Jak na dlouhou expozici ve dne i v noci?

Jak na dlouhou expozici ve dne i v noci?

Existuje několik druhů fotografie, kde jsou využity dlouhé expoziční časy. Ať už ve dne, nebo v noci, pořád můžete vytvořit fotografie, u nichž budete pracovat s pohybem a které se něčím odlišují.

K vytvoření snímků s dlouhým expozičním časem (jedna vteřina a delší) potřebujete jako naprosto nezbytnou fotografickou výbavu pevný trojnohý stativ. Samozřejmě můžete využít jakékoli pevné místo, na které fotoaparát položíte.

Dále potřebujete fotoaparát schopný využívat plně manuální režim nebo režim Bulb pro expozice delší než 30 sekund. (foto - volic.jpg) Užitečná je také dálková spoušť a v neposlední řadě též neutrální šedý filtr (ND – Neutral Density) na objektiv v případě fotografování s dlouhou expozicí ve dne.

volic.jpg
Některé fotoaparáty mají samostatný režim bulb, u jiných je dostupný v manuálním režimu

V případě snímků s delší expozicí musíte myslet při jejich vytváření na tzv. expoziční trojúhelník: expoziční čas, clonové číslo F a citlivost ISO. A to i v případě rozmazání pohyblivých objektů během dne nebo jednoduchých nočních fotografií s pěknou expozicí a překreslenými světelnými detaily.

Noční fotografie

Co potřebujete: fotoaparát, stativ

Noční fotografie jsou základní a nejjednodušší využití dlouhých expozičních časů. V závislosti na úrovni okolního osvětlení se budou odvíjet hodnoty expozičního trojúhelníku. Experimentům se v tomto případě nevyhnete: Jiné hodnoty bude mít fotografie vytvořená ve městě s pouličním osvětlením a jiné bude zapotřebí ke snímkům objektů někde v horách, kde je jediným zdrojem světla měsíční svit a hvězdy.

Jak na to: Fotoaparát připevněte na stativ, přepněte do manuálního režimu, citlivost ISO nastavte na nejnižší hodnotu (obyčejně ISO 100), clonové číslo F nastavte na větší hodnotu (F8–16) a expoziční čas přizpůsobte tomu, jak chcete, aby fotografie vypadala. Dejte si hlavně pozor na to, aby u lamp nebo jiných zdrojů světla nedošlo k přeexponování.

01.jpg
Jednoduchá noční fotografie z Bratislavského hradu (4 s, F8, ISO 100)

Tipy pro dlouhou expozici

  • Nízká citlivost (ISO 100 nebo ISO 200) je při nočních záběrech velice vhodná pro vykreslení detailů bez zbytečného šumu
  • Pro několikahodinové expozice (vykreslení pohybu hvězd) potřebujete opravdu pevný stativ
  • Před dlouhou expozicí nezapomeňte čerstvě nabít akumulátor
  • Nezapomeňte zatemnit hledáček fotoaparátu před parazitním světlem – u levnějších modelů je dodávána gumová krytka, která se nasadí místo očnice, pokročilejší modely mají v hledáčku integrovanou clonu
  • Nebojte se experimentovat!

 

 

 

 

 

 

 

Kreslení světlem

Co potřebujete: fotoaparát, stativ, zdroj světla (baterka, blesk, auto)

Postup je stejný jako u noční fotografie, jen se do snímku přidá „kontrolovaný” zdroj světla. Možnosti jsou víceméně neomezené: ať už jde o vykreslení světelných čar projíždějících automobilů, kreslení světlem na konkrétní místa fotografie za pomoci baterky nebo nasvěcování bleskem.

02.jpg
Vykreslené světelné čáry projíždějících automobilů (55 s, F18, ISO 100)

Rozmazání pohyblivých objektů

Co potřebujete: fotoaparát, stativ, silný ND filtr (ND64-ND1000)

Pro snímky s delší expozicí ve dne je silný ND filtr povinnost. Díky němu omezíte přístup světla přes objektiv na snímač o několik expozičních čísel a umožní vám rozmazat pohyblivé objekty, jako jsou třeba mraky nebo vodní hladina. Dokáže také „vymazat” lidi z nějakého veřejného místa, kde byste jinak horko těžko byli jen sami. To vše při zachování dobré expozice a vykreslení všech nepohyblivých detailů.

03.jpg
Díky dlouhému času je jezerní hladina plochá jako zrcadlo (15 s, F16, ISO 100, ND64 a ND1000 na objektivu)

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud