12
Fotogalerie

Fotogalerie v Adobe Photoshop Elements

Vytvořit si webovou prezentaci s oblíbenými fotografiemi není nic těžkého. Existuje několik programů, které to prakticky udělají za vás.

Nedávno jsme vám přinesli článek o tom, jak vytvořit webovou fotogalerii v programu Zoner Photo Studio 9/8. Ve zmíněném článku najdete i stručné rozdělení toho, jakým způsobem je možné fotogalerii vytvořit, z toho důvodu tuto část vynechám. Podobný postup, který si dnes ukážeme, je použitelný i v programu Adobe Photoshop. Oproti Adobe Photoshop Elements se při tvorbě galerie příliš neliší.

Photoshop Elements nabízí mnoho stylů galerie a stejně hojný počet typů písma. Při tvorbě galerie však nezapomínejte na to, že méně je někdy více a výslednou podobu volte s rozvahou. Stejně jako u klasického fotoalba či u jiného grafického produktu se cení čistota a jednoduchost provedení. Příliš barevná prezentace společně se zdobným písmem totiž dokáže znehodnotit i ty nejlepší fotografie.

Oproti Zoneru není Adobe Photoshop Elements vybaven interním ftp klientem pro přenos dat přímo na server, kde bude galerie umístěna. Proto si připravte samostatnou složku, co které se galerie vygeneruje a vy ji pak kompletně přesunete na server pomocí externího ftp klienta nebo webového rozhraní.

Výstava na síti

Nejprve si vyberte fotografie, které chcete do prezentace umístit a zkopírujte si je do samostatné složky, usnadní vám to následnou práci s obrázky, protože je budete mít pohromadě. Vytvořte si také složku kam budete výslednou galerii ukládat, tato bude zároveň sloužit jako vaše záloha dat. Po spuštění Adobe Photoshop Elements vyberte na úvodní straně volbu View and Organize Photos.

01.png

Fotografie vložíte do programu pomocí volby Get Photos From Files and Folders (Ctrl+Shift+G), která se skrývá pod symbolem fotoaparátu v levém horním rohu. Vybrat můžete všechny fotografie ve složce pomocí Ctrl+A nebo označit jednotlivé snímky levým tlačítkem myši při současném stisku Ctrl. Až máte snímky vybrány stiskněte tlačítko Get Photos v pravém dolním rohu dialogového okna.

02.png

V následujícím okně se zobrazí náhledy vybraných fotografií. Velikost náhledu můžete měnit pomocí posuvníku vlevo dole. Nyní je pravá chvíle pro to, udělat důkladný finální výběr fotografií. Stejně jako v předchozím případě můžete vybírat jednotlivé snímky myší při současném stisku klávesy Ctrl.

03.png

Pokud máte označeny fotografie, stiskněte v horní liště tlačítko Create. V novém okně pak zvolte možnost HTML Photo Gallery a stiskněte tlačítko OK.

04.png

V následujícím okně jsou v levé části zobrazeny snímky určené pro galerii, jednoduchým přetažením myší můžete měnit jejich pořadí, vhodné je dát k sobě tematicky podobné fotografie, nebo třeba seskupit zvlášť snímky na výšku a zvlášť snímky na šířku. Pomocí tlačítka Add nebo Remove můžete přidávat nebo ubírat snímky z finálního výběru.

05.png

V první roletce v pravé části okna si zvolte výslednou podobu galerie. Na výběr je více jak tři desítky předvoleb. Po výběru se pod roletkou zobrazí náhled titulní strany galerie. Styly galerie je možné rozdělit na dva typy – jeden zobrazuje snímek společně s malými náhledy, druhý zobrazuje pouze snímek a dvě navigační tlačítka.

06.png

Na záložce Banner pojmenujte výsledné fotoalbum, doplnit také můžete svůj email. Poslední roletka slouží k editaci typu a velikosti písma. Ve spodním rámečku pak vyhledejte složku, do které se galerie vygeneruje, je to složka, kterou jste na začátku vytvořili. Vyplnit musíte také pole Site folder, kde vypíšete název výsledné složky s galerií.

07.png

V záložce Thumbnail si nastavte velikost náhledů, zvolit také můžete podtitulek, který sestává s názvu souboru (Filename), nadpisu (Caption) případně data fotografování (Date). Informace se vloží pouze pokud jsou uloženy v EXIFu snímku. I zde si můžete vybrat typ a velikost písma.

08.png

Podobné nastavení najdete i na záložce Large Photos, kde nastavujete velikost výsledných fotografií. K dispozici je i posuvník Photo Quality, kterým ovlivňujete míru JPEG komprese a tím i datovou velikost fotografie. Opět je zde možnost zobrazovat popisek snímku.

09.png

Poslední záložka Custom Color slouží ke změně barev pozadí, textu či hypertextových odkazů ve výsledném fotoalbu. Posledním krokem je stisknutí tlačítka Save. Po jeho stisku se začne generovat galerie a výsledek se po chvíli zobrazí na vašem monitoru.

10.png11.png

Obsah vytvořené složky potom zkopírujte na ftp server a vaše první fotogalerie je hotová.

12.png

Určitě si přečtěte

Články odjinud