14
Fotogalerie

13 kompaktů, které budete chtít [Vánoce 2014]

Kategorie kompaktních fotoaparátů je velice široká a na trhu nejvíce zastoupená. Firmy každoročně vyprodukují desítky kousků, od těch nejlevnějších až po opravdu unikátní pokročilé přístroje.

Z každé kategorie jsme se pokusili vybrat to nejlepší a pomoci vám tak ve výběru vánočního dárku podle vašich potřeb a kritérií. Co si budeme povídat, kompaktní fotoaparáty (zvláště ty cenově dostupné) stále patří mezi nejprodávanější.

Většina začátečníků požaduje co nejlevnější fotoaparát s co nejlepšími parametry. Možná se i vy někdy setkáváte s požadavkem: „Hele, nevybral/a bys mi nějakej dobrej foťák do tolika a tolika peněz?“ Občas se vám podaří dotyčného přemluvit, aby částku poněkud zdvihl, a doporučíte mu co nejlepší přístroj. Není-li však ochoten přitlačit na pilu, je nezbytné uchýlit se ke starším aparátům. Tento článek má však být zároveň jakousi bilancí produkce roku 2014, proto odhlédneme od loňských a starších modelů a soustředíme se na to nejlepší, co přinesl tento rok.

6210605347_1bc03b1aaa_b.jpg 
foto: Pedro Ribeiro Simões

Pro přehlednost si kompaktní fotoaparáty rozdělíme do několika kategorií. Hlavním dělítkem budiž cena, která je, řekněme si po pravdě, velmi důležitým faktorem. Jako zvláštní skupinu vyčleníme odolné kompakty.

Kompakty do 10 000 Kč

I zde lze nalézt velmi dobré aparáty, které mohou sloužit jako záznamník rodinných a volnočasových aktivit. Do našeho výběru se dostaly kousky, které své souputníky předčí výbornou světelností objektivu a většinou disponují možností ukládat snímky do nekomprimovaného formátu RAW, popř. mají jiné zajímavé vlastnosti.

Kompakty nad 10 000

V reklamních textech se setkáme s přídomkem pokročilý, vyspělý a u těch opravdu špičkových produktů dokonce profesionální. Cena těchto přístrojů leckdy dokáže konkurovat cenovkám kompaktů s výměnnými objektivy (na článek o nich se můžete těšit začátkem prosince) nebo amatérských zrcadlovek.

Letos se producenti opravdu činili a na trhu se objevila spousta zajímavých aparátů. Byl to vskutku zajímavý souboj, který donutil fotografické firmy udělat velký krok vpřed co do velikosti snímačů, světelnosti objektivů i nabídky bonusových funkcí, jako je např. GPS nebo WiFi konektivita.

Odolné kompakty

Extrémní podmínky vyžadují od fotoaparátů specifické vlastnosti. V této kategorii nelze očekávat oslňující obrazovou kvalitu, důležité je, aby aparát šlapal v zimě, horku, pod vodou a odolal nešetrnému zacházení a pokud možno zastal i funkce jiného outdoorového vybavení (třebas GPS, kompasu, výškoměru, hloubkoměru), popř. v současné éře sociálních sítí nabídl možnost okamžitého sdílení obrazového záznamu.


Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu T.S.Bohemia. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.


Pokračování 2 / 4

Kompakty do 10 000 Kč

Canon PowerShot S200 HS

PowerShot S200 HS patří mezi nejlevnější fotoaparáty s dobrou světelností na širokém ohnisku, což umožní fotografování v horších světelných podmínkách bez nutnosti použití blesku.

Poloautomatiku a prioritní režimy ocení pokročilejší fotografové, kteří chtějí mít pod kontrolou nastavení expozice. K dispozici bohužel není plně manuální ovládání expozice ani možnost ukládání do nekomprimovaného formátu RAW, též světelnost na dlouhém konci by mohla být lepší.

Canon S200.jpg 

S povděkem lze kvitovat vlastnosti zabudovaného snímače, který má větší rozměry než jiné levné kompaktní fotoaparáty, a zároveň umírněné (možná až příliš) rozlišení. K dispozici je bezdrátové připojení k mobilním zařízením, které tak lze použít např. jako dálkovou spoušť. Nižší cena se promítla do kvality videozáznamu – Canon S200 HS nabízí pouze HD video (1 280 × 720).

  • snímač: 10 MP, 1/1,7“ (7,44 × 5,58 mm) CCD
  • ohnisko: 24–120 mm, 5× optický zoom
  • světelnost: F2,0–5,9
  • displej: 3“, 461 000 px
  • ostatní: blesk, WiFi
  • váha: 181 g

Nikon Coolpix P340

Výborná světelnost na širokém ohnisku, dobrá obrazová kvalita a pokročilé FULL HD videosekvence řadí tento přístroj mezi to nejlepší v poměru cena/výkon. Tento Nikon je vhodný jako „rodinný“ fotoaparát, ale i jako zápisník pro zrcadlovkáře, kteří jsou zvyklí na komfortní ovládání – Nikon P340 disponuje velkým množstvím externích ovládacích prvků, včetně plně manuálního ovládání expozice.

Nikon P340.jpg 

Poněkud limitující je rychlost ukládání snímků. Oproti předchozímu modelu však vývojáři udělali velký krok vpřed. Ve fotoaparátu sice zůstal pomalý procesor EXPEED 2, ale jeho limity byly částečně vyřešeny tzv. multitaskingem – během ukládání lze pořizovat další snímek, což jsme také sami otestovali.

Pokud nevyžadujete nekompromisního rychlíka a raději vsázíte na dobrou obrazovou kvalitu, kterou zajišťuje dostatečně velký snímač s adekvátním rozlišením, je pro vás tento aparát ideální volbou.

  • snímač: 12 MP, 1/1,7“ (7,44 × 5,58 mm) BSI-CMOS
  • ohnisko: 24–120 mm, 5 optický zoom
  • světelnost: F1,8–5,6
  • displej: 3“, 921 000 px
  • ostatní: blesk, WiFi
  • váha: 194 g

Canon PowerShot N100

Netradiční produkt z dílny Canonu, který je úlitbou bohům sociálních sítí. Na zadní straně fotoaparátu je zabudován snímač (0,3 Mpx), který vás v režimu Duálního snímání vyfotí při pořizování snímku a portrétek „přilepí“ do rohu fotografie.

Canon N100.jpg 

Svými vlastnostmi je tento fotoaparát předurčen k okamžitému sdílení fotografií. V takovém konceptu je nezbytností zabudovaný WiFi modul, a naopak zbytečností ukládání do RAWu, který byste v menu hledali vskutku marně. Stejně neúspěšní byste byli v pátrání po prioritních režimech, neřkuli po plném manuálu – k dispozici je pouze programová automatika (P) a řada kreativních režimů.

Proč se tedy tento přístroj dostal do našeho výběru? Důvodem je výborná světelnost objektivu na širokém ohnisku.

  • snímač: 12 MP, 1/1,7“ (7,44 × 5,58 mm) CMOS
  • ohnisko: 24–120 mm, 5× optický zoom
  • světelnost: F1,8–5,7
  • displej: dotykový, výklopný 3“, 922 000 px
  • ostatní: FULL HD video, blesk, WiFi s podporou NFC
  • váha: 289 g

Panasonic Lumix DMC TZ60

Skoro to vypadá, že se tento fotoaparát dostal do našeho výčtu omylem. Co se týče světelnosti, nenabízí oslňující parametry, taktéž velikost snímače je menší. Rozsahem ohnisek 24–720 mm (30násobý zoom) patří spíše do kategorie ultrazoomů. Důvodem, proč se tento přístroj vměstnal do našeho výběru, je univerzálnost jeho použití a elektronický hledáček – to vše při zachování kapesních rozměrů přístroje, jak potvrdil náš test.

Panasonic TZ60.jpg 

Co tento fotoaparát řadí k vyspělejším kompaktům je též fakt, že nabízí možnost focení do RAWu a všechny fotografické režimy od automatiky po plný manuál, GPS, WiFi a Full HD video.

  • snímač: 18 MP, 1/2,3“ (6,16 × 4,42) CMOS
  • ohnisko: 24–720 mm, 30× optický zoom
  • displej: 3“, 920 000 px
  • světelnost: F 3,3–6,4
  • el. hledáček: 200 000 px
  • ostatní: GPS, blesk, WiFi
  • váha: 240 g

Pokračování 3 / 4

Kompakty nad 10 000 Kč

Fujifilm FinePix X30

Jeden z nejlevnější „vyspělých“ kompaktů, model FinePix X30 nabízí dobrou světelnost na všech ohniscích a k tomu vestavěný hledáček s vysokým rozlišením a rychlou odezvou, který pomůže při fotografování např. za přímého slunečního svitu.

V této cenové kategorii je obvyklé velké množství ovládacích prvků, včetně programovatelných. Komfort ovládání zajistí dvojitý otočný prstenec kolem objektivu. Jedním se nastavují expoziční parametry, popř. zaostřuje (v manuálním režimu), druhý slouží k zoomování.

Fuji X30.jpg 

Pro ty, co rádi vzpomínají na éru analogové fotografie, jsou k dispozici filtry simulující kinofilmy. Na tomto přístroji je zajímavá též abnormální výdrž baterie, s níž na jedno nabití nafotíte až 470 snímků.

  • snímač: 12 MP, 2/3“ (8,8 × 6,6 mm) CMOS
  • ohnisko: 28-112 mm, 4× optický zoom
  • displej: výklopný, 3“, 920 000 px
  • světelnost: F2,0–3,9
  • el. hledáček: 2 360 000
  • ostatní: blesk, WiFi s podporou NFC
  • váha: 423 g

Cena fotoaparátu se pohybuje od cca 14 900 Kč

Canon PowerShot G7 X

Canon i letos vyprodukoval několik fotoaparátů zaměřených na náročnější uživatele. Přídomek G7 vám možná bude znít podezřele, vždyť už to tu takový model byl před sedmi lety, a po G16 bychom snad očekávali něco jako G17?! Nezapomeňme však na příponu X. Název PowerShot G7 X má pravděpodobně signalizovat, že si Canon vzal to nejlepší z výše zmíněného letitého, a velmi zdařilého, modelu a zároveň přidal rysy z vyšší „géčkové“ řady G1 X.

Canon G7 X.jpg 

Takovým rysem je zcela jistě velký jednopalcový snímač s vysokým rozlišením, který v kombinaci se světelným objektivem zaručuje výbornou obrazovou kvalitu. Obrazovým výkonem dokonce Canon G7 X podle testů DxOMark o fous převyšuje dražšího konkurenta Sony RX100 III, o němž se zmiňujeme níže.

Dotykový displej s nadstandardním rozlišením lze vyklopit o 180 stupňů, ovšem, jak jinak, pouze nahoru – inu, selfie vládnou světu.

  • snímač: 20 MP, 1“ (13,2 × 8,8 mm) BSI-CMOS
  • ohnisko: 24–100 mm, 4,2× optický zoom
  • světelnost: F1,8–2,8
  • displej: výklopný, dotykový, 3“, 1,040,000 px
  • ostatní: blesk, WiFi
  • váha: 304g

Cena fotoaparátu se pohybuje od cca 17 490 Kč

Sony Cyber Shot RX100 III

V době uvedení na trh byl CyberShot RX100 III nejlepší profesionální kompakt na trhu. Poté se ale objevili dva vážní konkurenti: Canon G7 X (viz výše) a Panasonic Lumix LX100, o němž ještě bude řeč. Sony však byl a je průkopníkem v oblasti vyspělých kompaktů. Velký snímač v kombinaci s výbornou světelností a tradičně výborná obrazová kvalita jej řadí mezi favority našeho výběru.

Sony RX 100 Mark III.jpg 

Ve srovnání s předchozím modelem byla navýšena světelnost objektivu, ovšem na úkor dosahu zoomu na dlouhém konci. Nově se můžete těšit z výklopného elektronického hledáčku s velmi dobrým rozlišením a ze „selfie-ready“ (tedy výklopného o 180°) displeje – pozor, není dotykový. Téměř samozřejmostí je zabudovaný WiFi i NFC modul.

  • snímač: 21 MP, 1“ (13,2 × 8,8 mm) BSI-CMOS
  • ohnisko: 24–70 mm, 2,9× optický zoom
  • světelnost: F1,8–2,8
  • el. hledáček: 1 440 000 px
  • displej: výklopný, 3“, 1,228,800 px
  • ostatní: blesk, WiFi s podporou NFC
  • váha: 290g

Cena fotoaparátu se pohybuje od cca 23 490 Kč

Panasonic Lumix DMC-LX100

Kdo po předloňském modelu LX7 očekával „osmičku“, čekal marně, přivalila se totiž přímo 100letá voda, která spláchla veškerou konkurenci. V Panasoniku se očividně dva roky usilovně pracovalo: snímač „olympusího“ standardu 4/3 (čili druhý největší v rámci kategorie kompaktů) s mírným rozlišením a výborná světelnost objektivu slibují bezstarostné fotografování při nízké hladině osvětlení, jakož i příjemnou hloubku ostrosti.

Panasonic LX100.jpg 

Pro některé fotografy může být limitující skromný rozsah ohnisek, který je však v tomto segmentu výrobků jakousi tradicí. Nicméně 75 mm na dlouhém ohnisku by mělo uspokojit i portrétní fotografy. Panasonic LX100 navíc umí to, co žádný z jeho soupeřů: natáčet 4 K (UHD) videa, z nichž lze „vytáhnout“ snímek s rozlišením 8 MP. Že by přicházela nová éra digitální fotografie?

Pokročilí uživatelé ocení pohodlné ovládání inspirované analogovými předchůdci – pro ovládání rychlosti závěrky a kompenzaci expozice jsou vyčleněny samostatné kruhové voliče. Clona se ovládá prstencem kolem objektivu, druhým prstencem se ostří. Fotografovat tak lze, aniž byste oddálili oko od hledáčku, který má navíc bezkonkurenčně nejvyšší rozlišení.

  • snímač: 12,8 MP, 4/3“ (17,3 × 13 mm) CMOS
  • ohnisko: 24–75 mm, 3,1× optický zoom
  • displej: 3“, 921 000 px
  • světelnost: F1,7–2,8
  • el. hledáček: 2 764 000 px
  • ostatní: WiFi s podporou NFC, video v kvalitě 4 K (3 840 × 2 160 px)
  • váha: 393 g

Cena fotoaparátu se pohybuje od cca 22 990 Kč

Pokračování 4 / 4

Odolné kompakty

Fujifilm FinePix XP70

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejlevnější outdoorový fotoaparát v našem výběru, nelze očekávat oslňující specifikace.

Přistroj je vodotěsný do hloubky 10 m a odolá pádu z výšky 1,5 m. Počet ovládacích prvků je redukován na nezbytné minimum, aby se zabránilo vniknutí nezvaných „návštěvníků“ – prachu, vody a písku. V nabídce fotorežimů, pro jejichž výběr se musíte vydat do menu, najdete plnou automatiku, programovou automatiku a scénické módy. Menší displej je vybaven antireflexní vrstvou pro focení na přímém slunci.

fuji xp70.jpg 

Na co je třeba upozornit, je horší makro – fotoaparát ostří až od 9 cm. Poněkud diskvalifikující je též menší výdrž baterie – na jedno nabití nafotíte pouze 210 snímků. WiFi režim umožňuje bezdrátové přenášení snímků do chytrých přístrojů nebo zálohování fotografií na PC. Interní paměť má kapacitu 99 MB.

  • snímač: 16 MP, 1/2,3“ (6,17 × 4,55) CMOS
  • ohnisko: 28–140 mm, 5× optický zoom
  • světelnost: F3,9–4,9
  • displej: 2,7“, 460 000 px
  • ostatní: blesk, WiFi bez NFC, Full HD video
  • váha: 179 g

Nikon Coolpix AW120

Specifikace outdoorového fotoaparátu Coolpix AW120, který jsme pro vás letos otestovali, jsou velmi slibné. Širokoúhlý objektiv s dobrou světelností – prachu, mrazu, vodě, nárazu vzdornost je v tomto segmentu samozřejmostí – doplňuje široká nabídka funkcí.

V prvé řadě je to zabudovaný modul GPS, díky němuž se ke snímkům automaticky řadí údaje o zeměpisné poloze. To však není vše! V menu přístroje najdete také mapy světa a kompas – můžete si vytvořit protokol trasy, kterou jste urazili. A to vše lze následně sdílet prostřednictvím bezdrátového připojení.

Nikon AW120.jpg 

Nikon AW 120 je výjimečný výborným makrorežimem, displejem s vysokým rozlišením a možností „jednoručního“ ovládání – náklonem a třesením. Slabinou je lesklý plastový kryt, který je náchylný k otlakům a poškrábání, a absence byť jen programové automatiky.

  • snímač: 16 MP, 1/2,3“ (6,17 × 4,55) CMOS
  • ohnisko: 24–120 mm, 5× optický zoom
  • světelnost: F2,8–4,9
  • displej: 3“, 921 000 px
  • ostatní: blesk, GPS, GLONASS, mapy světa, kompas, WiFi, Full HD video
  • váha: 213 g

Olympus TG-850

Netradiční outdoorový kompakt disponuje extrémně širokou optikou a výklopným, tzv. selfie-ready displejem. Navzdory netradiční konstrukci obrazovky by měl vydržet tlak 100 kg a pád z výšky 2 m. Olympus TG-850 má druhou nejlepší světelnost v našem výběru, ovšem pouze na širokém ohnisku, na dlouhém konci, který, vzhledem ke konkurenci, až tak dlouhý není (105 mm).

Olympus TG-850.jpg 

Při fotografování a natáčení (Full HD videí) se musíte plně spolehnout na automatiku. Ostrosti obrazu v horších světelných podmínkách napomáhá pětiosá hybridní stabilizace. Vychytávkou je možnost pořizování časosběrných videí (až z 99 snímků).

  • snímač: 16 MP, 1/2,3“ (6,17 × 4,55) BSI-CMOS
  • ohnisko: 21–105 mm, 5× optický zoom
  • světelnost: F3,5–5,7
  • displej: výklopný 3“, 460 000 px
  • váha: 218 g

Canon PowerShot D30

Tento fotoaparát, který jsme v redakci otestovali na začátku roku, si připisuje hned dvě prvenství. Tím pozitivním na PowerShotu D30 je odolnost, zvláště co se týče použití pod vodou – lze se s ním totiž potápět až do hloubky 25 m, což je bezkonkurenční hodnota. Tím negativním je světelnost či spíše „nesvětelnost“ objektivu – jedná se o outdoorový fotoaparát s nejhorší světelností v našem výběru.

Canon D30.jpg 

Špatnou světelnost objektivu částečně vyvažuje dostupnost programové automatiky, s níž máte kontrolu alespoň nad nastavením citlivosti, a také možnost manuálního ostření. Bonusem je integrovaný GPS modul.

  • snímač: 12 MP, 1/2,3“ (6,17 × 4,55) BSI-CMOS
  • ohnisko: 28–140 mm, 5× optický zoom
  • světelnost: F3,9–4,8
  • displej: 3“, 460 000 px
  • ostatní: GPS
  • váha: 218 g

Olympus TG-3

Top model v kategorii odolných kompaktů. Pohledné tělo modelu TG–3, jež potěší oko nejednoho estéta, disponuje texturovanou povrchovou úpravou, která zajistí bezpečné a pohodlné držení. Na přístroj si můžete i stoupnout, pokud vaše váha nepřevyšuje 100 kg, upustit jej na zem z výšky 2 m, nebo ho potopit do hloubky až 15 m.

Olympus TG-3.jpg 

Odolnost proti povětrnostním vlivům by se dala očekávat, více než příjemné jsou však výborná světelnost objektivu a pokročilé makrorežimy – v celém rozsahu zoomu lze ostřit již od 1 cm. Podobné vlastnosti u konkurentů nenajdete. Stejně tak byste u ostatních outdoorových kompaktů marně hledali otočný volič fotografických režimů. TG-3 ho má a dokonce na něm naleznete jeden uživatelský a jeden prioritní (A) mód.

Dalšími vychytávkami jsou: možnost připojení externího příslušenství, např. kruhového led světla, a závit na filtry o průměru 40,5 mm. GPS a WiFi jsou v této cenové hladině takřka samozřejmostí. Orientaci v terénu usnadní e-kompas.

  • snímač: 16 MP, 1/2,3“ (6,17 × 4,55) BSI-CMOS
  • ohnisko: 25–100 mm, 4× optický zoom
  • displej: 2,7“, 460 000 px,
  • světelnost: F 2,0–4,9
  • ostatní: GPS, WiFi
  • váha: 247 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud