69
Fotogalerie

Cvakátko v červené: Sony Cyber-shot T100

Stylové fotoaparáty Sony patří již delší dobu mezi ty designově a často i funkčně povedené. Otestovali jsme proto i novinku Sony T100.

Ultrakompakty Sony z modelové řady Txx vypadají na první pohled již několik let stejně – tenké tělo v kovovém plášti. Periskopový objektiv s trojnásobným zoomem, minimum tlačítek a několikeré barevné provedení.

Novinka ze začátku letošního roku Cyber-shot T100 se však v jednom liší, porpvé se v historii stylové ultrakompaktní řady objevuje digitál s pětinásobným optickým zoomem a navíc i s vysokou citlivostí ISO 3 200. Aby toho nebylo málo, je zadní strana obdařena velkým třípalcovým displejem, který byl prozatím použit pouze u modelu Cyber-shot T50, u něj to však byl displej dotykový.

Základní technické parametry fotoaparátu: 

  • snímací prvek: CCD, 1/2,5", 8,1 Mpx
  • max. výst rozlišení: 3 264 × 2 448 pixelů
  • paměťové médium: Memory Stick, Memory Stick Duo, pevná paměť 31MB
  • objektiv: 35–175 mm, 3,5–4,4
  • LCD displej: úhlopříčka 3,0", 230 000 obr. bodů
  • možnosti napájení: akumulátor Li-Ion, síťový zdroj
  • video: 640 × 480 px, ozvučené
  • rozměry: 92 × 60 × 22 mm, 172 gramů
  • cena: 11 990 Kč vč. DPH

Kompletní technické parametry najdete v katalogu digitálů.

Fotoaparát má plastové tělo s bytelným kovovým opláštěním. Již tradiční je zapnutí digitálu prostřednictvím posuvné krytky objektivu na čelní straně. Samostatné tlačítko pro zapnutí samozřejmě také nechybí. Počet ovládacívh prvků je nízký a pro většinu nastavení je nutné vstoupit do menu.

P02.jpg P03.jpg

Menu je rozděleno na dvě samostatné části, do nichž se vstupuje dvojicí tlačítek – menu a home. Mezi kolébkou zoomu a hlavním, čtyřsměrovým, ovládacím prvkem je kulatá prohlubeň pro palec pravé ruky. Její plocha je však hladká, takže držení digitálu příliš nezlepšuje. Mnohem lepší by byl zdrsněný povrch uvnitř prohlubně

P13.jpg

Na čelní straně najdeme chromovaný výstupek se značkou výrobce, o který je možné opřít ukazovák a držení fotoaparátu tím přeci jen o něco zlepšít. Objektiv je umístěn tradičně v horním rohu, pro neopatrné fotografy to znamená zvýšené riziko zakrytí čočky prstem, případně její znečištění.

P05.jpg P06.jpg

Zadní stranu z velké části pokrývá třípalcový displej, ačkoliv má vysoké rozlišení 230 000 bodů, je obraz na něm poněkud hrubší, než bychom očekávali. Necelý čtvrtmilion obrazvých bodů je opravdu nejlepší vměstnat na displej s úhlopříčkou 2,5". Displej bohužel není nijak chráněn proti poškrábání a není ani zapuštěn do těla přístroje.

P07.jpg P12.jpg

P16.jpg P18.jpg

Akumulátor a slot pro paměťovou kartu jsou umístěny v pravé části digitálu, dvířka jsou na boční straně. Vespod najdeme pouze multifunkční konektor a stativový závit, který je kovový (!).

P20.jpg

Nezvyklé a částečně i nepraktické je osazení čtyřsměrového voliče přímou volbou parametru. Najdeme zde volbu režimu blesku, nastavení samospouště, aktivaci makrorežimu a typ zobrazení displeje. Osobně bych například místo makra dal přednost korekci expozice. Na samotném těle je ještě dostatek místa pro minimálně dva další ovladače, a to například vedle tlačítek menu a home.

P21.jpg P22.jpg

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Vybavení digitálu patří k tomu lepšímu v dané třídě. Ačkoliv nelze očekávat nabídku a funkčnost stejnou jako u vyspělých kompaktů, potěší T100 několika nastaveními, která u jiných stylovek nenajdeme.

Fotoaparát je osazen snímačem s osmi miliony světlocitlivých buněk a při maximálním rozlišení dostanete fotografie o rozlišení 3 264 × 2 448 obrazových bodů, což bohatě dostačuje i na větší výtisky formátu A3. Poprvé v řadě se objevuje vysoká citlivost ISO 3 200, nejnižší citlivost je pak ISO 50.

Stejně jako u starších bratříčků řady T, je i u tohoto modelu použita firemní stabilizace obrazu Super Steady Shot. Na rozdíl od dříve testovaného modelu T50, však u T100 stabilizace funguje, respektive je její účínek pozorovatelný, a to především na dlouhém ohnisku. Standardní zaostřovací vzdálenost je 50 cm, v režimu makro pak 8 cm. Lze použít i funkci lupa, kdy je objektiv schopen zaostřit na vzálenost jednoho centimetru. V tomto případě si však většinou scénu zastíníte tělem digitálu. V režimu lupa není možné použít zoom.

V menu je možné zvolit několik barevných efektů – živé barvy, jemné barvy, sépie a černobílý. Měření expozice pracuje ve třech režimech, a to plošný, se zvýhodněným středem a bodový. V případě bodového měření bohužel není možné libovolně posouvat bod, ten je fixován na střed snímku. To stejné platí v případě ostřících bodů

menu_3.gif menu_4.gif
Struktura menu pro nastavení expozičních parametrů, vstupuje se přes tlačítko Menu

Intenzitu vestavného blesku je možné snížit a zvýšit, bohužel nikde se nedozvíte o jakou hodnotu, a tak je nutno výkon experimentálně ověřit. Zmíněná stabilizace obrazu pracuje ve dvou režimech – stále zapnutá, zapnutá pouze při namáčknutí spouště a exponování snímku.

Menu je díky rozdělení na dvě části poněkud nepřehledné. Navíc je jedna část menu obsažena i v menu druhém, což je ještě více matoucí. Jak již bylo řečeno, nenechal výrobce prostor pro tlačítka přímé volby, a tak je nutné pro změnu většiny parametrů vstoupit do menu.

menu_1.gif menu_2.gif
Struktura hlavního menu pro nastavení fotoaparátu, vstupuje se přes tlačítko Home

Potěšující je, že pokud opustíte menu po nastavení konkrétního parametru, při opětovném vstupu do něj se zobrazí naposledy zvolený parametr. Větší pozornost by si však zasloužilo uspořádání parametrů v menu. Často používané funkce jako je nastavení citlivosti, korekce expozice či vyvážení bílé jsou bohužel až v druhé polovině nabídky a navíc ne vždy blízko u sebe.

displej.gif menu_preview.gif
Vlevo různé režimy zobrazení displeje, vpravo pak nabídka menu v režimu prohlížení. Fotoaparát bohužel nemá samostatné tlačítko pro smazání snímku

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Celková obrazová kvalita fotoaparátu je spíše průměrná a svými výsledky se řadí k lepšímu standardu v kategorii stylových ultrakompaktů. S největší pravděpodobností se na tom podepisuje právě rozlišení snímače, který má velikost 1/2,5" a je na něm namačkáno přes osm miliónů světlocitlivých buněk.

Pochvalu si zaslouší rozlišovací schopnost objektivu a vůbec celá optická soustava. Na širokém ohnisku je obraz ostrý v celé ploše včetně problematických rohů. Pouze mírně se změkčuje kresba směrem od středu snímku ven. Na dlouhém ohnisku je kresba v celé ploše měkkčí, ačkoliv je ostrá. Rozlišovací schopnost objektivu je vynikající na obou koncích objektivu.

Na širokém konci objektiv bez problémů vykreslí 1 800 lph ve vertikálním i horizontálním směru. Na dlouhém konci klesá rozlišovací schopnost na 1 600, respektive 1 500 lph, což jsou stále vynikající hodnoty. Na dlouhém konci je možné u jemných struktur pozorovat mírné moaré, širokému ohnisku se však vyhýbá.

Ačkoliv rozlišení objektivů je na testovacím obrazci na velice dobré úrovni, u rozlišení detailů v případě reálné scény již mnoho důvodů k radosti není. Snímky, které digitál produkuje postrádají jemné detaily, což si můžete ověřit na snímcích, kde je tráva, vlasy nebo jemná struktura. Pleť u fotografovaných osob je vinou tohoto nedostatku nepříjemně vyhlazená. Nutno však dodat, že zmíněné nedostatky je možné pozorovat pouze při stoprocentním zvětšení. Při tisku fotografií běžného formátu (13 × 18 cm) budou výsledné snímky bezvadné.

24.JPG 25.JPG 14.JPG 
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Velice dobře se objektiv vypořádal s chromatickou vadou, na většině testovacích fotografií není aberace patrná, a to ani při kontrastnějších scénách. Podobně je tomu s přímým i nepřímým protisvětlem. Ačkoliv mají snímky vypálenou kresbu v místě protisvětla, zbytek obrazu je exponovaný dobře.

28.JPG 29.JPG
max. velikost | max. velikost
Scéna s přímým protisvětlem v záběru
36.JPG
max. velikost
Scéna s nepřímým protisvětlem v záběru

Automatika fotoaparátu má tendenci k mírné přeexpozici, proto je vhodné fotografovat s korekcí expozice mínus 1/3 až mínus 2/3. Ostření je bechybné, a to i při zhoršených světelných podmínkách, kdy si digitál posvítí přisvětlovací diodou.

Rozsah nastavitelných citlivostí je poměrně velký, a to od ISO 80 až po ISO 3 200. Nižší citlivosti do hodnoty ISO 400 jsou bezproblémové, Citlivost ISO 800 je zlomová, v některých případech jsou snímky silně zašuměné, v jiných je tomu naopak. Vše se odvíjí od aktuálních světelných podmínek. Vysoká citlivost ISO 1 600 a ISO 3 200 je spíše marketingovým tahem. Snímky pořízené při tomto nastavení jsou prakticky nepoužitelné.

05.JPG 06.JPG 07.JPG
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Postupně ISO 800, 1 600 a 3 200

Naměřili jsme

Rychlostní parametry fotoaparátu jsou také na dobré úrovni. První snímek zvládne exponovat v čase mírně převyšujícím dvě vteřiny. V tomto případě hodně záleží na šikovnosti a synchronizaci posunutí krytky objektivu a stisknutí spouště. Pokud však máte fotoaparát v ruce a chcete něco vyfotit, je nejrychlejší během pohybu od pasu nahoru odsunout krytku a digitál je akceschopný právě v okamžiku, kdy se díváte na displej.

Zpoždění bez namáčknutí je nepatrné a pokud máte předostřeno, pak je expozice okamžitá. Sériové snímání potvrdilo údaje udávané výrobcem, a to rychlost dvou snímků za vteřinu.

Sony Cyber-shot T100
první snímek2,19 s
snímek bez namáčnutí0,25 s
snímek s namáčknutímneměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku1,28 s
rychlost sériového snímání2 sn./s
max. počet snímků v sérii100
měřeno s paměťovou kartouSony Memory Stick PRO Duo 2 GB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

W01.JPG W02.JPG
max. velikost | max. velikost
W03.JPG W04.JPG
max. velikost | max. velikost
W05.JPG W06.JPG
max. velikost | max. velikost
W07.JPG
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko, postupně všechny citlivosti
T01.JPG T02.JPG
max. velikost | max. velikost
T03.JPG T04.JPG
max. velikost | max. velikost
T05.JPG T06.JPG
max. velikost | max. velikost
T07.JPG
max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohnisko, postupně všechny citlivosti
26.JPG 27.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
10.jpg 12.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru bez blesku
11.JPG 13.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny v exteriéru s bleskem
S01.JPG S02.JPG
max. velikost | max. velikost
S03.JPG S04.JPG
max. velikost | max. velikost
S05.JPG S06.JPG
max. velikost | max. velikost
S07.JPG
max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
39.JPG 40.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka práce stabilizátoru, vlevo vypnutá, vpravo zapnutá stabilizace obrazu
22.JPG 23.JPG
max. velikost | max. velikost
Exaktní makro a supermakro
15.JPG
max. velikost
Reálné makro

Další demosnímky bez komentáře

08.JPG 17.JPG
max. velikost | max. velikost
09.JPG 18.JPG
max. velikost | max. velikost
21.JPG 31.JPG
max. velikost | max. velikost
19.JPG 32.JPG
max. velikost | max. velikost
34.JPG 38.JPG
max. velikost | max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Stylový fotoaparát Sony Cyber-shot T100 je ideálním přístrojem pro ty, kdo chtějí slušně vybavený digitál v kovovém těle s nepřehlédnutelným designem. Všechna tři kriteria splňuje beze zbytku. Oproti některým konkurenčním stylovkám však T100 nabídne i funkce navíc. Ovládání přístroje je poměrně jednoduché, více času však budete muset věnovat přivykání na hůře koncipované menu fotoaparátu.

Obrazová kvalita je průměrná, ačkoliv má digitál výbornou optiku, výsledky při fotografování v reálu tomu příliš neodpovídají. Budete-li ale tisknout fotografie do rozměrů 13 × 18 cm, není důvod, proč si tento přístroj nepořídit. Optická stabilizace obrazu pracuje spolehlivě a oceníte ji především při používání dlouhého ohniska.

Digitální šum trápí fotoaparát až od vyšších citlivostí, konkrtétně od hodnoty ISO 800. Nižší citlivosti jsou bez problému použitelné, což oceníte při nižší hladině osvětlení tam, kde nechcete používat blesk. Provozní rychlost i výdrž akumulátoru je dobrá.

Plusy:

  • histogram
  • stabilizace
  • kovové opláštění

Mínusy:

  • hrubší a nechráněný displej
  • špatná reprodukce jemných detailů
  • nepřehledné menu

Cena:

  • 11 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud