8
Fotogalerie

Čtyři nové objektivy pro Sony E a pár předsádek k tomu

Zdá se, že se firma rozhodla zacpat ústa reptalům, kteří si stěžují na chudou nabídku výměnných objektivů pro nezrcadlovky značky Sony, a pustila proto do světa hned čtyři nové kousky.

V současnosti najdeme v portfoliu společnosti Sony dvě „bajonetové“ řady kompaktů s výměnnými objektivy: větší bajonet nese označení A, menší přídomek E. Modely vybavené bajonetem E se od sebe navzájem liší také velikostí snímače.

Vedle linie s APS-C ssnímačem jsou současně vyvíjeny plnoformátové aparáty (A7). Je proto logické, že Sony zapracovala přednostně na plnoformátových sklech, která dokážou vykreslit obraz pro oba typy snímačů. Vzhledem k větším rozměrům nových objektivů však musejí majitelé drobnějších bezzrcátek počítat se ztrátou výhody spočívající v kompaktnosti těchto strojů.

Sony Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA

Tato světelná „pětatřicítka“ s maximálním zvětšením 0,18× z dílny Carla Zeisse je adresována profesionálním fotografům, v jejichž výbavě najdeme zejména full-framové aparáty značky Sony. Objektiv lze samozřejmě použít i s fotoaparáty vybavenými snímačem velikosti APS-C, v tom případě se však ohnisko prodlouží na 52,5 mm. Maximální hodnota clonového čísla je F16, minimální ostřicí vzdálenost pak 30 cm.

FE35F14Z_A.jpg

Tři asférické členy v kombinaci s jedním speciálním AA (Advance Aspherical) členem mají zajistit účinné potlačení aberací a ostrost v celé ploše záběru, a to i při maximálně otevřené cloně. Přední čočka objektivu je navíc pokryta speciální antireflexní vrstvou ZEISS® T*, díky níž by nemělo docházet k odleskům a ztrátě kontrastu obrazu. Nový ostřicí systém DDSSM má zaručit rychlé, přesné a tiché přeostřování, které uživatelé ocení zejména při natáčení videa. Uvnitř tubusu, který je utěsněn proti vlhku a prachu, najdeme 12 optických členů uspořádaných v 8 skupinách. Filtrový závit má průměr 72 mm.

Vzhledem k vysoké světelnosti objektivu bychom očekávali, že to bude pořádný cvalík, rozměry 78,5×112 mm a váha 630 g však nejsou nikterak tragické. Objektiv je vybaven přepínačem, který mění režim plynulosti chodu clonového kroužku: mód po krocích je vhodný pro pořizování statických fotografií, režim plynulého otáčení zase k natáčení videa. Výborným parametrům objektivu odpovídá i jeho cena – 48 299 Kč.

Sony 90 mm F2,8 Macro G OSS 

Prémiový objektiv řady G je určen primárně k pořizování makrosnímků a tomu jsou přizpůsobeny jak parametry objektivu, tak jeho konstrukce a funkční výbava. Po vynásobení crop faktorem 1,5× – při použití s APS-C snímačem – dostaneme ohnisko 135 mm. Světelnost F2,8 dává dostatečný prostor pro hrátky s hloubkou ostrosti (ovšem zaclonit lze až na F22), kruhová devítilamelová clona slibuje pěkný bokeh. S minimální ostřicí vzdálenosti 28 cm dosáhnete u plnoformátového snímače zvětšení 1×, s APS-C potom 1,5×.

FE90macroF28_A.jpg

Zabudovaná optická stabilizace SteadyShot umožňuje dosáhnout ostrého, resp. nerozmazaného obrazu i při fotografování z ruky. Stejně jako u výše zmíněné „pětatřicítky“ i zde je autofokus poháněn systémem DDSSM. Tichý, rychlý a přesný ostřící mechanismus ocení např. fotografové hmyzu a jiné drobné havěti.

Pro usnadnění ostření jsou na těle objektivu k dispozici dva ovládací prvky: tlačítko pro aretaci ostření po dobu jeho namáčknutí (funguje i v režimu kontinuálního ostření) a posuvný ostřicí prstenec, který při posunu vpřed/vzad okamžitě přepíná mezi manuálním a automatickým ostřením. Pokud chcete rychlost autofokusu ještě zvýšit, můžete pomoci dalšího přepínače zvolit, zda bude objektiv ostřit na krátkou, nebo na dlouhou vzdálenost.

Objektiv sestává z 15 optických členů uspořádaných v 11 skupinách, jeho rozměry činí 79×130,5 mm a váha dosahuje hodnoty 602 g. Závit na filtry má průměr 62 mm. Samozřejmostí je odolnost proti vlhku a prachu. Cena výrobku byla stanovena na 32 699 Kč.

Sony 24–240 mm F3,5–6,3 OSS

Tento objektiv s velkým ohniskovým rozsahem (10× zoom) má světelnost typickou pro základní zoomy. Při použití s fotoaparáty vybavenými APS-C snímačem se sice vytratí výhoda širokoúhlosti, na druhou stranu se ale prodlouží dosah na dlouhém konci (ekv. 36–360 mm). Minimální zaostřovací vzdálenost se podle použitého ohniska pohybuje v rozmezí od 50 do 80 cm. Závit na filtr má průměr 72 mm.

FE24240_A.jpg

Objektiv je zkonstruován ze 17 optických členů uspořádaných ve 12 skupinách – 5 členů je asférických a jedna čočka je vyrobena z ED skla – v této kombinaci by měly být účinně potlačeny všechny typy aberace. Clonové číslo můžete nastavit až na hodnotu F40, pokud to ovšem váš fotoaparát dovolí. Zabudovaná stabilizace je vzhledem k hodnotě ohniska na dlouhém konci nezbytná pro komfortní focení při maximálním přiblížení scény. Ostřicí mechanismu pohání pokročilý lineární motor s rychlou a plynulou odezvou na všech ohniscích.

Vzhledem k tomu, že objektiv nabízí 10násobné přiblížení, jsou jeho rozměry a váha příjemné – 80,5×118,5 mm a 780 g. Objektiv je odolný proti prachu a vlhkosti. Cena byla stanovena na 28 399 Kč.

Sony 28 mm F2 

Pevná „osmadvacítka“– v kombinaci se snímači formátu APS-C „dvaačtyřicítka“– s dobrou světelnosti F2 je ideálním, cenově dostupným (12 799 Kč) doplňkem k setovému objektivu. Dobrou práci odvede ve fotografických disciplínách, kde jsou požadovány menší hloubka ostrosti a příjemné rozostření pozadí.

Optická soustava sestává z 9 členů v 8 skupinách a podobně jako dražší sourozenci obsahuje kombinaci asférických (4) a nízkorozptylových ED čoček (2). Tato sestava má eliminovat aberace a zaručit vynikající ostrost na všech zaostřovacích vzdálenostech.

FE28F2_A.jpg

Vnitřní ostřicí mechanismus je poháněn lineárním motorkem umožňujícím rychlé a tiché ostření. Na těle objektivu nenajdete žádné speciální vychytávky, jak je tomu u dražších skel, k dispozici je pouze ostřicí prstenec.

Lehký a kompaktní design, malé rozměry 64×60 mm i nízká váha – pouhých 200 g – výborně sedí k drobným tělům fotoaparátů Sony, např. k A7 nebo A6000. Bonusem je prachu a vlhku odolná konstrukce s hliníkovou úpravou. Průměr závitu na filtry je 49 mm.

FE28F2_FE075UWC_A.jpgFE28F2_FE057FEC_A.jpg
Sony 28 mm F2 s předsádkami SEL057FEC a SEL057FEC

Funkčnost objektivu lze volitelně rozšířit pomocí dvou širokoúhlých předsádek SEL075UWC Ultra-wide a SEL057FEC Fisheye.

Dvě nové předsádky pro APS-C objektivy

Obě předsádky jsou určeny pro objektivy Sony E 16 mm F2,8 a Sony E 20 mm F2,8. Při jejich nasazení nedochází k poklesu světelnosti, minimální hodnota clony zůstává na F2,8.

VCL-ECU2 se skládá ze 3 optických členů uspořádaných ve 3 skupinách, váží 125 g a jeho rozměry jsou 66×44 mm. Při použití s objektivem Sony E 16 mm dojde k rozšíření ohniska na 12 mm, v kombinaci s dvacítkou dostanete ohniskovou vzdálenost 16 mm. Všechny hodnoty je samozřejmě nutné násobit crop faktorem 1,5×, neb tento konvertor je určen pouze pro APS-C skla. Minimální zaostřovací vzdálenost je v obou případech 18 cm. Cena pro český trh byla stanovena na 4 599 Kč.

VCL-ECU2_BK.jpgVCL-ECF2_BK.jpg
Předsádky širokoúhlá VCL-ECU2 a „“ VCL-ECF2

VCL-ECF2 sestává ze 4 optických členů ve 4 skupinách, váží 150 g a měří 66×44 mm. S touto „rybí“ předsádkou dostaneme po přepočtu na kinofilm ohniskovou vzdálenost 15 mm –
se Sony 16 mm (ekv. kinofilmu 24 mm) a 20 mm – se Sony 20 mm (ekv. kinofilmu 30 mm). Minimální zaostřovací vzdálenost je v obou případech 13 cm. Cena byla stanovena na 5 099 Kč.

Při příležitosti představení nových produktů byla oznámena také aktualizace firmwaru pro objektivy s bajonetem E. 

Určitě si přečtěte

Články odjinud