11
Fotogalerie

Jak na obnovu a záchranu smazaných fotografií?

Návodů na obnovu dat najdete na internetu celou řadu, přesto je však toto téma takřka evergreenem internetových diskuzí. Pojďme si tedy říct a ukázat, co v případě smazání dat dělat.

Možná se vám to již stalo, nedopatřením jste zformátovali paměťovou kartu, aniž by byly nafocené snímky uloženy jinde v počítači anebo fotografie „jaksi zmizely“. Máte-li podobnou zkušenost, nezoufejte!

Není všem fotkám konec a smazané snímky můžete obnovit. Existuje celá řada programů, které umí snímky obnovit, a to dokonce i z naformátované karty.

Než začnete panikařit

Ještě než se pustíme do popisu postupu, jak obnovit snímky, neodpustím si několik rad, které byste si měli osvojit. Fotografie, na kterých vám opravdu záleží, označte již ve fotoaparátu proti smazání. Používá-li váš digitál pro ukládání dat paměťové karty SD, pak je vhodné kartu po vyjmutí zamknout proti zápisu mechanickým zámkem přímo na kartě. Naskytne-li se možnost stáhnout snímky z karty do počítače nebo databanky, neváhejte a udělejte to.

V případě, že již máte v rukách zformátovanou kartu, je nutné držet se také několika pravidel. Prvním předpokladem pro úspěšnou záchranu smazaných fotografií je nepoužívání karty k dalšímu fotografování. Když snímky smažete nebo kartu naformátujete, data jen tak nezmizí, zůstávají v paměti a jsou skryta, fotoaparát ani čtečka karet je však neumí načíst. Pokud totiž původní snímky přepíšete novými, rapidně klesá úspěšnost záchrany smazaných fotografií.

Dalším předpokladem pro úspěšnou obnovu dat je vlastnictví čtečky paměťových karet nebo alespoň fotoaparátu, který podporuje připojení v režimu USB Mass Storage tj. po připojení k počítači se hlásí jako vyměnitelný disk. V případě, že váš digitál podporuje pouze protokol PTP a nehlásí se jako výměnné datové úložiště, je čtečka karet nutností.

 

CO (NE)DĚLAT V PŘÍPADĚ SMAZÁNÍ DAT

Pokud nechtěně smažete soubory, které byste chtěli následně obnovit, je vhodné dodržet několik pravidel, aby byla obnova pokud možno co nejúspěšnější.

  1. Nevypínejte počítač
  2. Pokuste se zastavit mazání dat co nejdříve stisknutím tlačítka Storno
  3. Nevysypávejte koš
  4. Neinstalujte ani neodinstalovávejte žádné programy
  5. Neukládejte na disk nic krom již otevřených dokumentů

Spusťte co nejdříve program pro obnovu – pokud jej nemáte nainstalovaný, tak můžete risknout jeho instalaci - ideálně na jiný disk.

 

Obecně lze programy rozdělit na ty, které umí obnovit pouze obrazové soubory a pak na ty, které obnoví jakákoliv data - tyto rozdíly se však postupně smazávají a k dispozici jsou programy univerzální. Pamatujte však, že žádný program není stoprocentně spolehlivý, a i když dodržíte správný postup a na kartu nebudete zapisovat, nemusí se vám podařit data obnovit.

PC Inspector Smart Recovery

Po krátké a velmi jednoduché instalaci spustíte program, který nabídne přehledné a jednoduché rozhraní. V levé části okna vyberete jednotku, kde je vložená paměťová karta (v našem případě disk G:). Další rozbalovací nabídka slouží ke specifikaci hledaného formátu dat, obvykle JPG, případně některý z formátů RAW. K dispozici jsou také přípony videosouborů.

01.png 02.png
Minimalistické rozhraní programu

Poslední okénko slouží k výběru cílového adresáře pro obnovená data, v našem případě je to složka na ploše. Po stisku tlačítka start následuje skenování a obnova dat. Nelekejte se delší doby vyhledávání, při takovém procesu je to obvyklé a s narůstající velikostí karty roste také doba prohledávání. V levém spodním rohu vidíte přehledný ukazatel, který informuje o počtu nalezených souborů a stavu obnovy.

03.png 04.png
Vše zvládnete nastavit v jednom okně

PC Inspector File Recovery

Druhý software, který jsme pro vás připravili, pochází z dílny stejného výrobce, rozdíl však spočívá v možnostech vyhledávání. Program File Recovery totiž umožňuje obnovit data různého typu, tedy nejen fotografie a video z digitálu, ale i textové dokumenty, tabulky, prezentace apod. S úspěchem jej tak využijete například u USB flash disků či externích hard disků.

Po instalaci vás přivítá úvodní obrazovka s výběrem jazyků, čeština bohužel chybí. V dalším kroku program nabídne hned tři typy obnovy dat – obnova smazaných dat, nalezení ztracených dat a nalezení diskové jednotky. Pro naše potřeby je ideální první možnost.

05.png 06.png
File Recovery již nabídne více možností obnovy

Po výběru činnosti proběhne krátký sken jednotek v počítači a v následujícím okně vyberete požadovanou jednotku. Sám program vám poradí, že je nutné vybrat jednotku v záložce Logical drive. Po stisku zeleného zatržítka se zobrazí adresářová struktura karty a seznam souborů, které program nalezl. Pro výběr všech použijeme zkratku Ctrl+A a stiskem tlačítka s obrázkem diskety zvolíme složku pro obnovená data.V posledním kroku program zobrazuje průběh obnovy, včetně názvů souborů.

07.png 08.png
Volba cesty pro obnovu a nalezené soubory

Recuva

Program Recuva, který si představíme, slouží v první řadě k obnově smazaných souborů, jeho používání je snadné, neboť krom kompletní české lokalizace nabídne také jednoduchého krokového průvodce pro obnovu smazaných souborů.

Ihned po instalaci a spuštění na vás čeká průvodce, v němž vybíráte typ smazaných souborů, v nabídce je celkem šest skupin souborů. Samostatnou sedmou možností je pak vyhledávání všech souborů bez ohledu na jejich typ/formát. Dalším krokem je výběr místa, kde byly smazané soubory k dispozici, vybrat můžete i konkrétní umístění. V předposledním kroku můžete zvolit hloubkovou kontrolu, která sice zabere delší dobu, avšak je detailnější.

01.png 02.png
Nastavení vyhledávání dat

Po stisknutí tlačítka Start začne program prohledávat vybrané umístění, o stavu hledání pak informuje prostřednictvím stavové lišty v malém okénku. Po dokončení hledání program zobrazí v novém okně výsledky včetně názvu a původního umístění souboru. V horní části okna navíc můžete velmi jednoduše přepínat mezi různými typy souborů.

Pro snadnější orientaci označí Recuva obnovitelné soubory zeleným puntíkem, u těch neobnovitelných je puntík červený. Samotná obnova je pak velmi snadná, vybrané soubory zatrhnete a zvolíte možnost Obnov vpravo dole, poté vyberete umístění pro obnovené soubory a tím vaše práce končí.

03.png 
Přehled nalezených souborů, včetně označení obnovitelných

Určitě si přečtěte

Články odjinud