Adobe Lightroom: Ještě než začnete s retušováním

Adobe Lightroom: Ještě než začnete s retušováním

Digitální fotografie nabývá na popularitě, jestliže se ale chcete odlišit od většiny, dostávají prostor digitální úpravy, retušovaní a především práce s obrazovými daty formátu RAW.

V době, kdy má téměř každý digitální fotoaparát možnost snímat fotografie do datového formátu RAW, se ke slovu dostávají konvertory. Jedná se o programy, které převádějí surová data ze snímače fotoaparátů do obrazového formátu.

Pojďme se podívat, jak funguje konverze dat v programu Adobe Photoshop Lightroom 5.

Import

První krokem při úpravě fotografií v programu Lightroom je importovaní snímků do katalogu. Při importování je možné využít některá nastavení, která se aplikují rovnou ještě před samotným nahráním, tzv. Presets.

Tato nastavení na ukázkovém příkladu a snímcích nevyužijeme – občas je zapotřebí mít nad vším plnou kontrolu. Zvolte, odkud se fotografie budou importovat, a potvrďte stiskem tlačítka Import v pravém spodním rohu.

import.jpg 
Náhled programu při importu fotografií

Jakmile jsou fotografie nahrané, vidíte před sebou knihovnu s fotografiemi seřazenými ve čtvercové mřížce. Najděte fotografii, kterou chcete upravit, a poklepáním ji zvětšete. V této fázi se nacházíte v modulu Library.

library.jpg 
Přehled fotografií v knihovně

Pro samotnou úpravu je nutné Lightroom přepnout do modulu Develop (Ctrl + Alt + 2) – učiníte tak na pravé straně horního panelu.

Základní úpravy

V modulu Develop se zajímejte hlavně o pravý panel s velkým množstvím posuvníků a s několika jednoduchými nástroji. V případě, že nejste spokojeni s ořezem snímku, použijte nástroj Crop (R).

Následně se zaměřte na korekci expozice snímku. V pravém panelu posuvníkem Exposure potáhněte doprava v případě, že je vaše fotografie příliš tmavá, a naopak doleva, jestli je příliš světlá. Jestliže chcete lépe kontrolovat světlá a stinná místa snímku, použijte posuvníky Highlights a Shadows.

develop.jpg
Nastavení vyvolání fotografie 

Jestli chcete některou úpravu vrátit zpět, provedete návrat k původním hodnotám následovně: poklepejte na název posuvníku, nebo se vraťte zpět v historii úprav, která se nachází na levém panelu.

Jakmile jste spokojeni s expozicí vašeho snímku, je možné na fotografii provést velké množství úprav i přímo v programu Lightroom – ať už se jedná o hrátky s barvami, odstraňování vad pokožky, doostřovaní, nebo korekce vad objektivů. Tyto možnosti využijte v případě velkého množství fotografií, které čekají na zpracování, Lightroom je totiž rychlejší než Photoshop. Pokud se ale chcete věnovat jen jediné fotografii, použijte rovnou Photoshop – každá funkce v něm má navíc své rozšířené možnosti.

Export

Protože je fotografie pořád v podobě surových dat, pro úpravu nebo prohlížení v jiných programech je nutné převést ji do vhodného obrazového formátu. Vraťte se do modulu Library a klikněte na tlačítko Export. Zvolte umístění a formát souboru. V případě, že uvažujete o následném retušovaní, zvolte formát PSD a potvrďte stiskem tlačítka Export.

export.jpg
 Výběr formátu při nastavení exportu

Článek vyšel v časopise Computer

Určitě si přečtěte

Články odjinud