17
Fotogalerie

World Press Photo 2015 zná své vítěze i poražené

Po padesáté osmé – opět s hojnou účastí fotografů ze všech koutů světa – byla rozdána prestižní ocenění WPP a zároveň byla položena otázka, do jaké míry je možné manipulovat s výsledným obrazem.

Jako každý rok je výběr nejlepších snímků World Press Photo (WPP) reflexí – a nutno říci, že tentokrát velmi vyváženou – podstatných světových událostí uplynulého roku. V záplavě dramatických příběhů přece jen trochu vyčnívá dění na východě Evropy se všemi jeho okolnostmi a možnými konsekvencemi. Ukrajinská krize je jednoznačně vnímána jako nebezpečný střet, který by mohl vést k nové studené válce s tradičními protagonisty.

1 Mads Nissen.jpg
Mads Nissen (Dánsko): Jon and Alex, Fotografie roku 2015

V tomto kontextu může být vítězná, do teplých barev laděná fotografie dánského fotografa Madse Nissema, vnímána jako jistá protiváha postupného chladnutí vztahů mezi světovými mocnostmi. Zároveň však tato fotografie roku ze série Homofobie v Rusku, kde od roku 2012 platí kontroverzní zákon zakazující propagaci homosexuality, poukazuje na prohlubující se omezování lidských práv a svobod v ruském prostředí.

Jednoduché kulisy, do nichž jsou postavy homosexuálních milenců zasazeny, stejně jako tlumené osvětlení navozují atmosféru divadelního představení. Sám autor fotografie v komentáři ke snímku poukazuje na shakespearovský příběh Romea a Julie, milenecké dvojice, která musí čelit překážkám kladeným do cesty jejich lásce…

Vítězná sázka na jistotu?

Vítězný snímek by měl být aktuální a zároveň nadčasový, tedy fungovat i bez znalosti okolností jeho vzniku. Podle slov jednoho z porotců „by měl dávat smysl nejen dnes, ale i zítra“. Tato kritéria vítězná fotografie nejspíš splňuje, už jen pro svou uhrančivou tajemnost, mnohoznačnost i pro množství otázek, které vyvolává, zvláště odmyslíme-li si popisek a doprovodný text: Je bdící postava žena nebo muž? Jaké jsou její úmysly?

2 Sergei Ilnitsky.jpg
Sergej Ilnitský (Rusko): Kitchen Table (Kuchyňský stůl), 1. místo v kategorii Zprávy/jednotlivě

Přesto si dovolím malé rýpnutí. Porota opět vsadila na jistotu, na osvědčený model, který zafungoval i v předešlých ročnících: lidské objekty zachycené v póze, která je obecně srozumitelná, a to napříč různými kulturami. Podobně jsou koncipovány i předchozí fotografie roku, např. „arabská pieta“ z roku 2011 nebo „lapači mobilního signálu“ z roku minulého.

Větší potenciál stát se opravdu ikonickým má však dle mého soudu záběr Kitchen Table od ruského fotografa Sergeje Ilnitského coby výmluvná obrazová metafora vnějšího (národního, světového…), jednoduše neosobního konfliktu zasahujícího do každodenního života obyčejného člověka. Komorní zátiší připomíná obrazy starých barokních mistrů, přesto je nabité dějem – vypráví příběh o násilném vniknutí nezvaného hosta.

Člověk jako zdroj konfliktu – s druhými, s přírodou, ale i sám se sebou

Již několik let se WPP brání/bojí oceňování explicitně brutálních snímků – mezi nejlépe hodnocenými fotografiemi takové nehledejte – nicméně světem hýbou právě násilím doprovázené konflikty, střety.

3 Jerome Sessini.jpg
Jérôme Sessini (Francie): Pravoslavný kněz žehná vzbouřencům na barikádě, snímek ze série Final Fight For Maidan, 2. místo v kategorii Aktualita/série

Mezi vítěznými snímky tak najdeme fotografie zobrazující protesty v Istanbulu, konflikt v Gaze nebo smrtící epidemii eboly v Africe. Hlavní pozornost si však uzurpovalo dění na Ukrajině – boje na Maidanu a sestřelení malajského letadla (série Crime Without Punishment francouzského fotografa Jérômeho Sessiniho).

Stejně tak kategorie Příroda již dávno neslouží k oslavování přírodních krás (takových fotek najdeme na internetu tisíce), ale je chápána jako reflexe ekologických problémů a otázky znásilňování přírody člověkem. To je také námětem skvělého vítězného snímku Yongzhiho Chua Monkey Training For A Circus – anonymní, černě oděný dvojnožec s bičem podmaňující si nevinné zvíře.

4 Yongzhi Chu.jpg
Yongzhi Chu (Čína): Monkey Training For A Circus, 1. místo v kategorii Příroda/jednotlivě

Novou a velmi zajímavou kategorií jsou Dlouhodobé projekty. Na prvním místě se usadila společensko-kritická série Američanky Darcy Padilly s názvem Family Love, vyprávějící deprimující příběh z okraje společnosti. Tolik k vítězům. A nyní k těm poraženým…

Manipulace ne! A jak tedy dál?

V minulých letech bylo WPP vytýkáno, že dává příliš prostoru pracím „vylepšeným“ masivní postprodukci. Vedení soutěže pod tíhou těchto výtek zavedlo opatření, která mají zamezit počítačové manipulaci se snímky. Do finálních kol musejí autoři dodat snímky v RAW formátu, čili tak, jak byly pořízeny. Pokud porota nazná, že provedené úpravy – velký ořez, odstranění některých prvků obrazu za účelem zvýšení působivosti (líbivosti) snímku, nadměrné tónování atp. – zásadně pozměnily obsah obrazového sdělení, jsou fotografie ze soutěže vyřazeny.

5 Bao Tailiang.jpg
Bao Tailiang (Čína): The Final Game, 1. místo v kategorii Sport/ jednotlivě

Řada fotografů nedokázala tato pravidla respektovat, proto bylo ve finálovém kole vyřazeno až 20 % fotek. Nemilosrdná selekce zasáhla především kategorii Sport, kde dokonce nebyla  udělena 3. cena za sportovní sérii.

Vedení WPP do budoucna slibuje hlubší analýzu současných novinářských trendů a jejich zohlednění při určování soutěžních kritérií. Takže za rok uvidíme.

Worl Press Photo 2015 v číslech

Letošního ročníku WPP se zúčastnilo 5 692 fotografů ze 131 zemí světa. Porota vybírala celkem z 97 912 snímků a ocenila práce 42 fotografů ze 17 zemí. Ceny byly rozdány v osmi kategoriích, mezi nimiž se nově objevila položka Dlouhodobé projekty. Za Fotografii roku bylo vyplaceno 10 000 eur, za první místo v rámci kategorii 1 500 eur.

Čeští fotografové (do soutěže se jich přihlásilo 21) letos neuspěli, velký úspěch však zaznamenali Italové – oceněno bylo hned 10 italských fotografů.

6 Ronghui Chen.jpg
Ronghui Chen (Čína): Christmas Factory, 2. místo v kat. Současné problémy/ jednotlivě

Po vyhlášení vítězů bude jako každý rok následovat putovní výstava, která začne v Amsterdamu dne 18. 4. 2015. Všechny vítězné fotografie si můžete prohlédnout na stránkách soutěže World Press Photo.

Galerie vítězných fotografií:

09_Anand Varma.jpg
Anand Varma (USA): Mindsuckers
10_Paolo Verzone.jpg
Paolo Verzone (Itálie): Cadets
11 Tomas van Houtryve.jpg
Tomas van Houtryve (Belgie): Blue Sky Days
12_Ami Vitale.jpg
Ami Vitale (USA): Orphaned Rhino
13_Darcy Padilla.jpg
Darcy Padilla (USA): Family Love 1993–2014
14_Pete Muller.jpg
Pete Muller (USA): Ebola In Sierra Leone
15_Massimo Sestini.jpg
Massimo Sestini (Itálie): Rescue Operation
16 Glenna Gordon.jpg
Glenna Gordon (USA): Mass Abduction In Nigeria
17_Bulent Kilic.jpg
Bulent Kilic (Turecko): Instanbul Protest
7_Raphaela Rosella.jpg
Raphaela Rosella (Austrálie): Laurinda
8_Asa Sjostrom.jpg
Åsa Sjöström (Švédsko): Orphan Brothers

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud