12
Fotogalerie

Utopená výstava nedaleko Floridy

Fotograf Andreas Frank vystavil snímky na místo, kde vznikaly. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby tím místem nebyly podvodní hlubiny.

Řeknete si nemožné. Jak mohu fotky ponořit do vody a nepoškodit je? A kam je vlastně „pověsit“? Jak zabránit tomu, aby lidé neměli obraz zkreslený? Podmořská výstava s sebou nese otázky, které by v případě galerijních prostorů odpadaly.

Vrak příběhů

Už samotné místo, kde se výstava koná, je jedinečné – Key West nedaleko Floridy, kde byla v roce 2008 záměrně potopena loď S. Vandenberg s cílem vytvoření umělého útesu. Když vrak v roce 2009 navštívil Andreas Frank, inspirovalo ho to k tomu, vnést tomuto světu další příběh. Vložil do něj člověka.

gym.jpg laundry lady.jpg
Gym | Laundry lady 

Expozice dvanácti snímků s názvem „The Vandenberg: Life Below The Surface,” zobrazuje běžné lidské činnosti – žena věší prádlo, muž se dívá na televizi a děti si hrají. Setkáváme se i s bláznem v kazajce nebo s disciplinovanými baletkami či boxery v ringu. Jakoby se snad život na lodi zastavil v časech minulých, kdy ještě loď sloužila ke svým účelům. Mezi všemi aktéry proplouvá nerušeně hejno drobných rybiček a stěny jsou obalené mechy.

boxing.jpg maniac.jpg
Boxing | Maniac 

„Své fotografování stavím na světě iluze,“ říká Frank. „Chci vidět věci z jiného úhlu a vytvořit nový druh obrazu. Představa o potopené lodi, kam se zpátky navrací život, mně přišla zajímavá vždycky, ale perfektní místo jsem našel až v případě vraku lodi Vandenberg.“ Andreas se nakonec rozhodl, že snímky od původního místa neodtrhne a zrealizuje tu i samotnou výstavu.

vandenberg11.jpg
Instalovaná výstava

Nebylo to lehké, každou fotografii musel umístit do speciálního plexiskla s nerezovou podložkou a silikonovým těsněním a poté ji k vraku přitáhnout silnými magnety, které brání obrazům, aby uplavaly. Ostatně nejlépe uvidíte průběh instalace a samotnou výstavu na pořízeném videu.

 

Marketingový tah?

Andreas Frank působí už dvacet let na poli komerční fotografie a několikrát byl dokonce zařazen mezi nejlepších 200 reklamních fotografů z celého světa. Není divu. Vytvořit výstavu pod vodou je nápad, za který by se nemusel stydět žádný marketingový stratég. Anebo, jak to je?

Loď S. Vandenberg byla poprvé uvedena na trh v roce 1943. Původně se jmenovala USS General Harry Tayler a byla používána americkým námořnictvem jako vojenská námořní loď ve 2. světové válce. Až poté získala současné jméno a byla přesunuta k letectvu, kde sloužila do roku 1983.

ballet master.jpg cinema.jpg
Ballet master | Cinema

Na další využití čekala loď dlouhých 20 let. Dokud se v roce 2008 skupinka investorů nedohodla S. Vandenberg odkoupit, záměrně ji potopit a vytvořit tak největší umělý útes na světě s názvem Florida Keys National Marine Sanctuary.

studying.jpg workman.jpg
Studying | Workman

Rok nato se náhodou plaví mezi jejími kabinami Andreas Frank a dál už ten příběh znáte. Vzniká tu ojedinělá výstava, o které básní nejeden novinář. Zajímalo by nás jenom, jak asi mohla vypadat vernisáž.

Voda druhým domovem

Andreas Frank však není jediným fotografem, který vystavuje pod vodou. Poměrně zajímavý projekt z pohledu formy či způsoby prezentace fotografií připravil chorvatský fotograf Marjan Radovic, který vystavoval snímky v bazénu na náměstí v Záhřebu. Účelem této výstavy navíc bylo získání prostředků pro pomoc sirotkům.

profimedia-0141609443.jpg profimedia-0141609450.jpg profimedia-0141609460.jpg
Výstava Marjana Radovice v chorvatském Záhřebu, zdroj: Profimedia

Určitě si přečtěte

Články odjinud