5
Fotogalerie

Okem neviděné

Pokud vás již omrzela konvenční fotografie a toužíte objevit něco nového, vyzkoušejte fotografii infračervenou. Je to zábava, je to umění a výsledky rozhodně stojí za to.

V případě, že vlastníte digitální zrcadlovku nebo jiný digitální přístroj, nejjednodušší možností, jak získat zajímavé snímky, je investice do infračerveného filtru. Ten způsobí, že do fotoaparátu se dostane pouze infračervené světelné spektrum.

Zbytek „viditelného“ světla se pohltí nebo projde jen částečně. Kromě investice do filtru je ale třeba počítat také s časovou náročností: zatímco zhotovení standardní fotografie (viditelného světelného spektra) může trvat zlomky sekundy, kvalitní infračervené snímky pořízené s filtry o vysoké vlnové délce (např. 900 nm a více) mohou zabrat i několik minut expozice.

Vždy se tedy vyplatí vzít si s sebou do terénu stativ, nebo přístroj umožňující pracovat s vysokou citlivostí a nedestruktivní redukcí šumu. V případě, že takovéto vybavení nemáte, nastupuje způsob digitální a úpravy ve fotoeditoru.

Na fotografii si jako první pohlídejte ztmavení rohů v koutech snímku. Jev vinětace může být způsoben právě nasazením infračerveného kroužku filtru na přístroj.

pred.jpg po.jpg
Vlevo původní snímek, vpravo snímek po níže uvedených úpravách 

Pro úpravu vinětace snímku spusťte Zoner Photo Studio a přepněte se do Editoru, kde z hlavní nabídky vyberte Vylepšit | Vinětace (Ctrl + Shift + V). Pokud potřebujete okraje snímku ještě více ztmavit, nastavte Sílu efektu do záporných hodnot, v opačném případě nastavte hodnoty kladné. Nastavením Poloměru určete sílu efektu směrem ke středu snímku. Pokud si nejste jisti nastavením, zatrhněte volbu Automatická maska.

Následuje převod do černobílé. Ten proveďte jednoduše pomocí panelu rychlých úprav v pravé části obrazovky. Nejdříve stáhněte Sytost na hodnotu 0. Dále zvyšte hodnotu Kontrastu o několik desítek pro vytvoření dramatičtějšího snímku. Totéž platí pro nastavení Zřetelnosti – dosáhnete detailnější kresby.

upravy.jpg 
Nastavení pro úpravu snímku

Zkontrolujte následně Histogram v horní části a upravte Expozici tak, aby jeho graf sahal od pravé hrany až po levou pro dosažení optimálního dynamického rozsahu scény.

Jelikož je při fotografování infračervených snímků zpravidla použita vysoká ISO citlivost, aby se dosáhlo zkrácení expoziční doby, jsou snímky hodně zašuměné. Rovněž na nich můžete vypozorovat „vadná“ místa (pixely) snímače fotoaparátu, která souvisí s dlouhým vytížením jeho senzoru.

V hlavním menu programu vyberte Vylepšit | Šum (Ctrl + Shift + N). Pomocí přidržení Ctrl si přibližte fotografii, až na míru ve které je patrný šum a zaškrtněte Odstranit aditivní šum. Hodnotu filtru nastavte až na hodnotu, při které šum již nebude tolik patrný, avšak obraz bude stále ostrý. Pro většinu případů klidně použijte hodnotu 50 %.

sum.jpg 
Dialog odšumovacího nástroje

Jestliže jdou i po odstranění šumu vidět některé světlé body, použijte nástroj Žehlička (U) z nabídky nástrojů,s nastavením Krytí i Hustoty na 100 % a aplikujte lokálně na zašuměná místa.

zehlicka.jpg 
Nástroj žehlička

Určitě si přečtěte

Články odjinud