7
Fotogalerie

Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM zblízka

Japonská společnost Sigma právě oznámila nový objektiv 18-35 mm. Přinese neuvěřitelnou světelnost F1,8 v celém rozsahu, což v historii ještě žádný jiný zoom nenabídl. Čtěte dále, přinášíme exkluzivní informace.

Dnes máme na trhu běžně dostupné objektivy s proměnlivým ohniskem, nabízející konstantní světelnost s hodnotou F2,8. Pro běžné účely tato světelnost obvykle dostačuje, v opačném případě lze sáhnout po pevných sklech.

Co kdyby to ale nebylo potřeba? Co kdyby bylo možné zachytit více než dvakrát tolik světla, aniž byste se museli spokojit s pevnou ohniskovou vzdáleností?

01.jpg
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM

Sigma má možná odpověď. Tou je nový objektiv 18-35 mm F1,8 DC HSM. Jak již název napovídá, nabídne výtečnou konstantní světelnost F1,8 v celém ohniskovém rozsahu. Mírně zklamaní ale budou majitelé plnoformátových zrcadlovek, neboť dokáže pokrýt pouze snímače formátu APS-C. Ohnisková vzdálenost tak odpovídá rozsahu 27­ až 52,5 mm.

detail_img03.jpg
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM 

Dosáhnout takto vysoké světelnosti na širokých ohniscích není jednoduché. Japonská společnost proto investovala nemalé prostředky do vývoje, s cílem minimalizovat optické vady a údajně se jí to povedlo. Pomoci by měly nejen asférické členy nebo SLD členy minimalizující chromatickou aberaci, ale také aplikace získaných zkušeností z minulosti na celkový návrh objektivu.

detail_img02.jpg 
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM

Poctivý kus železa

Optická soustava se skládá ze 17 členů ve 12 skupinách. Tato čísla nasvědčují tomu, že se nebude jednat o lehký objektiv. Když navíc do úvahy přidáte kvalitní kovové tělo, zapadající do nové řady objektivů s označením Art, veškeré pochybnosti zmizí. Výrobcem deklarovaná hmotnost dosahuje opravdu úctyhodných 810 g.

02.jpg 
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM

Kvalitu rozostření pozadí taktéž neponechali japonští inženýři náhodě. K co nejlepším výsledkům by měla pomoci clona s 9 zakulacenými lamelami. Objektiv dokáže zaostřit od vzdálenosti 28 cm a nabídnout tak zvětšení 1:4,3. Přesný a rychlý autofokus zajistí ultrazvukový HSM motorek. Při ostření ani změně ohniskové vzdálenosti navíc nedochází ke změně délky objektivu. Nepohybuje se ani přední člen, bez problému tak bude možné používat filtry (včetně polarizačního) s průměrem závitu 72 mm.

detail_img01.jpg 
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM

Novinka nabízí mimo jiné také podporu volitelné USB dokovací stanice. Objektiv tak půjde připojit k počítači a změnit jeho nastavení, včetně chování autofokusu, pomocí dodávaného programu Sigma Optimization Pro. Navíc lze pomocí doku aktualizovat také firmware objektivu, který s sebou obvykle přináší různá vylepšení.

Pouze špičkové kousky

To nejlepší jsem si nechal na konec. Sigma slibuje excelentní kontrolu kvality. Každý kus objektivu 18-35 mm, který opustí továrnu, bude testován pomocí speciálního softwaru. Ten změří rozlišení a celkový optický výkon. Pokud objektiv nesplní přísná kritéria, vůbec se ke koncovým zákazníkům nedostane. Problémy s nechvalně proslulou kusovou variabilitou u některých skel japonské značky by tak měly být minulostí.

detail_img04.jpg
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM

Se kterými bajonety bude objektiv kompatibilní, výrobce neoznámil. Lze však s téměř stoprocentní jistotou očekávat verze pro Canon a Nikon. Dostupnost ani cena zatím nebyly oznámeny, můžeme nicméně očekávat, že si výrobce za takto exkluzivní objektiv nechá dobře zaplatit.

detail_img05.jpg 
Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM

Specifikace objektivu Sigma 18-35 mm F1,8 DC HSM:

  • Světelnost: F1,8 v plném rozsahu, maximální zaclonění F16
  • Optická konstrukce: 17 členů ve 12 skupinách
  • Počet lamel clony: 9 zakulacených
  • Úhel záběru: 76,5-44,2°
  • Minimální ostřící vzdálenost: 28 cm
  • Průměr závitu na filtry: 72 mm
  • Rozměry: 78×121 mm
  • Hmotnost: 810 g
  • Příslušenství: sluneční clona, obal

Tiskovou zprávu v původním znění najdete zde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud