25
Fotogalerie

Cestovatelský stativ v režii Manfrotta

Vláčet na zádech či ve fotobrašně bytelný a těžký stativ jistě není snem fotografů. Je však malý a lehký stativ dostatečnou náhradou?

V rámci produktové řady stativů DIGI představilo Manfrotto na loňském veletrhu Photokina nový stativ s názvem Modo. Manfrotto modo se vyrábí ve dvou provedeních – větší stativ DIGI 785B Modo Maxi a menší stativ DIGI 785 SHB Modo Mini. První jmenovaný jsme pro vás otestovali.

Obecně jsou DIGI stativy určeny pro digitální fotoaparáty o hmotnosti do 3,5 kg, tomu samozřejmě odpovídá jejich provedení, hmotnost a také nosnost. Modo je poměrně unikátním řešením, stativ je dodáván s pevně nasazenou kulovou hlavou, kterou je možné používat ve dvou režimch – foto a video. Mimo to je stativ zajímavý především svými parametry – maximální pracovní výška s vysunutou středovou tyčí je 150,5 cm, naopak minimální výška je 17,5 cm, ve složeném stavu pak Modo měří 43,5 cm.

modo_01.jpg modo_03.jpg modo_04.jpg

Parametry:

  • maximální výška s vysunutou středovou tyčí: 150,5 cm
  • maximální výška se zasunutou středovou tyčí: 127 cm
  • minimální výška při běžném rozevření noh: 41 cm
  • minimální výška při plném rozevření noh: 17,5 cm
  • transportní délka: 43,5 cm
  • hmotnost: 0,98 kg
  • nosnost: 1,0 kg

Méně obvyklá je také konstrukce noh, ty jsou složeny celkem z pěti segmentů, z nichž nejdelší má osmadvacet centimetrů a nejkratší o trochu více jak dvaadvacet centimetrů. Nohy mají oválný profil a jejich zajištění je provedeno pomocí jednoduchých zámků. Koncovky jsou z tvrdé gumy a mají tři plochy pro opření v závislosti na míře rozevření noh.

modo_34.jpg modo_35.jpg modo_36.jpg

Nastavení úhlu rozevření noh není u Moda zajištěno klasickou pojistkou v místě kloubu, jako je tomu u většiny stativů. Pro změnu úhlu slouží otočná destička na základně stativu, pod hlavou. Úhel rozvoru je možné nastavit ve třech supních, a to 25°, 45° a 80°. Pouhým pootočením destičky na srozumitelný piktogram se uvolní vnitřní pojistka a nastavíte požadovaný rozvor.

modo_11.jpg

Přímý přechod například z 25° na 45° není možný, před otočením destičky je třeba nohy kousek sklopit, otočit destičku a opět rozevřít. Není to však nedostatek, spíš naopak, mechanismus neumožní otočení a nechtěné rozevření noh.

modo_01.jpg modo_05.jpg modo_07.jpg

Středová tyč stativu má délku 35 cm a je dělitelná na dvě části – delší samostatný kus má 29 cm, kratší kus s hlavou pak 6 cm. Na konci tyče je umělohmotný uzávěr se závitem. Dělitelnou tyč oceníte především při fotografování makrozáběrů. Tyč jednoduše vysunete a otočíte ji o 180°, fotoaparát díky tomu můžete umístit těsně nad zem.

modo_10.jpg modo_23.jpg

Aretaci středové tyče má na starosti malá přítlačná páčka, umístěná mezi dvě nohy stativu. I když ji domáčknete nadoraz, není problém otočit středovou tyč nebo ji vysunout, stačí vyvinout trochu víc síly. Při fotografování s digitálem o hmotnosti do jednoho kilogramu však nemusíte mít z nežádoucího posunu strach.

modo_12.jpg

Joystick v hlavě

Samotná stativová hlava je asi nejzajímavějším prvkem celého stativu. Díky možnostem náklonu prakticky do všech směrů se nejvíce blíží kulové hlavě. Na jejím boku najdeme přepínač Photo / Video, ten slouží k omezení pohybu hlavy na kulovém čepu.

Při nastavení na Photo je možné otáčet hlavou ve všech směrech, při přepnutí na Video je možné otáčet hlavou pouze kolem svislé osy a v předozadním směru (vzhledem k úchopu), omezený je směr bočního náklonu vpravo a vlevo, což by mělo přispět k rovnému horizontu při natáčení videa.

modo_13.jpg modo_15.jpg modo_16.jpg

Aretace hlavy ve vybrané poloze se provádí pomocí segmentu, který je integrován do úchopu, jeho stlačením palcem se vybraná poloha uzamkne. Pokud na něj zatlačíte zespoda ukazováčkem, tak se poloha uvolní. Systém je to sice pěkný, leč mírně nepohodlný. Ačkoliv palcem většinou vyvineme velký tlak, vinou krátkého úchopu není možné segment dostatečně zmáčknout, protože chybí opora dlaně. Pokud by se uzamknutí pozice provádělo opačně (ukazovákem), bylo by možná pohodlnější.

modo_14.jpg modo_17.jpg modo_20.jpg

Upínací destička je vyrobena s umělé hmoty a horní strana je pogumovaná, šroub pro přichycení k fotoaparátu bohužel nemá žádný úchyt a ani v příslušenství nenajdete vhodně tvarovaný kus železa či šroubovák. Pokud tedy plánujete destičku z fotoaparátu sundávat, mějte po ruce alespoň pětikorunovou minci.

modo_18.jpg modo_19.jpg

Uchycení destičky v hlavě je jednoduché - nasadí se do zářezů, zasune se směrem vpřed a její poloha je zajištěna kusem umělé hmoty na pružině. Bohužel právě upínací destička se ukázala jako nejslabší článek celého stativu, a to společně s hlavou. 

Pohyblivé zrcadlo

Stativ jsme testovali s několika typy fotoaparátů – Sony Cyber-shot T100, Fujifilm FinePix S5700, Olympus C5060 WZ a Canon EOS 400D. U všech tří kompaktů byla stabilita stativu dostatečná, pro kompakty typu Sony T100, případně Panasonic TZ2 nebo LX2 je stativ ideální. V kombinaci s většími digitály jako je například Fujifilm S5700 nebo Olympus SP-550UZ již je znát jeho omezená nosnost. Při větší hmotnosti je hlava stativu méně stabilní a díky použitému materiálu destičky má fotoaparát tendenci naklánět se celý dopředu. Vůle mezi destičkou a jejím úchytem se projevuje s narůstající hmotností fotoaparátu.

modo_25.jpg modo_27.jpg

Zajímalo nás, jak se bude stativ chovat, když na něj nasadíme digitální zrcadlovku s výrazně vyšší hmotností, než jeden kilogram. Použili jsme zrcadlovku Canon EOS 400D se setovým objektivem EF-S 18–55 F3,5–5,6 a také kombinaci EOSu 400D s objektivem EF 100 mm F2 USM. V obou případech byly výsledky testu prakticky totožné. Při maximálním vysunutí noh stativu a vysunuté středové tyče do dvou třetin její délky jsme nasnímali sérii fotografií s časem od 1/100 s do 1 s.

modo_26.jpg

Jako kritický se ukázal při obou kombinacích čas kolem 1/4 sekundy, při kratších časech byly snímky ostré, při delších časech se již vyskytla neostrost způsobená rázem zrcátka uvnitř fotoparátu. Podobně tomu bylo i u testchartu, kdy rozlišení objektivu kleslo přibližně o 450 lph při časech delších jak 1/6 sekundy. Pokud by se však použil stativ bez vysunuté středové tyče, je pravděpodobné, že kritická hranice by se ještě posunula více k delším časům.

Komfort při nastavování přesného záběru je však se zrcadlovkou mnohem menší než s malým kompaktem, takže o precizní práci ani nemůže být řeč.

modo_30.jpg

Výsledky testů ukázaly, že ač malý a lehký, může Modo v jistých stuacích směle konkurovat dospělým stativům. Po stránce hmotnosti a velikosti je mnohdy dokonce předčí, to stejné platí i o ceně, která nepřesahuje 1 900 Kč včetně DPH. Hledáte-li stativ pro kompakt, který nepřesahuje hmotností jeden kilogram, můžeme vám Modo směle doporučit, při jeho hmotnosti o něm v batohu ani nebudete vědět.

modo_32.jpg

Stativ sám o sobě je poměrně stabilní, problematická je však použitá hlava, pokud by byla vyrobena z lehké kovové slitiny včetně upínací destičky, zvedla by se užitná hodnota stativu několikrát. Při stávajícím provedení je bohužel nepříjemná vůle v některých směrech a celkově není hlava nejpevnější ani při důkladném uzamknutí. Nezbývá než doufat, že další generace Moda již bude mírných nedostatků oproštěna a bude ji možno použít nejen pro lehké kompakty.

Plusy:

  • hmotnost
  • velikost
  • univerzální použití

Mínusy:

  • materiál hlavy a upínací destičky
  • nedokonalá aretace hlavy a středové tyče
  • vůle upínací destičky

Cena:

  • 1 810 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud