6
Fotogalerie

Leica SL: Plnoformátová bezzrcadlovka pro profesionály

Německá Leica rozšířila svou CSC řadu. Podle vzoru Sony vsadila na fullframe snímač, ovšem to je tak vše, co oba typy aparátů spojuje. Leica je jednoduše specialitka pro (majetné) fajnšmekry.

Leica se očividně odmítá účastnit honby za co nejkompaktnějšími rozměry fotoaparátů. Hliníkové tělo Leicy SL (typ 601), utesněné proti prachu a vlhkosti, je totiž opravdu monstrózní. Přesně se jedná o tyto hodnoty: 147 x 104 x 39 mm a 847 g (s kartou a baterií).

Leica+SL_Leica+Vario-Elmarit-SL+24-90+ASPH_front.jpg

K těmto číslům přičtěte (opravdu nemalou) hmotnost a velikost dodávaného objektivu a ihned vás napadne, jakpak to asi bude s komfortem držení a ovládání fotoaparátu. Již na první pohled je jasné, že Leica vsadila spíš na čistý design než na funkčnost – mám na mysli přední „neergonomický“ grip a absenci jakéhokoli opěrného bodu na zadní stěně –, tudíž se dá očekávat, že manipulace s tímto aparátem nebude žádný med.

Leica+SL_back.jpg

Podobným zádrhelem může být pro mnohé fakt, že externí ovládací prvky nejsou značené, a také to, že zcela chybí volič fotografických režimů. Na druhou stranu je může uklidnit, že je vnějších ovladačů poměrně málo, takže si snad jejich funkci snadno zapamatují: dva rollery a několik přizpůsobitelných tlačítek.

Obvyklý 4směrný volič na zadní stěně suplují tlačítka umístěná po stranách displeje. Pravděpodobně je jim v režimu snímaní přiřazena nějaká primární funkce, již lze podle libosti měnit, a v režimu snímání budou nejspíš sloužit k navigaci v menu. Joystickové tlačítko vedle hledáčku je určeno k volbě zaostřovacího bodu, který lze nastavit také dotykem na LCD.

viewfinder.jpg

Čím Leica SL opravdu vyniká, je hledáček EyeRes s rozlišením 4 400 000 px a zvětšením 0,8×. Podle neoficiálních informací je to vskutku malý zázrak. Ke komponování záběru lze využít také pevný 3“ dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px a pozorovacím úhlem 170°, jenž je navíc vybaven antireflexní vrstvou. Jako první bezzrcadlovka nabízí Leica SL 1,28“ stavový displej na horní stěně přístroje. Tolik k exteriéru.

Leica-SL_CU_2.jpg

Srdcem Leicy SL je CMOS snímač o velikosti kinofilmového políčka (36 × 24 mm) a rozlišení 24 Mpx (6 000 × 4 000 px). Výrobce slibuje skvělý dynamický rozsah, výborný přenos kontrastu, břitkou ostrost a minimální šum ve všech světelných podmínkách. Čip má funkci automatického samočištění, avšak není stabilizován; tuto práci za něj odvádí objektiv.

Prozatím je dostupné pouze jedno systémové sklo řady SL, a to Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm F2,8–4 ASPH, které příští rok doplní dvojice objektivů Leica APO-Vario-Elmarit-SL 90–280 mm F2,8–4 a Leica Summilux-SL 50 mm F1,4 ASPH. Nicméně na bajonet Leicy SL lze bez redukce připevnit APS-C objektivy řad Leica T, přes adaptér tělo komunikuje se širokým spektrem optiky řady S, M a R.

Leica+SL_Leica+Vario-Elmarit-SL+24_90+ASPH.jpg

Co se týká možností nastavení expozice, citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 50–50 000, závěrka pracuje rychlostí od 60 s do 1/8 000 s (v režimu Time je možné dosáhnout délky expozice 30 minut).

Fotoaparát je vybaven výkonným procesorem Maestro II s pamětí o velikosti 2 GB, který umožňuje pořizovat série snímků rychlostí až 11 sn./s (při jednorázovém zaostření), natáčet 4K video (v režimu Cine4K rychlostí 24 sn./s  – 4 096 × 2 160 px, v režimu Ultra-HD rychlostí 30 sn./s – 3 840 × 2 160 px) a Full HD záznamy nadstandardní rychlostí až 120 fps. Videosekvence se ukládají do formátu MOV nebo MP4, statické snímky do formátu JPEG a/nebo RAW (DNG). Pro videonadšence je k dispozici též vstup na mikrofon nebo sluchátka.

Leica+SL_Leica+Vario-Elmarit-SL+24-90+ASPH_left.jpg

Při všech těchto činnostech můžete využít předností, dle slov výrobce nejrychlejšího autofokusu v této kategorii fotoaparátů. Rozuměj: Leica SL by měla být rychlejší než Sony A7 II, a to i přesto, že ostří „jen“ na základě detekce kontrastu.

Fotoaparát je vybaven WiFi a GPS moduly. Na těle najdeme dva sloty na paměťové SD karty – primární podporuje karty UHS-II s přenosovou rychlostí do 100 MB/s, druhý UHS-I s rychlostí přenosu 30 MB/s. O napajení se stará Li-Ion akumulátor a výdrží 400 snímků na jedno nabití, což je ve srovnání se zrcadlovkami poměrně málo, ale v rámci své kategorie v normě. Pokud máte ponětí o cenové politice Leicy, jistě vás nepřekvapí ani cenovka nového modelu: tělo pořídíte za 7 450 dolarů (cca 182 000 Kč) a za objektiv Leica Vario-Elmarit-SL 24–90 mm F2,8–4 ASPH zaplatíte 4 950 dolarů (cca 120 000 Kč).​

Určitě si přečtěte

Články odjinud