33
Fotogalerie

Podrobný průvodce tvorbou fotoknih (tip na dárek)

Vánoční dárek nemusí být nutně elektronika či oblečení. Darujte vzpomínky, darujte fotoknihu.

S blížícími se Vánoci mnoho z nás vybírá překvapení pro své blízké. Materiální dary se častokrát minou úspěchem, oblečení má špatnou velikost, poličkové maličkosti typu lapač prachu sice potěší, ale časem začnou spíše překážet.

Nejen pro fotografy se naskýtá již téměř zapomenutá možnost – darovat vzpomínky.

cewe_fotokniha.jpg 
Fotokniha – dárek, který potěší.

Ne, řeč nebude o encyklopedii ani kronice. Dnešní článek bude o možnostech takzvaných fotoknih. Jedná se ve své podstatě o moderní formu alba fotografií v podobě personifikované knihy. Oproti klasickým albům má hned několik podstatných výhod.

Proč fotoknihu

Existuje

Může se to zdát jako malichernost, ale opak je pravdou. V dnešní době, kdy je vše online, nebo alespoň na pevných discích počítačů, se nejednou setkáte se situací, kdy byste si fyzického provedení cenili nad zlato. Příkladem budiž prezentace fotek z dovolené babičkám na chalupě mimo civilizaci bez internetu či mobilního připojení. Zamyšlení nad tiskem a uchováním fotografií v jiné než elektronické formě by vydalo na samostatnou úvahu, nicméně obdarovat někoho flash diskem či DVD je téměř nepředstavitelné, kdežto vkusně sestavená fotokniha bude jistě vítaným darem.

Fotografie jsou základem stran knihy

Jistě, proč tedy nekoupit album a nevyplnit jej klasickými fotografiemi 9×13 cm? Ve většině alb budou snímky ukryté pod fólií, která se bude lesknout či v případě neodborného sestavení vzniknou známé "mokré flíčky" mezi fotografií a fólií. Taková alba jsou dnes již přežitkem a v našich myslíš přežívají spíše jako vzpomínka na období, kdy jiná archivace ani forma fotografií neexistovala.

Fotokniha je naopak tvořena stranami, na kterých jsou fotografie přímo tištěny. Papír pro fotoknihy existuje v mnoha provedeních lišících se jak kvalitou, tak samozřejmě cenou. Strany fotoknihy jsou nejdříve potištěny a až následně spojeny speciálním procesem v knihu.

Personifikace

I v případě, kdy zvolíte kvalitní album, bude pořád jedním z mnoha podobných ne-li totožných. Fotografie v nich budou střídmě založeny bez možnost textového popisku či jiného doplňku. Naproti tomu fotokniha neklade kreativitě žádné hranice. Každý snímek může mít jinou velikost, jiný poměr stran, jinou orientaci. Máte z dovolené nádherné panoráma? Žádný problém, prostě jej ve fotoknize protáhnete přes dvoustranu. Možností je nespočet, na některé z nich se podíváme blíže.

Jak na to?

V České republice existují tři větší společnosti, které nabízí zhotovení fotoknihy. K tvorbě fotoknih jsou určeny speciální aplikace, které je nutno stáhnout a nainstalovat do počítače. Fotoknihu lze také sestavit v on-line editorech, což může být mnohdy zrádné. Výpadek serveru či připojení vás připraví o veškerou neuloženou práci. Doporučuji tedy použít offline aplikace. Na jejich podobu, hlavní rysy, výhody a nevýhody se podíváme podrobněji.

Pokračování 2 / 4

Průvodce knihou CEWE (Fotolab)

Jako první se podíváme na software Můj Fotosvět. Aplikace je dílem společnosti CEWE a existuje v několika verzích lišících se logem partnera, starajícího se o distribuci. Partnerů je šest – Fotolab, FotoStar, dm a Teta drogerie, řetězce Globus a Makro.

Stažení je možné ze stránek partnerů. Pro test jsem zvolil verzi od Fotolabu, nicméně aplikace jsou totožné, liší se pouze vzhledem.

CEWE_prehled.jpg 
Přehledná nabídka CEWE fotoknih je k dispozici přímo v aplikaci

Velikým esem v rukávu pro CEWE Můj Fotosvět je pak multiplatformní podpora. Aplikaci lze stáhnout jak v instalátoru pro Microsoft Windows, tak v balíčcích pro Apple OSX a Linux.

Průvodce sestavením fotoknihy

První obrazovka po spuštění aplikace nabídne nejen sestavení fotoknihy, ale také možnost zadání výroby jiných foto produktů. Stiknutím tlačítka K CEWE fotoknihám se přepnete do části určené k tvorbě knih. V záložce CEWE FOTOKNIHA již přímo volíte typ a provedení fotoknihy, kterou si přejete vytvořit. Vybírat lze z velice široké nabídky v celkem osmi kategoriích.

fotolab_0.jpg fotolab_1.jpg
Skrz aplikaci Můj Fotosvět lze objednat nejen fotoknihy | Přehledná nabídka různých typů fotoknih

Hned v druhém kroku je na vás volba, zda-li použijete asistenta, nebo celou knihu sestavíte sami. Doporučuji použít asistenta pro hrubé sestavení knihy a v editoru doladit detaily pro jednotlivé stránky.

fotolab_2.jpg 
CEWE asistent je vynikajícím pomocníkem pro sestavení fotoknihy

Základem každé fotoknihy jsou bezesporu fotografie. Jejich selekci je vhodné realizovat hned v prvním kroku průvodce (pozdější přidání je možné v editoru). Pokud hledáte tlačítko vybrat všechny soubory ve složce, hledáte marně. Snímky je nutné označit manuálně nebo tažením myši. Funguje také obligátní Ctrl + A. Posuvníky ve spodní části obrazovky nastavte počet stran fotoknihy, aplikace podle toho vypočítá průměrný počet snímků na stranu.

fotolab_3.jpg fotolab_3b.jpg
Výběr fotografií a následné určení počtu snímků na stranu

Následující obrazovka vás vyzývá k výběru motivu knihy. Těch je na výběr několik desítek, rozdělených do celkem sedmi kategorií, s možností stažení dalších motivů. Jednotlivé kategorie jsou rozděleny dle témat. Pokud byste si nevybrali, nezoufejte. Můžete použít motiv čistý a vše si vytvořit dle vlastních představ v editoru. Posledním krokem asistenta je volba desek knihy. Na výběr je měkká a tvrdá vazba.

fotolab_4.jpgfotolab_5.jpg 
Široká nabídka motivů pro fotoknihu | Volba typu vazby knihy

Po dokončení průvodce následuje vstup do editoru s již předpřipravenou fotoknihou. Můžete procházet jednotlivé strany, přesouvat, otáčet či měnit velikost fotografií. Možné jsou také základní bitmapové operace a operace s textovými poli. V případě, že byste některou ze stran nejraději vytvořili úplně znovu, lze obsah strany vymazat a vytvořit jej znovu a lépe.

fotolab_6.jpg fotolab_7.jpg
Editor disponuje pokročilými funkcemi pro dotažení fotoknihy k dokonalosti

Pokud jste začali s prázdnou knihou (přeskočení asistenta), pravděpodobně uvítáte čtyři panely na levé straně. Kromě obligátního výběru snímku jsou k dispozici předdefinované barvy či textury pro pozadí stran, efekty pro okraje fotografií a šablony pro rozložení fotografií na stránce. Také tyto předvolby lze rozšířit stažením dalších motivů z internetu. V levém dolním rohu pak potěší možnost měnit rozsah a typ fotoknihy s okamžitým cenovým přepočtem.

fotolab_8a.jpg fotolab_8b.jpgfotolab_8c.jpgfotolab_9.jpg
Kreativní nástroje pro manuální tvorbu stran | Možnosti změn fotoknihy během sestavování

Po dokončení lze knihu uložit nebo uložit a odeslat ke zpracování. Před objednáním je nezbytné projít každou ze stran, zda-li se na některé z nich nevyskytuje vykřičník. Ten signalizuje nedostatečné rozlišení fotografie pro tisk.

Pokračování 3 / 4

Průvodce knihou HappyFoto

Druhým zástupcem mezi výrobci fotoknih je poměrně známé HappyFoto. Aplikace pro tvorbu fotoknih nese název HF Designer a její velikost je 148 MB. Instalace nevyžaduje zvláštní zručnost, jedná se o standardní proces známý z jiných instalací Windows.

Zde je vhodné podotknout, že narozdíl od aplikace Fotolabu, je HF Designer k dipozici pouze pro operační systém Microsoft Windows.

Průvodce sestavením fotoknihy

První dvě obrazovky aplikace nabízí možnost zadání zhotovení nejen fotoknihy, ale i dalších produktů z portfolia HappyFoto. Pro tvorbu fotoknihy klikněte na tlačítko pokračovat v příslušné části nabídky. Druhá část základní nabídky zobrazí možné varianty knih. Výběr je jen na vás, v dnešním průvodci vyzkoušíme tvorbu TIPu HappyFoto ˜– velké fotoknihy. (Typ i velikost fotoknihy lze kdykoliv během tvorby změnit)

happyfoto_0.jpg happyfoto_1.jpg
V aplikaci HF Designer lze zadat do výroby nejen fotoknihu | Výběr nabízených typů knih

V dalším kroku máte stejně jako u Fotolabu možnost využit pomocníka, nebo jej naopak přeskočit a knihu sestavit stranu po straně ručně. Osobně doporučuji pomocníka využít a v editoru pouze doladit detaily jednotlivých stran.

happyfoto_2.jpg 
Pomocník HappyFoto, který za vás dokáže připravit téměř celou fotoknihu

Prvním krokem samotné tvorby knihy je výběr fotografií. Doporučuji si předem fotografie vykopírovat do zvláštní složky, obsahující pouze snímky určené pro konkrétní fotoknihu. Průvodce nabídne mnoho způsobů řazení snímků, pro většinu knih je vhodné řazení dle data pořízení. V tomto kroku si již musíte dát pozor na orientaci fotografií. Pokud v náhledovém okně vidíte snímky špatně otočené, musíte je otočit ručně.

 happyfoto_4.jpghappyfoto_12.jpg
Výběr fotografií pro fotoknihu lze realizovat pomocí adresářového stromu a několika možností třídění snímků | Nedáte-li si pozor, budou snímky v knize špatně otočeny

Po výběru snímků následuje první krok pomocníka. Ten je poměrně prostý, nabízí možnost využití tří předdefinovaných témat. Netvoříte-li knihu s vašim potomkem či pro novomanžele, je jedinou možnost volbu fotokniha bez tématu, tedy čistá.

happyfoto_5.jpg 
Poměrně strohý výběr témat pro fotoknihu

V dalším kroku lze nastavit počet fotografií na stranu knihy. To je důležité rozumně uvážit, tvoříte-li třísetsnímkovou knihu z dovolené, nebude 3-5 fotek na stránku příliš. Naopak, u fotoknihy svatební bude důraz kladen spíše na rozměr fotek – bude vhodné použít volbu 1-3 fotografií na stránku. Lze volit i způsob rozmístění snímků a to mezi náhodným a pravidelným.

happyfoto_6.jpg
Počet snímků na jedné straně fotoknihy je klíčovou hodnotou při tvorbě knihy

Třetí a čtvrtý krok se zabývá téměř totožnými parametry – pozadím stránek a desek. V části výběru pozadí stránek má aplikace evidentně chybu, jelikož ignoruje jakoukoliv volbu (dávám to za vinu použití tématu knihy, nicméně aplikace by na takovou skutečnost měla upozornit). Naproti tomu pozadí desek lze nastavit pohodlně. Na výběr je poměrně široká škála motivů. Pokud byste si nevybrali, můžete později, v ručním editoru použít vlastní motiv.

happyfoto_7.jpg happyfoto_8.jpg
Nabídka motivů pro pozadí stránek a desek je poměrně široká

Posledním krokem pomocníka je nastavení vzhledu desek. Zde aplikace velice pokulhává, jelikož lze změnit jen hlavní titulek knihy a snímek na přední straně. Pokud byste tedy přeskočili ruční editor, přijdete o možnost umístit snímek i na zadní stranu desek, nebo editovat popisek pod fotografií na straně přední.

happyfoto_9.jpg
Poslední krok pomocníka je výrazně ošizen

Tlačítko dokončit vás přenese do editoru, kterým určíte finální vzhled fotoknihy. Z přiložených obrázků je patrné, že zásah do knihy je nezbytný, chybí popisné texty i fotografie na zadní straně desek.

happyfoto_10.jpg happyfoto_11.jpg
Ruční editace detailů fotoknihy je v případe HF Designeru nezbytná

Navigace v editoru samotném probíhá pásem s náhledy stran v horní části obrazovky. Manipulaci s fotografiemi i jinými doplňkovými prvky pak zajišťuje kurzorový ovladač v pravé části. Ten nabízí změnu polohy a velikosti prvku. Levou část editoru zaujímá prohlížeč fotografií, pozadí stran, efektů, klipart a předloh.

happyfoto_16a.jpg happyfoto_16b.jpg happyfoto_16c.jpg happyfoto_16d.jpg
Editor nabízí širokou škálu prvků pro kreativní zkrášlení fotoknihy

Máte-li hotovo, můžete fotoknihu odeslat na server HappyFoto a zadat její vyhotovení. Zde je na místě ocenit několik drobností, které mne u HF Designeru potěšily. Použijete-li v knize snímek s nízkým rozlišením (nedostačujícím pro tisk), aplikace na to upozorní jak v editoru, tak při odesílání knihy k tisku. Druhou užitečnou vlastností je možnost hotovou fotoknihu konvertovat do jiného rozměru či typu. Za zmínku stojí také podpora akcelerace pomocí grafické karty.

happyfoto_13.jpg happyfoto_14.jpg
Upozornění na nedostatečné rozlišení snímku | Možnost převést fotoknihu na jiné rozměry
 

Pokračování 4 / 4

Ceny, varianty, porovnání.

Vzhledem k povaze knih je cena závislá na mnoha faktorech. Hlavním činitelem je počet stran, dále pak o ceně rozhoduje typ vazby, použitý papír, kvalita tisku nebo typ desek fotoknihy.

U společnosti Fotolab se ceny knih pohybují od 199 Kč za malou knihu bez desek, až po 2 499 Kč za knihu o rozměrech 42 × 30 cm s deskami v provedení imitace kůže. Nabídka HappyFoto začíná na shodné částce 199 Kč, nejluxusnější provedení knihy však přijde až na 3 499 Kč.

  • Kompletní ceník CEWE (Fotolab) fotoknih
  • Kompletní ceník HappyFoto fotoknih

Pokud jste poctivě četli, jistě vám chybí třetí výrobce fotoknih, kterým měl být Piklio. Ten bohužel nabízí pouze on-line editor, skýtající mnoho rizik a pro pokročilejší manipulaci s fotoknihou je přinejmenším nevhodný. Navíc je pro běh nezbytný Adobe Flash Player.

Nunto podotknout, že fotoknihy si můžete necha vyrobit také u lokálních fotolabů či fotoobchodů. V Praze vyrábějí fotoknihy přímo v Centru Fotoškoda v Brně je to pak například Copy General.

Klady versus zápory, CEWE (Fotolab)

Klady:

  • Široká nabídka šablon, pozadí stránek
  • Propracovanější editor
  • Bezproblémové načtení i špatně otočených snímků
  • Multiplatformní

Zápory:

  • Užší nabídka typů knih
  • Absence galerie klipartů

Klady versus zápory, HappyFoto

Klady:

  • Akcelerace aplikace pomocí GPU
  • Automatické ukládání práce v daném intervalu
  • Možnost zadat knihu s rozsahem až 240 stran
  • Široká nabídka typů a velikostí knih

Zápory:

  • Nedotažený pomocník
  • Nedostatek témat
  • Nutný zásah v editoru
  • Editor obsahuje pouze základní nástroje

Rozhodnete-li se pro fotoknihu jako dárek, nezapomeňte ji před předáním dobře zabalit a případně připojit osobní věnování, tím posunete zážitek obdarovaného ještě o stupínek nahoru.

Určitě si přečtěte

Články odjinud