7
Fotogalerie

Jak vzniklo Fripito – rozhovor s tvůrcem projektu

Fripito je vcelku ojedinělý projekt českého autora Jana Březiny. Vyzpovídali jsme ho po oficiálním představení aplikace v zahraničí, konkrétně na veletrhu PhotoPlus Expo v USA.

Fripito je – velmi zjednodušeně popsáno – fotoprůvodce v mobilu nebo tabletu, který vám dokáže nejen zprostředkovat zajímavou trasu v celosvětových metropolích, ale také v zapadlých koutech přírody.

To by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, důležitý je ale fakt, že v průvodci najdou uživatelé jak detailní data o fotografiích, tak také praktické tipy a triky pro fotografování.

Honzo, i když českým éterem proběhla již vlna informací o Fripitu, můžeš našim čtenářům krátce představit projekt Fripito? Jde o mobilní aplikaci, že?
Ano, Fripito je vlastně takový foto guru a cestovatelský rádce v jednom, který poradí lidem na cestách. Nejen kam jet a co tam vidět, ale taky kdy tam být, aby to bylo ve správný čas a fotky z dovolené nebo cest byly co nejlepší. Jak na to poradí zkušení fotografové, autoři našich jednotlivých průvodců.

Autorem průvodců tedy nejsi jenom Ty?
Přesně tak. Jsem otcem myšlenky, protože už cestuji s foťákem přes 10 let a mám řadu zkušeností právě z fotoexpedic, kde nadšence do fotografování učím, jak se zlepšit, a to tím nejlepším způsobem, tedy praxí. Sjezdil jsem už, kromě Antarktidy, všechny kontinenty, takže v aplikaci najdete průvodce z Islandu i Namíbie, Filipín, USA i Austrálie.

Ale ve Fripitu jsem od počátku chtěl vytvořit komunitu zkušených fotografů, kteří cestují na zajímavá místa a mohou lidem předat nejen svoje cestovatelské zkušenosti, ale taky fotografické rady a tipy, které se Ti na cestě vždycky hodí.

Fripito-HP.jpg 

Kdo tedy snímky fotil, když jsou to známí fotografové?
Snažíme se postupně oslovovat lokální fotografy, kteří mají nejen skvělé snímky, ale i znalost prostředí a možnost udržovat informace uvedené v průvodcích aktuální. Takže například průvodce pro Arizonu pro nás připravila Jacquelynn Buck, skvělá americká fotografka žijící v Tucsonu. Londýn pro nás právě dodělal Shaun Hines, který má za sebou i bohatou zkušenost s vedením fotografických workshopů v britské metropoli.

New York nafotila a připravila J.D. Cink a pro Brooklyn jsme vybrali Noémii Wurtz, která zde žije a pracuje již řadu let. A českým čtenářům jistě nebude neznámé jméno Michala Vitáska, který se ujal přípravy průvodce Prahou.

Fripito_3.jpg 

Říkáš rady pro fotografy, takže i technické rady, třeba jakou clonu nebo expozici nastavit?
Ano, hodně lidí, kteří s focením začínají, nebo ještě nemají takové zkušenosti, občas tápe, a tak všechno fotí na automat. Po návratu se diví, že to foťák nevyfotil tak, jak to oni viděli na místě. Takže u každé fotografie jsou technické informace z EXIFu, které Ti přesně řeknou, jaká clona byla použita, jestli byla expozice kompenzovaná do plusu nebo mínusu atd. Ale kromě toho u všech fotografií, kterých je v každém průvodci nejméně padesát, najdeš další komentář s tipy autora.

Fripito_2.jpg 

Mohou se nějak zapojit do sdílení fotografií v průvodci, respektive doplňovat fotografie sami uživatelé?
Určitě chceme využít potenciálu našich uživatelů pro rozšiřování a zkvalitňování průvodců. Každý uživatel má dvě možnosti, jak se zapojit. Pokud má unikátní fotky a chce se stát jedním z autorů, může nás kontaktovat přímo z aplikace. V hlavním menu je záložka „Přispět“ obsahující příslušný formulář.

A i když by uživatel neměl dostatek špičkových fotografií, může prostřednictvím komentářů doplnit osobní zkušenost z lokality, okomentovat fotografii, doporučit nové místo nebo třeba doporučit svého oblíbeného autora, kterého by rád našel v naší aplikaci.

Fripito_1.jpg 

Je tedy Fripito jen pro ty, kteří fotí digitální zrcadlovkou?
Kdepak, tipy od fotografů se týkají nejen nastavení foťáku, ale taky třeba toho, kdy na místo vyrazit, aby Ti sluníčko nevrhalo špatný stín nebo z které strany se k vodopádu vydat, protože Tě čeká mnohem zajímavější kompozice. A spoustu rad, čeho se vyvarovat. Někdy Tě prostě nenapadne, že nesmíš zapomenout na vodu nebo větrovku, protože se počasí může náhle změnit, na stativ nebo vlhké ubrousky na očištění objektivu kvůli prašnému prostředí.

Fripito_4.jpg 

O Tobě je známo, že jsi velký fanda a také zkušený lektor Applu. Je aplikace tedy jen pro iOS zařízení?
Apple fanda jsem a nestydím se za to. Na druhou stranu asi nejsem 100% zarputilá iOvce (smích). Aplikaci jsme připravili nejen pro iOS, ale i pro Android od verze 4.2.

A co zařízení s Windows Phone?
Windows Phone verzi taky uvažujeme. Microsoft jsme zvolili jako serverovou platformu, takže kompletní prostředí běží z Microsoft Azure a Microsoft nás vybral do programu BizSpark, což je pro nás velká čest. Takže dveře jsou otevřené, ale nechtěli jsme se na začátku rozkročit příliš. Dejte nám pár měsíců a uvidíme.

image1.jpg 

Jaká vylepšení nás čekají?
Na schválení od Applu čeká verze aplikace 1.0.2 která vylepšuje podporu iOS7, přináší přes tři desítky vylepšení v uživatelském rozhraní a hlavně jsme zoptimalizovali přenášení dat mezi našimi servery a aplikací, takže rychleji startuje, přenáší aktualizace i instaluje offline mapy.

Z dlouhodobějších plánů mohu prozradit, že připravujeme přepracovanou stránku o průvodci, ve které uživatel uvidí náhledy všech fotografií a získá více informací. Z praktických funkcí chceme graficky u každé fotografie zobrazit vhodnou denní dobu s ideálním světlem.

Aplikace je už dostupná v AppStoru a GooglePlay, takže práce na Fripitu je téměř po roce vývoje u konce?
Tak to určitě ne. Jednak dokončujeme další a další průvodce, překládáme je nejen do angličtiny, ale i dalších jazyků, ale taky už samozřejmě pracujeme na další verzi. V hlavě už mám spoustu nápadů, jak aplikaci vylepšit, aby byla ještě užitečnější, i jak ji vylepšit graficky. Je to takový nekončící sen. Jen doufám, že se nezvrhne v noční můru (smích).

Bude se tedy průvodce rozšiřovat? Kdy a jak?
Určitě. Průběžně spolupracujeme s autory stávajících průvodců na jejich aktualizaci a rozšiřování. Mohu prozradit, že například průvodce New Yorkem se asi v průběhu dvou týdnů dočká bezplatného rozšíření o dalších 16 nádherných lokalit. A na cestě je i celá řada nových průvodců.

V tomto okamžiku se překládají hotoví průvodci pro Londýn a Jihoafrickou republiku. Rozpracované je například Maroko, Nový Zéland, Argentina, Island, Paříž, a tím rozhodně nekončíme. Do konce roku chceme mít v aplikaci minimálně 25 kompletních průvodců.

image3.jpg 

Průvodci budou i v jiných jazycích, to znamená, že plánujete vyrazit s aplikací do světa?
To byl od začátku náš plán, nechtěli jsem dělat aplikaci jen pro český trh. Takže nejen průvodci, ale i ovládání aplikace je vícejazyčné. A do světa jsme vyrazili  představit aplikaci už koncem října, konkrétně na fotografický veletrh Photo Plus Expo. Byla to premiéra na americkém trhu a hodnotím ji jako velmi povedenou.

Kolik je v současné době prodaných licencí?
Aplikace zatím startuje, má za sebou druhý týden na trhu a jsme velice rádi, že už oslovila přes 2000 uživatelů. V tomto okamžiku je cca každý pátý z nich na platformě Android a čtyři pětiny používají iOS. Co nás trochu překvapilo, je skutečnost, že pokud se podíváme na počty prodaných průvodců, tak poměr mezi iOS a Androidem je cca 2:1.

Proč Fripito – co to znamená?
Dlouho jsme hledali název, který by se dobře pamatoval, byl jednoduchý, foneticky příjemný a spojoval v sobě fotografii a cestování. Měli jsme skoro ke stovce různých variant, ze kterých nakonec vzniklo Fripito.

Je o takový program zájem, respektive dělal jsi nějaký průzkum trhu, než jsi dal dohromady první obrysy a spustil kampaň na Indiegogo.
Prvotní myšlenka na Fripito vznikla na základě mé vlastní potřeby podělit se s ostatními o své vlastní cestovatelské fotografie a zkušenosti. Následně jsem komunikoval jak s potenciálními klienty, tak i fotografy, od kterých jsem chtěl připravit průvodce, a ukázalo se, že jim myšlenka Fripita dává smysl. Žádný sofistikovaný průzkum jsme nedělali. Spoléhali jsme na odezvu okolí a náš vlastní úsudek. New York a veletrh Photo Plus Expo nám potvrdil, že jsme se nezmýlili a Fripito funguje jak pro zákazníky, tak i pro spolupracující fotografy.

Určitě si přečtěte

Články odjinud