7
Fotogalerie

Zoner Photo Studio: editace od základů

Alespoň základní úpravu vyžaduje prakticky každá fotografie. Základní seznámení s editorem nás čeká právě nyní.

Editor je u Zoner Photo Studia spíše doplňkem, než hlavní funkcí. Jeho výbava a rozsah funkcí však jsou velmi dobré a pro většinu uživatelů nahradí ostatní (i pokročilejší) editory. Zkrátka, pokud neplánujete práci ve vrstvách či podobné komplexnější úpravy, pak vám editor Zoner Photo Studia bude bohatě dostačovat.

Práci v Photo Studiu společně se správou souborů jsme si ukázali v minulém článku, věnovaném Zoner Photo Studiu, dnes se zaměříme na popis prostředí samotného editoru.

Editor je možné v praxi spustit třemi způsoby, při poklepání na snímek v Photo Studiu se tento otevře v editoru. Máte-li ZPS nastaven jako výchozí prohlížeč fotografií, pak se editor otevře poklepáním na fotografii např. v průzkumníku Windows či v jiném správci souborů. Třetí možností je přímé spuštění editoru prostřednictvím nabídky Start vašeho počítače (Start – Programy – Zoner Photo Studio – Zoner Editor).

Základní pohled editoru je velmi prostý, v horní části najdete tradičně menu, které obsahuje řadu nástrojů a funkcí. Menu Upravit je stejné jako u Photo Studia, ostatní nabídky jsou již jiné. Pod lištou s menu najdete navigační lištu, která ukrývá možnost přepnutí do průzkumníka, listování soubory, otevření a uložení souboru, nezbytnou šipku zpět či vpřed, nástroj otočení obrázku, přímý přástup k funkci změna rozměrů, vylepšení expozice, úprava barev, hromadný filtr a navigaci pro nastavení velikosti náhledu.

01.png

Pravá horní čáswt je vymezena právě vabranému nástroji, pokud například máte aktivní nástroj ořez, pak se vpravo nahoře zobrazí lišta s nastavením poměru stran ořezu či velikostí ořezu.

02.png 

Levá část pracovního okna je určena pro výběr pracovního nástroje, část z nich je zdvojená v menu, Odshora dolů zde najdete: lupu, posun, oříznutí, srovnání horizontu, úpravu perspektivy a kolinearity, redukci červených očí, klonovací razítko, žehličku, efektový štětec, štětec, výplň, nástroje pro výběr a pro vložení textu či obrázku do aktuálně otevřeného obrázku.

Asi nejčastěji používanou součástí bude menu upravit, které po otevření nabídne další řadu editačních nástrojů, rozdělených do několika skupin.

03.png 

Poslední verze programu (ZPS 10) přinesla nové zobrazení parametrů nástroje při úpravách snímku. Standardně se při úpravách otevře dialogové okno, v němž volíte konkrétní parametry nástroje doplněné o náhled snímku před a po úpravách.

Horní lišta je u všech nátrojů stejná, najdete zde možnost zvětšení/zmenšení náhledu, přepnutí zobrazení 1:1 anebo zmenšní náhledu na velikost otevřeného okna. Další ikony slouží k zobrazení histogramu, přepalů a podexpozic a informací o snímku. V pravé části pak vybíráte způsob zobrazení snímku – před a po úpravou, pouze před úpravou, pouze po úpravě.

04.png 05.png

Zmiňovanou novinkou poslední verze programu je možnost přepnutí dialogového okna do kompaktního rozebraní, což je vhodnější pokud pracujete raději se zvětšeným snímkem. V obou případech samozřejmě zůstává zachován způsob ovládání nástroje.

06.png 07.png

Příště se již podíváme na konkrétní editační nástroje a jejich funkci.

Určitě si přečtěte

Články odjinud