Na čem doopravdy záleží při výběru digitální zrcadlovky?

Na čem doopravdy záleží při výběru digitální zrcadlovky?

Jaké jsou preference českých fotografů? V čem a jak se liší přístup „amatérů“ a těch, kteří se cítí být „profesionály“? Kolik jste ochotni do fototechniky investovat? My už to víme.

Pravděpodobně jste postřehli anketu, která na webu DIGIarena.cz probíhala v minulých týdnech s cílem zjistit, podle čeho se naši čtenáři opravdu rozhodují při koupi zrcadlovky. K tomuto kroku nás vedla jednak snaha o to, abychom opět o něco lépe poznali naši čtenářskou skupinu a podle toho mohli do budoucna optimalizovat obsahovou strukturu tohoto webu, stejně jako zájem zjistit, nakolik se nákupní preference zákazníků fotografické techniky shodují, či liší oproti trendům, jež skrze svoje produkty propagují výrobci.

Jací jsou uživatelé digitálních zrcadlovek?

Rozlišovat fotografy na amatéry a profesionály není snadné, jelikož v dnešní době velká spousta těch, kdo se cítí být z celého srdce amatéry a za toto označení se přirozeně nestydí, produkuje fotografie technicky zcela bravurní a naopak, mnoho těch, kdo se chvástají svojí profesionalitou tomuto označení vděčí třeba jen za to, že v malém městě provozují fotoateliér, kde „cvakají“ spoluobčany na osobní doklady.

Otázka, do jaké kategorie „odbornosti“ se dotazovaný řadí, byla proto zaměřena tak, aby zohlednila jednak jeho fotografické schopnosti, a pak také skutečnost, zda si focením vydělává – právě takto lze vnímat rozdíl mezi profesionálem a amatérem bez ohledu na technickou a uměleckou kvalitu obsahu, který produkují. 

Dle naší ankety je roztřídění následovné:

  • Začátečník s focením teprve začíná a učí se svůj aparát ovládat.
  • Zkušený amatér svou techniku již dobře zná a focením se převážně baví.
  • Poloprofesionál si troufne nabídnout své služby ostatním za úplatu, přičemž focení je pro něj stále ještě koníčkem.
  • Profesionál je ten, pro nějž je fotografie profesí, jež ho živí.
anketa-graf-01.png 
Do jaké kategorie odbornosti při používání
digitální zrcadlovky sami sebe řadíte?

Výsledkem průzkumu, kterého se zúčastnilo celkem 1 090 respondentů a jenž je proto dostatečně reprezentativní, je obrázek o čtenářích DIGIareny – rovná čtvrtina z nich se řadí k naprostým fotografickým začátečníkům, zhruba dvě třetiny zastupují zkušené amatéry a jen 13 % čtenářů si troufne označit se za poloprofesionální. Profesionálů, tedy těch, pro něž je focení hlavním zdrojem obživy, je potom pouhé jedno procento. 

Pokud jde o profesionální fotografy, tento výsledek ničím nepřekvapí a shoduje se víceméně se zkušenostmi prodejců ve fotografické branži, kteří vědí, že těch, kdo investují do nejvýkonnějších a nejodolnějších přístrojů, aby tyto jejich vlastnosti zúročili v praxi, je skutečné minimum. Drtivá většina trhu je určena zákazníkům, kteří kouzlo digitální fotografie teprve objevují. Početná skupina začátečníků a nadšených amatérů to jen potvrzuje. 

Kolik jste ochotni do focení investovat? 

Od struktury uživatelů se odvíjí jejich schopnost, či touha do fotografické techniky investovat. Pro ty, kdo již opustili svět kompaktů i pokročilých ultrazoomů a troufají si na digitální zrcadlovky, je při pořízení nového těla nejčastěji hraniční cena třicet tisíc korun – na zrcadlovku do patnácti tisíc (bez objektivu) dosáhne pětina dotázaných, dvacetitisícovou investici si dovolí třetina našich čtenářů a obdobně silná skupina si koupí fotoaparát za třicet tisíc.

Směrem výš už řady řídnou – padesátitisícová investice je přijatelná pro 13 % uživatelů, nad sto tisíc se pak odváží skutečně jen ti, kdo ze své techniky dokážou vytěžit zpětný příjem. 

anketa-graf-03.png 
Jaká cena je pro vás osobně při pořízení těla nové zrcadlovky hraniční?

Na čem vám záleží při výběru zrcadlovky? 

Graf ze všech nejzajímavější ukazuje uživatelské preference při výběru nové zrcadlovky. Ve výsledku je ilustrací toho, jak paradoxně malou roli hrají parametry, jež se objevují v inzerátech na fototechniku na předních místech. Že to ale zas tak černobílé není, si ukážeme dále. 

anketa-graf-04.png 
Jaké faktory jsou pro vás při výběru zrcadlovky klíčové?

Vysoké rozlišení čipu, HD video, focení s živým náhledem, výklopný displej nebo české menu se doslova krčí na chvostu zákaznického chtění a hotovým propadákem jsou automatické expoziční režimy, tedy funkce tlačené „horem dolem“ do tzv. entry-level zrcadlovek s cílem přivést k nim uživatele pokročilejších kompaktů. Že by se zde snahy výrobců fotografické techniky míjely účinkem? 

Průzkum preferencí je naopak důkazem solidního zájmu našich čtenářů o funkce, na nichž při tvorbě fotografie doopravdy záleží a bez nichž se skutečně neobejdou. Pohotovost a rychlost při focení spolu s požadavkem na nízký šum při vysokých hodnotách ISO jsou jasnými favority a budiž producentům digitálních zrcadlovek ku cti, že krom rozšiřování funkčnosti svých přístrojů o amatérské funkce, které jen málokdo doopravdy uplatní, se soustředí právě na rozvoj v těchto dvou ohledech. Zejména v oblasti boje s digitálním šumem došlo v posledních letech k ohromnému pokroku.

Začátečníci versus profesionálové 

Pestřejší náhled na uživatelské požadavky poskytuje detailní statistika, která je rozlišuje podle kategorie odbornosti.

 

anketa-graf-02.png 
Požadavky uživatelů digitálních zrcadlovek podle odbornosti 

Pokud se vyhraníme čistě mezi začátečníky proti profesionálům, dostáváme se k následujícím zjištěním: 

  • Profesionálům s velkým předstihem nejvíce záleží na pohotovosti a rychlosti při focení, a také na nízkém šumu při vysokých hodnotách ISO. Oceňují širokou nabídku kvalitních objektivů a důležitá je pro ně též kvalita optického hledáčku. Oproti tomu elektronický displej (LCD) nebo automatické expoziční režimy, jsou zcela pod jejich rozlišovacích schopnost.
  • Začátečníci se ve srovnání chovají jinak. Jejich očekávání napovídají, že od digitálních zrcadlovek nejčastěji očekávají totéž, co jim doposud nabízely jednoduché kompakty. Záleží jim na nízké ceně, českém menu, na možnosti fotit s živým náhledem, stejně jako na vysokém rozlišení čipu, nebo natáčení HD videa. V celkovém součtu však byla poptávka po těchto funkcích přece jen minoritní.  

Údaje, které jste nám poskytli v této anketě, využijeme při přípravě dalších článků pro web DIGIarena.cz. Děkujeme každému, kdo se našeho průzkumu zúčastnil.

Určitě si přečtěte

Články odjinud