14
Fotogalerie

Test fotobatohu: Ujměte se prozkoumávání země

National Geographic má ve své nabídce tři druhy fotobatohů. K otestování jsme si do redakce vybrali střední variantu.

Většině lidí se při zaslechnutí pojmu National Geographic vybaví papírový magazín s charakteristickým žlutým okrajem obálky. Kromě toho se National Geographic rozhodl ve spolupráci s firmou Manfrotto rozšířit trh fotografického příslušenství. Uvedl řadu stativů a fotobatohů, brašen a pouzder. Ze série Earth Explorer jsme se zaměřili na fotobatohy – konkrétně na model NG5162 Medium, tedy batoh střední velikosti.

NG_batoh_01.jpg NG_batoh_02.jpg NG_batoh_03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Fotobatoh NG5162 Medium

Jestliže jsou něčím batohy, brašny a pouzdra na fotovybavení s označením National Geographic výjimečné, pak určitě střihem a použitým materiálem. Kolegům z redakce se hranatý, možná dokonce až armádní, střih batohu příliš nezamlouval. Mě osobně právě naopak. Přírodní materiál použitý na povrchu dodává nejen charakteristickou vizáž, ale s dobře anatomicky tvarovanými popruhy zajišťuje pohodlné nošení batohu na zádech. Polstrování je z vnitřní strany nepromokavé.

Během testování v terénu pěšky i jízdě na kole jsem nezaznamenal žádné problémy v oblasti omezování pohybu – nic nepřekáželo ani nedrhlo. Naopak i s plně naloženou fotovýbavou, nepromokavou bundou a malou svačinou jsem se s batohem na zádech cítil pohodlně (ovšem bez zaplněné komory na přenosný počítač, viz níže).

Batoh nemá bederní pás (ten má pouze jeho větší bratr), pouze popruh přes hrudník. Přesto i s plným naložením nebyla absence bederního pásu překážkou. Jedinou výhradu v oblasti nošení bychom měli k stahovacím popruhům volně visícím z batohu – ty jsou příliš dlouhé. Po zakoupení uživatelům pravděpodobně nebude nic bránit si popruhy zastřihnout podle vlastní potřeby, což by ale u námi zapůjčeného batohu k testu pravděpodobně neprošlo.

  • vnitřní rozměry komory pro fotografické vybavení: 29 × 10 × 23 cm
  • vnější rozměry batohu: 30 × 18 × 42 cm
  • hmotnost: 1,8 kg

Z přední části batohu je přístupných celkem pět vnějších kapes, které mohou pojmout jak fotografické, tak i nefotografické vybavení. Kapsy se zapínají na suchý či klasický zip (pochopitelně značkové YKK). Množství kapes určených pro různé příslušenství je dostačující. Přesto bychom přeci jen uvítali nějakou drobnější kapsičku vyloženě k uložení jedné až dvou paměťových karet, jako nabízí například Lowepro a Tamrac ve svých fotobatozích.

NG_batoh_10.jpg
max. velikost
Vrchní kapsa ideálně pojme síťový adaptér k notebooku a ještě v ní zbude místo
NG_batoh_11.jpg
max. velikost
Do dvou kapes z přední strany komory fotografického vybavení můžete schovat mobilní telefon nebo třeba balíček kapesníků
NG_batoh_12.jpg
max. velikost
Pod nimi se navíc skrývají další dvě kapsy na zip. Obě jsou schopné pojmout další fotopříslušenství – databanku, náhradní akumulátor či paměťovou kartu. Své místo zde najdou i dva až tři fotografické filtry
NG_batoh_07.jpg
max. velikost
V případě nutnosti můžete z bočních stran rozbalit celkem dvě kapsy na pití, do kterých přesně pasuje 0,5 litrová plastová láhev
NG_batoh_08.jpg
max. velikost
Ke spodní části batohu patří dva popruhy k připnutí stativu

Za zadní komoru, do které byste měli uložit svůj notebook, nám nezbývá jiných možností než postupně strhávat kladné body. Hlavní problém tkví v tom, že je zkrátka malá. Na to, že byste do batohu vložili notebook s 17" monitorem rovnou zapomeňte, podobně také na 15,4" a dokonce i 15". Do komory na notebook totiž nevložíte přenosný počítač větší 14". Někdy se navíc ani vložení 14" notebooku neobejde bez obtíží – v závislosti na tloušťce vašeho počítače

Druhý problém činí polstrování, které by na zádech právě pro lepší nošení batohu s notebookem potřebovalo zpevnit. Počítač navíc není přístupný z vnitřní komory, jak byste se mohli mylně dočíst na oficiálním webu výrobce. Zadní komory jsme tak využívali pouze na přenos dokumentů, k čemuž se naopak hodí dokonale.

NG_batoh_04.jpg NG_batoh_05.jpg
max. velikost | max. velikost
Komora na notebook

Než se dostaneme k prostoru pro fotografické vybavení, zbývá ještě jeden krok – komora pro nefotografické vybavení. Ta se uzavírá pouze stahovací šňůrou, přes kterou se překlopí vrchní část batohu. Napoprvé jsem měl obavy, abych při cestování v terénu něco z horní komory neztratil, ale k ničemu takovému nedošlo. Přepážka mezi horní a dolní komorou se v případě nutnosti dá sklopit (zapíná se na zip).

NG_batoh_09.jpg
max. velikost
Zaplněná horní komora batohu

Objem komory, která by měla pojmout vaše „nádobíčko“ hodnotíme jako dostačující – existuje zde dostatek prostoru, který pojme základní fotovybavení: amatérskou či poloprofesionální zrcadlovku s nasazeným setovým objektivem, externí blesk, jeden až dva další objektivy a ještě zbude místo třeba na fotografický filtr. Přepážky můžete lehce přeuspořádat dle potřeby.

Trpí ovšem stejnou vadou jako polstrování zad – oproti konkurenci jsou měkčí, a tak někdy nastává problém s tím, aby rozložení fotokomory drželo svůj původně zamýšlený tvar. Komora se uzavírá pomocí zipu se dvěma jezdci, k vyjmutí fototechniky budete muset batoh položit na „lopatky“, abyste předešli případnému vysypání obsahu na zem. S tímto problémem se ovšem můžete setkat i u fotobatohů dalších značek.

NG_batoh_13.jpg
max. velikost
Rozložení přepážek komory pro fotografické příslušenství

Batoh National Geographic NG5162 Medium se ideálně hodí k jednodennímu cestování. Ovšem s prázdnou komorou pro přenosný počítač – příliš měkké zadní polstrování není ideální, a tak s notebookem na zádech přestává být cestování pohodlné a pro počítač bezpečné Prostor pro přenosný počítač má navíc velice malé rozměry. Nebýt této skutečnosti jednalo by se o skutečně zajímavý batoh z výborného materiálu.

NG_batoh_14.jpg NG_batoh_15.jpg
max. velikost | max. velikost
Fotobatoh NG5162 Medium na živém modelu 

Od pořízení testovaného batohu vás může odradit ještě jedna skutečnost – a tou je oficiální cena přesahující tři a půl tisíce korun.

Určitě si přečtěte

Články odjinud