46
Fotogalerie

Dva centimetry v kovu: Casio EX-S770 (test)

Digitály z eskové řady Casia patří tradičně mezi jedny z nejtenčích na trhu. Navíc v kombinaci s kovovým tělem a slušným vybavením.

Základní technické parametry fotoaparátu: 

  • snímací prvek: CCD, 1/2,5", 7,2 Mpx
  • max. výst rozlišení: 3 072 × 2 304 pixelů
  • paměťové médium: SD/SDHC/MMC, pevná paměť 6,0 MB
  • objektiv: 38–114 mm, 2,7–5,2
  • LCD displej: úhlopříčka 2,8", 230 400 obr. bodů
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • video: 704 × 384 px, ozvučené
  • rozměry: 95 × 60 × 17 mm, 127 gramů
  • cena: 8 600 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Celá řada Exilim Card od Casia, jejíž modely nesou povětšinou označení Sxxx, si drží nastavený standard v podobě tenkého a jednoduchého designu. Podobně jako u jiných modelů, tak i S770 má předobraz ve svém předchůdci S600.

S01.jpg

Fotoaparát má plastové tělo s celokovovým pláštěm. Na těle jsou pouze základní tlačítka, velký výběr přímého přístupu k nastavení konkrétních parametrů byste hledali marně. Ačkoliv jsou rozměry opravdu miniaturní, drží se digitál, v rámci možností, dobře. Vybrání v zadní části pro palec je velice dobře zvoleno.

S02.jpg

Většinu zadní stěny pokrývá širokoúhlý displej s úhlopříčkou 2,8" a rozlišením 230 400 bodů. Ačkoliv je rozlišení z těch vyšších, není obraz na displeji příliš čistý, většinou působí zamlženým dojmem. vpravo dole je samostatné tlačítko pro výběr scénického režimu funkce BESTSHOT.

S08.jpg

Čtyřsměrný kruhový ovladač má osazeny pouze dvě polohy přímou volbou, a to ve směru nahoru/dolů. Ve směru vpravo/vlevo je možné si v menu zvolit přístup k nastavení jednoho z těchto parametrů: samospoušť, citlivost, vyvážení bílé, korekce expozice, způsob měření. Škoda jen, že je na výběr jedna funkce pro oba dva směry stisku tlačítka.

S13.jpg

Zoomovací kolébka je přímo pod palcem pravé ruky, takže není problém transfokátor ovládat. Někomu však může chvíli trvat, než si zvykne na vertikální pozici kolébky. Hned vedle ovladače zoomu je samostatné tlačítko pro záznam videosekvencí.

S05.jpg S06.jpg

S04.jpg S07.jpg

Fotoaparát se dodává spolu s dokovací kolébkou, která slouží nejen k propojení digitálu s počítačem, ale také k dobíjení akumulátoru a připojení k televizoru pomocí AV výstupu. Bez dokovací kolébky nelze fotoaparát s periferiemi propojit, neboť má na spodní straně pouze firemní multifunkční konektor. Oproti některým konkurenčním výrobkům však Casio potěší kovovým závitem na stativ.

S09.jpg S10.jpg

S12.jpg

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Po stránce funkčního vybavení zůstal fotoaparát téměř ve všech parametrech věrný svému předchůdci S600. Rozdíl je samozřejmě v rozlišení snímače a v použitém displeji, porovnání najdete v katalogu digitálů. Objektiv zůstal stejný, a to trojnásobný zoom s rozsahem ohnisek 38–114 mm a světelností F2,7–5,2.

Autofokus pracuje s celkem devíti zaostřovacími body, nelze však vybírat konkrétní bod, volba je na automatice fotoaparátu. Na výběr je ještě pevně nastavený středový ostřící bod, při této volbě je ostření o něco rychlejší než při devítibodovém režimu. Podobně jako u jiných modelů od Casia, tak i zde najdeme hned pět režimů ostření – automatické ostření, makro, panfokus, zaostření na nekonečno a manuální ostření.

m01.gif m02.gif
Možnosti nastavení v režimu přehrávání

Standardně je minimální ostřící vzdálenost 40 centimetrů, při volbě makro se zmenší na 15 cm. V režimu panfokus se na displeji zobrazí rozsah vzdáleností, ve kterých budou všechny objekty ostré. Při manuálním ostření se na displeji zobrazí žlutý rámeček, který naznačuje výřez, při stisku čtyřsměrného ovladače vlevo nebo vpravo se výřez zvětší a pod ním se objeví stupnice vzdáleností.

Ačkoliv již byla vydána aktualizace firmwaru pro testovaný fotoaparát, která s sebou přináší i lokalizaci do českého jazyka, nepodařilo se nám ji nainstalovat. Díky názorným obrázkům při výběru scénických režimů, je však ovládání jednodušší. Scénických režimů najdeme u S770 celkem 37 včetně možnosti uložení nastavení z některé fotografie na paměťové kartě.

m04.gif m05.gif
Možnosti nastavení fotoaparátu

Tradičně je fotoaparát vybaven množstvím nadstandardních funkcí, ke ketrým patří například reálný histogram, či korekce výkonu blesku. Histogram zobrazuje jak křivku rozložení jasů, tak i křivku jednotlivých barevných kanálů. Bohužel při nastavování korekce expozice se histogram skryje a není možné se podle něj řídit.

Podobně jako všechny poslední modely Casia, i tento umožňuje zobrazení expozičních informací ve dvou podobách. Jednou je klasické rozložení na ploše displeje. Druhou je pak možnost zobrazit si v pravé části displeje sloupec s expozičními hodnotami.Totorozložení je velice praktické a přehledné. Při nastavení sloupcového zobrazení se celý obraz snímané scény posune vlevo a neořezává se.

m07.gif
Nastavení displeje

Celkové vybavení fotoaparátu je na velice dobré úrovni. Najdeme zde totiž funkce, které u ostatních ultrakompaktních digitálů chybí.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Celková obrazová kvalita Casia S770 je spíše průměrná. Významnou měrou se na tom podepisuje i použitý objektiv. Již od počátku výroby řady Exilim Card (S-modely) jsou používány objektivy, které mají vysunovací a skládací konstrukci. Při zasunutí objektivu do těla fotoaprátu se některé čočky vysunou do útrob těla fotoaparátu.

Zmíněná konstrukce a tím i zhoršená obrazová kvalita je daní za miniaturní rozměry těla fotoaparátu. Objektivy často trpí nepřesným vycentrováním, které se projevuje nejen rozostřenými rohy, ale také občasnou lokální neostrostí na místech, kde bychom to nečekali. Na obou krajních ohniscích je patrné sférické zkreslení více však na širokém konci.

Rozlišovací schopnosti objektivu jsou průměrné, v horizontálním směru je to přibližně 1 350 lph a ve vertikálním směru pak 1 500 lph na širokém konci. S přibývající ohniskovou vzdáleností rozlišení klesá, a tak na nejdelším konci odečteme v horizontálním směru 1 000 lph a ve vertikálním 1 200 lph. Markantní snížení rozlišení v horizontálním směru je způsobeno špatně vycentrovaným objektivem. Celá levá strana obrazu je neostrá a tím klesá samozřejmě i výsledné rozlišení. Dobře si prohlédněte testovací obrazec na dlouhém ohnisku v další kapitole.

Z důvodů popsaných v předchozím odstavci nemá příliš smysl hodnotit celkovou ostrost v ploše obrazu na dlouhém ohnisku. Na širokém ohnisku je ostrost v ploše dobrá, a to až do rohů. Neostrostí však trpí pravý spodní a levý horní roh, tento fakt opět připisuji použitému objektivu.

Fotoaparát umožňuje nastavit citlivost snímače v rozmezí ISO 50 až ISO 400. S narůstající citlivostí samozřejmě narůstá i míra digitálního šumu. Subjektivně jsou však jeho projevy na relativně snesitelné úrovni až do hodnoty ISO 200. Při vyšší citlivosti již je zašumění obrazu více patrné a ruší. V některých případech je však méně výrazné. V režimu vysoká citlivost nastavuje automatika fotoaparátu citlivost až ISO 800, při této hodnotě je však obraz silně degradován barevným šumem.

01.JPG 02.JPG
max. velikost | max. velikost

03.JPG 04.JPG
max. velikost | max. velikost

05.JPG
max. velikost
Ukázka šumu, postupně citlivost ISO 50, 100, 200, 400 a 800

Projevy chromatické vady jsou u S770 nevyzpytatelné, na některých snímcích se projevuje poměrně výrazně, na jiných je minimální, a to i když se jedná o kontrastní scény. Náchylnější je však fotoaparát k fialovým liniím na širokém ohnisku.

06.JPG 07.JPG
max. velikost | max. velikost
Na levém snímku je velmi dobře vidět fialové kontury v koruně stromů, vpravo je však aberace minimální

Podobné je to i s vyvážením bílé, při světelně náročnějších scénách automatika nezvládá správně nastavit vyvážení bílé a je proto lepší zvolit jednu z předvolených možností v menu fotoaparátu. Celkové barevné podání je reálné, někdy však ovlivněné nepřesnou automatikou vyvážení bílé. Pleťové odstíny i syté barvy jsou při správném vyvážení zobrazeny korektně.

Fotoaparát umožňuje snímání do formátu 4:3, 3:2 a také 16:9. Jelikož je snímač formátu 4:3, je při ostatních volbách odřezávána část snímku nahoře a dole. Úhel záběru se tudíž nemění.

08.JPG 09.JPG 10.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka snímání v s různým poměrem stran, postupně zleva formát 4:3, 3:2 a 16:9

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

11.JPG 12.JPG
max. velikost | max. velikost
13.JPG 14.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejširším ohnisku, postupně všechny citlivosti
15.JPG 16.JPG
max. velikost | max. velikost
17.JPG 18.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec na nejdelším ohnisku, postupně všechny citlivosti
19.JPG
max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu – nejkratší ohnisko
20.JPG
max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu – nejdelší ohnisko
21.JPG 22.JPG
max. velikost | max. velikost
23.JPG 24.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti ISO
25.JPG
max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru bez blesku
26.JPG
max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru s bleskem
27.JPG
max. velikost
Pleťové odstíny v interiéru s bleskem
28.JPG 29.JPG
max. velikost | max. velikost
30.JPG
max. velikost
Snímky pořízené v režimu makro

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Jako jeden z mála ultrakompaktních fotoaprátů nabízí Casio Exilim EX-S770 velice dobré funkční vybavení. I mezi miniaturami zaujme čistým designem a tenkým provedením těla. Stejně jako u předchozích generací modelů z řady S, i zde je použit problematický skládcí objektiv, u kterého se často objevují problémy s přesným vycentrováním. U námi testovaného kusu se to projevilo naprosto rozostřenou levou částí snímku při fotografování na nejdelší ohnisko. Útěchou může být fakt, že každý kus digitálu (a tím i objektivu) se liší a naše zjištění nelze zobecňovat.

Obrazová kvalita fotoaparátu je na průměrné úrovni, nebýt zmíněného problému s objektivem, byl by digitál konkurenceschopný i u zavedených fotografických značek. Pokud tedy o tomto přístroji uvažujete, určitě si vyzkoušejete ještě před nákupem, jak jeho objektiv kreslí.

Plusy:

  • tenké tělo a design celkově
  • funkční vybavení

Mínusy:

  • obrazová kvalita (problematický objektiv)
  • nižší výdrž akumulátoru

Zdroj:

Cena:

  • od 7 500 Kč vč. DPH

Určitě si přečtěte

Články odjinud