instagramu je asi dost subjektivní názor každého z nás. Pro mě to je asi velká pozitivní odezva od lidí (ať už likes, komentáře, e-maily, zprávy atd.), konstantní růst nových lidí, kteří tě chtějí sledovat a v neposlední řadě touha značek s tebou spolupracovat. To buď znamená, že jsi skvělý fotograf, nebo velký influencer.

Obrázek 1.JPG

A pokud nejsi nějaká celebrita, která zvládne dostat 10k likes na jedno selfie, tak se influencerem bez dobrých fotek ve většině případů nestaneš. Výjimkou může být Suggested user list od Instagramu, kde nemusíš mít excelentní fotografie, ale je důležité, když se angažuješ v komunitě. Takže vlastně asi ani nějak extra dobrý fotograf nejsem, když nad tím tak přemýšlím.

Lze dle počtu sledujících určit kvalitu snímků daného profilu?
Počet sledujících (followerů) neurčuje kvalitu fotografií a hlavně – ani úspěšnost samotného účtu. Účet s deseti tisíci followery může být daleko kvalitnější z hlediska obsahu, síly engagementu a reache, než účet s padesáti tisíci sledujícími. A říkám to, protože takové případy vidím téměř každý den. Nejhorší na tom je, že značky při spolupráci lpí právě na tomto nic neříkajícím čísle. Koukat se přitom musíš hlavně na počet likes a komentářů.

Pokud účet s 10k followery má běžně u fotek 2000 likes + 40 komentářů, měl by být určitě pro značky zajímavější, než účet s 80k followery a fotkami s průměrně 500 likes a 10 komentáři. Ale i tohle musíš sledovat, pokud někdo dostává stovky a tisíce likes u fotografií a nemá prakticky žádné komentáře, nebo jen jejich malé množství. Je tak totiž velká pravděpodobnost, že si likes a followery nakoupil.

Celé je to vlastně jedna velká šaškárna a honba za tisíci číslíček. Od toho se však snažím již delší dobu oprostit a fotit hlavně pro sebe a pro zábavu. Když mi někdo napíše komentář, že se mu fotka líbí, tak si toho vážím mnohem více.

Určitě si přečtěte

Články odjinud