16
Fotogalerie

Novinky od profesionálů z Německa a Švédska

Hasselblad a Leica již patří mezi kultovní značky na poli fotografie, svoji image tyto fotoaparáty neztrácejí ani v době digitální a stále se snaží držet krok.

Lunar

Jednou z nejdiskutovanějších novinek posledních dní je na Photokině představený kompaktní fotoaparát Hasselblad Lunar. Nabízí stejný snímač jako Sony NEX-7 a podobné ovládání, na rozdíl od NEXu ale vybočuje z řady kontroverzním designem a cenovkou „z Marsu“.

3.jpg 
Pro názornost Lunar v ruce, zdroj: petapixel.com

Pojďme se nejdříve podívat na společné rysy, které sdílí spolu s bezzrcadlovkou od Sony. Uvnitř je 24 Mpx CMOS snímač, schopný pracovat s citlivostí až ISO 16 000 (nejnižší hodnota je ISO 100). Totožný je také 3‘‘ OLED displej, hledáček, autofokus s 25 body, Sony E bajonet či sekvenční snímání rychlostí 10 sn./s.

Fotoaparát se však na první pohled odlišuje designem, který Hasselblad označuje jako prémiový. Na výběr bude z celkem 47 různých barevných kombinací. To pochopitelně pro většinu fotografů není dostatečné odůvodnění pro cenu 5000 EUR a tak firma vydala prohlášení, ve kterém tvrdí, že jsou použity speciální materiály – např. uhlíková vlákna, titan, kůže nebo dokonce zlato. Pokud si tedy potrpíte na drahé kovy, je Lunar pro vás to pravé.

1.jpg 2.jpg
Lunar ve dvou různých provedeních, zdroj: Hasselblad 

Spolupráce se Sony

Pokud si myslíte, že bylo použití technologií Sony u Hasselbladu Lunar pouhá náhoda, mýlíte se. Firmy totiž oznámily uzavření dlouhodobého partnerství týkající se spolupráce na digitálních fotoaparátech. Kromě zmíněné bezzrcadlovky přijde na trh rovněž rebrandovaný kompakt a zrcadlovka (či SLT). Podrobnosti zatím nejsou známy, ale lze očekávat design podobný Lunaru. Zdali na druhé straně vznikne také středoformát s logem Sony, je zatím otázkou.

Jak vidno, tak se Sony a Hasselblad rozhodli jít podobnou cestou, jako je tomu u Panasonicu a Leiky (viz druhá kapitola článku). Vždy když Panasonic uvede na trh fotoaparát z některé z pokročilých modelových řad, objeví se s mírným odstupem prakticky stejný fotoaparát pod značkou Leica. Jedinými rozdíly jsou design vnějšího pláště (především pak červené logo Leica) a mírně odlišné nastavení obrazového procesoru – to se nám ostatně potvrdilo již před lety, kdy jsme postavili dva takové fotoaparáty proti sobě.

Středoformát H5D

Hasselblad, to je však také firma, která se jistě každému vybaví ve spojitosti se středoformátovými fotoaparáty. Novinku představenou na německém veletrhu označili Švédové jako H5D. Oproti předchůdci nabízí odolnější tělo s vylepšenou ochranou proti stříkající vodě, větší hledáček a tlačítka umožňující ještě pohodlnější ovládání. Změn údajně doznal i autofokus, výraznější rozdíly byste však hledali marně.

1.jpg 3.jpg
Hasselblad H5D, zdroj: Hasselblad 

K dostání bude v prosinci v několika variantách – podle rozlišení které nabídne digitální stěna (40, 50 nebo 60 Mpx) – s cenovkou pohybující se od 13 do 30 tisíc EUR. V balení bude software Hasselblad Phocus 2.7 spolu s Adobe Lightroom 4.

2.jpg 
Hasselblad H5D, zdroj: Hasselblad

Pokračování 2 / 2

Leica

Leica M

Německá společnost představila nového zástupce legendární řady dálkoměrných přístrojů, model Leica M. Hádáte správně, číslovka byla z názvu podobně jako u produktů firmy Apple vypuštěna. A není divu, do kapsy strčí totiž všechny předchůdce

M-1.jpg 
Leica M, zdroj: leica.com

Novinka nabízí namísto CCD nový plnoformátový CMOS snímač s rozlišením 24 Mpx. Díky tomu bylo možné přidat podporu nahrávání Full HD videa při 24 či 25 sn./s., funkci focus peaking a živý náhled. Poprvé tak nebude problém ani s focením makra. Nativní rozsah citlivostí je od ISO 200 do ISO 6400, přístroj však umožňuje rozšíření až na ISO 100. U videozáznamu nechybí ani možnost připojení stereo mikrofonu.

M-2.jpg 
Leica M, zdroj: leica.com

V případě, že byste se nespokojili s dálkoměrným hledáčkem, máte možnost připojit také externí elektronický. Hlavní displej má velikost 3‘‘, rozlišení 920 tisíc bodů a je kryt ochranným sklem Gorilla Glass, které je prakticky nerozbitelné. Tělo tvoří kombinace mosaze a hořčíkové slitiny, která spolu s těsněním nabízí zvýšenou odolnost vůči nepřízni počasí.

M-3.jpg 
Leica M, zdroj: leica.com

K dostání bude přístroj ve dvou barevných variantách – černá a bílá. Přestože se jedná o podstatně vylepšený model vůči předchůdci, bude cena velice podobná, asi 145 tisíc Kč s DPH.

Klíčové vlastnosti Leica M:

  • Snímač: 24 Mpx CMOS, full frame
  • Video: až 1080p při 24 nebo 25 sn./s.
  • Displej: 3‘‘ LCD s rozlišením 640 × 480 bodů chráněný sklem Gorilla Glass, živý náhled
  • Hledáček: dálkoměrný s automatickou korekcí paralaxy a zvětšením 0,68x
  • Tělo odolné vůči nepřízni počasí
  • Rozsah časů: 1/1400 s až 60 s
  • Synchronizační čas blesku: 1/180 s
  • Rozměry: 139 × 80 × 42 mm
  • Hmotnost: 680 g
  • Kapacita baterie: 1800 mAh

Leica M-E: téměř to samé co M9, ale za mnohem nižší cenu?

Mysleli jste si, že je možné model M9 vyrobit levněji? Společnost Leica si to nyní myslí také, což dokazuje představením fotoaparátu M-E. Ten kromě chybějícího USB konektoru a jednoho přepínače nabízí naprosto stejné vlastnosti jako model M9.

M-E-1.jpg 
Leica M-E, zdroj: leica.com

Absence prakticky nevyužitelného konektoru USB stejně jako přepínače vodítek v hledáčku asi nebude nikoho mrzet. Ty se totiž při použití originálních objektivů nastavují automaticky, pouze přijdete o možnost manuální změny. Za tyto dvě maličkosti vám Leica sleví asi 28 tisíc a dostanete se tak na cenu okolo 120 tisíc Kč s DPH.

M-E-2.jpg 
Leica M-E, zdroj: leica.com

Leica, to nejsou jen dálkoměrné přístroje

Již několik let trvá partnerství německé firmy s japonskou společností Panasonic. Bývá zvykem, že asi měsíc po uvedení nových modelů značky Panasonic Lumix, představí také Leica totožné modely pod svou značkou. To se děje i nyní.

Leica V-LUX 4 je ultrazoom s impozantní konstantní světelností F2,8 a rozsahem ohnisek po přepočtu neuvěřitelných 25 až 600 mm. Nabízí tedy 24× zoom a stejné další parametry jako bratříček Panasonic Lumix DMC-FZ200. Rozdíly u obou modelů najdeme pouze ve vzhledu těla, upraveném firmwaru a přibaleném softwaru Adobe Lightroom 4.

V-LUX4-1.jpg V-LUX4-2.jpg V-LUX4-3.jpg
Leica V-LUX 4, zdroj: leica.com 

Jinak se neliší ani D-LUX 6, kompaktní fotoaparát představený dříve pod názvem Panasonic LX7, nabízející 3× zoom a světelnost F1,4-2,3. Očekávat lze vyšší cenu oproti modelům od Panasonicu, dostupné by pak přístroje měly být v listopadu letošního roku.

D-LUX6-1.jpg D-LUX6-2.jpg
Leica D-LUX 6, zdroj: leica.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud