93
Fotogalerie

Poctivé znovuzrození: Canon PowerShot G7 (test)

Už se zdálo, že Canon na výrobu digitálů „géčkové“ řady rezignoval. Znenadání se však zrodil desetimegový PowerShot G7, který má opravdu co nabídnout.

Po více než dvouletém čekání uvedl Canon nástupce vyspělého fotoaparátu PowerShot G6 s vyšším označením G7. Pokud však očekáváte pouze „lehký upgrade“, mýlíte se – znovuvzkříšení přináší malou revoluci. Ať už v kladném, nebo záporném smyslu.

Velmi výraznou proměnou prošla „gé sedmička“ z designového i konstrukčního hlediska. Nemáme v plánu přímo porovnávat s předchůdcem, připomeňme si však alespoň jeho vizuální podobu.

P01.jpg P02.jpg
Zleva PowerShot G7 a jeho starší bratr PowerShot G6

Není pochyb o tom, že kovem opláštěná „gé sedmička“ odkazuje dílenským zpracováním a použitými materiály k „profi“ sféře. Podle mého subjektivního názoru však její tělo působí v ruce poněkud „dutě“. Fotoaparát nemá téměř žádný grip na pohodlné uchopení, což mnoha uživatelům vadí, a proto se také někteří neváhali pustit do vlastních vylepšení (a zveřejnit je na internetu – zde pro představu alespoň jeden z nich). Tento kompakt sice do větší kapsy umístíte, přijatelnější variantou je však vzhledem k rozměrům fotoaparátu spíše ochranné pouzdro, tedy pokud PowerShot G7 nechcete trvale nosit na krku na popruhu.

Pochválit je třeba velké množství tlačítek a ovladačů přímého přístupu, jejichž mechanickému provedení nelze nic vytknout. Fotoaparát má např. ovladač označený hvězdičkou, jenž slouží jako AE lock, tedy k zablokování expozice. K dalším pozitivům náleží i tlačítko vedle hledáčku, na které si můžete dle vlastní potřeby aktivovat jeden z potřebných parametrů (výhodné je zejména vyvážení bílé). Sympatickým doplňkem je okruží kolem čtyřsměrného rozcestníku, které je funkčně shodné s kruhovým voličem na zadní stěně vyšších řad zrcadlovek Canon.

Zadní stěna PowerShotu G7 je osazena displejem s velkou úhlopříčkou 64 mm, se 100% pokrytím a dobrými antireflexními vrstvami, jeho rozlišení se zvýšilo z původních 118 na 207 tisíc. Na místě je však malé povzdechnutí za předchozím modelem G6, jenž byl navíc opatřen výklopným displejem s kloubovým uchycením. LCD lze sice při používání vypnout (což u některých kompaktů není možné), nepotěší vás ale fakt, že na nejširším ohnisku je v hledáčku PowerShotu G7 vidět část objektivu.

P03.jpg P04.jpg
Zadní i horní stěna přístroje je osazena velkým množství ovládacích prvků.nOtočné kolečko kolem čtyřsměrného ovladače je u kompaktů výjimečným nadstandardem

Na horní stěně přístroje najdete zcela nezvykle hned dva otočné ovladače. Kromě tradičního voliče režimů je to naprosto ojedinělý samostatný ovladač pro volbu citlivosti ISO, který nenajdete ani u zrcadlovek. Okolo spouště je umístěna zoomovací kolébka, které je třeba vytknout malé provedení a tudíž nepohodlnost v ovládání pro větší prsty (na místě je srovnání s větším provedením u G6). Zde se zmíním také o hrubém odstupňování kroků zoomu – devět pozic při šestinásobném přiblížení je pouze průměrná hodnota.

P05.jpg
Zoomovací kolébka by mohla být trochu větší

P07.jpg P08.jpg
Na obou bočních stěnách si všimněte postranních úchytů na popruh – fotoaparát si tedy můžete pověsit na krk

Pod dvířky na spodní stěně se ukrývá výkonný 720 mAh Li-Ion akumulátor, stejný, jakým je poháněna například zrcadlovka Canon EOS 400D. Slot slouží také pro paměťovou kartu SD/MMC a nový standard vysokorychlostních karet SDHC.

P06.jpg
Karta a Li-Ion akumulátor bydlí v jednom vchodě

Vyspělost fotoaparátu značí také možnost dokoupení volitelného příslušenství. PowerShot G7 je vybaven bajonetovým úchytem, pomocí kterého lze přes redukční tubus nasadit širokoúhlý konvertor nebo telekonvertor a samozřejmě také filtry. Integrované sáňky na blesk zase dovolují pracovat s externím bleskem Canon Speedlite. Pořídit si můžete i vodotěsné pouzdro.

P09.jpg P10.jpg

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD, 1/1,8", 10 Mpx
  • max. výst rozlišení: 3 648 × 2 736 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC
  • objektiv: 35–210 mm, F2,8–4,8
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 207 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • video: 640 × 480 px při frekvenci 30 sn./s, ozvučené
  • rozměry: 106 × 72 × 43 mm, 320 g
  • cena: 15 999 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Pokračování 2 / 5

Funkce, vybavení

Oproti o 2,5 roku staršímu bratrovi G6 povyrostl počet buněk na snímači PowerShotu G7 ze 7 hned na 10 milionů. Optika nyní pracuje se 6× rozsahem v rozpětí 35–210 mm, „standardní“ světelnost F2,8–4,8 snad nikoho nepohorší. Předchozí model G6 měl sice vynikající světelnost F2,0–3,0, disponoval však jen čtyřnásobným rozsahem zoomu. Zvýšení rozpětí optiky patrně souvisí se snahou vyhovět požadavkům širšího okruhu uživatelů. Řada fotografů by ještě uvítala širší ohnisko než 35 mm, ospravedlněním však může být nadstandardní širokoúhlý konvertor.

Ačkoliv je to naprostou samozřejmostí, připomeňme, že PowerShot G7 disponuje všemi dostupnými uživatelskými režimy od programové automatiky, přes clonovou a časovou prioritu až po plný manuál, nechybí pestrá nabídka scénických režimů. Můžete si zvolit také 2 vlastní uživatelská nastavení (na otočném voliči ikona C1 a C2).

M84.jpg
Při nastavování clony a času se na displeji setkáte s inovativní animací
m01_m16.gif
Nabídka motivových režimů

Fotoaparát má pestrou nabídku autofokusu. Na výběr je devítibodový AiAF, preference středového bodu nebo téměř volně posuvný (v matici 17 × 29) zaostřovací bod FlexiZone. PowerShot G7 je vybaven také u značky Canon poměrně novou funkcí Detekce tváře. Samotné zaostřování nečiní v běžných podmínkách žádné problémy, AF je s pomocí integrovaného prosvětlovacího reflektorku pohotový a spolehlivý.

b01_b04.gif
c01_c05.gif
V rámci vyrovnání teploty bílé barvy můžete využít i uživatelské kalibrace

Pro nejdůležitější nastavení funkcí, ať už se jedná o vyvážení bílé, způsob měření expozice, nastavení kvality snímků, výkon blesku, režimy řízení či barevný profil, nevstupujete stejně jako u ostatních kompaktů této značky do hlavní nabídky, k výběru slouží středové tlačítko čtyřsměrného ovladače FUNC. SET. U „gé sedmičky“ pod touto paletou chybí hodnoty citlivosti ISO, které výrobce – jak jsme se už zmínili v předchozí kapitole – prakticky vyvedl do samostatného kruhového voliče na horní straně přístroje. Z tohoto důvodu se také setkáte s malým zádrhelem při používání uživatelských režimů C1 a C2: protože v hlavním menu nelze volit citlivost, tuto hodnotu si na voliči musíte vždy letmo zkontrolovat i v případě, že použijete přednastavené „céčko“.

PowerShot G7 umožňuje nastavit hodnoty až do ISO 1 600, což u předchůdce samozřejmě nebylo možné. Pokud byste chtěli využít vysokou citlivost ISO 3 200, dovolí vám to G7 ve stejnojmenném scénickém režimu, zaznamená však snímky jen ve 2Mpx rozlišení. Hodnocení obrazové kvality snímků včetně míry zastoupení šumu si můžete přečíst v kapitole Obrazová kvalita, testy.

K01.jpg K02.jpg K03.jpg
K pestré nabídce funkcí patří expoziční bracketing a dokonce zaostřovací bracketing
M72.jpg
Není žádným překvapením, že PowerShot od Canonu umožňuje korigovat sílu blesku v hodnotách ±2 EV

K dobrým vlastnostem tohoto fotoaparátu patří reálný (i náhledový) histogram, nesprávně exponovaná místa však indikovat neumí – spokojit se musíte s pouhým zobrazováním přepálených částí záběrů v náhledovém režimu.

M87.jpg M88.jpg
V náhledu zjistíte výskyt přepálených míst na snímku
M35.jpg M36.jpg
Vyfotografovaný snímek si můžete prohlédnout ve velikosti displeje, nebo zmenšený včetně histogramu a všech důležitých údajů o expozici

Tlačítkem AE lock (označeným hvězdičkou) v režimech programové expozice a priority času nebo clony zároveň aktivujete také tzv. „Shift posun“, kdy lze pomocí kruhového voliče měnit expozici s tím, že vždy zůstává nastavený správný poměr clony a času. Toto se indikuje ve speciálním okénku na displeji.

M27.bmp
Situace na displeji se zdá být nepřehledná, v praxi se však jedná o velice užitečnou funkci

Potěší „překlápění“ snímku na displeji v režimu prohlížení podle aktuální horizontální nebo vertikální polohy fotoaparátu. Specialitkou „gé sedmičky“, známou už z dřívějších modelů „géčkové“ řady, je tzv. ND filtr – tedy neutrálně šedý filtr, který umožňuje prodloužit expozici o 2 EV.

M75.jpg M76.jpg
Aktivovaná a deaktivovaná funkce ND filtru

Jak jsme si u kompaktních Canonů zvykli, ani v tomto případě nechybí paleta barevných režimů, včetně možnosti nastavení vlastních barevných tónů.

a01_a09.gif
Nabídka barevných režimů

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Obrazová kvalita PowerShotu G7 stvrdila dobrou pověst „géčkové“ řady od Canonu. Objektiv vyniká dobrým přenosem kontrastu, v extrémních světelných situacích se jen výjimečně setkáte s chromatickou aberací. V rámci objemu námi pořízených snímků považujeme její výskyt za zcela zanedbatelný.

25.jpg 26.jpg
max. velikost | max. velikost
Na prvním snímku najdete v pravém horním rohu chromatickou aberaci, u záběru v přímém protisvětle se nevyskytuje

Objektiv umožňuje zaznamenat snímky s rozlišením více než 2 000 linek na nejširším konci a až 1 900 lph při použití protilehlého ohniska. Tím překonává i některé digitální zrcadlovky. U ohniska 35 mm se budete potýkat pouze s mírným „soudkováním“, s poduškovitým sférickým zkreslením na dlouhém konci se nesetkáte vůbec.

Žádný fotoaparát „géčkové“ řady doposud nedisponoval optickým stabilizátorem, PowerShot G7 je tedy historicky prvním. Stabilizátor vám dovolí pořídit ostré snímky i s plně vyzoomovaným objektivem při delších expozičních časech.

36.jpg35.jpg
max. velikost | max. velikost
Mírně vyzoomovaný objektiv, clona F5, čas 1/25 s, ISO 80
34.jpg33.jpg
max. velikost | max. velikost
Plně vyzoomovaný objektiv – ohnisko 210 mm, clona F4,8, čas 1/25 s, ISO 80

Šum

V otázce šumu si PowerShot G7 stojí poměrně dobře. Sice je šum mírně patrný již při základním ISO 80 (na grafu se odchyluje modrý kanál RGB spektra), G7 se ale od ISO 400 snaží softwarově tento neduh potlačit (což je také z grafu zřetelné). Fotografie jsou při citlivosti ISO 800 sice posety „zrnem“, avšak například při srovnání s námi testovaným PowerShotem A640 (jenž byl uveden ve stejnou dobu a má také desetimegapixelové rozlišení), je tato míra menší. Jak si můžete všimnout, snímky jsou ale částečně degradovány ztrátou detailů.

sum_1.png sum_2.png
Graf šumu
S01.jpg S02.jpg
max. velikost | max. velikost
S03.jpg S04.jpg
max. velikost | max. velikost
S05.jpg S06.jpg
max. velikost | max. velikost
Stejný záběr při ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600
37.jpg 38.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka šumu při ISO 200
39.jpg 40.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka šumu při ISO 400
41.jpg 42.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka šumu při ISO 800
43.jpg 44.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka šumu při ISO 1 600
45.jpg 46.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka šumu při ISO 3 200

Barevné podání je reálné při aktivaci blesku i bez jeho použití, a to včetně pleťových odstínů. Při snímání s bleskem se můžete spolehnout na kvalitní expozici v jeho dosahu, který činí na široké ohnisko 4 metry a na dlouhé 3 metry.

Senzitometrie

senzito.png
U PowerShotu G7 jsme naměřili velký dynamický rozsah snímače

Naměřili jsme

Canon G7 dokáže pořídit první snímek za takřka 2 vteřiny, a to je na třídu kompaktů střední třídy výborná hodnota. Při fotografování bez namáčknuté spouště sice vykazuje větší prodlevu, než naše metodika testování připouští pro nejvyšší hodnocení (0,56 s.), kredit mu ale napravuje prakticky nulová prodleva při snímání bez namáčknutí. Naše testování ukázalo citelnou prodlevu při používání fotografování s externím bleskem. Sériové snímání není v této kategorii nejpodstatnější funkcí, jeho rychlost je průměrná, fotografie však můžete pořizovat nezmenšenou rychlostí až do zaplnění karty.

Canon PowerShot G7
první snímek2,10 s
snímek bez namáčknutí0,56 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,39 s
rychlost sériového snímání1,9 sn./s
max. počet snímků v sériineomezený
měřeno s paměťovou kartouPanasonic SD 1 GB Pro High Speed

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

01.jpg 02.jpg
max. velikost | max. velikost
03.jpg 04.jpg
max. velikost | max. velikost
05.jpg 06.jpg
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazce – nejkratší ohnisko, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600
07.jpg
max. velikost 
Testovací obrazec – střed ohniskového rozsahu, ISO 80
08.jpg
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, ISO 80
09.JPG 09_b.JPG
max. velikost | max. velikost
09_c.JPG
max. velikost
Zoom – nejkratší ohnisko, střed ohniskového rozsahu, nejdelší ohnisko, ISO 80
10.JPG 10_b.JPG
max. velikost | max. velikost
10_c.JPG
max. velikost
Digitální zoom, zleva 1,41×, 2,28×, 4×
11.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo
12.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
13.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem
14.jpg 15.jpg
max. velikost | max. velikost
16.jpg 17.jpg
max. velikost | max. velikost
18.jpg 19.jpg
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, zleva ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1 600
20.jpg
max. velikost
Makro exaktní
21.jpg 22.jpg
max. velikost | max. velikost
23.jpg 24.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro reálné

Ukázka dalších demosnímků

100.jpg 101.jpg
max. velikost | max. velikost
102.jpg 103.jpg
max. velikost | max. velikost
104.jpg 105.jpg
max. velikost | max. velikost
106.jpg 107.jpg
max. velikost | max. velikost
108.jpg 109.jpg
max. velikost | max. velikost
110.jpg 111.jpg
max. velikost | max. velikost
112.JPG 113.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

PowerShot G7 od Canonu má v rámci střední třídy fotoaparátů bezkonkurenční obrazovou kvalitu. Můžete se u něj spolehnout na perfektní dílenské zpracování a vynikající výbavu. Přístroj se snaží zaujmout i ambicióznější vyspělé fotografy, kteří pomýšlejí také na práci s externím bleskem. „Gé sedmičce“ by však ještě slušel výklopný displej a podstatně lepší optický hledáček. 

Výrobce sice nemůžeme pochválit za absenci surového formátu RAW, kterým předchozí PowerShot G6 disponoval, ocenění však na druhou stranu zaslouží za integrovaný optický stabilizátor obrazu. I když je oficiální cena Canonu G7 „nadstandardní“, v internetových obchodech už klesla o více než 2 000 korun.

Plusy:

  • výborná obrazová kvalita
  • optická stabilizace obrazu
  • množství ovládacích prvků a jejich provedení
  • uživatelská nastavení
  • volitelně konvertory, externí blesk a podvodní pouzdro
  • české menu

Minusy:

  • malý hledáček
  • absence formátu RAW
  • cena

Cena:

  • 15 999 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud