Převod snímku na černobílý je jednou z nejčastějších úprav, snímek mnohdy získá velmi dramatický a ojedinělý vzhled. Úprava ovšem není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Černobílé fotografie se na rozdíl od barevných snímků často vyznačují dramatičností. Do popředí vystoupí linie a křivky, které zaujmou spíše svým námětem a sdělením – snadněji tak docílíte jinak skryté hloubky snímku.

Co se týče samotných snímků, dochází zde k mnohem většímu kontrastu na hranách linií a je třeba myslet na celkovou kompozici více než kdy jindy. Pokud se rozhodnete pro zhotovení snímků v černobílé již pomocí fotoaparátu, je důležité si uvědomit několik věcí.

Předně by preferovaným formátem výstupních souborů rozhodně měl být RAW – pokud to přístroj dovoluje – dochází totiž k zachycení nejen černobílé, ale i barevné informace, přestože se na displeji přístroje zobrazuje zmenšenina bez barvy. Pokud musíte fotit do formátu JPEG, foťte barevně a nechejte si konverzi na později.

Další užitečná rada je spojena s nastavením ISO citlivosti snímače přístroje (ve zkratce: jde o možnost focení snímků v horších/nedostatečných světelných podmínkách). Vysoká hodnota ISO dovoluje použití kratších expozičních časů, fotografie jsou tak méně „rozmazané“. Nicméně toto nastavení je vykoupeno vyšší přítomností šumu ve snímku. Ovšem pozor, v případě černobílé fotografie může přítomnost šumu v obraze vyvolat pozitivní a přirozený vzhled staré černobílé fotografie.

Jak tedy při převodu barevných fotografií postupovat? Jednoduše, třeba v Zoneru Photo Studio použijte nástroje Odstíny šedi.

V horní liště hlavního menu programu vyberte položku Efekty a následně Odstín šedi (Ctrl + G). Pomocí Nastavení si lze zvolit již dříve použitý profil, který se ukládá pomocí tlačítka s ikonou diskety. Dále je výhodné si nastavit zapnutí Přepalů, Histogramu a Průhlednosti z roletky Možnosti.

stupne_sedi.jpg 
Dialogové okno efektu odstíny šedi

Nezapomeňte si povolit zobrazení rozdílů na pozadí oproti původní fotografii, zatrhněte položku Náhled. Nejdůležitějším prvkem v procesu je ale výběr u volby Metoda převodu. Nabízí se několik předdefinovaných možností (s jednou manuální), jak vytvořit černobílý snímek.

Jde o to, které barvy budou světlé nebo tmavé, a tím, jak budete měnit toto nastavení, se vám bude měnit kompozice černobílého snímku. Nastavení Odstíny šedi, Desaturace, Pokročilá, Průměr kanálů, Maximum kanálů, Minimum kanálů, Červený, Zelený a Modrý kanál pouze aplikuje na snímek předem nakonfigurovaná nastavení, která uživatelé často preferují.

Desaturace.jpg Maximum_Kanalu.jpg
Minimum_kanalu.jpg Modry_kanal.jpg
Uzivatelska.jpg Puvodni.jpg
Zleva doprava postupně desaturace, maximum kanálů, minimum kanálů, modrý kanál, uživatelské nastavení a původní snímek
 

Nejzajímavější je manuální metoda Uživatelská, která zpřístupní posuvníky Zdrojové kanály.Pokud chcete ztmavit některou konkrétní barvu, stačí posuvník posunout doleva, pro zesvětlení doprava. Změnou nastavení se snažte o co největší kontrast mezi hlavním motivem a zbytkem snímku. Pro redukci přepalů na snímku zatrhněte tlačítko Normalizovat a přepaly budou automaticky redukovány.

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud