5
Fotogalerie

Podívejte se na pravděpodobně první selfie fotografii na světě

Za popularizací focení tzv. selfíček mohou zejména mobilní telefony 21. století. Věděli jste ale, že nejstarší dochovaná selfie fotografie prokazatelně pořízená z ruky se datuje už k roku 1909?

Průkopníkem fotografování sebe sama držením fotografického zařízení v ruce, nikoli aby bylo usazeno na stativu, byl Joseph Byron. Pořizoval tak záznamy nejen sebe, ale i skupiny lidí shluknutých kolem své osoby.

Obrázek 1.jpg
Pořídit selfie s tak velkým zařízením nebylo zrovna jednoduché

Blbě to vypadalo už tehdy

Jako když se sami fotografují dnešní děti, jejich přerostlými telefony, špulící na sebe rty a ukazující do objektivu různá gesta, o moc lépe to nevypadalo ani téměř před 110 lety. Joseph držel přerostlý fotoaparát, který navíc značně zkresloval strany snímku, takže všechno mimo střed bylo nepřirozené protažené. Tehdy byl ale výjimkou.

Obrázek 2.jpg
A výsledek nebyl ani příliš vzhledný

V prosinci roku 1920 pořídil skupinovou selfie fotografii, na které se vyjma jeho samotného vyskytují ještě jeho kolegové Pirie MacDonald, Colonel Marceau, Pop Core a Benjamin Falk. Fotografie byla pořízena na střeše Marceauova studia, přičemž Byron držel fotoaparát ve své pravé ruce a Ben Falk v levé.

Obrázek 3.jpg
Někdy fotografické zařízení museli držet dva lidé

Joseph Byron byl anglický fotograf, který pocházel z fotografické rodiny. V roce 1888 emigroval do USA, a roku 1892 si na Manhattanu otevřel fotografické studio, které pojmenoval Byron Company. Specializoval se na fotografování broadwayských show a ostatní zábavní produkce. Díky jeho potomkům toto studio stále existuje, jen se nyní jmenuje Byron Photography. Muzeum města New York obsahuje na 23 tisíc Byronových digitalizovaných fotografií, selfie snímky jsou ale opravdu jen malou jeho částí.

Byron vs. Cornelius

Mnozí uvádějí, že první selfie fotografií je ta Roberta Corneliuse, jež je vytvořena technikou daguerrotypie už roku 1839. Ten se vyfotografoval, jak sedí před svým rodinným obchodem. Nejstarší portrétovou fotografií, minimálně na území Spojených států, je, ale předpokládá se, že se jedná jen o autoportrét, protože z výsledku není patrné, zda Cornelius fotografické zařízení drží, nebo jej má na stativu.

Obrázek 4.jpg
Autoportrét Roberta Corneliuse před jeho rodinným obchodem

Pokud je selfie fotografie typem fotografického autoportrétu, pořízeného z ruky a za pomoci fotoaparátu či chytrého telefonu (jak říká Wikipedie), je tomuto blíže spíše Byron, i když i sám zdroj uvádí a předkládá Corneliusův výsledek.

Česká stopa

K selfie fotografii neodmyslitelně patří i příslušenství zvané selfie tyč, které protáhne vaší ruku a vy tak můžete nasnímat širší záběr. Pravděpodobně první typ tohoto příslušenství na světě se objevil v českém filmu „Zabil jsem Einsteina, pánové“, který byl natočen roku 1969. Jednalo se však o fiktivní a nefunkční typ.

Obrázek 5.jpg
Své selfie si ve filmu Zabil jsem Einsteina, pořídili Iva Janžurová a Lubomír Lipský

Určitě si přečtěte

Články odjinud