9
Fotogalerie

Jak na Macu přiřadit fotkám souřadnice

Poradíme, jak na Macu rychle a jednoduše uložit k fotografiím souřadnice míst pořízené externím přijímačem GPS.

Situace: Na kartě fotoaparátu jsou nafocené snímky, v navigaci zaznamenaná trasa a na stole leží počítač s operačním systémem Mac OS. Jak to všechno dát dohromady, aby se u uložených snímků na mapě ukázalo, kde jste stiskli spoušť?

Ve Windows je to jednoduché, nástrojů pro tzv. geotagging nebo pro georeferencování je mnoho. Pohodlné je použít například Zoner Photo Studio, kde umí se stopami z GPS pracovat i nižší verze Home. Ale nám teď jde o počítače Applu.

Možnost přiřazovat snímkům polohu nabízí aplikace iPhoto. Za dvanáct eur jde o příjemný správce fotek, kde sice efektivita práce občas pokulhává za efekty, ale jinak funguje dobře. Místo lze ale k fotkám přiřazovat pouze manuálně, po jednom snímku a způsobem, který se Applu moc nepovedl. Je to pomalé a málo použitelné. Vzhledem k našemu zadání a plné kartě fotek tudy cesta nevede.

 

Kouzlo? Ne, stejný čas na dvou místech

Párování fotografií a stop nahraných pomocí přijímačů GPS je postaveno na čase. Párovací aplikace se podívá na čas snímku, vyhledá k němu ve stopě souřadnice se stejným časem a uloží je do hlavičky EXIF.

Čas v GPS je vždy naprosto přesný, hodiny ve fotoaparátu se hodí tu a tam zkontrolovat. Každá aplikace navíc umožňuje časové korekce: buď jednotlivé hodiny, aby seděla časová pásma, nebo drobnější změny pro opravu chybně nastaveného času ve fotoaparátu.

05.jpg
Korekce času v GPSPhotoLinkeru
 
 

Nikdy to vlastně nebude dokonale přesné

Z aplikací pro geotagging, které jsem na Macu vyzkoušel, mi nejvíc vyhovuje GPSPhotoLinker. Dělá to, co potřebuji, dělá to jednoduše, rychle, nezdržuje a k tomu všemu je zadarmo. Můžete si ho stáhnout na této stránce; jen dejte pozor, ať sáhnete po správné verzi, která vyhovuje označení operačního systému.

Na levé straně nahrajete do aplikace stopu z GPS přijímače, na pravé straně vyberete fotky. Stopy bere GPSPhotoLinker ve formátech GPX nebo TCX. Je tedy viditelně šitý pro navigační přístroje Garmin, ale GPX je standardní formát, do něhož lze převést cokoli. (Kdybyste potřebovali převádět, doporučuji GPSBabel, který existuje i ve verzi pro Mac.)

04.jpg
GPSPhotoLinker  v manuálním režimu: je vybraná fotografie i stopa, vlevo se rozhoduji, kterou variantu přiřazení souřadnice chci využít.

Přiřazovat souřadnice fotkám lze třemi způsoby: jednotlivě, manuálně a automaticky. U metody Single kliknete na snímek a aplikace k němu podle stopy nabídne polohu. Hned tři polohy; a tady budu muset napřed něco vysvětlit. Žádná GPS totiž nenahrává stopu spojitě, výsledkem je vždy různě hustá řada bodů. Často se netrefí přímo do času snímku, proto nastávají zmíněné tři možnosti:

  • Použít předchozí bod – fotka se může objevit na místě, kde jste byli dřív
  • Použít následující bod – fotka se přiřadí pozdějšímu místu
  • Časová interpolace – podle času se na přímce mezi oběma body dopočítá pravděpodobné místo

Třetí možnost většinou vrátí nejlepší výsledky. Ani potom to nemusí být úplně dokonalé, navíc hraje roli aktuální přesnost určení polohy pomocí GPS. Ale je už asi jedno, jestli na mapě budete metr nebo dva od skutečného místa.

Výsledek můžete hned zkontrolovat na mapě Googlu a potom tlačítkem přiřadit k fotografii. A tak stále dokola.

06.jpg 07.jpg
Místo vidím přímo na mapě • Po přiřazení souřadnic se v jednom z bloků objeví zelený symbol

Zkontrolovat, kliknout a počkat

Většinou bude stačit, když si na několika fotkách ověříte, že mezi fotoaparátem a GPS je čas dostatečně synchronizovaný. Místo jednotlivého klikání přejdete rovnou na automatické přiřazování. S ním se k celé dávce přiřadí poloha téměř okamžitě a bez nutnosti jednotlivých zásahů.

08.jpg
Režim automatického přiřazování s nastavením ochranných limitů

Také tady si zvolíte, jak se má poloha ke snímkům přiřazovat, a aby se předešlo chybám, lze využít dvě omezení. Pokud je poslední zaznamenaný bod v GPS dál než zadaná vzdálenost nebo byl zaznamenán dřív než zadaný časový interval, přiřazení se neprovede.

Třetí možnost přiřazování je Manual. U ní ze zaznamenané trasy nebo z ručně uložených bodů vybíráte ten, který chcete ke snímku přiřadit. Hodí se to třeba v případě, kdy si v GPS zaznamenáte bod po každém snímku.

12.jpg
Pro manuální režim osobně nemám využití

GPSPhotoLinker ke snímkům kromě zeměpisných souřadnic dokáže přidat také textové informace o místu. Dá se vybrat ze dvou dešifrátorů, ale oba jsou americké, takže výsledkem je například Adamov, South Moravia, Czech Republic. Ale i to je lepší, než mít v EXIFu tyto položky úplně prázdné.

a01.png
EXIF s informacemi o místu otevřený v Zoner Photo Studiu

A je hotovo, ke snímkům jsou přiřazené zeměpisné údaje. Když je nyní v Macu nahrajete do iPhoto, rovnou se v jeho mapě ukáže, kde byly pořízeny.

10.jpg 11.jpg
Mapa v iPhoto: vlevo s touto konkrétní fotkou, vpravo se špendlíky z celého fotovýletu

Určitě si přečtěte

Články odjinud