Jste spokojeni se svým digitálem?

Jste spokojeni se svým digitálem?

Koupi digitálu většinou předchází dlouhá doba vybírání a porovnávání. Přesto nám však může časem něco vadit.

Nedávno jsem vzpomínal, jak jsem vybíral svoji první zrcadlovku. Ačkoliv se jednalo o kinofilmové tělo, již tenkrát mi porovnávání parametrů a nejrůznějších funkcí zabralo poměrně hodně času. Co teprve dnes, kdy je klasická fotografie mezi většinou uživatelů na ústupu a digitály válcují filmové zrno na všech frontách.

V podobné situaci jsem se octnul o několik let později, když jsem se rozhodoval pro koupi digitálu. Výběr byl ještě obtížnější nedostatkem financí a poměrně vysokou cenou pokročilých kompaktů. Věděl jsem že zrcadlovka je snem velmi vzdálené budoucnosti a z čistě praktických důvodů pro mne byl nutností objektiv s širokým ohniskem. Volba tenkrát padla na kompakt Olympus C5060 WZ, který je stále perfektně funkční. A po pravdě řečeno, ačkoliv nepatří tento digitál mezi nejmenší, má podle mého názoru dokonalou ergonomii mezi kompakty.

Při testování fotoaparátů nám v redakci prošlo rukama velké množství digitálů, s některými není problém pracovat ihned po zapnutí, u části z nich musíte chvíli dumat nad ovládáním, jiné mají ovládání a strukturu menu natolik odlišnou od ostatních modelů, že je poměrně zdlouhavé se s nimi sžít.

sony.jpg

Mnohdy se však setkáme s digitálem, který je po stránce vybavení a funkčnosti na dobré úrovni, také ovládání je uživatelsky příjemné. Má však své mouchy, se kterými je třeba se smířit anebo sáhnout po jiném modelu. Samostatnou kategorií jsou pak zásahy výrobce, který ne a ne implementovat požadované funkce ani v páté generaci oblíbeného modelu.

A proč to nejde jinak?

Velmi dobrým příkladem je Canon, který stále sveřepě odolává reálnému histogramu i u vyšších řad kompaktů. Jediné modely, u kterých najdeme reálný histogram jsou z řady G. U ostatních fotoaparátů je k dispozici pouze náhledový histogram. Pravda je však ještě trošku jinde, i nižší řady kompaktů Canon umí zobrazit reálný histogram, výrobce tuto funkci ale záměrně blokuje. Šikovní uživatelé si ji zpřístupní pomocí jiného firmwaru třetí strany, co ale zbývá těm netechnicky založeným fotografům.....

casio.jpg

Dalším případem z praxe je ovládání fotoaparátů Sony, ty mají poměrně nesmyslně rozdělené menu do dvou samostatných nabídek pod tlačítka Menu a Home. Naprostým krokem vedle byla změna ovládání u modelu H9, kde se přemístilo dialogové kolečko ze „zrcadlovkové“ pozice na zadní stěnu vedle displeje.

Někomu samozřejmě mohou připadat výše zmíněné výtky naprosto nesmyslné a mohou mít svým způsobem pravdu. Stejně tak ale i mě přijde nesmyslné vytýkat například zrcadlovkám Nikon, že osa pro korekci expozice má vpravo mínusové hodnoty a vlevo plusové hodnoty. Ano, může to být nelogické, je to ale o zvyku a dokážu si představit, že dlouholetí uživatelé nikonů by se asi bouřili při snaze o změnu.

Protože marketing je král!

V poslední době se také objevilo několik nových modelů digitálních zrcadlovek, které oproti svým předchůdcům přinášejí pouze kosmetické změny – namátkou Sony A200, Nikon D60 či Olympus E-420. V těchto případech podle mého názoru mají marketingoví mágové jistě navrch a proto se setkáváme s novými digitály, které vlastně nejsou nové.

fujifilm.jpg

Stejné je to s megapixelovou válkou, která sice již není tak výrazná, avšak stále ještě jsou patrné její dozvuky. Uvidíme, zda se výrobci umoudří a začnou se raději soustředit na zpracování obrazu, než na jeho záznam. Nabízí se jistě otázka, jak může mít marketing souvislost se zpracováním obrazu. Odpověď je jednoduchá, proč bychom investovali do vývoje nových obrazových procesorů a osob za to zodpovědných, když musíme snížit náklady.

Nebudeme si nic nalhávat, digitální fotoapráty jsou spotřební zboží a obzvláště v posledních dvou letech je to vidět více než dříve. Když jste si koupili kinofilmovou zrcadlovku nebo kompakt, tak vám většinou vydržel dlouhou dobu. Když si dnes koupíte digitál, za půl roku až za rok už vám výrobce nutí jeho nástupce.

oly.jpg

Vadí vám nějaká konkrétní věc či funkce na vašem digitálu? A jaký máte názor na trh s digitálními fotoaparáty? Myslíte si, že současný vývoj je přínosný, nebo by se měli výrobci zaměřit na jiné oblasti digitální fotografie než nyní? V čem vidíte rezervy? Podělte se s námi o své názory a zkušenosti v diskuzi.

Určitě si přečtěte

Články odjinud