6
Fotogalerie

Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD a 28–75 mm F2,8 Di III RXD

Tamron dnes odhalil dvě očekávané novinky v podobě teleobjektivu a základního světelného zoomu. V obou případech mají objektivy mírně odlišný rozsah, než je tomu u konkurence a slibují skvělý obrazový výkon.

Abychom byli přesní, u teleobjektivu se jedná o finální kousek, který se objeví na trhu v průběhu dubna, zatímco v případě světelného zoomu zatím Tamron oznámil vývoj a dostupnost pro maloobchodní prodej v blíže neurčeném termínu letošního léta.

Tamron 70–210 mm F4 Di VC USD (Model A034)

Jak je patrné z označení objektivu, máme co do činění s mírně rozšířeným ohniskovým rozsahem nejpoužívanějšího telezoomu (70–200 mm), který má stálou světelnost F4 a je určen pro zrcadlovky s plnoformátovým snímačem. Objektiv je vybaven optickou stabilizací, novou mikroprocesorovou jednotkou pro spolehlivé ostření a fluorovou povrchovou úpravou čoček, která je má ochránit před poškozením a nečistotami. Vyznavače wildlife také potěší utěsnění objektivu proti prachu a vlhkosti.

A034_70-210_mm-Canon-CZ.jpgA034_70-210_mm-Nikon-CZ.jpg

Zoomovací mechanismus je u objektivu interní, takže se v průběhu změny ohniska nemění jeho stavební délka. Mimo toho je výhodou také stálé těžiště objektivu a tím i pohodlnější práce. Přední člen se neotáčí, což ocení uživatelé polarizačních či přechodových filtrů

Optická konstrukce zahrnuje 20 členů ve 14 skupinách z nichž 3 čočky jsou z nízkorozptylového LD skla a jejich úkolem je eliminovat projevy chromatické aberace. Nejkratší zaostřitelná vzdálenost je u tohoto objektivu 95 cm, maximální poměr zvětšení je 1:3,1, což je v současné chvíli údajně nejvíce v dané třídě objektivů. Clona je složena z 9 lamel.

tamron.jpg

Pohon autofokusu je v režii kruhového ultrazvukového motoru USD, kterému sekunduje mechanismus pro jemné ruční doostření i v režimu automatického ostření, a to bez nutnosti přepnutí spínače režimů AF/MF. Optická stabilizace má podle standardů CIPA účinnost 4 EV.

tamron_1.png

Model A034 je kompatibilní s telekonvertory určenými výhradně pro objektivy Tamron pro dosažení 1,4× a 2× původní ohniskové vzdálenosti. V závislosti na velikosti snímače a použitém telekonvertoru může efektivní ohnisko nabývat následujících hodnot:

  • FF: 70–210 mm (bez telekonvertoru), 98–294 mm (TC 1,4×), 140–420 mm (TC 2×)
  • APS-C: 109–326 mm (bez telekonvertoru), 152–456 mm (TC 1,4×), 217–651 mm (TC 2×)

Objektiv je také kompatibilní s USB konzolí TAP-in, s jejíž pomocí je možné aktualizovat firmware objektivu a přizpůsobit některé funkce, jako je například jemné doostření nebo stabilizace obrazu. Volitelným příslušenstvím je také objímka se stativovým závitem v ceně cca 2 990 Kč

tamron_2.png

Délka objektivu je jen 174 mm, průměr pak 76 mm, a to vše při hmotnosti 850 gramů, velikost filtrového závitu je 67 mm. Jak bylo zmíněno, na trhu by měl být objektiv dostupný v průběhu dubna 2018 za cenu těsně pod 20 000 Kč ve verzi s bajonetem Canon EF a Nikon F.

Tamron 28–75 mm F2,8 Di III RXD (Model A036)

Druhou odhalenou novinkou je světelný základní zoom, který je taktéž určen pro plnoformátové zrcadlovky a podle informací výrobce nabídne objektiv hned několik specialit – jednak je to minimální zaostřovací vzdáleno 19 cm a jednak také kompaktní rozměry (délka necelých 118 mm) a váha (550 gramů).

Hlavním tahákem připravovaného objektivu by však měl být nový krokový motor RXD (Rapid eXtra-silent stepping Drive), který by měl mít velmi tichý chod a vysokou rychlost, takže bude možné objektiv bez problémů používat i k záznamu videa.

A036 - 28-75mm Di III RXD_productphoto_a036_style.jpg

Podobně jako teleobjektiv, bude i světelný zoom odolný vůči vlhkosti a prachu a fluorovou povrchovou úpravou čoček, která snižuje ulpívání nečistot a otisků prstů. Objektiv by měl být kompatibilní s funkcí Sony DMF (Direct Manual Focus), která umožňuje okamžitě přepínat mezi automatickým a manuální ostřením.

Prozatím je plánován model s bajonetem Sony E a uvedení na trh se očekává v polovině letošního roku, cena objektivu zatím nebyla oznámena.

Určitě si přečtěte

Články odjinud