41
Fotogalerie

Nikon D300 pod drobnohledem (test)

Nikon D300 se sice tváří jako pouhý upgrade „dvoustovky“, v zásadě jde ale o nový stroj, jenž si zasluhuje zvýšenou pozornost.

Až na drobné kosmetické změny je tělo Nikonu D300 shodné se starším modelem D200, což ale není nic, za co by se výrobce měl stydět – naopak – v případě D200/D300 v ruce držíte perfektně designované tělo s vynikající ergonomií.

N_D300-prod_01.jpg N_D300-prod_02.jpg

Základní technické parametry:

  • snímací prvek: CMOS 12,3 Mpx, 23,6 × 15,8 mm
  • max. výst. rozlišení: 4 288 × 2 848 bodů
  • paměťové médium: CF
  • objektivy: s bajonetem Nikon F
  • LCD displej: úhlopříčka 3“ (7,6 cm), 922 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, 8× AA baterie nebo akumulátor, síťový adaptér
  • rozměry a hmotnost: 147 × 114 × 74 mm, 975 g (pouze tělo)
  • oficiální cena: 49 990 Kč vč. DPH (pouze tělo)
  • cena na internetu: od 45 000 Kč vč. DPH (pouze tělo)

Kostra je zhotovena z hořčíkové slitiny, tělo je utěsněné proti prachu a stříkající vodě – odolnost je tedy zajištěna – nezapomeňte však, že potřebnou úpravu by měly mít také použité objektivy.

N_D300-kostra.jpg

Jak je u Nikonu zvykem, nejdůležitější funkce jsou vyvedeny do samostatných ovládacích prvků, kterých na těle najdete poměrně mnoho. Byť jejich počet vybízí k dojmu nepřehlednosti, nemějte obavy – sžijete se s nimi velmi rychle.

N_D300-prod_06.jpg N_D300-prod_09.jpg

Jakožto poloprofesionální, či spíše profesionální digitální zrcadlovka, je Nikon D300 vybaven kromě rozměrného třípalcového zadního LCD displeje také horním stavovým displejem. Je docela zajímavé, že ani na jednom z nich se trvale nezobrazuje hodnota citlivosti, byť v hledáčku ji – na rozdíl od D200 nově – stále vidíte.

O výborné kvalitě VGA displeje s rozlišením 922 tisíc obrazových bodů (640 × 480 × 3 px) jsem psal už v preview. Zde se sluší jen dodat, že podle poslední módy displej umí zobrazovat také stavové informace – znovu podotýkám – bez toho, aniž by ukazoval ISO, byť místa je tu evidentně nadbytek.

N_D300-info-01.jpg N_D300-info-02.jpg
Informační obrazovka displeje mění svůj vzhled mezi normálním nebo inverzním provedením podle okolního jasu

Menší nedotaženost konstrukce najdete na levé straně horního panelu. Zde se totiž pomocí kruhového voliče mimo jiné zapíná samospoušť a předsklopení zrcátka. Z logiky věci tedy nejde aktivovat obě funkce zároveň – ještě že Nikon D300 disponuje také funkcí Exposure delay mode (mimochodem, Nikon stále u zrcadlovek nemá české menu), neboli 0,4vteřinovým prodlením závěrky po sklopení zrcátka, které funguje i v režimu samospouště.

N_D300-prod_12.jpg
Jednou z poloh kruhového voliče je také Live View

Čistě teoreticky by vzhledem k rozmístění funkcí na kruhovém ovladači neměla jít vůbec použít samospoušť v režimu Live View. V podstatě je to pravda, i když pokud máte aparát na stativu (Live View bych ani jinak používat nedoporučoval), není problém se z Live View přepnout na samospoušť, odexponovat a poté opět pracovat v živém náhledu.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Recenzovat funkce vyspělé zrcadlovky je snad zbytečné, proto pojďme na novinky. Live View je podle mnohých zbytečná, podle jiných super funkce.

Pravdou je, že u Nikonu – podobně jako třeba u Panasoniku – máte možnost využívat také ostření v rovině snímače a podobné vymoženosti. D300 navíc umocňuje využitelnost LiveView skvělým displejem, byť zrovna zmiňovaný Panasonic jej má na rozdíl od tohoto modelu na otočném kloubu.

Zastavme se proto snad jen u možnosti zobrazení pořízených snímků na LCD displeji, kde Nikon nemá konkurenci. Šest následně zobrazených „meníček“ lze navíc uživatelsky zredukovat na ty nejpotřebnější.

N_D300-menu-prohlizeni-01.jpg N_D300-menu-prohlizeni-02.jpg N_D300-menu-prohlizeni-03.jpg
N_D300-menu-prohlizeni-04.jpg N_D300-menu-prohlizeni-05.jpg N_D300-menu-prohlizeni-06.jpg

Protože se jedná o model vybavený interním bleskem, najdete v menu možnost bezdrátového řízení externích blesků, stejně tak zde naleznete – nemluvě o vyspělé kontrole automatického ISO – funkce vícenásobné expozice či intervalového snímání. Zkrátka, co vám bude chybět?

N_D300_funkce_01.jpg N_D300_funkce_02.jpg N_D300_funkce_03.jpg

Nikon D300 dále exceluje 51bodovým autofokusem – o tom už ale řeč byla u prvního představení

N_D300_AF.gif 

Nyní se neubráním srovnání s nejvyšším modelem značky – Nikonem D3. Tomu bylo bohužel souzeno převzít AF modul z „dé třístovky“, která vzhledem ke crop faktoru dosahuje virtuálně většího pokrytí snímané scény. V praxi pak i reálně… Takže AF systém vyspělejší „dé trojky“ má menší pokrytí než její levnější souputník. Paralela mezi těmito modely a canonovskými 30D a 5D je zcela na místě. Otázkou však je, proč už se aspoň „někdo“ nepoučil?

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Nový dvanáctimegapixelový CMOS snímač a obrazový procesor Expeed poskytují – samozřejmě při použití kvalitního objektivu – vynikající rozlišení detailů. Jemná kresba je zachovaná také při vyšších citlivostech, Nikon D300 fotografie „nežehlí“. Cca do ISO 400 je šum srovnatelný nebo mírně menší než u D200. Jakmile ale nastavíte citlivost vyšší, křivka šumu má mírnější sklon – u vyšších citlivostí je šum znatelně nižší než u starších modelů.

Nutno ale podotknout – míra šumu je závislá na postprocessingu – způsobu zpracování obrazových dat. Což se, jinak řečeno, netýká RAWů… Vrátíme-li se však k uvedenému postprocessingu u JPEGu, pak by vás možná mohly zajímat následující grafy. Zkratka PC v popisu grafů znamená Picture Control – nastavení jasu, kontrastu a dalších hodnot obrazu, které lze v menu Nikonu D300 uživatelsky ovlivnit – my jsme ale pochopitelně pracovali s defaultními hodnotami.

N_D300-sum1.png N_D300-sum2.png
N_D300-sum3.png N_D300-sum4.png

Je jasné, že „neutrální“ postprocesing vnáší do obrazu méně šumu, což je mimo jiné dané také zpracováním středních a hlubších stínů, které se při tomto nastavení zachovávají více v původních hodnotách – tmavší, temnější, ale s horší kresbou. Rozdíl uvidíte následně na senzitometrické křivce. Nejprve si ale prohlédněte, jak podání jasů ovlivňuje další nastavení aparátu, přesněji řečeno Active D-Lighting.

N_D300-senzitometrie.png
Nastavení Active D-Lightingu na hodnotu Normal zajistí prodloužení dynamického rozsahu o třetinu EV směrem ke světlům. Vyšší nastavení pak přidá další třetinu do stínů

Jak jste mohli vysledovat na grafech šumu, Picture Control poměrně zásadně ovlivňuje vzhled obrazu. V případě dynamického rozsahu se například „Neutrální“ nastavení podílí na více temných středech až stínech, byť ve finále to znamená méně šumu v těchto oblastech.

N_D300-senzitometrie_compare.png
Porovnejte postprocessing – a ještě si jej „postavte vedle“ grafů šumu

Dynamický rozsah snímací soustavy doznal při standardním nastavení o třetinu EV výraznější hodnotu ve stínech, použijete-li funkci Active D-Lighting, můžete počítat s další třetinou navíc jak ve stínech, tak ve světlech. Proti barevnému podání nelze nic namítat, ve většině světelných situací mají snímky velmi korektní barevnost. Firmware také účinně odstraňuje chromatickou vadu.

Naměřili jsme

Nikon D300 rozhodně není žádný louda. Odezva je v naprosté většině situací blesková – samozřejmě také záleží na použitém objektivu – nejlépe si pochopitelně vede sestava se „skly“ typu AF-S. Šest snímků za vteřinu v základní výbavě se pomalu ale jistě stává v této třídě standardem, osm políček za vteřinu ale hned tak u srovnatelné konkurence nenajdete. Pravdou je ale, že podmínku představuje nasazení vertikálního gripu „naplněného“ osmi AA bateriemi nebo akumulátory.

N_D300-prod_11.jpg

Jak jsem již podotknul v prvním pohledu na tento fotoaparát, je třeba upřesnit, že maximálních hodnot přístroj dosahuje pouze při 12bitovém zpracování fotografií. Jakmile zapnete 14bitovou kvalitu, rychlost klesne o třídu níž na 2,5 snímků za vteřinu.

Nikon D300 
první snímek0,37 s
snímek bez namáčknutí0,15 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání – připravenost k dalšímu snímku0,36 s
rychlost sériového snímání6 sn/s (standard), 8 sn/s (s gripem)
max. počet snímků v sérii17 (RAW), 30 (JPEG)
měřeno s paměťovou kartouSanDisk Extreme IV, 4 GB

Mimochodem k tomu se pojí malá zajímavost: při testování o třídu vyššího Nikonu D3 jsem zjistil opak – 14bitový RAW je tento přístroj schopen zapisovat o chloupek rychleji než datově úspornější 12bitovou variantu…

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

N_D300-testcharts-01.jpg N_D300-testcharts-02.jpg N_D300-testcharts-03.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – objektiv AF-S Nikkor DX 18–70 mm F3,5–4,5G ED
N_D300-testcharts-04.jpg N_D300-testcharts-05.jpg N_D300-testcharts-06.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – objektiv AF-S Nikkor DX 18–135 mm F3,5–5,6G ED

Další demosnímky:

N_D300_demo_22.JPG N_D300_demo_23.JPG
max. velikost | max. velikost
N_D300_demo_24.JPG N_D300_demo_25.JPG
max. velikost | max. velikost
N_D300_demo_26.JPG N_D300_demo_27.jpg
max. velikost | max. velikost
N_D300_demo_28.jpg N_D300_demo_29.jpg N_D300_demo_30.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost 

Více demosnímků najdete u prvního pohledu na Nikon D300

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Jak jsem již předeslal v úvodu, Nikon D300 není jen pouhým upgradem „dvoustovky“. Nový snímač, firmware, funkce a také „drobná“ konstrukční vylepšení v podobě VGA displeje nebo LiveView z této digitální zrcadlovky dělají v podstatě nový stroj. Připočtete-li vynikající provozní rychlost, spotřebu energie nebo třeba setřásání prachu ze snímače, patrně vás množství změn přesvědčí natolik, abyste D200, neřkuli některý z ještě starších Nikonů vyměnili za novější D300. Udělejte to, litovat nebudete.

Plusy:

  • obrazová kvalita
  • konstrukce a ergonomie
  • funkční vybavení

Minusy:

  • „měkký“ křížový volič
  • funkce na kruhovém voliči vlevo na horní stěně

Zdroj:

Cena:

  • výrobcem doporučená: 49 990 Kč vč. DPH

Megapixel-logo.jpgChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitální zrcadlovky Nikon D300?

Určitě si přečtěte

Články odjinud