5
Fotogalerie

Fotografie týdne: Zima II.

Sníh v zimě všechny zaskočí – cestáře, strojvedoucí, cestující. Nikdo neví, co s ním dělat. Ivanna nabízí jednoduchou odpověď – fotit.

Asi každý obyvatel města (čím většího, tím silnější zážitek) má zkušenost s tím, že sníh v zimě je jevem zcela překvapivým pro všechny, kdo se v jeho ekosystému pohybují. Trolejbusy nejezdí, tramvaje mají zpoždění a vlakové spoje jsou rušeny.

Zatímco mráz každý nějak čeká, sníh je fenomén, s jehož existencí nikdo příliš nepočítá. Paradoxní je, že jej má téměř každý rád, když zrovna nikam nespěchá. Jen tak kráčet čerstvě napadaným sněhem, dělat šlápoty tam, kde je ještě nikdo před námi neudělal; užívat si pohledu na zasněžené ulice a střechy domů. V napětí mezi krásou a rychlostí, komfortem a romantikou se vždy připomenutí zimy odehrává v hlubokém tichu neslyšně padajících vloček.

Ivanna ukazuje, že jednou z cest, jak se se sněhem vypořádat, je užívání si jeho krásy a focení. Snímek Zima II. je vyfotografován velice zvláštně. Celý snímek je zastřen závěsem padajícího sněhu, který vytváří celkový dynamický obraz scény. Tunel je pak typickým městským prvkem, do kterého patří také člověk, který je umístěn do prostoru zlatého řezu. Celý snímek bychom tak měli vnímat především z pohledu procházejícího chodce. Nad čím asi přemýšlí? Je mu zima? Spěchá?

01.JPG 
Zima II., foto: Ivanna

Autorka navíc velice dobře pracuje se světlem, které celé scéně propůjčuje nádech napětí či tajemnosti. Z hlediska sociálního čtení fotografie je přitom důležité, že podobný zážitek jako chodec na snímku má každý z nás. V této perspektivě se snaží autorka pracovat s emocemi diváka, v čemž pomáhá i černobílé provedení.Zasněžená cesta pak jakoby měla provést oči zatáčkou, zvážit, zda by nebylo lepší se schovat pod střechou a počkat, než to všechno skončí.

Gratuluji autorce k vydařenému a zajímavému snímku a dovoluji si pozvat a prohlídku některých dalších zajímavých fotografií uplynulého týdne.

Jap nabízí pohled na neobvyklý akt, který je plný rychlosti, pohybu a dynamiky. Barevné provedení přitom může vyvolávat dojem, jakoby vyfocená dívka nebyla ani živá, ani mrtvá. Snad krásná ilustrace k Erbenově Kytici, nese název letím.

02.jpg 
letím, foto: Jap

Snímek, který jakoby navazoval na fotografii osmdesátých let, ale současně se dokázal podívat na témata, jež byla v době totality tabu. Jokr7 se svým a den za dnem, jde avšak ještě dále a fotografii přidává celkový výtvarný rozměr.

03.jpg 
a den za dnem, foto: jokr7

Fotografování nesporně vyžaduje nejen umělecké cítění, pohotovost nebo určitou dovednost v dívání se na svět, ale také technické základy, znalosti jak se pracuje s expozičním časem, clonou, jaký vybrat objektiv. Když se to umí, můžeme se světlem malovat. Tak jako na fotografii snové krajiny Asie 2013 - Beyond your imagination... od aCIDfire7.

04.jpg 
Asie 2013 – Beyond your imagination, foto: aCIDfire7

A na závěr ještě jeden snímek, který se týká zimy, tradice a koní. Nese název furmanské preteky a jeho autorem je DUDISKO.

05.jpg 
furmanske preteky, foto: DUDISKO

Určitě si přečtěte

Články odjinud