14
Fotogalerie

Jak na umělé zrno ve Photoshopu

U kinofilmu bylo celkem běžné používat filmové zrno jako výtvarný prvek ve výsledné fotografii. Na rozdíl od digitálního šumu má totiž zrno odlišný charakter.

Umělé zrno se většinou používá u černobílých nebo sépiových snímků, je to dáno z části i tím, že právě u černobílé analogové fotografie bývalo zrno nejvíc viditelné a občas i žádoucí. V neposlední řadě také bylo možné ovlivnit výslednou podobu zrna různým způsobem vyvolání černobílého negativu.

Přidat do snímku umělé filmové zrno není až tak těžkým úkolem, většina editorů jej zvládne vytvořit pomocí efektových filtrů. Ostatně i ve Photoshopu takový filtr najdeme. My si však ukážeme hned několik způsobů jak do fotografie zrno přidat. Filmové zrno se oproti tomu digitálnímu liší především svojí nepravidelností, současné filtry však již umí vykreslit nepravidelné zrno.

001.jpg002.jpg003.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Původní snímek | snímek po přidání zrna | snímek po rozostření přidaného zrna

V prvním kroku převedeme snímek do sépiového nádechu. V menu Image zvolte Adjustments | Channel Mixer. V novém dialogovém okně pak snížíme hodnotu červeného kanálu a u zbývajících dvou kanálů naopak hodnoty zvýšíme. Potom zatrhneme volbu monochromaticky. Nastavení jednotlivých kanálů je nutné vyzkoušet neboť u každé fotografie bude pravděpodobně jiné. Posuvníkem Constant můžeme ještě celý snímek ztmavit, je-li příliš světlý.

01.png02.png

Dalším krokem je převod do sépiového nádechu. Opět otevřeme menu Image | Adjustment a tentokrát Hue/Saturation (Ctrl+U). V novém dialogovém okně pak zatrhneme volbu Colorize a posuvník Hue nastavíme přibližně na hodnotu 40. Pro zesílení efektu ještě posuneme Saturation přibližně na hodnotu 33 nebo 35.

03.png04.png

Nyní přichází na řadu zvýšení šumu, jednou z možností je přidat novou vrstvu, kterou vyplníme 50% šedou. Vytvoříme novou vrstvu pomocí ikony v panelu vrstev a vyplníme ji 50% šedou barvou. Novou vrstvu máme označenou a v menu Edit zvolíme Fill. Vyskočí nové dialogové okno, kde v první roletce vybereme volbu 50% šedá a potvrdíme OK.

05.png06.png

Jako režim prolnutí vrstev zvolíme Overlay (překrýt), kdy bude šedá vrstva překryta původním snímkem.

07.png

Pomocí filtru přidáme do snímku zrno. V menu Filter | Noise vybereme Add Noise. V novém dialogovém okně zatrhneme volbu náhledu a volbu monochromatický. Míru šumu nastavíme podle vlastních požadavků, v našem případě přibližně 60% a typ zvolíme Gaussian.

08.png09.png

Jelikož je výsledný efekt poměrně výrazný, je vhodné ho změkčit pomocí filtru Gaussovské rozostření. V menu Filter | Blur zvolíme Gaussian Blur. Před samotnou aplikací filtru je dobré zvětšit si snímek, abyste měli kontrolu nad mírou rozostření. Hodnotu Radius nastavíme někde mezi jedním až třemi pixely. Po aplikaci filtru již není zrno tak výrazné, ale jeho efekt je dostatečně zachován.

15.png16.png

Výsledný snímek uložíme jako kopii originálu (Shift + Ctrl + S).

001.jpg002.jpg003.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Původní snímek | snímek po přidání zrna | snímek po rozostření přidaného zrna


Určitě si přečtěte

Články odjinud