24
Fotogalerie

Znáte Benro? (test stativu)

Koupě stativu nebývá levnou záležitostí, většinou proto saháme po osvědčené klasice. Má však šanci na úspěch stativ neznámého výrobce se známou konstrukcí? Vyzkoušeli jsme to za vás.

Poměrně nedávno se na českém trhu objevily stativy zatím neznámé značky Benro. Výrobce je z Číny a podle složení nabídky se orientuje na stativy vyšší třídy. Do redakce nám doputoval karbonový stativ Benro C-197 společně s kulovou hlavou Benro KJ-2. Pojďme se podívat jak si stativ v testu vedl.

Hned na první pohled vám možná bude připadat stativ povědomý. Nebudete daleko od pravdy, Benro je na první pohled povedenou kopií stativu Gitzo, a to včetně lakované povrchové úpravy na kovových částech. Oproti stativům Gitzo však Benro pokulhává právě v detailech.

Stativ Benro C-197

Stativ je klasické trojnožkové konstrukce s vysunovací středovou tyčí. Jedna noha má pěnový obal pro pohodlnější přenášení v chladném počasí. Nohy jsou ze tří částí, které se zasunují do sebe, jejich pozice je zajištěna otočným segmentem v podobě gumového válečku. Na konci jsou nohy standardně osazeny gumovým špalíkem, ten je však možné demontovat a nahradit kovovým hrotem pro lepší stabilitu v měkkém terénu.

benro_05.jpg benro_06.jpg

Nohy je možné rozevřít ve třech různých úhlech a dostat se tak až na pracovní výšku 16 centimetrů. Pro změnu nastavení úhlu rozevření slouží jednoduché vytahovací pojistky u kloubu nohy. Středová tyč stativu je z jednoho kusu a není možné ji rozšroubovat. Na jednom konci je šroub pro připevnění stativové hlavy, na druhém pak hliníkový háček. Ten má sloužit například pro zavěšení batohu nebo jiné zátěže, tím získá stativ větší stabilitu. Vzhledem k použitému materiálu je ale nepravděpodobné, že by vydržel větší váhu bez újmy.

benro_02.jpg benro_03.jpg benro_04.jpg

Středová tyč se zasunuje do jakéhosi tubusu, který vyčnívá z vrcholu stativu necelých osm centimetrů směrem dolů. Jeho funkce pro mne zůstala záhadou, při maximálním rozevření nohou do nejširšího úhlu je tento tubus opřený o zem.

benro_07.jpg benro_08.jpg

Velice zajímavě je vyřešena možnost polohování středové tyče do horizobtálního směru. Na vrcholu stativu je kovový kloub, který umožňuje překlopit upevňovací mechanismus středové tyče až o 180°. Pokud toho však chcete využít, je nutné středovou tyč vytáhnout, odklopit kloub a poté tyč znovu zasunout. Pohodlnému převrácení středové tyče brání příliš dlouhý a bohužel neodnímatelný hliníkový háček.

benro_09.jpg benro_11.jpg

Na základně stativu najdete také vodováhu a kompas. Vodováha pracovala poměrně spolehlivě, kompas však vypověděl službu hned po vybalení stativu. Miniaturní kompas je však více designovým prvkem než funkčním doplňkem.

benro_10.jpg

Systém vytahování noh je pohodlný, stačí pootočit gumovým válečkem, vytáhnout nohu do požadované polohy a opět váleček pootočit zpět. Výrobce použil umělohmotné vnitřní těsnění (častou se používá papírové), které by mělo být voděodolné. Menší nevýhodou je při rychlém rozložení či složení fakt, že uvnitř noh zůstává vzduch, který funguje jako píst. Při rychlém vytažení nohy ji vtáhne zpět, naopak při rychlém zasunutí ji zase vyplivne ven.

Parametry:

  • maximální výška s vysunutou středovou tyčí: 159 cm
  • maximální výška se zasunutou středovou tyčí: 129 cm
  • minimální výška při běžném rozevření noh: 56 cm
  • minimální výška při plném rozevření noh: 18 cm
  • transportní délka: 60 cm
  • hmotnost: 1,52 kg
  • nosnost: 4,5 kg

Hlava Benro KJ-2

Testovaná kulová hlava patří mezi nejrobustnější v produkci výrobce, na výšku má téměř 12 cm a její udávaná nosnost je 18 kg. To se samozřejmě podepsalo i na její váze, která je o něco víc jak 0,7 kg. Pro nastavení polohy fotoaparátu slouží obrovský kulový čep, jehož pozice se zaaretuje poměrně velkým šroubem. Ten v sobě má zabudovaný malý šroubek, s nímž můžete zvolit jak dlouhou má mít dotahovací šroub dráhu.

benro_16.jpg benro_17.jpg benro_18.jpg

Ve spodní části hlavy je další šroub, který umožňuje její rotaci kolem svislé osy. Na spodním okraji je také úhlová stupnice. Rychloupínací destička je kovová s dvěma pogumovanými proužky na horní straně. Šroub pro přychycení destičky k fotoaparátu bohužel nemá žádný výstupek, za který by ho bylo možné lépe uchopit, pokud tedy budete potřebovat destičku sundat nebo přidělat k aparátu, musíte s sebou mít 13mm klíč, nebo alespoň pětikorunovou minci.

benro_13.jpg benro_14.jpg benro_15.jpg

Poměrně neobvyklý je upínací mechanismus destičky. Pro její umístění budete potřebovat obě ruce. Nejprve je nutné stisknout pojistný kolíček na hlavě stativu, poté zasunout destičku (fotoaparát s destičkou) do určených drážek a ještě ji dotáhnout šroubem. Řešení je to poněkud zdlouhavé, má však jednu výhodu – pokud zapomenete dotáhnout šroub, nehrozí pád fotoaparátu díky pojistnému kolíčku upínacího mechanismu.

benro_20.jpg benro_21.jpg benro_22.jpg

Používání kulové hlavy vyžaduje trochu cviku, avšak po krátké době je pohodlné a fotoaparát můžete nastavit prakticky do jakékoliv polohy. Nepraktické jsou však poměrně málo vystouplé dotahovací šrouby a především malý šroub pro otáčení hlavy kolem svislé osy. Bohužel, a to je poměrně nepříjemné, při pevném dotažení zmíněného šroubu i hlavního šroubu na kulovém čepu, jsem pozoroval tendenci změny záběru v důsledku nechtěného posunu hlavy ve směru dotahování šroubu.

benro_12.jpg

Parametry:

  • výška: 18 cm
  • průměr kulového čepu: 5,4 cm
  • hmotnost: 0,77 kg
  • nosnost: 18 kg

Hlava i tělo jedno jsou

Kombinace kulové hlavy spolu s testovaným stativem byla poměrně vyvážená. Při běžném používání, bez vysunuté středové tyče, jsem nezaznamenal nežádoucí otřesy. Pokud je však středová tyč vysunuta více jak o třetinu svojí délky, začíná se stativ nepříjemně chvět a při dotyku fotoaparátu je možné pozorovat změnu kompozice v hledáčku. Při expozici je však veškeré chvění, způsobené například rázem zrcátka u zrcadlovek, velice dobře pohlceno a nehrozí rozmazání snímku ani při delších expozicích v řádech sekund.

benro_23.jpg benro_24.jpg

Pokud ponesete testovanou sestavu v ruce, bude stativ silně padat na hlavu, která je sice o polovinu lehčí, avšak nejtěžší část stativu je právě kovová základna, která je na stejném konci. Výrobce prodává i pouzdro na stativ s hlavou, které má velice dobré polstrování, takže perfektně chrání před poškozením. Uvnitř pouzdra navíc najdete praktickou kapsu na zip pro menší doplňky (klíč či šroubovací hroty), na vnější straně je pak okénko pro adresu majitele, které je kryté pruhem látky se suchým zipem.

benro_26.jpg benro_27.jpg

Je vidět, že stativ Benro C-197 i kulová hlava KJ-2 ještě trpí malými nedostatky prvních modelů. Celková konstrukce i provedení je dobré, větší pozornost výrobce by si však zasloužily detaily a preciznější mechanismus kulové hlavy. Připočteme-li k tomu nemalé pořizovací náklady, nezbývá, než se zatím poohlédnout v tradičnějších vodách.

Ceny:

  • stativ Benro C-197: 6 999 Kč vč. DPH
  • hlava Benro KJ-2: 4 199 Kč vč. DPH
  • brašna pro Benro C-197: 499 Kč vč DPH
  • hroty: 299 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud